2010: Rok kdy se dotkneme webu

Dotyk. Slovo, které dneska v jeho anglické variantě (Touch) můžete zaslechnout snad všude. Částečně za to může Steve Jobs, částečně prostě poptávka uživatelů. Jisté ale je, že stará dobrá myš již brzy nebude výhradní prostředek pro pohyb po webových stránkách. Je nejvyšší čas se s tím sžít.

V roce 2007 Apple představil iPhone. Přes počáteční výsměch ze strany technických nadšenců se tento telefon stal legendou a proměnil celé mobilní odvětví. Výrobci se vrhli do výroby vlastních dotykových mobilních zařízení. V roce 2009 se celosvětově prodalo 175 milionů smartphonů, naprostá většina z nich s dotykovým ovládáním. Nokia, RIM, HTC a další tak denně prodávají velké množství zařízení, pomocí kterých se uživatel může webu doslova dotknout.

Mobilní přístroje jsou ale dnes zodpovědné jen za 1 – 1,5% zobrazení stránek na internetu. Jejich podíl sice vzrostl meziročně o 110%, ale i kdyby vzrostl v dalším roce o 200%, stále jsme na nějakých 5% zobrazení. Mělo by nás to vzrušovat?

Letos možná ne. Ale dotykových zařízení v roce 2010 přijde mnohem více. Na CES 2010 byly pořádně vidět tablety – počítače s dotykovou obrazovkou. Zatím je nikdo výrazně nepoužíval, ale vystavovatelé na CESu se vezli na vlně pověstí o Apple tabletu. Apple poté skutečně představil iPad. A ať už si o něm myslíte cokoli, nemůžete mu upřít, že na pár dní ovládl stránky novin. Hype okolo tabletů otevírá trh pro další. Ať už běží na vlastním OS (JooJoo), využívají Windows 7 či plánují využívat Google Chrome OS. Jsou slyšet i zvěsti o tom, že další Amazon Kindle bude mít barevnou dotykovou obrazovku.

Dotyková zařízení v roce 2010 přesto pravděpodobně nezískají výrazný podíl na trhu, ale již v roce 2011 začnou být výraznými hráči. A protože to, co vytvoříme dnes, s největší pravděpodobností minimálně rok přežije, měli bychom s tím začít počítat.

Na co se máme připravit?

Zkontrolovat web ve třech verzích IE, Firefoxu, Chrome, Opeře a Safari již nebude stačit.

Byly doby, kdy stačilo zkontrolovat web ve svaté trojici – IE, Firefox, Opera. Dneska potřebujete k dokonalé kontrole funkčnosti webu Mac, Windows, Linux a alespoň desítku prohlížečů. Zítra budete potřebovat velké množství mobilních zařízení a pár tabletů. Kompletní testování se tak stává finančně i lidsky neúnosným a budete si muset vybrat pár zařízení a prohlížečů, ve kterých web otestujete. Pomoci mohou částečně emulátory, ale nakonec se budete muset spoléhat na své zkušenosti a znalosti.

Rozdílnost zařízení si vynutí používání progressive enhancement. Kdo nechce riskovat, vytvoří nejprve základní kostru stránky a poté na ni bude postupně stavět další funkčnost. V novějších prohlížečích bude stránka hezčí, ve starších stále dobře použitelná. Jinak se ale pro mobilní web vyvíjet nedá. Nebo snad myslíte že stačí, když vaše stránky běhají krásně na iPhone a Androidu? (Jděte i s iPhone do …)

Nepoužíváte standardy? Běžte si hledat jinou práci.

Dokud se designovalo pouze pro pár desktopových prohlížečů, mohla se používat nestandardizovaná řešení. Pluginy a podobné věci dlouho tlačily celý web kupředu. S tím je konec. Dneska už se nemůžete spolehnout ani na to, že uživatel uvidí váš flashový banner. Někteří tvrdí, že Flash je mrtvý. Další tvrdí, že se z něj stane volitelná nadstavba případně vylepšující uživatelský prožitek. Jisté je to, že Flash bude na webu přítomen v mnohem menší míře.

Zapomeňte co jste znali.

Nejprve zapomeňte na Photoshop. Web zítřka se designuje v prohlížeči. Pokud se moje stránky přizpůsobují schopnosti prohlížeče, který zrovna uživatel používá, jak pro jejich návrh mohu používat nástroj, ve kterém vše vypadá vždy stejně? Jak mohu designovat interakci v nástroji, který ji nepodporuje?

Zapomeňte i :hover. Nic takového dotyková zařízení neznají. UI návrháři uroní slzu, :hover poskytoval spoustu zajímavých možností k zjednodušení uživatelského rozhraní. Stačí se kouknout na Facebook. Zase jedna oběť jediné neměnné konstanty webu – změny.

Zapomeňte na spory o používání jednotky "px" pro velikosti písma. Na webu, na kterém si celou stránku přibližuji dvěma prsty, to už nikoho netrápí.

A zapomeňte na všechny řeči o tom, že důležité věci musí být vidět nad zalomením stránky. Tzv. page fold za a) ničemu příliš nevadí a za b) ve chvíli, kdy si uživatel přibližuje jen části stránky, se jeho případný význam zcela mění.

Hlavní menu ztrácí význam.

Hlavní menu bývalo centrálním opěrným bodem stránek. Ale ve chvíli, kdy si uživatel přibližuje části stránky, je pro něj neviditelné. Krátké a výstižné odkazy pod článkem, výzvy k akci přímo na místě, kdy jste návštěvníka přesvědčili, že ji má provést – to je to, čím se budou zabývat experti na použitelnost na celém světě v příštích letech. Dodnes stačilo nadesignovat stránku jako celek. Zítra budete muset navrhovat každý detail. Bůh ví, kam se uživateli zachce zazoomovat.

Dotyk přináší revoluci do naší interakce s webem.

Sotva jsme se téměř naučili vytvářet dobré weby pro standardní obrazovky a někteří z nás i pro klasické mobily, jsme na prahu další velké změny. Nebude jí ale Sémantický web, – tou mnohem bližší revolucí bude změna ovládání.

(Děkuji Ondrovi Válkovi za jeho inspirativní seznam věcí, které změní iPad. – pozn.aut.)

Komentáře: 19

Přehled komentářů

Ondrej Valka Bezva clanek
Jan Sládek Re: Bezva clanek
Ondřej Válka Re: Bezva clanek
karf Re: Bezva clanek
pas2007 Re: Bezva clanek
Jan Sládek Re: Bezva clanek
keff Re: Bezva clanek
karf Re: Bezva clanek
Petr Pecháček Re: Bezva clanek
Ondřej Válka Re: Bezva clanek
Jan Sládek Re: Bezva clanek
keff Re: Bezva clanek
dc iphone
wix Re: 2010: Rok kdy se dotkneme webu
ra.ri.ta NEKONEČNÝ vývoj
Jan Sládek Re: NEKONEČNÝ vývoj
Radek Vize a realita
Jan Sládek Re: Vize a realita
asystematic pekny clanek ale trochu prehnany
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3170