Komentáře k článku

Jak vkročily prohlížeče do roku 2009

Chcete vědět, jak se vyvíjel podíl prohlížečů za posledních několik měsíců v České republice? Google Chrome roste, Safari klesá. Firefox 3 se nejspíš již brzy stane nejpoužívanějším prohlížečem (dosud jím byl Internet Explorer 7). Opera má uživatele věrné, ale neumí si dost dobře získat další.

Zpět na článek

53 komentářů k článku Jak vkročily prohlížeče do roku 2009:

  1. Petr

   RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
   Konqueror? Já doufám, že pod KDE bude defaultně něco jiného, jenže ono není co :(, zatím je většina prohlížečů na GTK. V Konqueroru dám adresu a nic. Po 5s bílého nic (K se točí jako že se něco děje) spustím FF (studený start, několik sec), napíšu do něj tu samou adresu a za 2s vidím celou stránku. Konqueror pořád nic, za dalších 10s vykreslí část a pak postupně dojede zbytek – nepoužitelný bastl. Pod KDE4 tedy používám FF, i když bych radši něco na Qt.

   Jinak podle mě dost poroste Chrome – proti FF nabídne asi menší pměťovou náročnost, vyšší rychlost, víceprocesovost, pro dost lidí šikovnou úvodní stránku atd a to vše podpořené masivní reklamou. Na mě to zatím moc neumí, ale počkám na v2, budou pluginy a uvidíme. Kdyby udělali Qt verzi, mohli by získat slušnou pozici v KDE prostředí.

   1. kokost

    RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
    Tak to je divný, u mě Konq. běží přesně naopak. FF se mi nehorázně loudají. Prostě pravý opak toho co popisujete. FF mám jen pro návštěvy, a taky proto, abych se čas od času mohl podivit, proč ho tolik lidí tak chválí…???
    Čím to, že se nám to chová stejně, ale opačně? Kde a u koho je teda chyba?

    1. D.A.Tiger

     RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
     Hned ze začátku musím říct, že mám starší Konqueror v KDE 3.5.5…

     U mě Konqueror běží také mnohem rychleji, než většina ostatních prohlížečů (Hlavně je ten rozdíl poznat oproti Firefoxu, mimo to ani nevytěžuje tolik sytém, jak to někdy dělá Firefox).

     Ale zas na druhou stranu musím říct, že pokud brouzdám po internetu s ním, tak až nepříjemně často narážím na stránky, které nerozchodí. Mimo to má poměrně zkostnatělé nastavení. Druhou nevýhodou je jeho až přílišná provázanost s KDE. Pokud mi balíčkovací systém nedovolí zaktulizovat KDE, mám smůlu i s Konquerorem a on sám to neumí.

    2. Petr

     RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
     Možná to bude tím, že používám i bety (v současnosti KDE 4.2 RC (4.1.96)) a něco tam není ještě doladěné, tzn. chyba možná u mě. Ale i tak jsem měl problémy, že ne všechny stránky byly ok, takže jsem si nějak zvykl i na KDE používat FF. Asi mu dám na final 4.2 znovu šanci.

    3. Ifo

     RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
     No, já jsem asi výjimka, ale mě oba prohlížeče fungují stejně rychle. Implicitně používám FF, ale někdy pouštím Konqueror, abych viděl, jak stránka vypadá v jeho renderovacím jádru (které používá také Safari). I když mám doma GNOME, tak mi Konqueror naběhne vcelku svižně a co se týče prohlížení, funguje stejně dobře jako Mozilla (až samozřejmě na některé rozdíly ve vykreslování … ).

   2. Sten

    RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
    To je fakt divný, Konqueror (resp. jeho jádro KHTML) je nerychlejší grafický prohlížeč na světě. Tohle spíš bude špatně nastavená síť nebo něco takového (třeba FF používá proxy a Konqueror ne). Mě teda Konqueror běží daleko rychleji než FF.

    Třeba Opera je v Qt.

    Mimochodem odkud si myslíte, že vzešel WebKit, který používá třeba Chrome nebo Epiphany? Z KHTML.

    1. Petr

     RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
     Vše by mělo být nastaveno stejně, ostatní aplikace problém nemají (PC<->ADSL router kabelem, žádné proxy), ale možná to je tím KDE 4.2, viz. výše.

     O Opeře vím, ale nějak se mi do ní nechce – pokud vím, není opensource. Pokud bych nechtěl preferovat opensource, mohl jsem zůstat na Win, kde prakticky všechny programy (+ mnohem víc) jsou taky.

 1. DevelX

  RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
  Používam Firefox primárne, Operu sekundárne… a na netbooku Chrome – malý display je holt malý display.

  1. BlackRider

   RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
   GUI Firefoxu de zmensit, ze ma pouze 2-3 radky:
   1. titulek
   2. menu a navigace
   3. taby

   Krome toho dobre funguje tlacitko F11.

