Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Jak putují elektrony v procesoru 6502?

Jak putují elektrony v procesoru 6502?

Zprávičky JavaScript, Různé

Nálepky:

Procesor 6502 je jedním z nejoblíbenějších procesorů počítačových dějin. Poháněl první počítače Apple, poháněl Commodore C64 (lépe řečeno jeho pozměněná verze 6510) i osmibitová Atari od verze 400. Procesor 6502 je použit i v chladném robotím těle Bendera Rodrigueze (důkaz a vysvětlení). Pokud vás zajímá, jak tento kus křemíku pracoval, bude se vám líbit Visual6502 – javascriptový simulátor, který ukazuje práci procesoru až na úrovni jednotlivých tranzistorů.

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
6 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

Amiga už měla Motorolu 68000.
6502 byla v osmibitových A­tari.

Jiří Kosek

No v C=64 byla 6510, když už jsme u toho ;-)
Rozdíl, jestli si to pamatuji, byl v tom, že první dvě adresy paměti se u 6510 mapovaly na I/O porty, kdežo u 6502 tam byla normální paměť. Ale možná to bylo také úplně jinak, je to už 20 let ;-)

ctirad

Když už se tu tak vesele puntičkaří, tak informace na tom linku jsou taky dost zavádějící. Vzbuzuje to dojem, že 6502 bankování neumožňuje a jako příklad se uvádí VIC-20. Jenže tam to není kvůli 6502, ale prostě proto, že při jeho malinkaté RAM nebyl žádný důvod věci komplikovat nějakým bankováním. U osmibitovího Atari se s 6502 bankuje o sto šest, akorát že se to neřídí přímo I/O portem jako na 6510, ale registrem v externím čipu PIA.
A když už jsme v tom, tak ani v tom Atari není tak úplně čistokrevná 6502, ale „SALLY“, což je 6502 doplněná o signál HALT, co při nastavení CPU zastavil, přepnul sběrnici do vysoké impedance a umožnil tak řídit sběrnici přímo grafickým čipem ANTIC. Ale to jen tak pro doplnění ;)

Šťoural

Pozor, pozor: Amiga mela 6502 taky – mel na starosti zpracovani signalu z klavesnice, na cipu byla prifarena jeste asi 2kB ROM a nejaka prtava – asi 1kB – RAM. Viz http://en.wikipedia.org/wiki/KIM-1

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.