Knihy pro vývojáře – leden/únor 2010

Začátek nového roku přinesl několik zajímavých knižních titulů, a to nejen v angličtině, ale i v češtině, ačkoli těch českých je nepoměrně míň. Pojďme se tedy podívat na nabídku knih z českých i světových nakladatelství za leden a únor 2010, které by mohla vývojáře zaujmout.

Náš malý přehled knižních novinek začneme, jako už tradičně, u českých nakladatelství.

Na Zdrojáku jsme se již věnovali knize Scotta Chacona z edice CZ.NIC s názvem Pro Git.

Computer Press nabízí mezi novinkami dvě učebnice programování. V první řadě je to titul OOP – Naučte se myslet a programovat objektově, jehož autorem je známý počítačový pedagog a propagátor programování Rudolf Pecinovský. Kniha je, podobně jako známá kniha o návrhových vzorech z pera stejného autora, psána ve formě dialogu učitele a žáka, kteří si vymění přes tisíc otázek a odpovědí. V první části knihy jsou probrány návrhové vzory, druhá a třetí část je ilustrována na příkladu jazyka Java.

Již přes 40 let se programátoři na celém světě učí základům řemesla z knih Donalda E. Knutha. V nakladatelství Computer Press vychází překlad jeho zásadního díla The Art of Computer Programming. Na první díl, který vyšel před časem a který nesl název „Umění programování – základní algoritmy“, navazuje právě vydaný druhý díl Umění programování – Seminumerické algoritmy. Tento svazek je plný nejdůležitějších programátorských rad, zásad a principů probraných do nejhlubších matematických detailů. Pokrývá seminumerické algoritmy – od generování náhodných čísel až po operace s pohyblivou desetinnou čárkou a jiné optimalizované aritmetické algoritmy.

Z poněkud jiného soudku jsou další dvě publikace. První nese název Internetový marketing a podtitul Prosaďte se na webu a sociálních sítích. Viktor Janouch v ní popisuje technické aspekty úspěšné propagace na Internetu a nabízí řadu zkušeností z marketingové praxe. Kniha se zabývá rovněž tím, jak internetové aktivity měřit a vyhodnocovat. Kniha je tak vhodná nejenom pro všechny tvůrce, správce a majitele webových stránek, ale také pro marketingové manažery, konzultanty a asistenty.

Kniha s provokativním názvem Jak myslí Larry Page a Sergej Brin přináší rozhovory se současnými a minulými zaměstnanci, konkurenty, obchodními partnery a vyšším managementem Googlu. Díky konverzaci se samotnými zakladateli odhaluje autor, Richard L. Brandt, tajemství podstaty fungování Googlu a objasňuje množství mylných představ o společnosti.

Cizojazyčná literatura

Nakladatelství O’Reilly vydalo v poslední době několik titulů, které by mohly čtenáře zaujmout. Z nabídky zaujme určitě vývojáře webových aplikací následující trojice titulů:

Dále v O’Reilly vyšlo:

V nakladatelství Wrox vyšla mimo jiné kniha o programování aplikací pro systém Android 2. Knihu napsal Reto Meier a nese název Professional Android 2 Application Development. Z dalších knih vydaných tímto nakladatelstvím jmenujme:

Knihu s podobným tématem jako je výše zmíněná vydali i v nakladatelství Apress. Její autoři ji nazvali prostě: Pro Android 2. Ani vývojáři aplikací pro iPhone nepřijdou u Apressu zkrátka – pro ně je připravena kniha The Business of iPhone App Development.

Z dalších titulů od nakladatelství Apress si uveďme:

Nakladatelství Packt Publishing, které se zaměřuje převážně na propagaci svobodného webového software a CMS, vydalo rovněž několik zajímavých titulů:

Redakce přeje všem čtenářům příjemné počtení.

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3181