12 komentářů k článku Kódujme sémanticky s mikroformáty: 1. část – rel:

 1. VfB

  sice pěkné
  ale pokud to nebudou podporovat (v základní instalaci) nejrozšířenější prohlížeče (IE7, FF3, O9 a Chrome) tak se to nevyplatí

  1. Stanley

   Re: sice pěkné
   Nevyplatí? Děláte jako by s tím bylo tolik práce… Pravda že rel zatím také neřeším, ale hCard,Hcalendar jsou super a nebýt toho, že mám stále problém s importem hCard->vCard->Outlook v UTF-8, tak to je naprosto dokonalé.

  2. pet

   Re: sice pěkné
   Neni content, neni podpora. Stara dobra vec. Tim trpi mimo jine i ipv6. Neexistuje proste dost zajimava sluzba ktera by ho vyuzivala. Neni to o technologii, nevyzralosti, … Takze pokud se na to budeme divat vsichni jako vy, tak zadny pokrok nebude. Proc by se lide kolem prohlizecu snazili, kdyz nemusi. Proc by schvalovali dalsi standardy?

   1. Martin Hassman

    Re: sice pěkné
    Někdy v takovém případě pomůže sledovat, jak se situace mění v čase. Třeba u mikroformátů vývoj celkem postupuje. Vidím to podle toho, na kolika stránkách mi je Operator zobrazí dnes a na kolika to bylo někdy před rokem. Ačkoliv se váhy nepřehouply do polohy "tohle bude určitě úspěšné", tak zatím se jedná o nejúspěšnější metodu, jak zvýšit sémantiku webu, která se kdy objevila.

    Pokud by neuspěly (a to se pořád stát může), stanou se odrazovým můstkem pro jinou (lepší) technologii, která už uspěje. Protože teprve mikroformáty dokázaly: "že to jde", "že to jde snadno" a "že to vlastně chceme" a povedlo se jim jako prvním teoretický přístup sémantického webu dostat až mezi skutečné webdesignery a uživatele (zatím mezi několik málo z nich, ale uvědomme si, že až takhle daleko se zatím jiná technologie nedostala).

    1. Mazarik

     Re: sice pěkné
     "Vidím to podle toho, na kolika stránkách mi je Operator zobrazí dnes a na kolika to bylo někdy před rokem."
     Toto si myslim, ze je aj tym, kolko ludi zacalo pouzivat rozne wordpressy a joomly, ktore to maju v sebe, pokial to clovek vyplni.

     1. Martin Hassman

      Re: sice pěkné
      Ano, lidé dnes můžou používat mikroformáty, aniž by to věděli, protože je generuje nástroj, který používají.

  3. Martin Hassman

   Re: sice pěkné
   Je třeba ovšem poznamenat, že existují nástroje, pomocí kterých mohou uživatelé s mikroformáty pracovat v i prohlížečích, jenž mikroformáty nepodporují (a nemusí nic instalovat). Mezi nejlepší asi patří včera vydaný Oomph od Microsoftu.

  4. Jan SládekAutor příspěvku

   Re: sice pěkné
   Osobně mě zatím chybějící podpora v prohlížečích celkem netrápí. Já vidím přínos mikroformátů hlavně v tom, že mohou změnit způsob výměny informací na internetu. Prozatím si jako programátor v podstatě nemohu zjistit jakékoli informace z jiných stránek (tedy pokud nenapíši parser jen pro konkrétní stránku, nebo nemám přístup k DB) a tím pádem je každá stránka na internetu v podstatě "slepá". Mikroformáty ovšem pomaloučku rýsují cestu toho, že pokud mi uživatel sdělí kupříkladu adresu svého blogu, budu si o něm moct zjistit kdo jsou jeho přátelé, kde pracuje, kde žije, čím se zabývá atd. Tím pádem mu budu moci nabídnout pro něj zajímavý obsah, rovnou ho propojit s jeho přáteli a to mi stále neřekl nic víc, než jen adresu blogu.
   Pokud se nakonec výše načrtnutý přístup, a mikroformáty obecně – jak podotkl Martin, prosadí, a já osobně bych tvrdil že ano, můžeme si samozřejmě dělat vrásky s mizícím soukromým a kolik toho o nás vlastně lze na internetu zjistit. Ale tím bych se trápil až ve chvíli, kdy mikroformáty začnou mít daleko větší penetraci v internetu.

   1. still

    Re: sice pěkné
    "můžeme si samozřejmě dělat vrásky s mizícím soukromým a kolik toho o nás vlastně lze na internetu zjistit. Ale tím bych se trápil až ve chvíli, kdy mikroformáty začnou mít daleko větší penetraci v internetu." :-))

  5. Sten

   Re: sice pěkné
   link rel atributy jako copyright, home, prev a next podporuje Opera i Konqueror už dlouho a out-of-box (i když se přiznám, že v Konqueroru 4 nevím, kde jsou ukryté). IE8 a nějaká budoucí verze FF3 je prý budou podporovat také plus i ty, co jsou v obsahu stránky. Částečně oba typy podporuje i Googlebot.

   1. MF

    Re: sice pěkné
    Jenom si dovolím přidat, že starý dobrý Mozilla Suite Navigátor taky měl možnost zobrazení této navigační lišty, dokonce proti Opeře šlo nastavit zobrazování na automatické, kdy se lišta zobrazila, pokud se na stránce objevil alespoň jeden vhodný <link rel="">

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=2844