25 komentářů k článku Frontend vývojář a frontend kodér:

 1. prezident

  Hezká reklama na školení… příště bych ji označil jako PR Článek a nedělal zbytečně ze čtenářů tajtrlíky.

  1. Martin Hassman

   Re:

   Je pravda, že článek obsahuje několik odkazů na školení. Když jsem text přetiskoval, tak jsem se nad nimi zamýšlel a nakonec jsem je v textu nechal s tím, že nikomu nebudou vadit a pokud někoho nasměrují, jen dobře.

   Tímto se omlouvám „tajtrlíkům“ a smekám před čtenáři, kterým těch pár odkazů navíc nevadí. PR článek to není už jen proto, že byl získán metodou pull a nikoliv push.

 2. Martin

  Není jedno jak se to jmenuje?
  Mě to přijde fuk, jestli se jmenuje kodér, vývojář nebo třeba zmrzlinář. Roky dělám admina, a v každém jobu si proto vymýšlejí nové a nové jméno. Jednou je to System Engineer, po druhé Technician 1, po třetí Linux Specialist.

  To důležité je, co člověk umí za technologie a jak je dokáže používat. Pokud někdo dělá vývojařinu v AngularJS, tak se může jmenovat třeba Internetový astronaut, stejně 95% lidí nebude rozumět jeho náplni práce, a na pohovoru si přečtou detailnější životopis, takže se tu řeší totální blbost.

 3. Tomáš Procházka

  PHPront-enders
  A co teprve pozice PHP front-end developer, které jsem viděl už několikrát na Linkedin? Dokonce v jednom bylo, že kandidát „has to be able to write PHP both server-side and client-side“. Zajímalo by mě, kdo je obsazuje hehe…

   1. karel

    Re: PHPront-enders
    php lze využít na spoustu věcí, ale na jednu věc se hodí opravdu skvěle a to na tu kvuli které vzniklo a to je generování html stránky, takže ano php je ideální na tvorbu frontendu

 4. Tomáš Kapler

  proč "frontend"?
  Martine, chybí mi vysvětlení, proč „frontend“ kodér, proč prostě ne jen „kodér“. Tedy jestli je „frontend kodér“, tak nutně očekávám i pozici „backend kodér“ a popravdě nějak nevím, čím by se ten „backend kodér“ lišil od „frontend kodéra“ (až na to, že by momentálně dostal na práci dělat něco na frontendu“). UI vývojář mi přijde taky fajn – vyvíjí uživatelské rozhraní, tedy kóduje a javascriptuje. V dnešní době reactu a css frameworků typu bootstrap už často i komplexní uživatelské rozhraní je vlastně ne moc o tom CSS a vlastně nemusí sáhnout ani na jednu CSS třídu, aby udělal působivý design, když už existuje framework

  1. Martin MichálekAutor příspěvku

   Re: proč "frontend"?
   Tomáši, „kodér“ to být nemůže, protože to jsou všichni vývojáři, včetně assembleristů.
   Proto „frontend kodér“ nebo taky „webový kodér“, protože „backend kodér“ prostě není zavedený.

 5. expert

  FE vs BE
  To čemu tady říkáte backend, u nás nazýváme frontend (aplikační webserver). Skutečný backend pro nás jsou démony, odkud webserver tahá data.

  1. zdenek

   Re: FE vs BE
   ano … tad delam ve firme, kde FE = HTML, CSS, TypeScript, AngularJS, Java pro REST sluzby a BE = ESB + CRM v Jave. Ja jsem v FE tymu, tak se ocekava, ze budu zvladat vse, co ma FE tym na starosti.

 6. karel

  v optimalizaci rychlosti načítání
  jděte do háje, učit lidi kraviny, vše co jim teď nalijete do hlavy platí pro http, ale ne pro http2,
  jediné co jim můžete doporučit je aby si dali pozor na výslednou velikost stránky a to včetně stahovaných zdrojů, na to není třeba školení, protože jde o fakt který by měl znát i začátečník

  1. Martin Hassman

   Re: v optimalizaci rychlosti načítání

   Tady se před odsouzením sluší otázka na Martina, zda a jak ve školení zohledňuje nástup HTTP2.

   1. Martin MichálekAutor příspěvku

    Re: v optimalizaci rychlosti načítání
    Pokud je to míněno jako vážně myšlená otázka (o čemž pochybuji, nemluvě o tom, že je to výrazně mimo téma) –– ano, změny v HTTP2 oproti HTTP zmiňuji, ale školení řeší hlavně HTTP protokol, se kterým bude muset většina ještě chvilku vydržet.

    1. karel

     Re: v optimalizaci rychlosti načítání
     Vydržet a smím se zeptat proč ? http://caniuse.com/#feat=http2
     Pro nejpoužívanější servery už moduly jsou, pro prohlížeče taky. Jediné na čem to trošičku vázne je, že prohlížeče umí většinou http2 jen přes ssl. No ale to už také vlastně není problém a je to vyřešeno https://letsencrypt.org/ tedy na nic se čekat nemusí, jen možná na pár líných správců webhostingu.

     1. karel

      Re: v optimalizaci rychlosti načítání
      Jinak neberte to jako nějaký útok proti školení, existuje spousta témat společných jak http1.2 tak nově http2 ale vše je to jen o tom minimalizovat přenášená data, pokud v této otázce lidi něco naučíte jen dobře, ale i to se musí dělat s rozvahou a vědět co případná optimalizace provede třeba se zátěží serveru.

 7. eNj

  Problém je v tom, že člověk (kodér) se v podstatě nemůže zaměřit pouze na HTML/CSS, ať otevřete jakoukoliv nabídku práce, která je uvozena titulkem Hledáme kodéra, hledáme frontend developera, vždy tam požadují Javascript, většinou i třeba nějakou tu znalost PHP, MySQL atd.

  1. Martin MichálekAutor příspěvku

   Re:
   Opravdu nemůže dělat jen HTML/CSS. Ale může se na ně specializovat, o to mi především šlo.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=17117