Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Patří www. do URL?

Patří www. do URL?

Zprávičky Různé

Nálepky:

Jedná se o dlouholetý spor. Ačkoliv běžní uživatelé jsou zvyklí na adresy typu www.example.cz, ti pokročilejší uživatelé tvrdí, že zadávat „www.“ je zbytečné (v tom mají celkem pravdu) a preferují krátkou variantu adresu example.cz (kterou ovšem prostí uživatelé často vůbec nerozpoznají jako webovou adresu), případně její koexistenci s delší variantou. Před lety vznikl dokonce projekt No www, který myšlenku krátkých adres propaguje. Registruje necelých 40 tisíc domén podporujících krátkou variantu. Svou doménu můžete přidat i vy, pokud projde validátorem.

Zřejme jako parodie na tuto snahu vznikla aktivita přesně opačná Extra www. Propagující vícenásobné používání www. v adresách. I ona obsahuje validátor, který může zkontrolovat vaši doménu. A jaký typ adres preferujete vy?

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
17 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
profík

Odjakživa mám http://www.domena.cz, a u domena.cz http permanentní přesměrování na www. Ovšem u domén 3. řádu mám opak, http://www.subdomena.domena.cz mám opět permanentně směrováno na subdomena.domena.cz.

Neboli mám to tak, jak se mi to zdá nejvhodnější, ale nijak tím neotravuju uživatele, protože ten může u domén i subdomén používat, co se mu zlíbí, protože je to jedno. A to je to hlavní. Nedávat tvorbu stránek amatérům, kdy po zadání domena.cz to stránky nenajde a uživatel je zmaten. Ještě horší je, když je uživatel přesměrován na úplně cizí stránky, když nezadá www, to je dokonce podvod bych řek.

děda

Jako třeba amatéři z ctu.cz

macbeth

alebo amateri z mff.cuni.cz :)

zzzzz

Nebo jako amateri z cvut.cz :)

Borek Bernard

Na marketingových materiálech to většinou není volba mezi http://www.domena.cz a domena.cz, ale mezi http://www.domena.cz a http://domena.cz. Tady je asi celkem evidentní, proč hodně lidí preferuje tvar s www.

Jiří Pagáč

Jsem ze staré školy. Můj webserver se jmenuje www, ftp server ftp, atd. Takže to reflektuji v doménách.

Ale jinak je mi to celkem jedno. Ostatně jsem z těch, kteří vždy začínají od http:// a končí až s posledním lomítkem za tld. :-)

igly

Myslím že vůbec nejefektivnější bude žádat o stránky rovnou HTTP požadavkem ve tvaru třeba:

GET /
Host: http://www.example.cz
User-Agent: no to jsem já ne František
atd…

:-D

edois

Ja bych rekl, ze do URL patri www v pripade, ze ma ukazovat na nejaky zdroj (resource) na domene s www, takze zalezi na tom, kdo tu domenu vlastni a spravuje a jak to _chce_ mit. Jina vec je to, ze do URL rozhodne patri protokol, takze napr. http://www.google.com URL rozhodne neni. URL je http://www.google.com/ .

Anonymní

Z http://www.www.extra-www.org:

"Like no-www.org, we have a http://www.www.extra-www classification system:


HARDCORE: http://www.domain and domain don't work, http://www.www.domain presents the site

"

Skoda, ze ani samotni autori vyzvy na to nemeli koule =)

Sherry

Mně se například líbí, když se webserver jmenuje třeba web.doména.tld.

Přesto však RFC 1738 a RFC 2396 hovoří naprosto jasně: http://www.root.cz není URL, protože neobsahuje "<scheme>" a dvojtečku.

Tudíž se tu míchají hrušky s jabkama.

Nejde o to, co patří do URL (hrušky), ale o to, jak který prohlížeč vykouzlí URL z toho, co uživatel napíše ručně do políčka určeného pro URL (jabka). A aby toho nebylo málo, ještě tu někteří "profíci" přisypávají švestky v podobě kouzel s nastavováním na serverové straně, které má údajně zajistit lepší uživatelský komfort (mě např. v MS IE rozlítí, když zadám "text" a on z toho vyrobí URL "http://www.text.com", protože by mi mnohem víc vyhovovalo, kdyby z toho vykouzlil např. URL "http://www.google.com/search?q=text" nebo kdybych jako uživatel měl možnost to jakkoli ovlivnit).

