6 komentářů k článku Funkční specifikace bezbolestně:

 1. dzejkob

  Při vší úctě – přijde mi to nesmysl téměř kolosální. Je samozřejmě fajn, když je ve specifikaci jen to, co je důležité a napsáno srozumitelně a jasně. Tím to ale končí. Klíčové požadavky pro specifikaci jsou: aby bylo popsáno vše co je nezbytné a hlavně aby to nebylo popsáno rozporuplně. Pokud budu technickou specifikaci realizovat, potom fakt nepotřebuju, aby to byl román, ale aby šlo exaktně vyčíst požadované chování výsledné aplikace.

  Ten článek měl být spíš „nepište specifikace ale vyvíjejte agilně“. Supr. Ten kdo agilně moc nejede, tak holt realizuje dílo podle specifikace.

  „Týmy píšící speci­fi­kace si nejčastěji stěžují na to, že speci­fi­kace nikdo nečte.“ – jak může programátor vědět, co má dělat, když nejede dle specifikace? Jasně – specifikace, které nikdo nečte, jsou k ničemu – a takový člověk, který píše něco, co je k ničemu, tak je lepší, když začne psát romány nebo poezie. Prosím ale všechny, kdož píší specifikaci, nechť ji píší exaktně technicky.

  Hodnocení specifikace podle toho, že není vtipná a že ji „nikdo nečte“ – a říkat tomu nedobrá specifikace je fakt neskutečná blbost.

  1. Dominik

   Re:
   Osobne mam z celeho clanku skor pocit, ze nehovori o specifikacii (podla ktorej sa nasledne implementuje), ale skor o dokumentacii uz implementovaneho riesenia. V tom vidim dost podstatny rozdiel, najme z hladiska toho, ako by vysledny dokument mal vyzerat. Pretoze ano, na 100% suhlasim s tym, ze specifikacia musi byt co najkratsia (ale musi obsahovat vsetko nevyhnutne), vystizna a exaktne technicka; jednoducho, akoby to bola zbierka zakonov a produkt musi byt presne podla nej. Rozhranie nebude ani o pixel sirsi a ani farba #fc0000 podla specifikovaneh palety nemoze byt nikde vymenena za inu.

   Ak ide ale o dokumentaciu, ktora ma popisovat nejaky system, jeho prepojenie, datove struktury ci algoritmy, tak tam je urcite lepse zvolit ten lahsi sposob (samozrejme to neprehnat), nakolko clovek v tom casto len hlada vysvetlenie na tu-ktoru vec a nezaujimaju ho prave ta tona technickych obmedzeni a pod.. Chce len proste vediet co to robi. A urcite tiez plati, ze neoplati sa pisat dokumentaciu ku uplne vsetkemu za kazdu cenu, pretoze napr. gettery a settery to zbytocne zoberie cas, nikto to citat nebude a hodnota pojde skor dolu, nakolko pribudne zbytocne mnozstvo nepodstatneho textu.

 2. Honza Votava

  ziram
  Docela ziram. Kdyz si chci precist vtipy, jdu na sorry.cz, ne do specifikace. Takže podle autora nemám smysl pro humor. Bezva. S tim se da žít.

 3. Sandokan

  Och ty môj!
  Napísal som nejednú špecifikáciu a nejednú špecifikáciu som implementoval. Nevravím že to má byť suché, ale v špecka mjú byť veci, ktoré tam patria. Nik dnes nemá čas čítať sprostosti o slečne Prasátko… Wake up buddy!

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=20088