Komentáře k článku

Co zaujalo Aleše Roubíčka?

Je zde opět pátek, a s ním další článek z rubriky Co zaujalo…, v níž dáváme prostor lidem od webu, aby vlastními slovy řekli, co je v poslední době zaujalo. Dnes se s námi o tipy na zajímavé čtení i zajímavé dění dělí vývojář webových aplikací z (dnes již zaniklého) vývojového oddělení Atlasu a autor Trop.cz Aleš Roubíček.

Zpět na článek

29 komentářů k článku Co zaujalo Aleše Roubíčka?:

 1. steelspace

  Aplikace pro lamy

  Netřeba se vzrušovat. Tyhle nástroje na tvorbu aplikací pro nevývojáře tu jsou a byly. Všichni ovšem víme, že problém není v nástrojích, ale mezi židlí a klávesnicí. Schopnost správně pochopit, popsat a vyjádřit problém prostě každý nemá.

 2. František

  provokace vůči komunitě

  >> Vzhledem k tomu, že komunita je schopná tak akorát řvát, ale ne už tolik přispívat, tak to vidím na otročinu původních autorů ve volném čase.
  Komunita je právě tím subjektem, který vytvořil Python a Ruby. Nechápu, proč by měla komunita zlepšovat soukromé nesvobodné produkty (.NET). Není lepší věnovat energii originálu místo vytváření náhražek a podpory produkty jisté americké firmy?

  1. Michal Augustýn

   Re: provokace vůči komunitě

   >> Nechápu, proč by měla komunita zlepšovat soukromé nesvobodné produkty (.NET). Není lepší věnovat energii originálu místo vytváření náhražek a podpory produkty jisté americké firmy?

   Doporučuji nejdřív nastudovat problematiku. .NET není soukromý nesvobodný produkt ani produkt jisté americké firmy. Je to ECMA (335, příp. 334) a ISO/IEC standard.

   1. František

    Re: provokace vůči komunitě

    To nic nemění na podstatě. Autor je tvrzením, že „komunita je schopná tak akorát řvát“, zjevně naprosto mimo mísu.
    Jinak IronPython je určen pro .NET (tj. .NET FRAMEWORK) a Mono. První prostředí je proprietární a vázané na nutnost zakoupit licenci k placeným produktům společnosti Microsoft. Druhé prostředí je formálně svobodné, ale využívá intelektuální vlastnictví společenosti Microsoft. Takže jej správně mohou využívat jen klienti společnosti Novell (díky exkluzivní smlouvě Novellu a Microsoft) a klienti společnosti Microsoft, Microsoft, Novell.

    1. Aleš Roubíček

     Re: provokace vůči komunitě

     .net je rozhodně svodnější než OpenJVM. (Jak ostatně můžeme vidět za poslední dny na sporu Oracle vs. Google. Škoda, že jsem článek psal před více než týdnem, protože tohle by tam bylo rozhodně taky.) Jedněmi ze základních kamenů otevřenosti jsou Augim zmiňované průmyslové standardy a Microsoft Community Promise (http://www.microsoft.com/interop/cp/default.mspx). Ale to už zabíháme silně OT.
     Implementace dynamických jazyků jako je Ruby a Python na JVM i CLR je důležitá a váš názor na tom nic nezmění.

     1. Satai

      Re: provokace vůči komunitě

      Pokud OpenJVM = OpenJDK, tak bych rad poznamenal, ze Android pouziva Dalvik + Harmony a ne OpenJDK.

      1. Aleš Roubíček

       Re: provokace vůči komunitě

       Ano, máte pravdu v Javových zkratkách jsem dost ztracený. Každopádně nekompatibilita Dalvika s OpenJDK je zdrojem problémů, proto se na ní navztahuje „patentová amnestie“.

   1. Aleš Roubíček

    Re: nikoho nezaujma

    V pohodě, pro některé „lidi“ jsou bytosti používající mýdlo a šampón více než dvakrát týdně za hranicí představivosti. Komunita má pro ně výstížný termín „metrosexual“. :)

    1. Bobík

     Re: nikoho nezaujma

     Znáte ten?
     Pepíček jde s maminkou do ZOO a v pavilonu opic nadšenš vykřikuje: „Mámí, podívej, programátoři!“ „Pepíčku, to nejsou programátoři, to jsou šimpanzi.“ „Ale jsou to programátoři. Zarostlí, smrdí a mají mozol na zadku.“

 3. patrik.sima

  Re: Co zaujalo Aleše Roubíčka?

  Kdo je Aleš Roubíček? A proč by mě mělo zajímat co jej zaujalo? Tuto rubriku jsem nějak nepochopil.

