Komentáře k článku

Jak používat písma na webu

„Web design je především typografie. Tečka.“ Informace na webu jsou totiž z 95 % prezentovány právě psaným textem. Lví podíl na úspěchu společnosti Google má minimalistický design. Jeho základem je text použitý v typograficky čistém uživatelském rozhraní. V článku si ukážeme, jak zajistit, že bude písmo použito stejně spolehlivě jako například obrázek ve formátu PNG.

Zpět na článek

18 komentářů k článku Jak používat písma na webu:

 1. Rdm

  tak už je to tady..

  Takových článků se opravdu bojím a můj strach je očividně oprávněný. Článek hezky popisuje možnosti načtení fontu, ale vůbec neupozorňuje na takovou podstatnou maličkost: většina fontů je zatížena autorskými právy a z nich plynoucími licenčními poplatky!

  Takže se máme na co těšit…

   1. Makovec

    Re: tak už je to tady..

    Je elementárním novinářským pravidlem nepředpokládat že čtenář článku četl předchozí díly seriálu a nebo souvisící články, a důležité věci a souvislosti vždy znovu stručně připomenout.

 2. Marek

  RE: dělení slov

  Zdravim, přečetl jsem si článek o dělení slov a chtěl bych na něj zareagovat: je tu nějaká možnost dělit slova automaticky? Prohlížeč by měl slovník(y) všech slov s pravidly jejich dělení a slova by dělil automaticky, tak jako to dělají programy typu MSWord/OOoWriter a TeX/LaTeX. Případně by ty značky rozdělení vložil automaticky ke všem slovům redakční systém či jiný sw na straně serveru.

  1. Tesarik

   Re: RE: dělení slov

   Ano, některé redakční systémy to umějí. Bohužel výsledky bývají žalostné, pokud text obsahuje např. jména produktů, cizí slova, apod. a autoři nejsou typografové, aby po automatu správné dělení slov kontrolovali. Ono je to navíc obtížnější než u klasických textů, protože předem nevíte, jak se text zaláme…

  2. dasim

   Re: RE: dělení slov

   Jedna z možností je hyphenator, javascriptová knihovna používající stejné algoritmy jako LaTeX nebo OpenOffice. Sám jsem jí ještě nezkoušel, ale dočetl jsem se o ní v článku na A List Apart, kde se o dělení slov na webu a jeho uskálích můžete dočíst víc. Ten článek můžu jen doporučit.

 3. Ferda Mravenec

  "Spolehlivy PNG"

  reaguji na tuto vetu primo z perexu clanku :

  V článku si ukážeme, jak zajistit, že bude písmo použito stejně spolehlivě jako například obrázek ve formátu PNG.

  a chci se autora zeptat, zdali mel na mysli to „spolehlive“ zobrazovani PNG treba prave v Internet Exploreru, jehoz logo pro clanek pouzil ??? :) treba to, ze to neumi poradne pruhlednost … Takze jestli takto „spolehlive“ budou chodit i ty fonty, tak to potes … :)

  1. vasek7Autor příspěvku

   Re: "Spolehlivy PNG"

   GIF má 8 bitů na pixel. PNG a JPEG mají 24. JPEG má ztrátovou kompresi. Proto mám v oblibě formát PNG. Ten průhlednost umí. V případě IE 6 se jen musí použít progid:DXImage­Transform.Micro­soft.AlphaIma­geLoader filtr. Je to sice otravné, ale pořád jde dosáhnout lepšího výsledku, než v případě formátu GIF. Ve starých prohlížečích je s fonty také problém, takže přirovnání myslím sedí dobře.

   1. Nox

    Re: "Spolehlivy PNG"

    Osobně se těším na WebP, jen nevím jestli bude mít průhlednost, možná ne. Sice se také jedná o ztrátovou kompresi, ale – přes mnohem lepší kompresní poměr – vypadá také mnohem kvalitněji.

   1. Dlouhán

    Re: "Spolehlivy PNG"

    Tak si zkuste v IE7/8 průsvitný PNG a jakýkoliv IE filter. Pokud tvrdíte, že taková kombinace je nesmysl, tak v nejmíň 99% případů máte pravdu, potřebný obrázek udělám v grafickém programu.
    Ale pokud budete chtít třebas JS stmívačku, potřebujete měnit průsvitnost (opacity) a pro IE7/8 je kombinace částečné průhlednosti a filtru problém.

 4. Michal Kára

  FontSquirrel

  Tak jsem se kouknul na ten FontSquirrel. No pěkný. Zrovna bych potřeboval pro web jeden font. Vybral jsem si asi dvacet kandidátů, říkám si super. Jenže, ani jeden z nich neměl české znaky. Takže – ta-da-da-dam. Pro nás ne moc použitelné :-/

  1. T3RMiX

   Re: FontSquirrel

   Zkuste si dát možnost expert a Custom Subsetting kde zvolíte češtinu. Trápil jsem se s tímhle problémem asi 2 hodiny než jsem ho vyřešil – funkční ve všech majoritních prohlížečích.

   1. Michal Kára

    Re: FontSquirrel

    To jsem taky zkoušel. Drtivá většina Czech subset vůbec neměla, jeden ano, ale stejně české znaky neměl.

  2. jlx

   Re: FontSquirrel

   Jako poměrně dobrý zdroj fontů mi připadá http://www.fontspring.com/. Jejich fonty se zdají být kvalitní (i když ne zadarmo) a lze jednoduše vybrat pouze ty, které mají podporu českých znaků..

   Navíc jejich licence je také poměrně benevolentní (narozdíl od ostatních prodejců či výrobců). Zkoušel jsem porovnávat webové písmo vygenerované FontSquirrelem s tím, které poskytuje FontSpring a zdálo se mi, že FontSquirrel má občas docela problémy s hintováním. Tím pádem byla písma v menších velikostech dost nepoužitelná..

 5. Luboš

  Poslední definice nefunguje

  Zrovna na jednom projektu používám @font-face, líbil se mě poslední zápis, ale bohužel nefunguje jak bylo popsáno.
  Příklad:

  @font-face {
    font-family: DINWebBold;
    src: url("../fonts/DIN­Web-Bold.woff") format('woff');
    src: url("../fonts/DIN­Web-Bold.eot");
    font-weight: bold;
    font-style: normal;
  }

  Ve firefoxu se nenačte správný písmo. Tudíž tvrzení, že moderní prohlížeče načtou první src a další ignorujou je nepravdivé (tedy v jednom zápisu @font-face)

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3360