Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Aaron Swartz + HTTPS Everywhere

Aaron Swartz + HTTPS Everywhere

Zprávičky Různé

Před 2 lety, přesně 11. ledna 2013 spáchal sebevraždu Aaron Swartz (@aaronsw) – spolutvůrce RSS, Markdownu, proxy Tor2web, licence Creative Commons, redditu a dalších. Aaron byl soudně stíhán za hromadné stažení velkého množství věděckých časopisů z archívu JSTOR pomocí nástroje curl a skriptů keepgrabbing.py a keepgrabbing2.py, jehož zdroj se mi nepodařilo najít, ale byl údajně velmi podobný svému předchůdci. Swartz byl obviněn a hrozilo mu 50 let ve vězení. Některé zdroje uvádějí „jenom“ 35 let.

https everywhere

Aaron také napsal první verzi rozšíření HTTPS Everywhere pro Chrome. V současnosti je k dispozici verze i pro Firefox a Operu. Rozšíření vnitřně v prohlížeči přesměruje požadavky z HTTP na HTTPS a to bez vlastního odeslání daného požadavku na server a tím brání útokům, kterým se říká HTTPS Stripping. Aby se na HTTPS vnitřně přesměrovávalo, musí rozšíření HTTPS Everywhere o webu vědět. Některé weby již v seznamu jsou, další si můžete přidat ručně.

Rozšíření si nainstalujte, i když ani po přečtení prvního odstavce nevíte, kdo to Aaron Swartz byl.

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
6 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Honza Javorek

A dneska můžete v Brně jít zadarmo do Scaly na film o Aaronovi: https://kino.openalt.org/

Michal Wiglasz

Na rootu píšou, že se bude promítat i v Praze:

„Druhé promítání bude v Pirátském centrum Praha, Řehořova 19, Praha 3 – Žižkov. Pražská session bude doprovázena přednáškou zastupitele Hlavního města Prahy Ondřeje Profanta.“

http://www.root.cz/zpravicky/promitani-filmu-internetovy-chlapec-pribeh-aarona-swartze-1/

Honza Javorek

…a koukám, že na tom https://kino.openalt.org/ to jde sledovat i živě!

tacoberu

Nemohu si pomoci, ale adekvátní mi to tedy nepřijde. To byla nějaká politika, či co?

Pavel

Nebyla to krádež – byl obviněn, a i když nedošlo k soudu bylo jasné že to udělal – z horších věcí než zneužití volného přístupu k databázi vědeckých článků v univerzitní síti – hlavní obvinění se týkala toho jak to udělal, choval se jako umanutej idiot. Těch 35 je maximální možný trest za vyjmenované tresné činy, patrně by nakonec dostal pokutu a podmínku.

Report o jeho zatčení a hrubý popis je třeba tady http://arstechnica.com/tech-policy/2011/07/rogue-academic-downloader-busted-by-mit-webcam-stakeout/ (ale nejsou tam všechny souvislosti třeba proč to normálně nestahoval z wifiny v kampusu, další si vygooglujte, ale pozor, drtivá většina článků o něm jenom opakuje ideologické nesmysle a polopravdy bojovníků za osvobocení informací).

Jakub Vrána

Podle http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_v._Aaron_Swartz dostal nabídku na 6 měsíců natvrdo. Podmínku druhá strana odmítla. Když by se dožil soudu, tak by fakt asi šel sedět.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.