  1. mata

   Re: Co zaujalo Aleše Roubíčka?

   To nejhorší nás teprve čeká! Určitě se tu ještě objeví, co zaujalo sebestředného páprdu a pak co zaujalo brzdu českého internetu. Hrozná rubrika! :-D

   1. Inkvizitor

    Re: Co zaujalo Aleše Roubíčka?

    První díl mi přišel dost dobrý a ten druhý, jak tak koukám, také není k zahození. Ale ten nejnovějí je podle mě jeden velký troll post a korunu tomu nasadilo rádoby vtipné tvrzení o „řvoucí komunitě“. Uvidíme, jestli je tento úlet jenom výjimka, nebo zda opravdu bude mít rubrika sestupnou tendenci. V takovém případě bych uvítal rozhovor s nějakou náctiletou pipinou z Facebooku a spojil bych to s redakčním seriálem Krása prsou ze sesterského serveru Vitalia. ;-)

    1. Michal Augustýn

     Re: Co zaujalo Aleše Roubíčka?

     Ono to bolí, když se tne do živého, že? ;-)

     Aleš psal: Vzhledem k tomu, že komunita je schopná tak akorát řvát, ale ne už tolik přispívat, tak to vidím na otročinu původních autorů ve volném čase.

     Já mám podobný pohled na věc jako Aleš – komunita je velká, ale aktivních přispěvovatelů je vzhledem k celkové velikosti komunity zlomek. Za většinou OSS projektů, o které jsem se zajímal, (dost možná za všemi) stojí jen pár schopných jednotlivců. Zbytek komunity většinou jen nadává (část lidí aspoň konstruktivně přes bug-reportovací systémy, mailové konference apod. – to je super – feedback je neocenitelný), že je něco špatně/jinak, ale nepřiloží ruku k dílu…

     Zbytek informací v článku mi přijde zajímavý (např. o té knize o Continuous Delivery jsem nevěděl a už ji mám na Amazonu v košíku)…ale to záleží na vkusu každého soudruha, co si z článku vezme ;-)

     1. Inkvizitor

      Re: Co zaujalo Aleše Roubíčka?

      Ale kdepak, jestli si myslíš, že jsem si to vzal osobně, jsi na velkém omylu. Je mi vcelku jedno, co si kdo myslí o „komunitě“ a beru to, co píšeš, je to samozřejmě pravda, ale co na tom? Myslet si, že všichni budou dávat všechno všem a všechno bude zadarmo, je naivní. Každý dělá to, co umí a co mu něco přináší, buďto slávu, reference nebo zkušenosti, případně i peníze, pokud projekt někdo financuje. Pokud je dotyčný zaměřením altruista, má z toho svého počínání dobrý pocit u srdce, proč ne. Někdo je asociál od přírody nebo mu až do puberty rodiče utírají zadek a tak umí jenom nadávat. Vidíme to i na fórech, někomu se snažíš poradit a on Ti ani nepoděkuje a ještě je nevrlý, pokud mu ta rada nesedí podle původních představ.
      O to ale nejde, nelíbí se mi zkrátka dikce článku, o sebepropagaci nemluvě. Že tam může zaznít pro někoho zajímavá informace, nepopírám, ale oproti předchozím dílům mi to přijde jako projev s prominutím fachidiota, který je až po uši zabořený v .NETu, nic jiného ho nezajímá, má nekontrolovatelnou potřebu ukázat ostatním svoje ego a projevuje se zbytečně konfliktně, snad i cíleně.

      1. Michal Augustýn

       Re: Co zaujalo Aleše Roubíčka?

       Dikce článku mi přijde v pohodě – tuhle rubriku jsem pochopil tak, že to jsou klasické páteční články víceméně pro odlehčení a tohle k tomu IMHO patří ;-)

       Je pravda, že tentokrát to bylo techničtější než předchozí dva články, ale taky jde na rozdíl od předchozích dvou pánů o programátora/vý­vojáře.

    2. Martin Malý

     Re: Co zaujalo Aleše Roubíčka?

     Mno, pokud se vám první díl zdál „dost dobrý“, je jasné, že logicky musí přijít takové, které se vám budou zdát „dost naprd“. Trošku úlet je v takové situaci už predikovat „sestupné tendence“. V „zásobníku oslovených“ jsou nejrůznější lidé, známí i neznámí, Češi i Slováci, vývojáři, webaři, designéři, freelanceři i lidi z velkých firem, běžní „maníci od pásu“ nebo vedoucí týmů, čili lidi, jako jsme my. Klidně by tu mohlo vyjít „Co zaujalo Inkvizitora?“ (napište mi mail, domluvíme se a vyjde to tu… Mě by to třeba zajímalo!)

