Co zaujalo Jana Koderu?

Proč žaluje Oracle Google kvůli Androidu, jaká je marže Amazonu u cloudových služeb nebo kde lze snadno a rychle zakládat startupy – to jsou jen některá témata, která zaujala Jana Koderu a o která se s námi přišel podělit. Jan Kodera je spoluautorem služby Abakowiki a znáte jej i jako propagátora SaaS.

Oracle žaluje Google kvůli porušení patentových práv u Androidu

Oracle má pocit, že Google ve svém systému Android, přesněji ve virtuální mašině zvané Dalvik, využil postupy, které měl patentované Sun. Nyní má tyto patenty Oracle a zjevně se je nebojí použít. Je to právní bitva a těžko usuzovat, jak to dopadne. Faktem zůstává, že Android je veleúspěšný operační systém pro mobilní zařízení a jeho stažení z trhu (to je přesně to, co  Oracle požaduje) by se ostatním hráčům hodilo.

Amazon AWS a jeho marže

Vždy se tvrdilo, že cloud computing, zvláště IaaS, je obchod založený na velkém objemu a na malých marží. Jenže řeč čísel mluví poměrně jasně, je to jinak, protože Amazon AWS má marže okolo 50 %. Zde je na místě se zamyslet, zda aaS(SaaS – software as a Service, PaaS – platform as a Service) jsou opravdu závislé na velkém objemu, nebo jestli na tom nejsou stejně jako Amazon AWS. Pro srovnání – Cisco nebo HP dosahují u dodávaných a instalovaných systému mají marže okolo 25%.

Zvyšte svou produktivitu

Jak udržet produktivitu v týmu a zbytečně se nerušit otázkami? Mark Suster v tomto článku radí, jak zavést efektivní metodu, která zvýší vaši i šéfovu produktivitu. Vychází z toho, že každé vyrušení od vaší práce znamená ztrátu koncentrace a ve 40 % případů to dokonce znamená, že se k úkolu po vyrušení vůbec nevrátíte. A stejně jako ve vztahu k vám to platí i o vás, když potřebujete radu od kolegy či přímo od šéfa. Naučte se si body, které potřebujete probrat, napsat na papír a za šéfem jděte, až jich budete mít nejméně sedm. Toto platí pro jakýkoliv způsob komunikace, takže si zakažte i e-maily, IM a samozřejmě i telefon. 

Lean Startups

Poměrně často se teď můžete dočíst o lean startupech. Je to vlastně soubor metod jak založit firmu s malou pravděpodobností krachu. Na blogu německého startupu jsem našel toto pěkné shrnutí a úvod do problematiky. Nebojte, text není německy, je anglicky. Lean startup je založen na agilním vývoji, customer developmentu a velkém využívání open source softwaru nebo jinak volného softwaru. V praxi to pak vypadá tak, že díky využití opensource se soustředíte jen svou přidanou hodnotu, často vydáváte nové verze (klidně jednou týdně) a stále zkoušíte, jak zákazníci reagují.

Pozn.red. – odkaz je bohužel nefunkční, omlouváme se. Můžete zkusit vyhledávání na Google, kde lze nalézt na toto téma další materiály.

Seznam německý startupů

Na předchozí odkaz jsem se dostal vlastně náhodou, když jsem narazil na seznam německých startupů. Můžeme se podívat, na čem sousedé kutají a jaké projekty dělají, prakticky všechny české startupy tam najdou svůj protějšek. Například triplib.de vs český ontheroad.to . Nebo třeba startupů s hromadným nakupováním je několikrát více než českých. Zjevně se jedná o celosvětový fenomén a americký Groupon je dokonce nejrychleji rostoucí internetová společnost, i Google a Facebook měly pomalejší start. Viz článek na Forbes.com

Santiago de Chile – nové Silicon Valley


Autor: tamburini @ sxc.hu

Poslední link je také o startupech, tentokrát z Chile. V Chile se vláda rozhodla, že chce vybudovat technologické centrum a že chce vlastní Silicon Valley. A myslí to vážně, nabízí 40 000 dolarů pětadvaceti americkým podnikatelům, pouze za to, že se na půl roku přesunou do Chile a budou stavět startupy tam. A to je jen začátek. Program je připraven pro tisíc dalších podnikatelů z celého světa. Musím přiznat, že mě to nadchlo a je mi jen líto, že my nemáme v Čechách něco podobného. A srovnání je na místě, Chile je stejně bohatá země jako Česká republika. Pokud se chilské vládě projekt podaří, je možné, že se budeme častěji setkávat s tím, že ty nejlepší startupy jsou ne v Sillicon Valley, ale v Santiago de Chile.

O autorovi: Programátor v PHP a Javě se specializací na internetové technologie. Je spoluzakladatel startupu Abakowiki a zároveň hlavní vývojář. Také se snaží vytvořit českou wiki o Cloud Computingu. Mimo programování se zabývá ekonomickými přínosy IT v podnicích. Jeho dalšími zájmy jsou enterprise 2.0, software jako služba (SaaS) a cloud computing.

Komentáře: 10

Přehled komentářů

blizzboz Re: Co zaujalo Jana Koderu?
František Kučera Laissez faire
alancox Re: Laissez faire
blizzboz Re: Laissez faire
Honza Abakowiki
JKodera Re: Abakowiki
srigi Lean Startups
Michal Illich Re: Lean Startups
Antonin Hildebrand Re: Lean Startups
Jan Kodera Re: Lean Startups
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3315