Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Letošní mDevCamp opět rekordní. Největší zájem byl o rady, jak provozovat mobilní byznys

Letošní mDevCamp opět rekordní. Největší zájem byl o rady, jak provozovat mobilní byznys

Zprávičky Mobilní vývoj

Jednodenní konference o vývoji mobilních aplikací je čím dál populárnější. Na největší československé setkání vývojářů mDevCamp 2015 dorazilo minulou sobotu více než 400 nadšenců. Tleskali přenáškám o internetu věcí a mobilní bezpečnosti, ale největší zájem projevili o zkušenosti z úspěšného řízení mobilního byznysu.

“Je dobře že jsme konferenci přesunuli opět do větších prostor,” konstatuje s úsměvem hlavní organizátor akce Michal Šrajer. mDevCamp se letos konal už po páté. Za tu dobu se změnil mobilní trh, ale i publikum konference. “Zatímco během prvních ročníků jsme nabízeli i témata pro vývojáře začátečníky, později pak pokročilé programátorské techniky, dnes se většina zajímá spíše o věci, které v učebnicích nenajdete – reálné zkušenosti s provozem mobilního byznysu a co všechno to obnáší,” popisuje Michal Šrajer.

0627-093956-h

Na úplné špičce zájmu byl Jan Ilavský, který prozradil něco ze své kuchyně nezávislého herního vývojáře. Velký zájem byl také o bratry Šaršonovi, kteři popsali svou cestu k vydělávajícím mobilním aplikacím.

Tradičně velký uspěch sklidil také večerní blok tzv. lightning talků – krátkých sedmiminutových přednášek nejen ze světa mobilního vývoje. V něm zazářil například Filip Hráček z Google se svou humorně pojatou “přednáškou o mobilech”.

Kromě těch nejlepších zástupců z československé scény, přijeli i hosté z Velké Británie, Německa, Finska, Polska a Rumunska. Zahraniční vystupující byli příjemně překvapeni, jak velká akce ve středu Evropy existuje a kolik nadšených mobilních vývojářů se zde dokáže sejít. Mezi nejoblíbenější patřil podle Michala Šrajera talk o designu mobilních aplikací z pohledu vývojáře, který přednesl Juhani Lehtimaki. Tahákem byla ale i témata související s bezpečností mobilních aplikací.

0627-104850-s

Jednou z oznámených novinek, které návštěvníci ocenili, bylo otevření zdrojových kódů k dnes už legendární aplikace SMS Jízdenka. Šlo o jednu z vůbec prvních rozšířených mobilních aplikací, které u nás vznikly. V minulosti SMS Jízdenka nasbírala řadu různých ocenění a vždy sloužila jako místo pro zkoušení nových technologií a postupů (velmi brzy například získala podporu pro hodinky s Android Wear).

Už teď mají organizátoři plnou hlavu plánů na příští ročník. “Jasným posunem, který už teď plánujeme, bude ještě větší otevření se světu. Rádi bychom pozvali nejen řadu u nás dosud neznámých mezinárodních řečníků, ale i zahraniční návštěvníky, aby i diskuse u kávy získaly nový rozměr,” líčí svoje představy Michal a doplňuje, že přesnou podobu témat určí až posun, který se v následujím roce v mobilním světě odehraje.

0627-094605-s

Pokud vás zajímá svět mobilníoho vývoje, zaregistrujte se do newsletteru  mDevCampu. Jeho čtenáři jako první dostanou odkazy na všechny konferenční materiály – prezentace řečníků, fotky i videozáznamy přednášek. Odběratelé newsletteru budou navíc tradičně ti úplně první, kteří se dozví o otevření registrací příštího ročníku a budou mít možnost zajistit si tak účast na mDevCampu 2016.

Organizátorem letošní konference byla společnost Avast Software. Hlavními partnery byly firmy IBM a MSD. Hlavními mediálními partnery jsou portály Zdroják.cz, SmartMania.cz a SvětAndroida.cz.

Fotogalerie z akce: http://bit.ly/mdc15-top

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.

Pocta C64

Za prvopočátek své programátorské kariéry vděčím počítači Commodore 64. Tehdy jsem genialitu návrhu nemohl docenit. Dnes dokážu lehce nahlédnout pod pokličku. Chtěl bych se o to s vámi podělit a vzdát mu hold.