     Otázka byla, zda se těch lidí ptát na to, co je zaujalo, a pak to nějak redakčně upravovat, nebo tomu nechat autentičtější formu „vlastními slovy…“ Zvolili jsme „vlastní slova“, protože taková forma sedí spíš k modelu „jeden z nás“. I s rizikem toho, že něčí vyjadřování někomu „nesedne“ a jeho témata mu přijdou „povrchní“.

     1. Inkvizitor

      Re: Co zaujalo Aleše Roubíčka?

      No tak samozřejmě ze tří článků lze těžko předpovídat, kam půjde seriál, to byla jenom taková trochu uvolněná reakce na předchozí příspěvek. Na druhou stranu ale „dost dobrý“ ponechává prostor pro „ještě lepší“. Ale teď vážně, když jsem viděl titulek a perex prvního dílu, byl jsem dost zaražený a trochu jsem se obával, co bude v článku. Byl jsem hodně příjemně překvapený; zvlášť to video s Peterem Schiffem mě posadilo na zadek. Zbytek vypadá slibně, ale zatím jsem těm odkazům nepřidělil čas, ale ten výčet byl prostě pestrý a zajímavý. V takové konkurenci je těžké obstát, to je fakt.
      Za nabídku na rozhovor se mnou děkuji, ale tohle není moje parketa. Nejsem celebrita a ani asi nemám v rukávu dostatek podnětů, které by zaujaly ostatní. To by o mě mohl pak někdo napsat, že jsem fachidiot nebo něco takového. ;-)

  2. Michal Augustýn

   Re: Co zaujalo Aleše Roubíčka?

   Kdo je Aleš Roubíček?

   Kdybyste dočetl alespoň perex článku do konce, tak byste se nemusel ptát ;-)

   A proč by mě mělo zajímat co jej zaujalo?

   Zdroják je server o tvorbě webových stránek a aplikací (viz patička), Aleš je (zkušený) webový vývojář, takže je zde velká šance, že co zajímá Aleše, bude zajímat i čtenáře Zdrojáku.
   Tuto rubriku jsem nějak nepochopil.

   Snad jsem Vám výše uvedenou odpovědí nastínil smysl této rubriky…

   1. patrik.sima

    Re: Co zaujalo Aleše Roubíčka?

    Michale, mockrát děkuji za vysvětlení.
    Kdo je Aleš Roubíček – byla otázka samozřejmě řečnická. Co se o Zdrojáku píše v patičce jsem si skutečně nevšiml (není to špatně?), ale i kdyby ano, pořád to neznamená, že se tady o tvorbě webových stránek a aplikací skutečně píše.
    Aleš možná zkušený webový vývojář je, ale pořád nechápu, proč by mě mělo zajímat koho přestal podporovat Microsoft, jaké nástroje jsou pro lamy a že vyšla nějaká kniha. V tom nevidím žádnou osobní přidanou hodnotu, tyhle zprávy si přečtu i jinde. Komentáře typu, někdo je nýmand a svou práci neumí, jsou mi skoro nepříjemné. To ať si ventiluje na svém blogu.
    Shrnuto a podtrženo, já bych v téhle rubrice raději viděl cenné osobní postřehy z vývoje – zajímavé nástroje, postupy… Teď to vypadá jako jedna velká reklama (roubíček, o2, microsoft, webexpo) – ale třeba to byl záměr :)

    1. Martin Malý

     Re: Co zaujalo Aleše Roubíčka?

     Viz moje odpověď Inkvizitorovi. „Proč by mě mělo zajímat, že…“ – nevím. Rubrika se jmenuje „Co zaujalo“, ne „Co by mohlo zajímat čtenáře“. Gró této rubriky není v tom přinést „cenné osobní postřehy z vývoje“, ale zeptat se různých lidí: Co tě zaujalo?! A pokud někoho zaujala knížka (nebo bankomat nebo nová služba Seznamu), tak to sem patří. Na „cenné osobní postřehy z vývoje“ je prostor jinde.

     1. patrik.sima

      Re: Co zaujalo Aleše Roubíčka?

      Martine, ty máš vždycky tak krásně logické odpovědi, že lze na to stěží cokoli napsat :))
      Ale asi máš pravdu. Přece jen tady nejde o to, co zajímá čtenáře a co by tady asi chtěli vidět.

      1. Martin Malý

       Re: Co zaujalo Aleše Roubíčka?

       V téhle rubrice opravdu nejde o to, co zajímá čtenáře a co by asi tak chtěli vidět. Tady jde o to ČÍ odpovědi by tu chtěli vidět (s vědomím, že neovlivní, co dotyčného zaujalo). Nějaké tipy?

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3300