Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » COBOL pro 21. století – odchod do výslužby se nekoná

COBOL pro 21. století – odchod do výslužby se nekoná

Zprávičky Různé

Nálepky:

COBOL je jedním z reliktů, „živoucí zkamenělina“, jakých se v IT mnoho nevyskytuje. Tento jazyk je používán přes 50 let, a je používán dodnes. Společnost Micro Focus, tvůrce prostředí Visual COBOL, uvádí, že stále existuje (a běží) přes 200 miliard řádků COBOLského kódu a k těmto řádkům přibyde údajně každý rok 5 miliard nových. Stejný zdroj tvrdí, že aplikace v COBOLu denně zpracovávají víc transakcí než Google.

COBOL není (ač je to možná pro někoho s podivem) stále mrtvý, a ani nebude – nová verze Visual COBOLu přináší techniky známé z C# či Javy či možnost vytvořit výsledný kód pro JVM, .NET či přímo pro MS cloud Azure.

Zdroj: TheRegister

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda_P

Hm. A uz existuje nejaka jednotna specifikace nebo je to furt na kazdem stroji uplne jinak? Jako kdyz jsem studoval a podle dokumentace na COBOL na ICL jsme meli napsat program na nejaky COBOL na nejake RVHP masine a kompilator hlasil chybu skoro i u kazdeho pismenka. Jo, CO BOLo, to bolo.

Finta

keď kompilácia programu trvala hodinu. Bolo dosť času na plodné diskusie s podobne „vyťaženými“ kolegami.

Sabel

Stále píšeme programy v Cobol a zatím jsme nenarazili na úlohu, kterou by nešlo naprogramovat­.Některé aplikace jsou staré z roku 1992 – 1993 a pořád fungují v každodenním provozu.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.