10 komentářů k článku Jak být produktivní v PHPStormu (část 2.):

 1. Pavel Spálený

  U minulého dílu jsem psal o „php pluginu devsense“ do visual studia, což je něco, co zatím umí vše výše zmíněné.

  Jenom bych vypíchnul jednu věc – refaktorizace. Ta možnost přejmenovat naráz všude, tak bez ní bych si dneska neuměl představit život. Nejde jen o to, že občas se ulítne s proměnnou názvu $item, ale i o to, že časem občas přijdu na výstižnější pojmenování…

  1. Tomáš FejfarAutor příspěvku

   Re:
   Rozhodně souhlasím. Používám to často na metody a extrémně to snižuje riziko chyb. Ale je to hodně závislé na kvalitě kódu, docblocků a tom, jestli je v nich správný typ proměnné. V případě, kdy docblock je @var My_Interface a ta metoda v tom není v interfacu ale jen v konkrétní implementaci, tak to opět nezafunguje. Jistě, správně by bylo nepoužívat nic, co v tom interfacu není, ale žádná codebase není ideální :) Ale přivedl jste mě na zajímavou úvahu – a to, jestli když se přejmenuje metoda v interfacu, tak jestli se propíše dovnitř tříd. A nepropíše. Tak jsem rovnou udělal issue – https://youtrack.jetbrains.com/issue/WI-30155. Díky za navedení.

   Při větších přejmenováváních je ale stejně potřeba myslet na to, že to pochopení kódu není absolutní. Tedy, že třeba $class = 'Form_Element_' . ucfirst($type); $element = new $class(); přejmenování nezachytí. A člověk se nakonec bez znalosti dané codebase stejně neobejde.

  1. Tomáš FejfarAutor příspěvku

   Re: Rename shortcut
   Ano, jak jsem psal v minulém díle – používám Eclipse keymapu (dostupná defaultně v 10) s pár úpravami (https://github.com/tomasfejfar/phpstorm-settings).

   Zvažoval jsem, jestli si nepřepnout na článek zpátky na výchozí, ale na druhou stranu jsem si říkal, že budu radši popisovat konkrétní věc, kterou mám odzkoušenou několika lety používání, než abych doporučoval používat defaultní zkratky, které vyzkoušené nemám. I to, že se ta zkratka blbě mačká může být problém pro běžné používání (jednoruční Alt+Shift+R vs rukolamné Shift+F6). Můžete se tedy minimálně inspirovat při mapování, případně si nahrát Key Promoter (https://plugins.jetbrains.com/plugin/4455?pr=clion) a učit se defaultní zkratky při klikání myší.

 2. error414

  hmm to je docela silena myslenka schovat si panely a pouzivat ctrl+tab. to musim vyzkouset

  btw: za ctrl+e vam bych mel poslat hodne velkej vanocni darek

  1. Jan Tölg

   Re:
   Taky jsem se toho bal, ale tohle workflow bez tabu jsem si natolik osvojil, ze uz si nedokazu predstavit navrat zpet.

  2. Tomáš FejfarAutor příspěvku

   Re:
   Ano je to radikální. Jakmile člověk zvládne ten přechod, tak je to super. Ale pravda, že znám pár lidí, kteří na to prostě neměli nervy. Navíc ono pak ani to Ctrl+Tab není potřeba, protože Ctrl+E ho typicky úplně nahradí.

   1. error414

    Re:
    :D, prave jsem o tom chtel napsat :). protoze zkratka ctrl+e je silene nepohodla tak jsem crtl+tab vyhodil a misto toho jsem dal ctr+e

 3. Chytrak

  Jeste bych zminil, ze Ctrl+Tab je mozne pouzit i pro prepinani mezi vice poslednimi soubory, ne pouze mezi dvema poslednimi. Drzite Ctrl a opakovane mackate Tab.

  Pro me je to pohodlnejsi, nez zmacknout Ctrl+E, pote sipkami vybrat soubor a potvrdite Enterem.

  1. Tomáš FejfarAutor příspěvku

   Není potřeba vybírat šipkami – dá se tam psát jako v Search Everywhere ;)

   Problém tohoto v mém případě byl, že je to větší kognitivní zátěž. Je to imperativní hledání souboru – dávej „Tab“ dokud nejsi na souboru, který chceš (tzn. Tab -> Podívat se na kterém souboru je kurzor -> Přečíst -> Vyhodnotit -> Tab -> …). Navíc to „hledání“ probíhá na stále stejně velké množině. Oproti tomu Ctrl+E + psaní postupně omezuje množinu a navíc je jakoby deklarativní. Mně se tedy používá lépe.

   Každopádně díky za doplnění.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=16740