7 komentářů k článku Frameworky vs DevStacky:

 1. alesroubicek

  terminologie
  Framework je v první řadě sada názorů, myšlenek a vzorů, jak věci uspořádat, aby podle těch myšlenek fungovaly. Jestli obsahuje nějaké knihovny, nebo jiné nástroje, je až druhořadé.

  DevStack je sada nástrojů, které používáme k vývoji.

  Co je u obou důležité, že odráží nějakou potřebu/názor, jak by se věci měly dělat a ten potom replikuje i na případy, na které to vhodné není. Každý projekt má jinou sadu požadavků/omezení, na které je třeba pružně reagovat. Oba mohou sloužit jako inspirace, ale nepokoušejte se o cargo-cult, ke kterému to celé svádí.

  1. Jiří Knesl (autor)

   Re: terminologie
   Ano, je pravda, že framework je v první řadě ucelený přístup. „Zachycený způsob práce“, kdy se často používané knihovny vytknou před závorku, ale framework jen ty knihovny přesahuje. Ale to i v článku tvrdím.

 2. Kapral

  Pěkně vystihnuté v článku. Přidám osobní zkušenost s konkrétním devstackem – Este.js.
  Máme ho v produkci, na několika projektech, jednu ze starších verzí. Tisíce hodin frontend vývojářů. Aplikace je poměrně robustní. Je to i rychlé. Problém, s kterým se od počátku vývoje setkáváme je, že je prakticky nemožné updatovat na novější verzi. Každý měsíc se „tady něco přidá, tady něco odebere“. Chápu, je to jeho devstack, může si s ním dělat co chce. Když se rozhodne, že každý den tam přidá novou technologii která zrovna letí, tak si ji tam může dát a já můžu akorát držet hubu.
  Ponaučení?
  Pokud se rozhodnete použít něcí devstack, zamyslete se nad tím, jak ho chcete používat. Projdětě si commity a zjistětě si jak často se něco mění a zvažte, jestli vám případné BC nebudou dělat potíže.
  My už si změny z upstreamu bohužel nikdy nepullneme… Je to škoda. Celkově se mi (i ostatním v teamu) Este zamlouvalo. Bohužel je to tak nekonzistentní, že už ho asi nikdy přímo nepoužijeme.
  Peace.

  1. Ondřej Němeček

   Re: nevím nevím...
   Nevím nevím, přijde mi ten článek chaotický a doporučení zavádějící. Pokud chci stabilitu vyberu si stabilní verzi a na té projekt realizuju, ne? A nemám polovinu problémů, kterými se článek zabývá.

   1. Jiří Knesl (autor)

    Re: nevím nevím...
    Problém je v tom, že i ty stabilní verze knihoven, z kterých je devstack složen, mají Nkrát větší šanci, že dojde k změně v major verzi, která bývá nekompatibilní (N je počet použitých knihoven).

  2. steida

   Re:
   Ano, to platilo o starém Este.js a štvalo mne to taky. Staré Este.js byl dev stack + framework. Nové Este už je pouze dev stack. Už tam není můj kód (krom pár řádku), ale patterny, praktiky, a doporučené knihovny.

  3. Vojtěch Mikšů

   Re:
   Zajimalo by me, jakym zpusobem by vlastne takove pullnuti dev stacku melo fungovat? Z podstaty veci to neni jedna knihovna, ktera se verzuje a kterou si clovek hodi nekam do package.json a ocekava zpetnou kompatibilitu.

   Dev stack je dobre si prostudovat a vyzobat si z neho knihovny/postupy, ktere se mi hodi. A tenhle proces opakovat treba jednou za ctvrt roku. Mrknout se, co je noveho, zda to potrebuji a zda to lze snadno nasadit. Co se tyce toho prostudovani, tak pulka se da v pripade JS dev stacku zvladnout pouze otevrenim package.json.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=14523