   1. Solar Energy

    RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
    zejmena na sirsich displejich je pak jeste dobre dat taby vertikalne

    (napr. "Tab Kit" extension)

 2. ToM

  Safari
  Z úzce specializovaného pohledu mě ani nezajímá, zda podíl Safari v koši s ostatními klesá nebo roste. Zajímá mě, zda počet "mých" uživatelů roste nebo klesá. Takže co taková meziměsíční čísla u jednotlivých prohlížečů?

  1. Martin HassmanAutor příspěvku

   Re: Safari
   Počet "vašich" uživatelů si musíte změřit na vašem webu, k tomu vám žádná globální statistika nepomůže.

   Počet všech uživatelů Safari podle našich statistik klesá podobným trendem, jako to vidíte v grafu podílu. Tvar křivky jemně ovlivnily Vánoce (během nich bylo celkově méně uživatelů na internetu), ale pro sledování trendů lze bez obav použít výše uvedené grafy.

   1. ToM

    Re: Safari
    Myslel jsem samozřejmě potenciální zákazníky – trh, chcete-li.

    A dalo by se zjistit, jak to je v porovnání se samotnou platformou a kam případně odcházejí?

    1. Martin HassmanAutor příspěvku

     Re: Safari
     Odpověd na první část otázky zní ano, ale pro tak malá čísla to nemá asi příliš smysl se tomu věnovat. Odpověď na tu druhou zní ano, ale jen v případě že se problém rozluští.

 3. Kaacz

  mozilla-like vs MSIE
  docela by mne zajimal graf 2 velicin .. soucet vsech prohlizecu zalozenych na Mozille versus soucet vsech MSIE prohlizecu. Bylo by mozne ?

  1. Martin HassmanAutor příspěvku

   Re: mozilla-like vs MSIE
   Co jsem se díval, tak je to jen nudné pokračování pomalého vývinu, který byl již vidět na grafu z minula, žádné zajímavé změny. Graf sestavovat nebudu, ale pokud by měl někdo opravdu zájem, můžu zveřejnit data pod Creative Commons stejně, jako jsem to udělal posledně, a můžete si podobných grafů vynášet, kolik chcete.

    1. Martin HassmanAutor příspěvku

     Re: mozilla-like vs MSIE
     Doplnil jsem je na konec článku. Pokud někdo z nich uděláte nějakou zajímavou analýzu, zalinkujte ji v komentářích, rád se na ni podívám.

 4. HLuPaCeK

  Opera??
  Nevím jak tomu rozumět, statistiky jasně píšou o Opeře 8.X, ale jak je na tom dohromady s verzí 9.X, která je tady už pěkně dlouho, mlčí.

  1. Martin HassmanAutor příspěvku

   Re: Opera??
   Mlčí? Ne, přímo KŘIČÍ, že Opera 8 má dnes již zanedbatelně málo uživatelů. (Oproti Opeře 9.x rozhodně!). Protože skoro všichni již dávno upgradovali na Operu 9.x (Zdá se, že v tomhle jsou uživatelé Opery mnohem "disciplinovanější" než uživatelé Firefoxu nebo IE.)

   Viz prakticky nulová křivka dole na grafu s Operou 9 nebo v detailním pohledu nejnižší křivka na posledním grafu pod lupou.

   1. Anonym

    Re: Opera??
    Zde se nejedna o zadnou disciplinu uzivatelu ****. Useri upgraduji Opera browser protoze nova verze je temer stejne dobra, jako stara. U firefoxu ani M$IE to tak neni – nove verze maji *** dumbed-down a proto je nikdo s mozkem v hlave nechce. Firefox 3 je **** !.

    16. 1. 2009 10:00 redakčně upravil Martin Hassman, důvod: Děkuji všem, kdo umí psát slušně.
    1. ZdenekJi

     Re: Opera??
     Podle mě se Opera víc upgraduje proto, že jsou lidi natěšení, že konečně ten jimi nenáviděný bug, který nikdo neřeší, byl konečně opraven.
     Já si FF aktualizuji hlavně kvůli bezpečnosti, funkce má podobné, tedy u mě a známých stále funkční. Ale tomu Vy nevěříte, tak co…

      1. ZdenekJi

       Re: Opera??
       Už jsem se na vás chtěl vykašlat, že trolujete, ale bug s useknutím stahovaného souboru vždy na stejném místě (jedna epizoda HTF, měla 13MB, Opera vždy usekla na 8MB), zkopíroval jsem URL do FF a najednou se soubor stáhl celý. A zkoušel jsem to 3× a vždy to usekla na stejném místě, tedy žádné padání připojení. Kromě toho kombinace průhledný GIF + opacity udělá černé pozadí tam, kde měla být průhlednost, styl barvy textu někdy nedetekuje končící tag a obarví zbytek stránky (po označení a odznačení myší se to spraví), ve framesetu se někdy části stránky nepřekreslí, takže je rozhašený obraz. U tagu SPAN je špatně vyřešené zalamování, musel jsem v JS detekovat Operu a upravit styl na inline nebo nějak tak. To samozřejmě v určitých situacích, nepochybuji, že to Hello World zobrazilo vývojářům správně.
       Zdůrazňuji, že všude jinde ty samé kódy fungují správně.
       Stejně ale nejste spoluautor Opery a ponaučení si nevezmete, snad jen nevěřit těm "fašistům od FF, co nevěří v Operu".

