Co dělá to ozubené kolečko pod popiskem „Heslo“?
Jinak abychom se vrátili k tématu, kterým to začalo – já osobně jsem zjistil, že jsem Caps Lock vlastně nikdy úmyslně nepoužil, tak jsem ho zrušil a namapoval na něj české uvozovky „ a “.
Vlákno názorů k článku
Uživatelé nejsou programátoři!
Kolečko
Re: Kolečko
By mě zajímalo, jak dlouho se ještě bratři Lockové (Caps, Num a starý dobrý Scroll) včetně Pause na klávesnicích udrží. IT je kouzelně konzervativní.
Jinak Arthure super článek a ilustrace se ti obzvlášť povedly! Nechceš mě namalovat?
Re: Kolečko
Schválně, jestli tu někdy někdo v posledních pěti letech použil scrolllock.
Smysl numlocku mi také uniká, nějak nechápu, proč bych měl šipky + PgUp/Down, End a Home psát na numerickém bloku, když je mám ještě jednou o pět centimetrů vlevo…
Re: Kolečko
Já třeba. Ta klávesa je (ke svému původním určení) tak nepoužívaná (možná že i nefunkční), že se hodí na použití k něčemu jinému.
Na Linuxu jí přepínám klávesnici a možná se dá použít jako modifikátor (i když to je nepraktické). Na Windows jsem to nastavil jako horkou klávesu pro VirtualBox (aby mi VB pustil myš). Na Macu ta klávesa už není.
K tomu NumLocku: nedá se náhodou numerickou klávesnicí ovládat šipečku od myši? Výborné jako záchrana, když myš prostě není, případně když se musí něco nastavit přesně na pixel, tak je to z klávesnice i rychlejší.
Re: Kolečko
Aha, asi jsme se nepochopili. Ptal jsem se, kdo ji používá k původnímu účelu.
Já na klávesnici nepřepínám, mám trvale českou. I na programování, nedělá mi problém na ní napsat znaky jako {}`;$&@![]'"\|^_#<>.
Re: Kolečko
Mno, je fakt ze je tak daleko, ze radeji udelam ctrl+s, ale ucel neztratilo…
Re: Kolečko
Na klavesnici od Apple uz nie je ani Insert
Re: Kolečko
Já. Mám na něm namapované zachytávání videa z obrazovky, takže když potřebuju začít nahrávat video, mačkám Scroll Lock, kontrolka svítí, video se nahrává, zmáčknu podruhé, video se vypíná.
V dřevních dobách DOSu jsem na něm měl přepínání klávesnic (česká/EN).
Vždycky se čas od času najde činnost, na kterou se LOCK klávesa s LEDkou hodí. Jen se scrollováním mě nic nenapadá.
Re: Kolečko
V tabulkovych procesorech to obvykle prepina rezim, kdy se pri pousouvani sipkami posouva oznacene policko a rezim, kdy oznacene policko je na miste a jezdi pod tim cela tabulka. Nekdy je to uzitecne, ale s puvodnim smyslem te klavesy to nic spolecneho nema.
Re: Kolečko
Vždycky jsem si myslel, že je to právě původní význam klávesy. Jaký je dle Vás tedy ten původní???
Re: Kolečko
Já to používám při kompilaci v konzoli, aby mi neulítla chybová hláška když nejsem v gui terminálu (scroll lock zastavuje scrollování textu – nebo zná někdo původnější funkci?)
Ale ta klávesa je k ničemu, protože gui user neví k čemu je, a ten kdo jí potřebuje si tu funkci umí namapovat na jinou klávesu.
Re: Kolečko
Původní PC-XT a PC-AT klávesnice neměly samostatné kurzorové šipky, Home, End atd.
Re: Kolečko
v lotus notes to robi lockovanie scrollovania dokumentu, takze stlacate sipky a on ten dokument jazdi vpravo vlavo hore dole.
velmi matuce a podla mna uplne zbytocne.
vzdy som to spustil iba ak omylom a potom som chvilu nadaval a hladal pricinu sialeneho spravania sa aplikacie.
Re: Kolečko
co takle puvodni vyznam klavesy, zamceni a odemceni scrollovani. nebo posouvani (napriklad ploch ve fvwm)
Re: Kolečko
Scroll Lock je pro mne naprosto důležitá věc. Na FreeBSD je to pomocník při listování dlouhých výpisů, které vypisuje systém na první konzoli – rychlejší než less /var/log/messages – popřípadě prohledávat další logy – když vím, že error, který hledám je o pár řádek nahoře, kam už monitor nedosáhne.
Vždy jsem se pobavím, když slyším přesvědčené lidi mluvit o tom, co je potřebné co není, co je konzervativní a co není… takoví jsou už holt lidé.
