12 komentářů k článku Kolonizátoři a správci kolonií:

 1. Petr Fiala

  Perfektní článek
  Perfektní článek.
  Je to asi zbytečné dodávat, ale kolonizátor patří do stratupu a začíná vždy na zelené louce. Zatímco správce po něm buď přebere pár chatrčí, ale v dnešní době mnohem spíš přebere zapáchající městečko, které pamatuje středověk, po jiném správci v korporátu.

 2. tacoberu

  Poznal jsem se
  Podle všeho jsem správce. Teoreticky umím ocenit kolonizátora, ale prakticky samozřejmě občas nějaká jedovatá slina uteče :-) Taky jsem jen člověk.

  Díky za krásnou ilustraci. Mám na čem (pochopení a ocenění) pracovat.

 3. Petr

  Kolonizování vs. zkušenosti a znalosti
  Je to složitější imho. Pro začínajícího programátora je téměř vše kolonizování, přičemž zkušený senior programátor dokáže se svým správcovským postojem rozjet krásný startup. Teprv ve chvíli, kdy se dostane mimo svou komfortní zónu začne „kolonizovat“.

 4. anti.cz

  Jasny strelec, ale souhlas. Cloveka to dost stve, kdyz vi, ze ten kod je takovy jaky je a chce to psat lip, ale proste to nejde, kdyz se zadani meni pod rukama nebo je dvojslovne typu „udelej appku“. Kdo vi, spravce se taky ozyva a nekdy se to snad otoci. Aspon vim, ze v tom nejsem sam.

 5. Oldřich Vetešník

  Hezký, díky. Každý z nás v různých obdobích tíhne na jednu stranu, ale troufnu si říct, že se umím přepnout do obou rolí, ale nikdy nesmím být v obou zároveň.

 6. Věra Maškarincová

  Univerzální pravda

  Tohle rozdělení platí nejen v IT, nejen v programování, platí všude. Při čteni jsem si uvědomila, jak mi vadí zdánlivě nepřekonatelné rozpory mezi kolegy, kdy jeden říká „tak to bude mít nějaký chyby, to opravíme dodatečně, hlavně musíme něco přivést na svět!“ a druhý „nojo, pěkně to máš vymyšlený, ale máš v tom hrubky, neprošlo to standardní procedurou a v PR rozesílacím seznamu chybí ti nejdůležitější lidé, kteří se o tom musí dozvědět.“ Navzájem se tihle lidé kysele a se spoustou výčitek respektují, ale doopravdy se potřebují.

  Já umím lavírovat mezi oběma rolemi, ta „správcovská“ mi připadá zároveň formálně jednodušší a víc vyčerpávající. Nemusíte vymýšlet nová pravidla, ovšem striktní dodržování těch stávajících bývá drsná procházka růžovou zahradou (růže mohou mít spoustu trnů a často přerostou).

  Je to něco jako jin a jang, když mi odpustíte trochu esoteriky. Svět prostě potřebuje obojí a jedno bez druhého nemá smysl.

 7. PyDeq

  Neviděl bych to tak striktně
  Přes všechen respekt k Honzovi nemůžu souhlasit. Já to vidím jako nedostatečnou vyzrálost nás, popsaných programátorů.

  Situace, kdy je třeba dodat rychlý prototyp nastávají a nastávat budou. Nejsem-li schopen takovou věc dodat, je chyba ve mně. Je to můj mentální blok, moje „náboženské“ přesvědčení, na kterém nejsem ochoten pracovat.

  Stejně tak, každý projekt, dříve nebo později, bude potřebovat vypilovat. Nebaví-li mě takové věci, opět je třeba hledat nedostatky ve mně a ne se schovávat do škatulky „kolonizátor“. Tím spíše, nejsem-li schopen napsat ani prototyp tak, aby byl jeho kód čitelný a konzistentní.

