Přejít k navigační liště

Zdroják » Autoři » Archivy pro Václav Dajbych

Archiv autora: Václav Dajbych

Zajímám se o programování na platformě .NET, webdesign a webové prohlížeče. Cílem mé vědecké práce je využití sémantického webu k vytvoření doménové ontologie, která by pomohla usnadnit vyhledávání na webu. Působím jako Microsoft Student Partner. Své technické články vydávám na blogu Dajbych.net.

Články JavaScript

TypeScript je určený pro aplikace obsahující mnoho javascriptového kódu. Jedná se o nadstavbu jazyka JavaScript. Nabízí typovou kontrolu, třídy, moduly rozhraní, IntelliSense a refactoring kódu. Jeho syntaxe je navržena tak, aby byla co nejvíce shodná se syntaxí ECMAScript 6.

Články Databáze

V posledních letech si vydobyla velkou popularitu databáze SQLite, a to především díky své nenáročnosti a možnosti „přibalit“ ji k aplikaci a využít jako embedded SQL. I Microsoft má podobnou databázi, kterou lze využít ve spojení např. s IIS či pro desktopové aplikace, nazývanou SQL Server CE.

Články Webdesign

„Web design je především typografie. Tečka.“ Informace na webu jsou totiž z 95 % prezentovány právě psaným textem. Lví podíl na úspěchu společnosti Google má minimalistický design. Jeho základem je text použitý v typograficky čistém uživatelském rozhraní. V článku si ukážeme, jak zajistit, že bude písmo použito stejně spolehlivě jako například obrázek ve formátu PNG.

Internet Explorer 9 přistupuje k webové stránce více jako k aplikaci. Stránku lze snadno připnout na hlavní panel, jde jí použít ve funkci Aero Snap, dají se přidat vlastní úlohy do Jump Listu, ikonu připnuté stránky je možné překrýt druhou ikonou a náhled stránky se dá doplnit o tlačítka, na jejichž stisknutí může stránka adekvátně reagovat. Tento článek popisuje metody, které souvisejí s uživatelským rozhraním.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.