11 komentářů k článku Jak jsme přestavěli javascriptovou aplikaci, aby jí i roboti rozuměli:

 1. dejmek

  Cil?
  Jaký robot byl konkrétně cílem? Googlebot nemá s aplikacemi problém proto JAM stack tak stoupá v oblibě. Teď už aplikaci budete těžko servovat z cdn. Otázka je jestli by se to vůbec vyplatilo v lokálním měřítku.

  1. Jan BobisudAutor příspěvku

   Re: Cil?
   Kromě robota od Google bylo potřeba podporovat i robota od Seznamu. Toho času pro aplikaci CDN používáme, týká se to statických souborů, dynamické cesty pro SSR skrz CDN pouze protíkají. Kromě případu pro roboty slouží SSR i pro rychlejší vizuální odevzu. U čistě statického HTML je ze začátku vidět povětšinou prázdná stránka, případně nějaký „app shel“.

 2. Vítězslav Gazda

  Typický příklad
  Typický příklad špatně zvolené technologie na začátku projektu a následné řešení z toho plynoucích problémů způsobem „škrábání se levou rukou v pravém uchu“. Jinak řečeno: 1.chyba byla ve výběru technologie pro veřejný komerční projekt, která má potíže s vyhledávacími roboty (javascript v prohlížeči). 2.chyba je zásadní předělání celého projektu, ale přitom ponechání původní problémové technologie, která je pouze znásilněna k účelu, ke kterému nebyla původně určena (javascript na serveru), takže se domnívám, že nové problémy na sebe nenechají dlouho čekat (výkon, zdroje, poruchovost).

  1. Jan BobisudAutor příspěvku

   Re: Typický příklad
   ad 1) U prvotního vývoje aplikace (prototypu) nebylo SEO požadováno, protože se ani nevědělo, jestli bude služba jako taková fungovat a dožije se druhého dne (trochu se to rezebíralo i tady).

   ad 2) Subjektivně mi nepřijde jako problémové použít JavaScript na serveru (Node.js), jeho jednovláknové a neblokující zpracování má oproti vícevláknovým aplikacím výhody, ale záleží samozřejmě na použítí.

  2. YAWD

   Re: Typický příklad
   Nehnevaj sa Gazda, ale nevieš o čom hovoríš. V dnešnej dobe môže použitie JS na serveri považovať za znásilnenie len úplný ignorant. A aj v bode 1. si mimo, crawlers nemajú problém s JS všeobecne, len s niektorými spôsobmi jeho použitia.

 3. Pitrsonek

  Pekny clanek,
  mohli byste se vice rozeptat proc jste zrovna zvolili Ember a na zaklade ceho jste se rozhodovali?

  Proc ne treba: Angular 6, VueJs nebo React vse SSR podporuje.

  Diku

  1. Jan BobisudAutor příspěvku

   Re:
   Na přepisu aplikace s podporou SSR jsme začali dělat v létě 2016. Tou dobou byl samotný Angular 2 IIRC v beta fázi. Pro vybudování komplexní aplikace nad Reactem je podle nás nutné mít někoho zkušenějšího, v našem týmu byla ale znalost téměř nulová. Ember jsme jak znali, tak mohli použít i SSR.

  2. YAWD

   Re:
   Toto je jediná zmysluplná otázka. Premýšľali ste nad tým ako tú apku urobiť SEO friendly bez toho aby ste sa škriabali okolo hlavy, preto ste vypustili riešenie 1. s PhantomJS a vyriešili ste to tak, že … sa škriabete okolo hlavy s EmberJS? Jop, to má logiku… A ešte sa tu s tým aj pochválite, hoci to silne zaváňa nekompetentnosťou? Jediným zmysluplným riešením, keď už je postavená nad Angularom, bolo ostať nad Angularom, akurát ju zmodernizovať do latest verzie a urobiť ju SSR s Angular Universal. Mrzí ma to, ale váš článok je odstrašujúci príklad, nie inšpirácia…

   1. Jan BobisudAutor příspěvku

    Re:
    Z čeho usuzujete, že se škrábeme okolo hlavy s Ember.js?

    V našem případě byl rozdíl mezi Angular 1 řešením a nastupujícím Angular 2+ takový, že by se jednalo o přepis tak jako tak, a tím pádem jsme stáli před přepisem do čehokoliv.

   2. Pitrsonek

    Re:
    Uz chapu zvolenou technologii pro prepis vzhledem k terminu realizace prepisu app je pravda ze Angular 2 a SSR bylo zatim v nedohlednu, takze zvolili pro prepis vhodnou technologii z pohledu moznosti SSR vcetne znalosti vyvojaru. Predpokladam ze nyni by rozhodovani nemeli lehke vzhledem k dostupnosti VueJS, Angular 6, atd. ktere podporuji SSR.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=21230