Ale co mě na některých klávesnících (plus nastavení systému) vyděsí jsou tlačítka pro vypnutí a nebo spánek – to se mi potí ruce – zvláště když se dané tlačítka nacházejí těsně nad šipkami :))))
Apropos, proč tu nejsou srozumitelné klikátka na HTML tagy?! Proč musí BFU psát br a jiné HTML tagy (ví vůbec BFU co jsou to ty tagy, ví on vůbec, pro pána, co je to to HTML?)?
Takže kdo to bude propuštěn, jak je hezky ilustrováno?
Re: Kolečko
Jaké klávesy je možné odstranit?
Teorie: Všechno co nepoužívá BFU je zbytečné.
- tilda pryč
- tab pryč
- Capslock pryč
- Widlo tlačítka pryč
- celá sada F1 až F12, kterou stejně většina sekretářek nezná
- Printscreen
- Scroll lock
- Pause
- Home, End sekretářky moc nepoužívají
- Page Up, Page Down bylo nahrazeno kolečkem
- Numlock
- ESC k čemu takové sekretářce je? Tedy pokud ještě nepoužívá nějaký FAND.
A při aplikování STEJNÉ logiky by bylo možné odstranit (nejlépe postavit mimo zákon) všechny verze Linuxu, Unixu(AIX a spol), Solaris a všech operačních systémů mimo Windows, protože ve skutečnosti je majorita uživatelů nepotřebuje.
Vzhledem k současné pozici firmy Microsoft bych je prohlásil světovým lídrem v oblasti IT, tak ať Microsoft každých pět let vyhlásí co je a co není dobré :-D
Alespoň by byla sranda :-D
Re: Kolečko
Alternativně, by bylo možné udělat různé verze klávesnic. A velice se osvědčil systém, kdy lidé platí Michalovi Davidovi peníze za DVD media, na která si chtějí vypálit fotky z dovolené a zálohy svých dokumentů.
Takže klávesnice:
HOME Starter – bez všech výše uvedených tlačítek
Home – navíc s tlačítky ESC a Home, End, Pg.up, Pg.dwn.
HOME Premium – navíc řada F1
HOME Ultimate – kompletně jako dnes
Stanovení poplatků OSA(není snad nikdo jiný potřebnější):
Home Starter – 50,– Kč / měsíc / kus
Home – 100,– Kč / měsíc / kus
Home Premium – 200,– Kč / měsíc / kus
Home Ultimate – 2000,– / měsíc / kus (kdo bude mít doma tuto klávesnici, bude prostě elitář, jako dneska ten co má Ferari nebo třeba Škoda Fabia s přítlačným křídlem)
Re: Kolečko
já za ni byl vděčný, nějak mi moje levná klávesnice nežere stisk více šipek najednou (tuhne a bere jen jednu, stisknutou první, avšak na numerické se tento problém neděje)
Re: Kolečko
já. a dokonce k původnímu účelu (tak rok zpátky poškodil se filesystém a do konzole pršely chyby tak rychle, že nešly číst)
a občas se najde program, který při spuštění v konzoli vypisuje logy po řádcích místo aby původní řádek vždycky smazal..
no a když bych si tohle chtěl na lacinějším monitoru přečíst, tak to pauzu prostě potřebuje
naneštěstí tu klávesu používají k KVM switche… a taky Stepmania ve verzi 3.9 šel ještě přemapovat na nějakou neškodnou funkci, ale ve vývojové 4ce to bude chtít upravit zdroják zdáse
Re: Kolečko
Používám!…na screenshoty okna, protože VirtualBox mi nechtěl brát Alt+Print screen :D
Re: Kolečko
protoze to uplne vpravo jsou sipky, to mirne vlevo je nanic a je to tam zbytecne a zabira to misto a cisla sou v horni rade, proto
Re: Kolečko
A kdy někoho napadne přidat klávesu Any Key, když se občas musí pressnout.
Re: Kolečko
tak třeba na Macu tyhle nesmyslný klávesy nejsou. takže prosím negeneralizovat ;-)
Re: Kolečko
Nepracuješ náhodou pro APPLE??
http://www.videacesky.cz/parodie/the-onion-novy-notebook-bez-klavesnice-od-applu
Já osobně CAPSLOCK používám, konkrétně na zápisy některých komentářů.
Programátoři co neumějí psát deseti prsty stejně skončí v programátorském pekle! To je jako kdybys v Java používal příkaz GOTO nebo používal PythlOUN na seriózní práci.
Re: Kolečko
Programuju asi 25 let a deseti dodnes neumím. Při programování se totiž přemýšlí a ne zběsile mlátí do klávesnice. Naučte se mládenci psát efektivní kód, který se dá navíc použít víckrát a ušetříte si spoustu práce a programy budou menší při stejné funkcionalitě.
Jinak autor článku má svatou pravdu. Tady jde o přežití – nespokojený zákazník uteče ke konkurenčnímu projektu.
Re: Kolečko
Už jsi druhý co mě za těch deset prstů kamenuje.
