Komentáře k článku

Formuláře v HTML5 a nové atributy

Vyplňování formulářů je nedílnou součástí našich digitálních životů, ať už jde o hledání na webu, přihlašování na e-mail, nebo vyplňování čtyřstránkové registrace na e-shop. Jakožto vývojáři píšeme pořád stejné validace, takže si můžeme alespoň trochu ulehčit práci využitím HTML5, které přišlo s několika novými atributy, políčky a dalšími elementy. V tomto článku se podíváme na nové atributy a v příštím článku na nové elementy.

Zpět na článek

16 komentářů k článku Formuláře v HTML5 a nové atributy:

 1. Honza77

  Šetření času? Za kolik let?
  Problém, že narozdíl od jiných technologií, kde se programátor spoléhá u uživatele na nějaký základní virtuální stroj se sandboxem a ostatní řeší knihovny, které lze dynamicky stáhnout, pokud uživatel má starou verzi nebo mu knihovny chybí, zde nic takového není. Takže použití těchto technik znamená, že uživatelům se starším nebo jiným prohlížečem to nebude fungovat. Kdy bude doba, až takoví uživatelé nebudou? Stejně to tedy dlouho budou řešit nějaké JS nebo serverové knihovny, které to budou používat podle toho, jaký prohlížeč uživatel používá. Takže ve výsledku žádné ulehčení práce. Za mnoho a mnoho let to asi použitelné bude, ale vývoj je kvůli tomuto principu strašně pomalý a vývojáři pořád odkázáni na různé obezličky.

  Proč má být každá blbost součástí prohlížeče? Proč má prohlížeč implementovat konkrétní ovládací prvky? Ovládací prvky má definovat vývojář aplikace. Samozřejmě nějaké standardní ve výchozím frameworku být mají, ale problém je, že prohlížeče nepodporují rozumným způsobem rozšiřování ovládacích prvků (samozřejmě vím o mnoha JS knihovnách, ale takto vytvořený prvek je zcela jiný než ten zabudovaný) a ty standardní nejsou definovány způsobem, kterým může implementovat ovládací prvek programátor aplikace.

  Pevně zabudované má být naprosté minimum, nějaký základní virtuální stroj se sandboxem a ostatní všechno definované knihovnami a stahovatelné na vyžádání (v přenositelné podobě). Pak by vývoj webových technologií šel mnohonásobně rychleji, nebylo by třeba se pořád ohlížet na verze prohlížečů apod.

  1. Oldřich VetešníkAutor příspěvku

   Kdo ví no
   Bohužel zatím s vámi víceméně souhlasím. Dokud nebude nějaká solidnější podpora všude, tak je otázka, jestli některé prvky využít, nebo ne. Dovedu si představit situaci, kdy to klient uvidí v nějakém lepším prohlížeči a bude to chtít i v tom svém IE. Tak, a co teď? Vysvětlit mu to? Přepsat na JS? Asi záleží na situaci a na klientovi. U svých projektů – proč ne, ale u zakázkových webů to může (ale nemusí) být problém.

  2. bauglir

   Re: Šetření času? Za kolik let?
   1/ V roce 2002 jsem pracoval na webové aplikaci, která měla přenášet data na pozadí. Museli jsem to řešit skrytým frame, protože tak debilní prohlížeče jako FF, Opera, Safari neuměli tak super věc jako XMLHTTPRequest. A dnes je to standardní technologie. Pokud bychom přemýšleli systémem „To je nám k ničemu, protože debilní MSIE to nepodporuje“, tak se nebude rozvíjet nic.
   2/ ne každý používá browser pro psaní stránek, někdo (já) používá browser jako run time pro aplikace, které vyžadují určitou funkčnost.. nemá prohlížeč danou funkčnost? Tak smůla, app nebude fungovat. Věřte tomu, že mě se novinky v HTML, CSS, JS hodí.
   3/ prohlížeč nikdy nebude mít mnoho zabudovaných komponent, maličkej základ možná (viditelně jenom formulářové prvky, některé), ale zbytek tak jako tak bude muset být vytvořen… Buď technologiemi, které umí i starší prohlížeče (ale kvalita mizerná), nebo novými technologiemi (WebComponents) a tam budete mít stejný problém s podporou.
   4/ čím více budeme ustupovat uživatelům „aby to fungovalo všude“, tím menší potřebu budou mít opustit zastaralé prohlížeče.

