Komentáře k článku

Nejčastější chyby v přístupnosti z pohledu slabozrakých uživatelů

Dnes se budeme věnovat chybám přístupnosti, které dělají problém návštěvníkům se střední či těžkou slabozrakostí. Jedná se o nedostatečný barevný kontrast, nezvýraznění prvku s focusem, závislost na barevném schématu a nedodržování zvyklostí při návrhu layoutu. Napovíme, jak těmto problémům můžete předejít.

Zpět na článek

40 komentářů k článku Nejčastější chyby v přístupnosti z pohledu slabozrakých uživatelů:

 1. Anonym

  web vs prohlizec
  Co by melo byt vlastnosti webu a co prohlizece? Podle mne napriklad zvyrazneni odkazu pri pouzivani klavesnice by mela byt vlastnost prohlizece, zvlast kdyz odkaz muze byt napr. fotka. Treba Opera pri pouzivani klavesnice udela kolem odkazu velky modry ramecek. Tedy je jedno, co je odkazem, jestli link, fotka, tlacitko, ramecek zvyrazni odkaz, ktery je aktivni.

  1. Martin Hassman

   Re: web vs prohlizec
   Realita je ovšem taková, že nic takového dnešní běžné prohlížeče nedělají. Přidání správné definice může webdesignerovi zabrat možná minutu a v tuhle chvíli to je jen jeho odpovědnost.

  2. Ja.

   Re: web vs prohlizec
   Niektorí dizajnéri :focus úplne odstraňujú. Málokomu napadne, čo tým vlastne spôsobia…

   1. brb

    Re: web vs prohlizec
    :focus je jen stav, ta vlastnost je outline, tedy outline:0, což způsobí, že odkazy kolem sebe při stavu :focus nemají nativní rámeček (ve FF tečkovaný, v Safati modrý, v Opeře žlutý pokud se nemýlím).

 2. Ja.

  Super článok
  Už dlhšiu dobu sa snažím robiť web čo najprístupnejší, ale s týmto som mal vždy problém. Nevedel som nikdy, čo robiť pre to, aby bol web prístupný pre zrakovo postihnutých. Tento článok konečne pomohol :) Ďakujem.
  Ešte by ma zaujímalo, ako spraviť web tak, aby bol dobre čitateľný na brailovom riadku alebo počúvateľný cez hlasový syntetizátor alebo ako sa tomu hovorí. Ten syntetizátor otestujem ľahšie, ale brailov riadok…

  1. Martin Hassman

   Re: Super článok
   aby bol dobre čitateľný na brailovom riadku alebo počúvateľný cez hlasový syntetizátor

   V tom případě počkejte na slíbený další díl.

 3. tvalusek

  Názor uživatele se zbytkem zraku
  Tato problematika se mne velmi týká. Používám Firefox od verze 1.0, předtím jsem používal MSIE, který bohužel občas musím zapnout, když nějaká stránka nejede tak, jak má, ale to už je poslední dobou jev stále řidší. Ale zpět k tématu:

  Dostatečný barevný kontrast – toto je celkem známo, přesto se občas potkám s chuťovkami, kdy má stránka tmavé pozadí, tmavý text a teprve posléze "doblikne" světlé pozadí definované obrázkem, což se občas nemusí zdařit.

  Zvýraznění prvku, který má fokus – to lze ve Firefoxu zapnout, bohužel jen přídavnou utilitou nebo přístupem do about:config. Problém je, že na některých stránkách to nefunguje a na některých ARIA stránkách to dělá psí kusy – viz pokusné Aria stránky Googlu.

  Nezávislost na barevném schématu – ano, toto se mě týká bytostně. Kvůli šetření zraku mám nastavené schéma založené na autorem zmíněném schématu Vysoký kontrast – černá. Problém je to z mého problému velmi ožehavý, a to nejen na webu, ale i v softwaru obecně, a to i v Linuxu (za všechny třeba Chandler, Parley z KDE4). Navíc nejsou někteří programátoři ochotní se tímto problémem zabývat.

  Layout – tady mě moc pálí překrývání textových prvků, ke kterému dochází při razantnějším zvětšení písma. Před tím, než se layout začal ešit přes CSS, k tomuto jevu docházelo v podstatě jen při ukotvení plovoucího prvku k pravému okraji. Teď se ale tato nákaza rozšířila takovým způsobem, že si v podstatě nemohu stránky zvětšit tak, jak bych potřeboval a přitom nemusel rolovat do strany. Na časy se blýská až v CSS3, kde se tomuto problému věnuje pozornost. Částečnou pomocí je zoomování veškerého obsahu, ale pak dochází k problému s rolováním do strany, jež je obecně velmi nepohodlné při čtení textu.

