Komentáře k článku

Dobrý startup dělá dobrý nápad? Ale no tak

Je neuvěřitelné, jak moc převládá názor, že dobrý startup dělá dobrý nápad. Samotný nápad nestačí – ale i na toto téma bylo zabito až přespříliš stromů. Nepřestává mě však udivovat, jak moc lidí si myslí, že startupy krachují kvůli špatnému vedení, ve kterém sedí ne-manažeři. O tom to přece není.

Zpět na článek

14 komentářů k článku Dobrý startup dělá dobrý nápad? Ale no tak:

 1. Michal Illich

  Proti komu argumentujete?

  „moc lidí si myslí, že startupy krachují kvůli špatnému vedení, ve kterém sedí ne-manažeři“

  Zajímavé, takové lidi neznám. Asi máte opačnou zkušenost, jen říkám svou zpětnou vazbu.

  Mám totiž dojem, že je častěji uznávané, že úspěšný startup obvykle vede vývojář (Google, Seznam, Yahoo, Facebook), případně v současné vlně jsou i dost úspěšné startupy vedené designery.

  1. alancox

   Re: Proti komu argumentujete?

   Já si také myslím, že článek generalizuje.

   Pokud totiž programátor má slušné manažerské schopnosti, pak projekt je mnohem lepší, než když je veden jen manažerem.

   Pokud se dokáže oprostit od závislosti na projektu samém.

   On i startup zvaný Microsoft začal na Billu Gatesovi, programátorovi.

   1. Oldisy3

    Re: Proti komu argumentujete?

    Bill Gates ale nebyl zadne programatorskej genius, spis podprumernej, zato schopny manazer a obchodnik.

    1. alancox

     Re: Proti komu argumentujete?

     Nikdo nemluví o tom, že byl génius, ale že byl programátor.

     Jen chci demonstrovat, že článek mluví hlouposti a praxe ukazuje spíše pro opačnou hypotézu. Jak ostatně už napsal předřečník.

 2. alancox

  Problém někoho jiného

  Takže gynekolog, který si založí ordinaci vlastně musí zkrachovat, protože gynekologie neřeší jeho vlastní problém – už z principu on sám jako muž gynekologické služby využívat nemůže.

  Stejně tak každý muž, který si založí obchod dámským prádlem to dělá špatně. Pokud není tedy fetišista a nelibuje si v převlecích za ženy.

  1. BoneFlute

   Re: Problém někoho jiného

   Konkrétně: „Řešme své problémy, a pak si nenechme mluvit do jejich řešení – a nebo řešme cizí problémy, ale pak se necpěme do vedení takového řešení.“ ?

   Gynekolog si založí ordinaci, a když bude dobrej doktor, ale protivnej na klientky, tak zkrachuje. Bude to průměrný doktor, ale taktní ke klientkám, a bude mět zákaznice.

   V čem vidíš rozpor?

   1. František Kučera

    Re: Problém někoho jiného

    Tvorba zakázkového softwaru je ve většině případů postavena na tom, že neřeším svůj problém, ale problém zákazníka. Proto je potřeba dobrá analýza, proto je potřeba proniknout do toho oboru a pochopit, co má zákazník za problém a co potřebuje.

    Jinak to moc ani nejde – spousta lidí má problém (potřebu) ale neumí vyvíjet software (nebo vést softwarový vývoj).

    Samozřejmě, že člověku jde práce líp od ruky, když dělá software pro řešení svého problému – a v takovém případě jde minimalizovat analýza, protože zadavatel a řešitel je jedna osoba a spoustu věcí není potřeba explicitně vyjádřit (dát na papír) a stačí, že zůstávají v jeho hlavě. Ale dobrá větší softwarová firma musí mít procesy pro vývoj softwaru pro libovolný obor – procesy pro zjištění požadavků a pro jejich řešení.

   2. alancox

    Re: Problém někoho jiného

    „V čem vidíš rozpor?“

    Rozpor vidím v tvrzení článku, že dobrý startup musí řešit problém, který řeší sám startupista.

    Dal jsem příklad kdy nemusí a dokonce ani nemůže. Gynekolog muž sotva může řešit svoje problémy s vlastním zaníceným vaječníkem. A přesto je kolem spousta úspěšných gynekologů.

   3. alancox

    Re: Problém někoho jiného

    „Konkrétně: „Řešme své problémy, a pak si nenechme mluvit do jejich řešení – a nebo řešme cizí problémy, ale pak se necpěme do vedení takového řešení.“?“

    Pro jistotu, gynekolog muž nemajíce vlastních ženských problémů přesto vede léčbu mnohých klientek.

    „Gynekolog si založí ordinaci, a když bude dobrej doktor, ale protivnej na klientky, tak zkrachuje. Bude to průměrný doktor, ale taktní ke klientkám, a bude mět zákaznice.“

    Upřímně, i když bude hulvát, ale nejlepší doktor široko daleko, který zachrání i to co jiní doktoři nikoli – bude ještě úspěšnější.

    Startup ani podnikání se nedá narovnat do dogmat.

    1. BoneFlute

     Re: Problém někoho jiného

     Já to chápu. Gynekolog je muž, který řeší problémy, které nemá – je to tedy druhý případ z toho dogmatu.

     Co se týče doktora, gynekologa, který je hulvát, tak ten si nevydělá ani na slanou vodu, a může to být skvělej doktor. Ledaže by měl dobrou sestru, která mu zavře pusu, a připraví mu pacientky.

     Dogmata mají svá omezení, ale nimráte se v tom, jak to napsal, aniž byste přednesl něco hodnotného.

 3. backup

  hee?

  musim se priznat, ze jsem vubec nepochopil o co jde a pak me v diskuzi jeste navic zmatl pan Ponkrac s tim gynekologem a nejakym chlapkem, co ma zanet vajecniku.

 4. Michal

  Problem

  Ze managera dela programator byt problem muze a nemusi. Urcite se najde par programatoru, kteri i managerskou funkci zastanou lepe nez nektery manager, ale o to nejde.

  Ja vidim problem tam, kde se lidi chytaji hesel a skatulek a nepremysli, protoze kazda situace a kazdy specialni projekt vyzaduje ojedinely pristup.
  Lidi a specialne u manageru to plati podle mych zkusenosti nejvic se chytaji hesel a slepe nasleduji ten „zaruceny“ postup nekoho jineho o kom si precetli na Smashing magezine, nebo jinem cool periodiku..

  Byla doba kdy po me chtelo par presne takovych „slepych“ manageru drobnych reklamek prodavajicich weby od studaku za 3000 naprogramovat slevomat a to uz jich v CR bylo pres 180…

  Clovek se tomu musi zasmat a jit dal :-)

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3597