 2. Vladimír

  IE8
  V našich zemích má IE8 cca 55%, IE9 už trochu roste (38%) a IE10 zanedbatelných 2,5%. Dokud nebude IE8 pod nějakých řekněme 10%, nemá cenu o HTML5 uvažovat (chcete-li udržet vzhled firemního webu). Bohužel.

  1. Vladimír

   Re: Aplikace
   Nechtěl jsem tvrdit, že „to je k ničemu“. Naopak bych se do použití HTML5 rád pustil a velmi se těším na svět bez IE8. Jenže IE8 tu stále je. Pokud budu k webu přistupovat, jak píše autor odkazovaného článku, stejně musím řešit dvě verze aplikace – pro IE (kde je runtime značně pozadu a spoustu věcí neumí) a pro zbytek světa, kde HTML5 funguje. Změna paradigmatu mi v tomto tedy nepomohla… Zkuste si ten demo formulář (odkaz na konci článku) v IE8.

   1. bauglir

    Re: Aplikace
    Autorem odkazovaného článku jsem já :)
    Ta změna paradigmatu právě tkví v tom, že mě IE8 nezajímá. Ano, pokud píši webové stránky jsem svázán předpokladem „aby to bylo dostupné v A prohlížečích“. Pokud píši aplikace (ať už nezávislé, nebo třeba administrace ke stránkám), prostě na výše uvedený předpoklad zapomenu a píši pro jeden prohlížeč s použitím plné síly HTML5 & Friends. A zákazníci se dají přesvědčit celkem jednoduše.

    1. Oldřich VetešníkAutor příspěvku

     Pěkný článek, rád jsem si přečetl. Když si představím, že mám programovat jednu relativně jednoduchou aplikaci na všech OS a ještě přes síť, tak se bych se asi opupínkoval. :)

    2. Vladimír

     Re: Aplikace
     A právě v té poslední větě je problém. Pracuji ve velké firmě a interní aplikace (webové) jsou většinou mého chleba. Firemní politikou, že uživatelé mají nainstalován IE8 (je to dáno vícero podmínkami a zkostnatělost nebo zpátečnictví v tom rozhodně nejsou). Takže součástí zadání je „musí to správně fungovat v IE8“ a nikoho nepřesvědčíte.
     Stejně tak na firemním webu máte nějaké ty formuláře a podobné věci, které markeťákům a zákazníkům udělají radost. Troufnete si na web dát do rohu poznámku „Naše stránky fungují jen v IE9 a vyšším“?

     1. bauglir

      Re: Aplikace
      Tak samozřejmě, existují situace, kde se nehnete (obvykle firma s interní SW politikou, kde již existuje historie intranetových aplikací).
      Netvrdím, že by se mi podařilo Vaši firmu přesvědčit, spíše určitě ne. Ale toto jsou výjimky. Berte to i tak, že vy jste zaměstnanec a pohybujete se v jedné firmě, já jsem freelancer a mám více zákazníků a mé postavení je jiné než Vaše. Takže obvykle se to daří. Ale to by bylo na samostatný článek… Třeba ho napíšu, přeci jen ten původní je 2 roky starý… podělím se v novém o zkušenosti.
      K tomu webu, jak jsem psal, prezentací se to netýká.

 3. enumag

  Atribut multiple
  Zkoušel jsem si to na JSFiddle ale ten atribut multiple mi pro input s datalistem nechce fungovat. Proč? (Pouze jsem zkopíroval HTML z článku.)

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=7560