 4. petr_p

  Chybějící definice barev

  Neslučitelné barvy webu a implicitní barvy prohlížeče jsou velmi častý problém (odhaduji tak třetinu). Není to jen justice.cz, ale také groups.google.com, napoveda.seznam.cz nebo http://www.ct24.cz.

  Nejhorší je, že zjednat nápravu je u těchto velkých firem téměř nemožné. Google bez jeho účtu nelze kontaktovat, flashové hlášení chyb Seznamu nefunguje a Česká televize se mojí stížností vůbec nezabývala.

  Pokud už se podaří s molochem navázat dialog, tak bývá obtížné přesvědčit autora, že chyba je opravdu na jeho straně (např. http://www.isc.org). Naopak drobné weby (např. http://www.digitalne.tv) obvykle reagují k oboustranné spokojenosti velmi rychle a zodpovědně.

  Myslím, že takový čistě výčtový článek na Lupě uvádějící několik desítek nejvýznamnějších hříšníků by byl dobrý kopanec do nepřístupné zadnice českého webu.

 5. mno

  Kde je ten seznam?
  Mě by spíš zajímalo, kam zmizel z toho jejich webu ten seznam již otestovaných stránek. To jste ho zrušili nebo jak?

  1. Radek PavlíčekAutor příspěvku

   Re: Kde je ten seznam?
   Katalog stránek už neprovozujeme, protože

   • jeho údržba byla s rostoucím počtem zařazených stránek nad naše možnosti, navíc s časem pozbývalo zařazení z důvodů změn webové prezentace a měnících se požadavků na přístupnost smysl/vypovídací hodnotu;
   • někteří tvůrci webů zneužívali toho, že jsme službu nabízeli bezplatně, a snažili se nám nakládat více práce, než jsme byli schopni zvládnout.

   Proto jsme katalog bez náhrady zrušili a od roku 2005 nabízíme testování buď bezplatné (pro malé weby, resp. posouzení základních požadavků z hlediska přístupnosti) nebo placené (velké weby, podrobné/rozšířené testy, atp.).

 6. tomaash

  Velikost písma
  Mě osobně přijde, že dnešním největším problémem je především výchozí velikost fontů. Ta nedělá problémy jen zrakově (silně) postiženým, ale hlavně starším lidem. Ale jak se zdá není to jen nešvar webových textů, ale jak jsem se měl nedávno možnost přesvědčit také tištěných medií. Konkrétně Česká pošta rozeslala jakýsi přehled ceníků a služeb, který byl komplet celý vysázený 8 bodovým a místy i 6ti bodovým písmem (pro jistotu ještě bezpatkovým, aby se to četlo opravdu ku…sky).

  Spousta lidí neovládá prohlížeče tak dobře aby věděli, že se písmo dá zvětšit a i pak, jak píše pan Valušek (kterého tímto zdravím :) bývá často problém v rozhozeném layoutu, který dělá z textu písmenkovou polívku.

 7. Stevko

  Nastavenie browsera
  Našťastie browsery (prezerače?) majú krásne nastavenie, ktorým sa dá úplne zakázať stránkam, aby si určili farby. A konečne začnú stránky poslúchať.

  1. Ja.

   taulkový layout
   Potom bude zas asi problém s tabulkovými layoutmi.
   Aký je pohľad slabozrakých občanov na tabulkové layouty? Robí to veľkú šarapatu?

   1. Radek PavlíčekAutor příspěvku

    Re: taulkový layout
    Slabozrakým uživatelům tabulkové layouty myslím až tak problémy nedělají (navíc si ani nevzpomínám, kdy jsme naposled web v tabulkách testovali), potíže ale mohou způsobovat uživatelům nevidomým. Je to jedno z témat do dalšího dílu, takže prosím o strpení.

 8. Michal.Jungmann

  Invertované barvy & Seznam.cz
  Radku,

  pro příklad stránky, která má problém s invertovanými barvami, myslím nemusíš chodit kamsi na justice.cz, stačí vlézt normálně na seznam.cz — pokud máš v systému nastavené bílé písmo na tmavém pozadí (např. zmíněné schéma Vysoký kontrast – černá), nemáš jako slabozraký šanci na titulce Seznamu zadat dotaz neb hlavní pole pro hledání má natvrdo nastavené bílé pozadí a písmo naopak nedefinované… :-((

