20 komentářů k článku Jak se mění svět JavaScriptu:

 1. Jakub Tasek

  Skvělý článek
  Díky Jakube za skvělý článek. Možná bych doplnil, že i Microsoft ve velkém sází na Node.js. Jeho Visual Studio Code je postavené na Electron-u a taky „zbrusu nové“ ASP.NET 5 se vidatně inspiruje u Node.js a open source. Nově se používá Yeoman pro generování kódu, Gulp pro bundling CSS a JS, npm a Bower pro balíčky a přichází také s podporou middleware.

 2. zajca

  +1
  Výborný článek vidím to podobně, jen bych určitě zmínil TypeScript, ten má před sebů zdárnou budoucnost a verze 2.0 s async/await až do es3 bude velká věc, dnes používat Typescript+babel je takové těžkopádné.
  NodeJS po spojení s iojs chytil taky druhý dech, jediné co ve světě javascriptu v poslední době není tolerováno je zdrženlivost a pomalý vývoj.
  Ještě si myslím, že do node frameworků má co mluvit HapiJS, Walmart u nás sice nefrčí, ale hapi evidentně věří.
  + v nástrojích stojí za zmínky rollup.js a fly.js a webpacku pořád zdatně konkuruje browserify.

  1. Radek Miček

   Re: +1

   ten má před sebů zdárnou budoucnost a verze 2.0 s async/await

   Bohužel se async/await uchytil a mnoho jazyků jej přidává, i když je to často na úkor znovupoužitelnosti kódu.

  2. Frontstart

   Re: +1
   TypeScript se s čím dál větší podporou ES6 na indexech popularity propadá čím dál níž. Osobně bych mu nějakou zářivou budoucnost nevěštil, jako mnohem pravděpodobnější vidím vzestup popularity kombinace ES6/Flow. Ale to uvidíme až za pár let.

 3. uetoyo

  Proč říci ne dekorátorům?

  Kupříkladu decoratory, bez kterých bych se obešel.
  Můžeš prosím uvést důvody? Moje zkušenost z Pythonu je, že dost zpřehledňují kód.
  Díky za článek.

  .

  1. Jakub MrozekAutor příspěvku

   Re:
   Já vím, ten článek znám, ale ten se nedá brát moc vážně:-) Nicméně s částí to, co tam padlo, víceméně souhlasím, proto na konci tohoto článku ten poslední odstavec.

  1. Jakub MrozekAutor příspěvku

   Re: IMA.js pre izomorfné aplikácie
   Super, vypadá to hezky! Prozkoumám podrobněji, díky. Běží na tom už nějaké veřejné služby Seznamu?

 4. Petr Toman

  Maintenance velkých projektů
  Aplikace all-in-javascript jsou IMHO stále v první fázi „hype křivky“ a navíc je tu jistá podobnost s očekáváními u Javy (kdysi). Nabízí se otázka, jestli se JS stane „assemblerem“ pro web… každopádně má tentokrát na své straně podporu „operačního systému“ dneška, tj. prohlížeče.

  Nicméně jsem se chtěl především zeptat, jak udržujete kód velkých JS aplikací. Umím si to představit za použití TypeScriptu nebo Kotlinu, ale u čistě dynamických jazyků mě nenapadá jiný/lepší způsob než vysoké pokrytí (unit) testy. Každopádně refactoring kvůli absenci typové kontroly bych viděl jako potencionální problém… Jsou nějaké vyzkoušené „best practices“?

 5. jean79

  Jediná výhoda JavaScripu oproti Jave apod. je že běží všude. Díky tomu odsune do zapomění všechny UI toolkity jako WPF, Swingy nebo sotva narozenou JavaFx. Nicméně tím z mého pohledu výhody končí. Programovat velký projekt na kterém za jeho životnost pracuje třeba 30 programátorů ve slabě typovém jazyku je podle mě sebevražda. Reps. vražda těch co budou můj kód číst. Rychlý refaktoring je nemožný. Copy&Paste nemožný a psát unit testy kvůli kontrole překlepů nehodlám.

  Nicméně HTML/JS se při psaní frontendů za chvíli nebude možné prakticky vyhnout. Ale než transpilovat kus tady a kus tam, tak proč už netranspilovat všechno? Z nějakého rozumného jazyku s rozumnou podporou a vyhlídkou. Já aspoň na pár let vsázím svoji kariéru na Kotlin. I když doufám, že se neseknu jako s Adobe Flexem :)

  Navíc JavaScript tady sice za pár let bude, ale už není tak jisté že tu bude i JavaScriptový framework který si dnes vybereme.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=17377