       1. vain

        Re: Opera??
        Nevidím jetiný důvod, proč bych měl „trolovat“. Ani jeden z těch bugů, co jste teď vyjmenoval mi nic neříká, takže bych se zdráhal, to nazvat jako „jimi nenáviděný bug“, protože tohle rozhodně nejsou věci, které mi a mnoha dalším na Opeře vadí. Spíš mi vadí, že má tendence vytuhnout/zamrznout, a to dělá až posledních několik verzí a mnoha lidem, takže jsem se chtěl jen ujistit, jestli taky myslíte tohle, nebo něco jiného, evidentně něco jiného…

        Jen tak mimochodem podle mě je trolování právě něco ve stylu, „ten bug co každý přece zná“ nebo „vždyť tam nic nefunguje“ a podobné, nic neříkající fňuky. Věřím, že tohle jsou věci, které štvou vývojáře, ale určitě nemají na svědomí nízký podíl Opery, který určují hlavně uživatelé, a ne webmastři.

        1. ZdenekJi

         Re: Opera??
         Máte naprosto nelogický, až lživý styl argumentace, když přehlížíte všechno, co jsem tak do detailu vysvětlil a odpovídáte v rozporu s tím. Co taky, když jsem naprosto přesně popsal, co mi tedy vadí. Ruším si odběr upozornění na tyto názory.

         1. vain

          Re: Opera??
          Nevím, proč bych měl mít nelogické, až lživé argumenty (vždyť já ničím proti ničemu neargumentuju – proč taky), jestli jste nepochopil co jsem psal, napíšu polopatě: Z mého okolí používá drtivá většina lidí Operu, a nikdo, slovy nikdo, si nestěžoval na ani jednu z těch chyb, které jste tak krásně a do detailu popsal (čímž nenaznačuju, že tam ty problémy nejsou), ale za to všichni zaznamenali časté vytuhávání Opery – proto jsem se ptal, jaké bugy myslíte, tedy jestli je to vytuhávání opravdu tak obvyklé – evidentně jste myslel jiné, to beru, ale nevím, proč mi do myšlenkových pochodů vsouváte to, co si myslíte vy, že si já myslím, absolutně mimo. A opakuju, že nemůžu mít lživé argumenty, když proti ničemu a ničím neargumentuju, jen jsem se ptal, jaké bugy jsou na mysli, že se to vás z nějakého pochroumaného důvodu dotklo, není moje chyba.

 5. ondra

  hrozný grafy
  Ty grafy jsou teda příšerný. Křivky abych luštil lupou a nedejbože si nepopletl modrou s fialovou. Trochu tučnější by to být nemohlo?

  1. Martin HassmanAutor příspěvku

   Re: hrozný grafy
   Nemáte špatný monitor? Ale i na tom by po rozkliknutí měly být vidět bez problému.

   1. petr_p

    Re: hrozný grafy
    Ne. Jen nemá LCD s jasem vytočeným na maximum, jako statisticky normální většina uživatelů. Taky se přidávám s povzdechem. Odstup tmavě modrý a tmavě fialové od černé je opravdu malý v porovnání s tou okrovou. Všechny grafy by měly mít podobnou světlost.

   2. Timy

    Re: hrozný grafy
    No je fakt, že fialová a modrá jsou dost podobné barvy a bez zvětšení grafu je to v místech střetu těžko rozeznatelné. Nějaké odlišnější barvy by tam bodly :-).

    1. Martin HassmanAutor příspěvku

     Re: hrozný grafy
     Budu se někdy muset podívat, co to lidi máte za monitory. Já to vidím dobře i v malém grafu, i když si sundám brýle 8-)

     1. Timy

      Re: hrozný grafy
      Já to sice vidím, ale asi ne tak dobře jako ty :-). Třeba ta kombinace žluté a oranžové v posledním grafu Pod lupou je přehlednější.

     2. Pavel Cvrček

      Re: hrozný grafy
      Martine, až se někdy zas potkáme, tak ti graf na svém notebooku rád ukážu. Kombinace modré a fialové je na grafu v článku skutečně špatně rozlišitelná. Možná bych příště takto "podobné" barvy dal dáleji od sebe.