Evidentně se zde však zatahuje problematika komfortu používání prohlížeče do pojmenovávání webů, což je IMHO zcela mimo mísu.

profík

To co ti "vykouzlí" prohlížeč, si můžeš nastavit. To je opravdu těm, co dělají weby, naprosto šumák. Nemáme to jak ovlivnit, a ani to ovlivnit nechceme. Ovlivnit můžem, že na dotaz prohlížeče "jakkolivnapsanádoména_s-www_nebo-bez.cz", vrátíme správný výsledek. Jabka, hrušky a švestky mícháš jedině ty. A jestli je v tom i alkohol, tj. jabkovice, hruškovice a slivovice, pak bych nechtěl bejt vaše toaleta.

alancox

Proč autory výzvy nepošlou dělat nějakou užitečnou činnost?

Celý systém domén je dělaný především pro lidi. Nebýt lidí a toho, že nechtějí IP adresy, nemusel se vůbec budovat systém DNS, a žádné domény nemusely vůbec existovat. Tudíž technické hledisko zde je druhořadé, protože smyslem všech www je především usnadnit život lidem.

A ať někdo chce, nebo ne, určitě je snadnější napsat na vizitku http://www.xxx.xx, kde každý z kontextu pochopí, že tam má WWW adresu, než třeba auto.au, kde prostě většina lidí nepochopí, že jde o jméno domény. A protože doménový systém se tvořil primárně PRO LIDI, ne pro stroje, a v zásadě jde jen o syntaktický cukr nad IP adresy (i když HTTP/1.1 to trochu zamotalo, ale to až později), tak je třeba jednoznačně dát přednost takovému tvaru, který je pro lidi čitelnější a přijatelnější.

Nedokážu si představit, že na svou vizitku napíšu adresu svých stránek bez domény. Protože určitě je lepší, než psát http://…. A své stránky mám posazené na doméně bez www a pokud někdo napíše www, tak ho server tiše a bez řečí přesměruje na varinatu bez www. Zcela zdvořile, člověk si toho ani nevšimne, já mám totiž toho člověka na svých stránkách rád a vážím si ho a chci aby měl pohodlí.

Ať si návětěvník mých stránek sám vybere, kterou variantu chce napsat, obě fungují totožně. A signatáři výzvy řeší podobně užitečné věci, jako poloměr zakřivění banánů v EU.

Takže signatáři výzvy mi můžou laskavě políbit zadek.

CNAME

poskytovanie web obsahu na adrese s doménou druhej úrovne má aj ten problém, že tu nie je možné použiť smerovanie skrz CNAME, ale záznam musí byť typu A.

Anonymní

To jsou vypatlanci, prece jde o to, aby to jelo jak s WWW, tak bez nej…

bs

Autor clanku mohl alespon trochu objasnit proc vubec prefix www u internetovych jmen vznikl… Krom toho ze to lepe vypada a v reklamach se to lepe posloucha tu je jeste jeden pomerne dulezitejsi duvod:

Predstavte si situaci, kdy domena firma.cz vede na ip adresu serveru ve firme na ktery pristupuji treba klienti pres VPN atd… Ovsem webovy server je umisten nekde na druhem konci sveta v hostingu. Pak samozrejme na nej vede dns zaznam http://www.firma.cz.

Samozrejme nemluvim o tom, ze je slusnosti mit na serveru (firma.cz) jednoduchy web server, nastaveny tak, aby vsechny url firma.cz okamzite prepsal a presmeroval na server http://www.firma.cz. Uzivatele, kteri zadaji adresu vcetne www pak pujdou rovnou na server na druhem konci sveta… Ty linejsi uzivatele, kteri zadaji adresu bez www pote budou serverem ve firme presmerovani na druhy konec sveta :)

Tomáš Valůšek

Určitě varianta s www, protože neco.cz může být všechno možné, třeba proměnná programovacího jazyka – u domény CZ by třeba záměna až tak nehrozila, ale co třeba jiné dvoupísmenné koncovky. Navíc, chcete-li v textu rozpoznat adresu webu, jsou v podstatě jenom dvě možnosti – buď mít na začátku www, nebo http:// – a to druhé je poněkud větší vopruz, protože dvojtečka se píše na české i anglické klávesnici se shiftem.

Jarda

Jasně! S WWW, jinak je to nepřehledné a netušíte o co jde. Na druhou
stranu používat www i u subdomén je spornější

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.