Komentáře k článku

HTML5: píšeme aplikaci pro iPad

K psaní nativních aplikací pro tento populární tablet od Apple potřebujete vývojové prostředí pro jazyk Objective-C a framework Cocoa. Pro některé druhy aplikací si ale vystačíme s možnostmi, které nabízí HTML5/CSS/JS. V článku si ukážeme, jak zařídit, aby i takové aplikace vypadaly „jako nativní“.

Zpět na článek

23 komentářů k článku HTML5: píšeme aplikaci pro iPad:

 1. pas

  Adobe AIR

  „Apple určuje, v jakém jazyce mají být napsané … Bohužel nelze použít např. Adobe AIR.“

  Tohle slavné omezení přece platilo pouhých pět měsíců od loňského jara do podzimu a pak bylo zrušeno. „Packager for iPhone“ je součástí Creative Suite 5, i když pro iPad se reálně bude moct používat až nová verze v chystané CS 5.5, která už snad bude brzo.

  Technicky vzato to není přímo AIR, protože se nejedná o runtimovou architekturu, ale kompilaci do nativního kódu (to je jediný zbývající požadavek Applu), ale z hlediska vývojáře to vyjde nastejno, jako když dělá AIRovku pro Android.

 2. Lawondyss

  Těším se na pokračování

  Jsem PHP programátor a k jiným jazykům jsem jen vzdáleně přičichl. Kolikrát mě i napadlo, že bych spáchal nějaký svůj nápad pro iPhone potažmo iPad, ale vždy mě odradilo samotné Apple a jeho příkazy, zákazy a nákazy.
  Ovšem zjištění, že lze připravit aplikaci i v HTML je prostě paráda. Určitě se těším na další pokračování.

  1. Jasan

   Re: Těším se na pokračování

   Zdravim, mel byste se zajem spolupracovat na vyvoji apple aplikaci? pri pripadnem zajmu mi napiste na jasanskyml@pro­lux.cz

   dekuji a preji hezky den

 3. kocour

  Re: HTML5: píšeme aplikaci pro iPad

  velmi inspirativni clanek… diky a urcite se taky primlouvam za dalsi dil

 4. David Ondřich

  MonoTouch

  OT: Trochu si přihřeju naši polívčičku (i když se to pravověrným asi líbit nebude), ale za podívání taky stojí MonoTouch. Sám se už dlouho chystám, že se mu podívám na zoubky, ale jelikož stále nemám ten hardware, tak je moje motivace poměrně slabá. Když to zčásti napraví další článek, budu jen rád. :-)

  1. Mono

   Re: MonoTouch

   MonoTouch je určitě zajímavý projekt (sám jsem přemýšlel, že bych se doučil C# – z Javy to není takový problém), jen mi vadí ta cena…

 5. josefrichter

  hezkej článek

  Taky bych se přimluvil za pokračování, například na téma html5 offline manifest. Taky by mě zajímalo, jestli nějaká knihovna má nativní čudlíky a ostatní prvky z iOS (jQ Mobile tuším ne, ta je univerzál) – <flame>nechcem z toho mít flash nebo android, že :-)</flame>

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: hezkej článek

   Přesně nad offline HTML5 jsem uvažoval, že bych ukázal jak vypadá OffTheRoad na iPadu. Jen ten design, resp. knihovnu budu muset pohledat, zatím nevím o ničem. Nějaké tipy? :)

  2. pas

   Re: hezkej článek

   Jaký by to mělo smysl, používat ve webové aplikaci nativní čudlíky konkrétního OS? Buď chci aplikaci šít na míru konkrétnímu OS, tzn. učit se jeho čudlíky, pak dává smysl dělat ji v nativním SDK. Nebo zvolím crossplatformní řešení jako HTML5/jQ nebo AIR, které holt mají i crossplatformní čudlíky…

    1. pas

     Re: hezkej článek

     Ne, imituje je (tedy předpokládám, že není řeč o primitivních prvcích jako jsou check boxy v HTML).