Prý na Ctrl+C a Ctrl-V FAKT není potřeba deset prstů, ba naopak komplikují práci :-D
Re: Kolečko
Nekamenuju, jenom nechápu v čem je při programování psaní deseti výhodou.
Re: Kolečko
Tohle nemá být argument pro to, aby programátor neuměl všemi deseti, ale jen taková poznámka: manuály (pro uživatele) by neměl psát programátor, ale dokumentarista, resp. někdo jiný než programátor, někdo, kdo tu aplikaci nezná zevnitř a vidí ji víc očima uživatele.
Re: Kolečko
Na psaní manuálu je programátora škoda. A i při psaní manuálu je dobré přemýšlet, aby ten manuál k něčemu vypadal.
Re: Kolečko
Ano, na světě existují POUZE programátoři, proto bude vhodné CAPSLOCK odstranit :-D :-D protože když to nepotřebuje programátor, tak to nepotřebuje nikdo :-D :-D :-D
No tak to je gól :-D :-D :-D
Hele kluci, neděláte vy pro SAP? :-D :-D
Re: Kolečko
Když umíš všemi deseti (samozřejmě poslepu), tak se soustředíš na obrazovku a klávesnice tě nezajímá.
Re: Kolečko
Jojo, můžeš se tak víc soustředit na samotný problém a nemusíš přemýšlet kde ulovíš písmenko X nebo třeba M :-P
Ale programátorů, lovců písmenek s heslem ,,keď ťa najděm tak ťa jebněm" je dost, to je pravda a řada z nich se to naučí celkem rychle. Poznají se podle dvakrát tak silných ukazováčků co mají ostatní lidé s mozolem na konci :-D často i podle divokého výrazu ve tváři, když jim to hledání písmenek jde zrovna docela dobře :-D
Re: Kolečko
Toto mi prosím viackrát nerob, skoro som sa zašiel od smiechu :)
Re: Kolečko
Priznám sa, že Caps používam vtedy, keď sa mi nedarí napísať nejaký obskurný diakritický symbol veľkým písmenom. Nestáva sa to často, ale také ô alebo ä by som nevedel napísať, keby neboli priamo na klávesnici :-) Vie niekto, ako sa píšu znaky s dvoma bodkami? (nad a, e, o, u..)
Re: Kolečko
Napíšu přehlásku ¨ (keysymbol dead_diaeresis, to dead znamená, že se znak nevytiskne hned, ale „podrží se“ a zkombinuje se se znakem následujícím) a pak písmeno – třeba ä nebo Ä (se shiftem). Ale českou často používanou diakritiku (ěščřžýáíé) normálně se shiftem – shift+ě (klávesa 11) = Ě (keysym Ecaron). Ale není to tak ve výchozím nastavení klávesové mapy (v X.org), musel jsem si to nastavit xmodmapem.
Re: Kolečko
Nevím, jak to máte na Slovensku, ale na české klávesnici je vokáň na pravý-Alt+3, dvojbodka na pravý-Alt+%: Ô, Ä.
Re: Kolečko
Já to mam nad pravým shiftem: öÖ üÜ
Re: Kolečko
Pokud potřebujete psát velkýma písmenama něco s diakritikou, je to bez CL dost vopruz.
Re: Kolečko
Zároveň jsem si namapoval horní řadu s čísly tak, aby se shiftem psala velká diakritická písmenka – např. Shift+„6“ = Ž. Velmi návykové. Čísla jsem stejně psal vždy na numerickém bloku. Akorát teď ještě budu muset nějak vyřešit, aby to fungovalo podobně i na integrované klávesnici v notebooku, která numblok nemá…
Re: Kolečko
ja ho mám prelepený lepiacou páskou
Re: Kolečko
Tady se tomu páni programátoři vysmějí, ale já jsem prarodičům pořídil tohle http://www.fifon.cz/pomucky-pro-seniory/dalkove-ovladani-321rc/ místo 2 ovladačů plných knoflíků (jeden od TV, druhý od set-top boxu). Nepřejte si někdy vysvětlovat telefonicky důchodcům jak si vrátí zpátky obraz na externí vstup z STB když omylem zmáčknou ‚1‘ na špatném z ovladačů – ten jednoduchý se zaplatí po pár ušetřených hovorech :).
Teď ten jednoduchý přepíná hlasitost na TV, kanály na STB, a on/off vypíná televizi (STB běží stále). A je po problémech :).
Re: Kolečko
na tom něco bude, nejzaprášenější klávesy mám caps lock, scroll lock, pause :)
Re: Kolečko
No jako ze to obvykle nedelam tak jsem si precetl autoruv dodatek „pod carou“ ze to ozubene kolecko je logo firmy u ktereho mu vypadl popisek a nebude jej tam uz dodelavat ;-)
Re: Kolečko
Jo, už jsem si to taky přečetl v diskuzi.
V době psaní komentáře s dotazem ještě nebylo 15:08, tak jsem to překvapivě přečíst nemohl, i kdybych četl ;-).