18 komentářů k článku Grafová terminologie a dostupné technologie:

 1. KubajzHK

  super
  Na neo4j jsem se chtěl zrovna podívat, nedávno jsem si stáhl jejich knihu, takže se těším na pokračování!

  Po tom letním seriálu mi to vrací důvěru ve zdroják…

 2. bazinder

  chvalim vyber temy
  zaujimalo by ma na ktore casti neo4j sa budu dalsie clanky sustredit?
  cypher, gremlin, rest api, java api?

  mozme ocakavat nejake best practices pri modelovani? nejake tipy na optimalizaciu?

  dufam, ze dalsi clanky pojdu pekne do hlbky

  ps: skoda, ze sa z neo4j stava mainstream… :)

  1. Jaroslav RambaAutor příspěvku

   Re: chvalim vyber temy
   Nechci moc prozrazovat, ale můžete se těšit na REST API, Cypher, „best practices“ pro modelování a třeba i ty tipy na optimalizaci. Záleží i na vás čtenářích, které témata by se mohla do seriálu zahrnout…

   O čem by jste se chtěli v seriálu dozvědět?

   1. bazinder

    Re: chvalim vyber temy
    mna napriklad zaujimaju veci ako co najoptimalnejsie vytiahnut vsetky nody urciteho type(ci cez referencny node, z indexu, cez label, cez cypher), ako najlepsie natiahnut node aj so vsetkymi naviazanymi nodami, priklad user, ktory ma nejake settings, prava atd, kazde je dalsi node a spolu tvoria jednu entitu. je lepsi cypher alebo iterovanie cez relationships?

    potom ukazky zlozitejsich modelov, cypher queries. kedy je lepsie nejake vlastnosti vytihanut do zvlast nodu

    a nakoniec ako vytvorit nejaky recommendation engine alebo nejaku predikciu spravania na zaklade historickych dat :D

    1. Jaroslav RambaAutor příspěvku

     Re: chvalim vyber temy
     Cypher dotazy si určitě ukážeme – putování přes hrany a následné vyhodnocení… Budu se snažit, abych v dalších dílech udělal průnik tvých požadavků s obsahem seriálu :)

    2. Michal Bachman

     Re: chvalim vyber temy
     Super napad na celou serii clanku! :-) Pokusim se Jardovi trochu pomoct a dat neco dohromady. Na nektere otazky by mohl odpovedet serial, ktery jsem nedavno zacal anglicky na http://www.graphaware.com/blog.

     Jinak v nekolika vetach: nody urciteho typu nejlepe vytahnout pres labels, ale az v Neo4j 2.0. V predchozich verzich je asi nejlepsi udelat si nodu reprezentujici ten typ a TYPE_OF relationship k nemu.

     Cypher vs. Java: ani jedno neni lepsi nebo horsi, zalezi na pouziti. Java API je porad o mnoho rychlejsi nez Cypher, to se bude pomalu menit, ale bude to nejakou chvili trvat. Ve 2.0 to porad plati. Java je imperativni: rikas, jak chces graf prochazet. Cypher je deklarativni: rikas, co chces a databaze muze dotaz optimalizovat podle toho, co o Tvem grafu vi.

     Recommendations jsou zajimave tema, hodne se tim zabyvaji kluci z http://www.reco4j.org/

     1. bazinder

      Re: chvalim vyber temy
      Jasne ze Java bude rychlejsia. Možno by este stalo za to ukázat ako si spravit plugin do neo4j.

      ja inak používam neo4j s php, takže som odkázány na rest api

      1. Jaroslav RambaAutor příspěvku

       Re: chvalim vyber temy
       Michal s pluginy (service) má zkušenosti, takže bychom něco dohromady dát mohli…

 3. .

  Grafy jsou vhodným řešením pro grafové úlohy
  Zarazil jsem se už nad několika definicema. Ale myšlenka „[grafy] …jsou vhodným řešením pro grafové úlohy“ je na mě asi moc hluboká. Není to spíš obráceně – grafy (grafové struktury) dávají vznik novým úlohám – např. najít nejkratší cestu, nejmenší kostru…

  1. Jaroslav RambaAutor příspěvku

   Re: Grafy jsou vhodným řešením pro grafové úlohy
   Věta se neodkazuje na grafy, ale na grafové databáze – nadpis sekce

  1. Jaroslav RambaAutor příspěvku

   Re: Chybějící definice
   Naprosto souhlasím, že je dobré znám další definice grafů. Kdyby byl zájem, poskytnu zdroje pro prohloubení obecných grafových znalostí.

   Zmínil jsem definice, s kterými se v dalších článcích budeme setkávat. Pokud použiji nějaký nový termín, tak ho hned i zadefinuji.

 4. Ladislav Thon

  IMHO ty NoSQL pindy na začátku si mohl autor odpustit. Jednak je NoSQL fenomén, který by vydal na samostatný seriál, a tudíž těch pár odstavců nutně zjednodušuje, podle mne až nepřiměřeně, jednak konkrétně Neo4J je plně ACID compliant a umí i XA transakce :-)

 5. MilanLempera

  autorův medailonek „muž mála slov“ mě v souvislosti s obsáhlým úvodem pobavil, ale začíná to zajímavě, těším se na pokračování.

  Jen prosím pozor na nepřesnosti – „nepříjemné problémy s pokusy uložit graf (strom) do relační databáze, která je pro tyto účely nepřirozená, poněvadž se neobejde bez výpočetně drahých operací JOIN“
  Ano, práce se stromy není v relační DB zrovna elegantní, ale existují metody jako traverzování kolem stromu, nebo genealogické stromy (genealogický identifikátor), které jsou poměrně použitelné. Strašení čtenářů JOINem zde není na místě.

  1. Jaroslav RambaAutor příspěvku

   Re:
   Díky moc za skvělý komentář. Máš pravdu, že nadstavby pro relační databáze existují a mohou v mnoha případech pomoci. Ovšem pokud data rostou, bude vše stále rychle fungovat? Vyvíjí se kupředu? Jakou mají podporu? Jak se s nimi pracuje?

   Píše se to o mně na csfd od doby, co jsem natočil Rambo: Do pekla a zpět… :)

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=10050