9 komentářů k článku Infrastructure as Code, lehký úvod:

  1. Vít KotačkaAutor příspěvku

   Re:
   Proč ne, AWS CDK může být bez problémů využito v rámci IaC – žádná kanonická podoba IaC neexistuje.

   Ale pozor! ☝️ AWS CDK je „jenom“ SDK (obdobné má pravděpodobně každý cloud), takže se dá použít bez toho, aniž bych se k IaC byť jen přiblížil.

   Implementací IaC pro AWS je již zmiňované CloudFormation, které CDK jistě interně používá.

 1. Franta

  "Devops buzzword"
  Co jsem mel moznost zatim zazit tak sdilene DevOps moc nefunguje. Vyvojari chtej vyvijet a ne se placat s infrastrukturou a vrcholem statecnosti je v jejich pripade helm chart, ktery nasadi jejich aplikaci nebo ci pipelina v jenkinsu, ale ansible role ktera pripravi os pod nim uz je vetsinou nad jejich sily. Lide od infrastruktury se zase chteji venovat ji a ne ladit kod kterymu nerozumej. V nekterych firmach funguje specialni „DevOps“ oddeleni, ktere ale nedela nic jineho nez se pomaha vyvojarum nastroje ktere nasadi, pripadne zbuildi jejich aplikaci v nastrojich, ktery je u nich standardem. To ale neni oni sdilene DevOps. Markantni je to zejmena v pripadech, kdy se spolecnost rozhodne pouzivat on-premise cloudova reseni, jako jsou kubernetes, openshift apod, zde se vetsinou o takovou platformu stara specialni team pokrokovejsich adminu, protoze vyvojari tomu proste nehovi. Tak to proste je, napsat mikrosluzbu je jedna vec, ale zajistit ji zdroje, vysokou dostupnost, monitoring, bezpecne ji publikovat ven, nebo umoznit ji komunikovat s ostatnimi komponenti uvnitr neni trivialni vec a zezere to spoustu casu a usili.

  1. Karel

   Re: "Devops buzzword"
   No, ale o tom to přesně je. DevOps neznamená, že se najednou z Devs stanou Ops. Zmíněný Helm chat je přesně to místo, kde odbornost vývojáře končí (ví co jeho aplikace potřebuje) a začíná role provozu (ví co s ním). Nejde o to, aby vývojář dělal všechno od železa po front-end. A nezapomínejme ani na security, pokud ji firma vůbec řeší.

   1. Franta

    Re: "Devops buzzword"
    Ale tak to defacto fungovalo i pred DevOps jen se tomu tak nerikalo :). Prisel release a aplikaci nasazoval clovek od app serveru, pripadne databazi apod, v tom neni zadna zmena, jedine co je dnes jine jsou nastroje.

    1. Karel

     Re: "Devops buzzword"
     No jasně :) Jako IT lidé na to máme talent – brát staré věci a dávat jim nové názvy. Best practices jsou v podstatě pořád stejné a ani se moc nemění, dokonce i ty nástroje tu byly už dávno předtím

     Kde osobně vidím rozdíl, tak je to celkově naladění ve společnosti – v korporátech se uvažuje nějaké „rozdělení odpovědnosti“, které s devops jde tak trošku do pozadí…

     1. Makovec

      Re: "Devops buzzword"
      I já to vidím tak že jde kromě toho že se “ops” stávají přesunem do cloudů a k virtualizací stále komplexnějšími také o změnu akcentu či převládající mentality – a jako vývojáře který se vždcky nejraději soustředil , aniž by přitom zanedbával nebo odbýval vlastní řemeslo, na to co produkt může udělat pro uživatelemi to upřímně řečeno moc netěší. Z mého pohledu se z hodně vlastně rozumných přístupů a principů pro, v nejobecnějším smyslu, infrastrukturu, stává samožerný stroj který přimo i nepřimo (“prosakováním ops mentality”) nadmíru omezuje vlastní vývoj, a snaží se dělat z řemesla vědu (či magii, chcete-li). Podobně se školometským a mechanickým aplikováním různých architektonických paradigmat.

      1. Franta

       Re: "Devops buzzword"
       Souhlas, jen doplnim ze ani infrastruktura/ops z toho neni take nijak nadasena, protoze vznika mnoho novych trecich ploch kde vlastne neni jasne kdo a jak je ma resit. Typickym prikladem muze byt treba zfailovany build v nejakem ci nastroji, kdy problem muze byt jak chyba v appikaci samotne tak treba nedostatek zdroju pro ci apod.

       Rad bych zminil, ze puvodni prispevek sem zde postoval hlavne kvuli nazorum ze: „Vyvojari vlastni infrastrukturu“ a “ Vsichni v miru a pokoji spravujeme sdileny kod aplikace“. Hlavne tu druhou vetu povazuji pro vsi ucte za hodne naivni. Co se tyce vlastnictvi infrastruktury; priznam se ze neznam do detailu nazvoslovi pm, ale neni vlastnikem spis devops oddeleni, pripadne infra/ops a neposkytuje infrastruktru jako sluzbu devu ? Domnivam se ze pokud dev bude jejim vlastnikem, musel by byt odpovedny napr. za jeji patch mgmt, securitu, zalohovani, db spravu, ruzne infra komponenty apod. A to mi opet hlevne v on-premis reseni prijde jako hodne velke scifi.

       1. Makovec

        Re: "Devops buzzword"
        Za mně už jen stručná poznámka:

        Plus, vývojáři prostě vědí, jak s kódem zacházet.

        Tohle se mi opravdu nelíbí. Zacházet s kódem (zde textem ve verzovacím systému) přece není zacházení s tím co ten kód představuje. To je přece proč se to dělá, nebo snad ne?

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=23846