Přejít k navigační liště

Archiv autora: Honza Sládek

Návrhář uživatelských zážitků. Spoluzaložil Clevis s.r.o., školí responsive a mobile webdesign (pod Medio Akademie a Dobrý web), moderoval WebExpo, organizuje konferenci Webovina a soutěž pro mladé Junior Internet. Hlavu si chodí čistit do lesa – je nadšený orientační běžec.

Komentáře: 11

Webdesignérův průvodce po CSS3: typografie

Jestli se web něčím odlišuje od tištěných médií, tak je to velmi složitá kontrola vzhledu písma a textu. Weboví grafici ví, že používat zarovnání do bloku je neskutečně špatný nápad, že by měli by používat jen tzv. bezpečné fonty (které se vyskytují na většině počítačů) a že každý operační systém (a často i prohlížeč) si vykreslí písmo trošku jinak. CSS3 se snaží tyto problémy řešit, pojďme se podívat, jak se mu to daří.

Komentáře: 12

Webdesignérův průvodce po CSS3: selektory

Všichni se shodneme, že základem CSS jsou selektory. Jak zacílit konkrétní část HTML bylo vždycky dobrým tématem na dlouhé diskuse s kolegy kodéry. Co je udržitelnější do budoucna? Co je rychlejší? CSS3 přináší do téhle diskuse mnoho novinek, které nám mohou usnadnit práci či umožnit věci, o kterých jsme dříve mohli tak leda snít.

Komentáře: 9

Webdesignérův průvodce po CSS3: animace

V minulém díle jsme si ukázali, jak udělat náš web krásnější s pomocí CSS3. Dnes nás čekají přechody, transformace a animace. Ty byly ještě nedávno hlavně doménou Flashe a JavaScriptu, nyní přicházejí přímo do CSS. Hlavní tahoun v jejich prosazování a implementováni je Apple (Webkit) a lze si s nimi skutečně vyhrát.

Komentáře: 4

Webdesignérův průvodce po HTML5: Microdata

Sémantický web byl kdysi jen sen, nyní to vypadá, že tenhle sen budeme v příštích letech žít. A jistě bude spojen minimálně s jednou technologií z trojice Mikroformáty, RDFa či Microdata. O Mikroformátech i o RDFa jsme na Zdrojáku už psali. Zbývají Microdata – dítě editora Iana Hicksona, podle jeho slov takové „zjednodušené RDFa“.

Komentáře: 8

Webdesignérův průvodce po HTML5 – taháme data od návštěvníka

Na většině webových stránek budeme po návštěvníkovi chtít, aby nám poskytl nějaké informace. Ať už je to poštovní adresa při objednávce u e-shopu nebo komentář na webu. Formuláře tu s námi jsou již dlouho a skoro stejně dlouho si webdesigneři přáli, aby toho uměly více. Naštěstí pomohl JavaScript a většinu chybějících věcí jsme si nějak dopsali. Podívejme se, jak HTML5 usnadňuje tvorbu formulářů bez potřeby JavaScriptu.

Ať vás bezpečnostní chyby nenachytají na švestkách

Na konci srpna byla v oblíbeném PHP frameworku Nette objevena a obratem opravena zákeřná chyba. Přestože autor frameworku, David Grudl, udělal snad všechno možné i nemožné, někteří se o ní nedozvěděli včas a nestihli tak aktualizovat své weby a webové aplikace. Prozradím vám pár tipů nejen pro PHP, díky kterým dostanete echo o podobných problémech mezi prvními.