      1. Karell

       Re: hrozný grafy
       To bude asi opravdu nastavenim monitoru. Ja jsem si po koupi vyladil barvy pomoci jakehosi wizarda protoze tomu vubec nerozumim a ty barvy vidim dobre rozlisene. Na miste autora bych tezko hadal ktere odstiny mohou na necem jinem splyvat. Proste fialova je krasne fialova a modra je modra.

     3. michal_

      Re: hrozný grafy
      Myslim, ze to bude tim, ze ti co ty grafy nevyrabeli si nepamatuji kudy ktera cara vede… Mozek hodne informaci z oka dokresluje podle jemu znamych informaci, proto vidis na grafu vsechno jasne a rozeznatelne narozdil od nas.

 6. iq

  Dotaz na počet webů NAVRCHOLU.cz
  Chci se Vás zeptat, jestli NAVRCHOLU.cz mají tedy registrovaných 25 tisíc webů nebo jak to je?

  Díky

  1. Martin HassmanAutor příspěvku

   Re: Dotaz na počet webů NAVRCHOLU.cz

   NAVRCHOLU má webů rozhodně víc, ale do těchto statistik nelze zahnout všechny. NAVRCHOLU např. měří některé weby, které jsou zaměřené na zahraniční návštěvníky a v případě jejich zahnutí bychom naměřili něco, co nechceme (zajímáme se o české uživatele, světových statistik už existuje dost). Ostatně v článku hovoříme o uživatelích v České republice.

   Výběr webů, které jsou zahrnuty do měření, probíhá podle metodiky, kterou pro nás nezávisle vypracovala společnost Factum Invenio a my do nich nijak ručně nezasahujeme. Po opakovaném srovnání našich statistik s dalšími zdroji jsme přesvědčeni, že tohle je správná cesta. Pokud by se někdy snad ukázalo, že tento způsob dále nevyhovuje, budeme hledat, jak jej zlepšit.

 7. Zbynek

  Mozilla Suite - SeaMonkey
  Samozrejme, ze se se SeaMonkey nerozloucime. Nepotrebujeme specialni policko na vyhledavani, nepotrebujeme super user-friendly nastavovaci dialog atd atd…

  1. Martin HassmanAutor příspěvku

   Re: Mozilla Suite - SeaMonkey

   Je mi líto, ale asi vás zklamu. Ve statistikách pod Mozilla Suite je uváděna skutečně ona stará Mozilla Suite, která již řadu let není vyvíjena, ale přesto se její podíl až záhadně dobře drží. Nejvíc toho podílu dělá Mozilla Suite 1.7.13, která má (dívám se teď na průměrné statistiky za celý prosinec) 0,083 %. Další verze mají mnohem méně, ale ve výsledku se to na ty dvě desetiny procenta nasčítá.

   Pro srovnání Seamonkey má tak málo, že jsme ji ani neuváděli. Nejvíce zastoupená je verze SeaMonkey 1.1.13, která má (opět průměrně za celý prosinec) 0,028 %, další verze pak opět méně.

   Závěr je, že Suite se drží a Seamonkey prakticky vůbec nikdo nepoužívá. Není to moc povzbudivé. Ostatně v CZille jsme se snažili přimět dosavadní uživatele Suite k přechodu na Seamonkey, nějaká slabá migrace byla znát, ale obecně to moc nejde (a nepůjde).

   1. Zbynek

    Re: Mozilla Suite - SeaMonkey
    Zajimave… Je to mozna take tim, ze ten, kdo pouziva SeaMonkey, uz problematice trosku rozumi a tudiz ma Adblock a blokuje monitorovaci skripty. Jinak diky za ta cisla, konecne se v nejakem clanku (aspon v diskuzi) objevila.

    1. Martin HassmanAutor příspěvku

     Re: Mozilla Suite - SeaMonkey
     Zní to jako krásné vysvětlení, ale je to jen sladká lež. O zvýšení podílu Seamonkey jsem se kdysi zajímal, takže si troufám tvrdit, že stav je skutečně takhle špatný a nedá se z toho vylhat.

 8. Jakuje

  Anketa - podíl
  Jak je vidět, podíl prohlížečů je mezi "odbornou veřejností" zde "trochu" jiný, než říkají grafy. A to také něco znamená!

  1. Martin HassmanAutor příspěvku

   Re: za cely rok
   Vývoj zpětně za rok obecně není tolik zajímavý, protože kolik lidí zajímá, proč se loni v březnu zrovna začal zvyšovat podíl prohlížeče XY? Zajímavé by mohlo být vynést komentované statistiky za několik posledních let až do dnešního dne. Je to časově hodně náročné (obzvláště ten kvalitní komentář), takže nic neslibuji. Ale nevylučuji, že to někdy zkusíme.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=2916