14 komentářů k článku Jak nejlépe spočítat faktoriál v JavaScriptu?:

 1. Ondřej Žára

  Stack overflow a TCO
  Otázka přetečení zásobníku volání je ještě krapet komplikovanější, protože ES6 předepisuje TCO, tedy Tail Call Optimization — podporu pro to, aby jisté formy rekurze nezpůsobovaly narůstání velikosti zásobníku.

  Tedy ukázka s triangularNumber například v Chrome 71 způsobí skutečně výjimku, zatímco ve Firefoxu 64 vrátí 5000050000. To samo o sobě není důkazem TCO, ale konstatováním, že zmiňované chování se může napříč implementacemi dost lišit.

  1. Ondra KučeraAutor příspěvku

   Re: Stack overflow a TCO
   Přemýšlel jsem, jestli zabíhat do „ocasní rekurze“, ale zdálo se mi to už i tak dost dlouhé. :-) Nicméně nevěděl jsem, že to dokonce nařizuje specifikace, takže to jsem se rád přiučil. Jinak ukázky jsem si pouštěl v Node.js. A popravdě řečeno když jsme u toho, chovalo se to tam docela divně: nejednou se mi stalo, že se stejně velkým argumentem to občas doběhlo a jindy upadlo. Původně jsem chtěl najít vysloveně tu hranici, na kterém čísle to ještě projde a na kterém už to upadne, ale ukázalo se, že ta hranice se v čase mění …

   1. Ondřej Žára

    Re: Stack overflow a TCO
    Celá ta věc pěkně smrdí. ES6 sice o TCO mluví, ale v praxi se k podpoře má málokdo — v Node.js jednu dobu byla pod nějakým experimentálním flagem, ale tato hotová naprogramovaná věc byla následně zcela odstraněna. Fór je v tom, že TCO je geniální konstrukt pro funkcionální programování (také strojovou dokazatelnost a podobně), ale mizí tím možnost inspekce zásobníku. Takže chyby pak nemají tracebacky (nebo je mají chybně) a podobně. Proto je nejisté, zda-li se TCO v JS vůbec uchytí — specifikace nespecifikace.

    Co se týče nepředvídatelného chování, osobně bych to tipnul tak, že hloubka zásobníku není omezena číselnou konstantou, ale množstvím nějakého kusu paměti, kterou má interpret zrovna k dispozici. Takže podle aktuální nálady GC to může pokaždé dopadnout různě.

    1. Jarin

     Re: Stack overflow a TCO
     Ono to neni ani tak podle nalady GC jako spis podle toho, kdy virtualni masina skonci s optimalizacema. Interpreter a optimalizovany kod maji ruzne velikosti zaznamu na zasobniku, takze zasobnik pretece ruzne (hloubka zasobniku je omezena ciselnou konstantou).

     Co se tyka TCO, je to opravdu problem s inspekci zasobniku ve vyjimkach – TCO nici zaznamy na zasobniku, a tak jsou obavy, ze by to rozhodilo ruzne logovaci nastroje.

     (Pro uplnost, pracuji v Chrome/v8 teamu.)

 2. R.Th

  Definícia nie je rekurzívna!
  Trochu bokom, ale nedá mi to:
  Citovaná definícia vôbec nehovorí o rekurzii, prečo ju teda factorialFromDefinition() používa?!

  1. Martin Hassman

   Re: Definícia nie je rekurzívna!

   To je hodně kuriozní otázka a také hodně nesrozumitelná. Takže, co vlastně čekáte za odpověď?

   1. Vladimir L

    Re: Definícia nie je rekurzívna!
    Ja tomu porozumel tak, ze podle R.Th. se neshoduje rekurzivni definice s Ondrou uvedenou „soucin cisel od 1 do n a v pripade nuly je napevno 1“. Nitpicking, rekurzivni definice faktorialu je taky pekna, ale komentar naznacuje, ze se funkce mela jmenovat v kontextu clanku factorialRecursive a myslim, ze ocekava autorovo vysypani si popela na hlavu :).

 3. FilipJirsak

  Žádná definice matematického jevu nebo problému nemluví o rekurzi. Rekurze je jenom jeden z možných způsobů implementace. A řekl bych, že v případě článku je vztah integrálu a použití rekurze opačný, než to na první pohled vypadá – sice je to napsané tak, že autor chtěl spočítat faktoriál, tak použil rekurzi, ale spíš to bude opačně, že chtěl psát o rekurzi, a k tomu se často jako příklad používá právě faktoriál. Protože samotná implementace je triviální a neodvádí tak pozornost čtenáře od podstaty, kterou je rekurze, nikoli nějaký výpočet.

   1. Martin Hassman

    Re:

    Celé se to komplikuje tím, že slovo rekurze může mít dle kontextu více významů, viz třeba https://cs.wikipedia.org/wiki/Rekurze S příchodem více lidí a komentářů (tj. typicky krátkých textů, kde je kontext jasný spíše hůře nebo vůbec) se diskuse stává obtížnou ne-li nemožnou.

 4. bofteam

  Někdy používám funkcionální zápis ve smyslu níže, i když to možná není uplně čisté.

  const f = (n) => ((n > 1) ? Array.from({length: n}).reduce((a, v, i) => (a * (i + 1)), 1) : 1);
  

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=22162