Přejít k navigační liště

Zdroják » Tiskové zprávy » ČVUT a Sun otevřou již 9. prosince prestižní Center of Excellence v Praze

ČVUT a Sun otevřou již 9. prosince prestižní Center of Excellence v Praze

Články Tiskové zprávy

PRAHA – 3. prosince 2008 – Společnost Sun Microsystems a Fakulta elektrotechnická na ČVUT v Praze prohlubují dosavadní dlouholeté partnerství novým projektem v oblasti přístupnosti a použitelnosti softwarových produktů. Center of Excellence bude otevřeno v prosinci tohoto roku a zařadí přední českou univerzitu mezi vybrané světové vzdělávací instituce, na kterých již centrum tohoto typu existuje. Sun Microsystems v rámci tohoto projektu uvolní prostředky ve výši pěti milionů korun. Výsledky budou opět veřejně dostupné v rámci open source licence.

Nálepky:

Dlouhodobá spolupráce společnosti Sun Microsystems a FEL ČVUT v Praze přináší své plody již od roku 2003. V roce 2004 byla v Praze zřízena první středoevropská laboratoř na výzkum použitelnosti softwaru (Usability Lab, www.ulab.cz), která slouží k výzkumu, výuce studentů a v neposlední řadě i ke kooperaci s partnery z průmyslové oblasti. Problematika návrhu uživatelského rozhraní a zpřístupnění programů pro postižené uživatele (například zrakově, sluchově nebo motoricky) je také hlavní náplní občanského sdružení pražské pobočky ACM SIGCHI (www.sigchi.cz), které FEL ČVUT a Sun Microsystems aktivně podporují. V rámci aktivit pořádaných Prague ACM SIGCHI proběhl letos v Praze už čtvrtý ročník odborné konference World Usability Day (více informací zde: http://cz.sun­.com/tiskove_zpra­vy/2008/11/wud2008­.html). ČVUT v současnosti také ve velké míře využívá řešení firmy Sun Microsystems – od programovacího prostředí NetBeans, které slouží k výuce jazyka Java, až po operační systém Solaris.

„Partnerství mezi naší fakultou a společností Sun Microsystems trvá již několik let a považujeme je za velmi úspěšné. Otevřením Center of Excellence při ČVUT v Praze se otevírá další prostor pro vzájemnou spolupráci, v jejímž rámci se naše fakulta bude podílet na špičkovém výzkumu s následnou pozitivní odezvou v oblasti výuky,“ říká Prof. Ing. Pavel Slavík, CSc., z Katedry počítačové grafiky a interakce FEL ČVUT.

„S ČVUT spolupracujeme již pátým rokem a za tuto dobu se nám podařilo realizovat mnoho menších i větších projektů k oboustranné spokojenosti. Nynější spolupráce na Center of Excellence však posune naše partnerství do zcela nové úrovně – a do společnosti vybraných světových univerzit, které již tento program realizují,“ doplňuje Pavel Šuk, ředitel Pražského vývojového centra společnosti Sun Microsystems.

„V letošním roce přitom rozhodně nejde o první společnou iniciativu v oblasti přístupnosti a použitelnosti – vzpomeňme nedávný vznik občanského sdružení Prague ACM SIGCHI,“ dodává Jiří Mžourek, senior manažer společnosti Sun Microsystems a zároveň předseda Prague ACM SIGCHI. „Z výsledků naší spolupráce navíc může těžit doslova každý – výstupy budou opět přístupné ve formě open source.“

Kdy a kde?

Akce se uskuteční v úterý 9. prosince 2008 od 14.00 v prostorách FEL ČVUT na Karlově náměstí v Praze. Setkání se zúčastní významní pozvaní hosté, mezi nimiž nebude chybět ani Peter Korn, technický ředitel a architekt řešení z oblasti přístupnosti společnosti Sun Microsystems. Během svého dlouholetého působení v oblasti IT získal řadu prestižních ocenění, publikoval významné odborné materiály a podílel se např. na technologiích přístupnosti v prostředí Java, GNOME (Solaris), GNU/Linux a dalších systémech na bázi UNIX, stejně jako u kancelářských balíků StarOffice a OpenOffice.org. Spolupracuje také s pracovníky pro přístupnost týmů Mozilla, Evolution ad.

Co přináší Center of Excellence?

Program společnosti Sun Microsystems patří mezi dlouhodobě úspěšné formy spolupráce s významnými vzdělávacími institucemi a organizacemi třetích stran, fungující asi na stovce míst po celém světě. Center of Excellence je formální a plně zdokumentovaná forma partnerství trvající běžně od jednoho do tří let. Každá ze zúčastněných stran přináší do projektu vlastní prostředky a know-how tak, aby byly splněny předem stanovené vývojové a výzkumné cíle. Centrum přitom může existovat ve fyzické i virtuální formě – vždy však demonstruje využití nejmodernějších softwarových i hardwarových technologií v praxi a zároveň přináší výsledky s možností veřejného využití. Více informací na adrese www.sun.com/pro­ducts-n-solutions/edu/pro­grams/coe/.

O FEL ČVUT

Na projektu Center of Excellence se podílí dvě katedry FEL: Katedra počítačové grafiky a interakce a dále Katedra počítačů. Katedra počítačů byla založena v roce 1964 a byla jednou z prvních kateder orientovaných speciálně na výuku počítačové problematiky v někdejším Československu. Katedra nabízí tři úrovně studijních programů obsahově zaměřených na hardwarové i softwarové aspekty výpočetní techniky a informatiky: bakalářské, magisterské a doktorandského studium oboru Výpočetní technika. Kromě výuky je katedra velmi aktivní a úspěšná i ve výzkumu a je zapojená v řadě projektů řešících současné problémy světové počítačové vědy. Více informací: cs.felk.cvut.cz. Před několika měsíci se z katedry oddělila skupina pracovníků, která založila novou Katedru počítačové grafiky a interakce. Její náplní je výuka a výzkum nových metod ve dvou základních oblas­tech: v počítačové grafice a interakci mezi člověkem a počítačem. Nová katedra je velmi aktivní na poli výzkumu, pro který získala řadu evropských grantů. Více na www.cgg.cvut.cz.

O společnosti Sun Microsystems, Inc.

Sun Microsystems vyvíjí technologie podporující růst globálního trhu. Drží se jedinečné vize „The Network Is The Computer“ („Síť je počítačem“) a prostřednictvím sdílených inovací, komunitního vývoje a vedoucí pozice v oblasti open source prosazuje spolupráci. Sun působí ve více než 100 zemích světa. Více informací naleznete na webové adrese http://su­n.com.

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.