  Rozhodně se tu nehodlám prohlašovat za zralého, všeho schopného programátora. Mám také nedostatky, jak ve svých schopnostech spravovat, tak kolonizovat. Ale nehodlám se obhajovat nějakou nálepkou. Naopak. Čím více nálepek dostanu, tím více udělám pro to, abych se jich zbavil.

 8. NULL

  Hezký článek, celkem mne to i pobavilo ze začátku, ale pak to zase přišlo – odhaduji že autor je kolonizátor – všechny odstavce jsou vyvážené až na „Házení špíny“, kde se mluví pouze o házení „správci“ na „kolonizátory“. Každý nechť se přesvědčí sám a vzpomene, jestli mu třeba nějaký aktivní kolega s 3deními zápaly někdy nevzpílal, že píše moc komentů, nebo že prostě refaktoring je tak maximálně pro IBM atd . případně on sám nepeskoval kolegu že se s tím moc maže a stejně je to jenom „proof of concept“ …

  1. Honza JavorekAutor příspěvku

   Re:
   Autor je správce a je to zmíněno i v článku ;-) Článek je nevyvážený proto, že jako správce nedokážu tak úplně nahlédnout do duše kolonizátora a zároveň si dobře uvědomuji strasti a pasti řemesla správcovského, tak jsem na ně (i v rámci sebereflexe) upozornil.

   1. NULL

    Re:
    Aha, tak to potom jo, nějak mi uniklo ze se autor doznal ;-) a pak to ma samozřejmě hned jine vyznění. Tak trošku už právětučný text
    začínam byt na podobné pausalizovani alergický, protože se porad jedni do druhých zbytečně naváží – tak proto taková reakce ale tento článek jsem dal az do konce a je dobry a zajímavý

 9. ateska

  MBTI
  Nutno podotknout, ze toto cele vychazi z lidske psychologie, zminil bych Myers–Briggs Type Indicator ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Myers-Briggs_Type_Indicator ).
  Konkretneji se jedna o „kolizi“ druheho pismena: Sensing vs. Intuition.
  A priroda jiz doiterovala svym agilnim pristupem, ehm tedy evoluci, k idealnimu zastoupeni jednotlivych typu ve spolecnosti. Proto mame kolem 85% „spravcu“ a 15% „kolonizatoru“, nejen v programatorine, ale vsude kolem nas. Take nezapominejte, ze priroda neni digitalni ale analogova, takze se nejedna o ‚boolean‘ ale o pomerne zastoupeni vlasnosti „spravce“ vs. „kolonizatora“.

  A protoze mame cas vanocni, coz je svatek „spravcu“, tak se primlouvam o zvysenou toleranci „kolonizatoru“. Je vedecky prokazano, ze temer kazdy dulezity vynalez v pokroku lidstva byl vytvorem „kolonizatora“.

  #GiveFirst

  Poznamka pod carou: za MBTI prosim nekamenovat, jsem si vedom vsech plusu i minusu.

 10. Honza

  Vecna debata
  S cim jako spravce prichazim casto do styku je postoj typu: „Nejak to navrhnu, nejak to udelam a vy se o to pak postarejte ale ja uz tu nebudu“. Nakonec bohuzel my pak sedime na porade se svymi nadrizenymi a vysvetlujeme proc nam aplikace jede pomalu nebo proc nam nejde vubec. Ba co vic, jsme tam za ty potizisty paac casto pouzivame vety typu: „S tim design nepocital“ nebo oblibene: „je to feature ne bug“. Myslim se dulezita je komunikace, komunikace, komunikace. Ja dokazu prekousnout i vety typu: „Musime to sbastlit co nejrychlejc a neni cas ptat co se kdo je kdo“ nebo „Je to politicke rozhodnuti tak to tak udelejme“, ale chci aby to bylo nekde cerne na bilem protoze to je pak hlavne nase zoodpovednost. Na druhou stranu vyvojaru kolinazatoru, kteri umi komunikovat smerem k nam si nesmirne vazim a vzdy to pro me byla uzasna zkusenost s nimi pracovat.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=19349