  Michal

  1. Radek PavlíčekAutor příspěvku

   Re: Invertované barvy & Seznam.cz
   Michale, díky za doplnění. Já jsem zvolil justice.cz proto, že na tomto webu lze chybu snadno ukázat i na screenshotu, u Seznam.cz by ta bílá na bílé IMHO asi nebyla úplně vypovídající :-(

   1. Michal.Jungmann

    Re: Invertované barvy & Seznam.cz
    JJ, bílá na bílé není fotogenická, ale o to větší je to bota… Máte prosím na Seznam nějaké kontakty/páky, aby s tím již konečně něco udělali? Úplně tomu nerozumím, na jedné straně se přístupností strašně ohánějí (a zároveň asi i — jako jedni z mála těch fakt velkých — pro přístupnost něco reálně dělají), a na druhé straně takový triviální kiks, který IMHO není problém fixnout během pár minut… (No dobře, chápu, homepage Seznamu není Pepíčkův blog, ale i tak by snad bylo možné změnu potřebnou změnu stylu prosadit, otestovat, nechat schválit atd. v řádu týdnů, nikoliv let, vždyť to je jeden řádek kódu… :-)

    1. Martin Hassman

     Re: Invertované barvy & Seznam.cz
     Zkoušel jste jim napsat na podporu? Mají na webu formulář, chat nebo něco takového. Jinak tenhle web čtou i lidé ze Seznamu, takže máte i jistou malou šanci, že na váš příspěvek už narazili.

    2. BoB

     Re: Invertované barvy & Seznam.cz
     Za Seznam děkuji za upozornění, problém vznikl definováním grafického pozadí (input má lehký stín, nikoliv pouze bílé pozadí), písmo nastavíme na černou a do provozu se to dostane spolu s dalšími změnami. Zároveň překontroluji i ostatní naše vyhledávací služby.

     1. Michal.Jungmann

      Re: Invertované barvy & Seznam.cz
      Prima, díky za info. Fakt jsem byl přesvědčen, že o problému víte (a nedbáte…), proto jsem to tady zkusil trochu rozmáznout (sorry). Příště raději nebudu nic předpokládat (a rozmazávat) a rovnou napíšu přímo, kontakt na sebe máme…

     2. tvalusek

      Re: Invertované barvy & Seznam.cz
      Jo a doufám, že kromě černého písma nastavíte taky bílé pozadí – to pro ty, co si vypnuli grafiku :-)

 9. Anonym

  RE: Nejčastější chyby v přístupnosti z pohledu slabozrakých uživatelů
  slabozraky uzivatel si muze nadefinovat vlastni css ktere prepise to nastavene koderem. Muze css vypnout uplne, i obrazky. Nebo muze koder udelat specialni css pro slabozrake a oddelit ho uplne od webu pro "normalni". Mrveni webu pro "normalni" me prijde zbytecne a snaha zavdecit se v jednom vsem prose nejde.

  1. Martin Hassman

   RE: Nejčastější chyby v přístupnosti z pohledu slabozrakých uživatelů
   Děkujeme i za tuto nechápavou reakci. Ve skutečnosti často stačí relativně málo práce (ne vždy a na všech webech, ale často ano) k tomu, aby i tito hendikepovaní uživatelé nemuseli mít s webem problém. Ono nastavení, které si tito uživatelé dělají jsou často právě ty zmíněně vysoce kontrastní módy, které běžné desktopové aplikace dodržují. Na webu je problém, protože ne vše se dokáže do webového prohlížeče zdědit, a tak dnes zůstává odpovědnost na webmasterovi.

   Není to rozhodně systematický krok a bylo by dobré, aby se někdy v budoucnu našlo lepší řešení, ale zatím je tou odpovědnou (a chybující) osobou právě webmaster (webdesigner), ať se nám to líbí nebo ne.

   1. MAge

    RE: Nejčastější chyby v přístupnosti z pohledu slabozrakých uživatelů
    No nevim jestli nechapava. Co je divneho na tom udelat uplne samostatny styl pro slabozrake, do ktereho by si prepli, nez vseljak "vylepsovat" styl pro "normalni".

    1. Martin Hassman

     RE: Nejčastější chyby v přístupnosti z pohledu slabozrakých uživatelů
     To je alternativní verze vzhledu, ta je v pořádku. Problém je, pokud by měla podobná úprava proběhnout pouze na straně uživatele, to je prostě nereálně.

 10. kabakov

  catpcha
  Me jako zasadni problem v pristupnosti webu take pripada Captcha. Staci byt trochu barvoslepy a jiz jste u mnoha typu bez sance to opsat. Nastesti se jiz rozsiruje moznost, ze zobrazeny text je precten.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=2936