Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Druhý den s finální verzí IE8

Druhý den s finální verzí IE8

Zprávičky Webdesign

Po včerejším vypuštění finální verze IE8 se objevilo spoustu článků, které jej probírají.

Na stairwellblog.com srovnávají IE8 s nejnovější betou Safari 4 a Firefoxem 3 (a poté i Firefoxem 3.1 beta3) a pochopitelně toto srovnání nedopadá pro IE8 příliš dobře. Potěšitelné je, že IE8 projde Acid2 testem, na Acid3 si ovšem vyláme zuby.

Vývojáři IE8 na svém blogu shrnují všechny novinky v IE8.

Nejzajímavější informací příštích dní pochopitelně bude, jak rychle se IE8 uchytí mezi uživateli a kolik procent trhu obsadí. Zatím to vypadá, že se drží na necelých 2 %, lze ovšem očekávat výrazný růst.

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
8 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Štěpán Bechynský

Jaký smysl má testovat funkčnost CSS3, když se nejedná o dokončenou specifikaci a vše může být ve finální verzi jinak? Kromě toho IE8 podporuje některé vlastnosti CSS3 formou Vendor Extensions (http://blogs.msdn.com/ie/archive/2008/09/08/microsoft-css-vendor-extensions.aspx).

Hoween

Acid3 je zaměřený primárně na podporu JS/DOM, z CSS3 testuje pouze selektory v jednom subtestu, což se na výsledku projeví pár body, víme?

Martin Hassman

CSS3 je v Acid3 využíván hlavně v definici vzhledu, která se neprojeví v počtu bodů, ale pro splnění testu se s ní počítá. Ostatně to je také příčina, proč v IE celá stránka vypadá trochu jinak než v jiných prohližečích.

Martin Hassman

Nemám teď k dispozici přesná čísla, ale většina testovaných vlastností z testu Acid3 byla stabilní již před rokem 2005 (přesné kritérium slova stabilní autor testu Ian Hickson někde definuje). Většina Acid3 se netýká CSS3, ale JavaScriptu, DOM rozhraní, SVG apod., čili specifikací, které vznikly někdy na přelomu století nebo krátce po něm.

Z tohoto pohledu rozhodně není Acid3 špatně navržený. IE8 Acid3 nepodporuje podle mě z jediného důvodu, a sice, že Acid3 byl zveřejněn po té, co již byly stanoveny priority pro IE8 (něco podobného se ostatně přihodilo i Firefoxu, jen to u vývojového cyklu Firefoxu není tolik znát) a jeho podpora by znamenala mnohaměsícovou práci navíc (už jen naimplementovat to SVG…), takže je logické, že se to dodatečně mezi priority nezahrnulo.

Každopádně všechny ostatní prohlížeče budou brzy Acid3 ve stabilních verzích podporovat, proto bude Acid3 ještě několik let monumentem opožděného vývoje IE (těch několik let, kdy nebyl IE vyvíjen se prostě někde projevit musí). Každopádně tipuji, že v IE9 bude Acid3 buď zcela nebo aspoň z velké části splněn.

mkxx

Myslím, že vedle „lámání zubů“ nad CSS 3 by se mělo uvést i to, že IE 8 je prvním prohlížečem, který kompletně podporuje specifikaci CSS 2.1 [IEBlog].

Představte si, že by se IE 8 měl držet na trhu stejně dlouho, jako jeho předchůdce IE 6. Pokud by v IE 8 byly implementovány kusy nehotové specifikace CSS 3, které by se měly za pár měsíců/let změnit, bylo by prosazení změny velmi obtížné, protože by existoval majoritní podíl trhu, který by podporoval pouze starou verzi dané specifikace.

Z toho důvodu se podle mě Microsoft zaměřil na hotovou verzi specifikace. Ostatní prohlížeče, jako třeba Firefox, mají kratší vývojové cykly, a mohou si dovolit rychlejší reakce na změny standardů.

Hoween

Představte si, že by se IE 8 měl držet na trhu stejně dlouho, jako jeho předchůdce IE 6
No to je hrozná představa.

Z toho důvodu se podle mě Microsoft zaměřil na hotovou verzi specifikace. Ostatní prohlížeče, jako třeba Firefox, mají kratší vývojové cykly, a mohou si dovolit rychlejší reakce na změny standardů.
A co brání MS, aby měl kratší vývojové cykly? Aha, už vím, monopol a absolutní ignorace vývojářů.

mkxx

Netvrdím, postup Microsoftu je dokonalý, spíš přemýšlím nad argumenty pro jeho jednání. MS se rozhodl plně podporovat některé standardy – něco tím asi sleduje (zkompatibilnění webu a odstranění tag soup je vhodné pro lepší indexaci vyhledávači, čtení v mobilních zařízeních, atd. – do všech těchto oborů MS „fušuje“). A už z podstaty fungování této komerční firmy bych nečekal, že vývojové cykly budou zkráceny a vývojáři nebudou ignorováni.

SVG v IE 8 není, protože není na MS tasklistu označeno s vysokou prioritou, kulaté rohy také ne, vkladatelná TTF a OTF písma také ne. Stejně tak by tam nemuselo být mnoho jiných „fíčur“, které tam ale přesto jsou. Jsem za ně rád, protože oproti IE 6 (i oproti IE 7) to je ze strany webdevelopera významný pokrok.

Hoween

Ano, z pohledu kodéra máme od Microsoftu konečně nástroj, který umí něco, co ostatní prohlížeče uměly před mnoha lety. Máme ale také nástroj, který stále neumí něco, co ostatní umí už mnoho let. Na poměry Microsoftu je skoro zázračné dítě, přesto ve srovnání s konkurencí je to stále jen kulhající mrzáček.

Aspoň že rADo a Štěpán Bechyňský mají zase důvod k několika or***mům navíc.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.