   1. josefrichter

    Re: hezkej článek

    Smysl je ten, že mi třeba nejde o multiplatformnost. Chci jednoduchou aplikaci pro iOS, pro kterou je Obj-C SDK třeba zbytečnej overkill.

    Ostatně i téma článku je „píšeme aplikaci pro IPAD“ – tj. ne „pro iOS“ ani „pro mobilní dotyková zařízení“ ale pro konkrétní jeden přístroj.

    1. pas

     Re: hezkej článek

     V tom případě by správná cesta byla, aby někdo přišel s frameworkem nad nativním SDK, který by místo Obj-C používal JavaScript a vůbec maximálně využíval stávající znalosti webařů (není takový?). Pořád by to ale byla normální aplikace, šířená přes app store. Webové aplikace jsou oddělený svět – žádný app store, žádná cenzura… a na oplátku žádné nativní API. Což mi přijde pochopitelné.

     1. pas

      Re: hezkej článek

      Tak si rovnou i odpovím – takovým nástrojem je Titanium Appcelerator, ten adresuje přímo nativní UI komponenty (narozdíl od PhoneGapu). A nebo je také možné UI vytvořit v HTML, ale nedovedu si dost dobře představit kombinování obojího.

 6. Michal Illich

  App store? Zdroják viditelný?

  Z článku mi není jasné:

  1. Lze takovouhle html appku pak přihlásit do App Store?

  2. Je možné v takovém případě nějak schovat zdroják – tedy neukazovat html a js kódy, ale nějak to zkompilovat či zakryptovat?

    1. josefrichter

     Re: App store? Zdroják viditelný?

     No ale ten PhoneGap je něco jinýho, ne? To vytváří nativní Obj-C appku, s tím že některý její kusy jsi napsal v html+css+js. To o čem pojednává článek je v podstatě vytvoření klasické webové appky, přístupné z prohlížeče, akorát trochu víc laděné pro iPad.

    2. jezovec

     Re: App store? Zdroják viditelný?

     Obávám se že by to mohl být dost problém. Pokud uděláte něco komplexnějšího, třeba s použitím web databáze, častěji používaným ajaxem a animacemi, tak to prostě to UIWebView (to je ta nativní komponenta iOs SDK která to ukazuje) neutáhne. Mám s tím osobní zkušenost, a byla to katastrofa.

 7. Jizzy

  Programování na iPad2

  Zdravim, chtěl bych se zeptat na názor ohledně programování na iPad 2 + keyboard. Jde na iPad 2 dostat xCode 4?? Dá se na něm vůbec programovat??

 8. xslide

  Lze udělat jednoduchý odkaz na odeslání SMS?

  Zdravím,

  chtěl bych napsat jednoduchou aplikaci v HTMl na ovládání alarmu pro iPhone a chci se zeptat na jednu věc.

  Dokážu nějak udělat, aby po kliknutí na odkaz iPhone odeslal SMS na přednastavené číslo s přednastaveným textem.

  Po kliknutí by tedy iPhone odeslal SMS na 777 666 555 s textem „zapni alarm“. Je to možné?

  Popř. jak na to?

  Díky

 9. František

  CHYBA - Načítání v novém okně
  Dobrý den,

  článek super, moc mi pomohl. Ale mám dva problémy.

  1. Jakmile kliknu na jakýkoliv odkaz A HREF v této aplikaci, vždycky se mi otevře už normální prohlížeč Safari i se stavovým řádkem a adresou, což nechci.

  2. Prohlížeč, zřejmě neuchovává $_SESSION, pomocí session ovládám přihlášení na appce, vždycky mě můj vlastni kód vykopne pro nepřihlášení nebo chybné přihlášení :D Je zde nějaké nastavení session a cookies v Safari?

  Předem děkuji za osvětu ! František

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3428