93 komentářů k článku Microsoft Surface: udělá na vás dojem:

   1. Martin HassmanAutor příspěvku

    Re: Redakčně smazáno
    Ano, bohužel, už i na tomhle serveru se občas objevují komentáře, které si nic lepšího nezaslouží.

  1. Anonym

   Re: Hezké...
   Jak padlo v článku, jde to bez problému. Jenom asi nebudete mít SW, se kterým by mělo zařízení smysl používat. Ono vi tomhle zařízení není nic moc, protože Microsoft Surface nemá tlačítka hjkl a esc ;)

    1. Anonym

     Re: Hezké...
     Když ono to podle článku běží na Vistě. Asi to nějak obešli. Třeba mají simulátor ctrl+alt+del ;)

  2. Anonym

   Re: Hezké...
   leda by do linuxu někdo přepsal celý image processing, tedy vlastně to, co tohle zařízení dělá tím jedinečným. Protože bez toho stačí dát pod skleněnou desku daťák a na desku ubrus :)

   1. martin

    Re: Hezké...
    Cože? Jestli vůbec víš o čem mluvíš?!
    Jde o naprosto triviální úlohu počítačového vidění (semestrálka ve 3. ročníku VŠ). Leckterý student 2. ročníku u nás dělá komplikovanější úlohy. Ze svých zkušeností mohu odhadnout, že velikost kódu pro takový typ ovládání bude do 150kB včetně filtrací detekce. Multitouch v Linuxu je, takže co dál?

    1. Anonym

     Re: Hezké...
     Proč tedy žádný z těch studentů nic takového neuvedl? Psalo by se o něm, měl by celosvětovou publicitu a nepochybně i zajištěné zajimavé místo či grant.

     Kecat umí každý. Uvést myšlenku do praxe je ale náročnější, než napsat 3 věty na root…pardon zdrojak.

     1. martin

      Re: Hezké...
      Jak to myslíš – neuvedl? I notoricky známé OCR je o několik řádů náročnější úloha. Příklady několika aplikací, které se dělají a které mají nesrovnatelně vyšší složitost:
      – optické měření s přesností pod rozlišovací schopností kamery nebo dokonce pod vlnovou délkou viditelného světla
      – 3D rekonstrukce (laserová, duhová, stereoskopická) – děláme cca 13 let (už tehdy to speciálky předváděli jako on-line 3D rekonstrukci (neboli laicky chybně – v reálném čase)
      – tracking čehokoli (úloha, kterou řeší MS Surface, akorát, že to studentům chodí rychleji a s vyšší přesností). V podstatě to dostanete dneska s každou webovou kamerou, kde se to používá na hledání hlavy při zoomování příp. když si subjekt "nasadí" modelovaný knír masku a pod. A na rozdíl od MS Surface, kde je ta úloha maximálně zjednodušená konstatní geometrií, známými světelnými podmínkami, to studenti řeší pro reálné scény s ruchy v pozadí apod.

      Někdo už tu zmiňoval WII ovladač. Patrně myslel tohle: http://www.youtube.com/watch?v=0awjPUkBXOU
      Je to o něco složitější než MS Surface, ale i to je jednodušší než to, co jsem uvedl.

      A co se týká uveřejnění. Tak je toho, skoro bych řekl, tuny (diplomky, semestrálky, disertace i "jen" kutilské weby). Granty na to pochopitelně také jsou. Proč myslíš, že ne?

      Holt ty čteš tak maximálně CW, že?

      1. Martin HassmanAutor příspěvku

       Re: Hezké...
       Myslím, že bylo myšleno "neuvedl mezi lidi". Protože když zajdu do obchodu, žádné z těch na papíře popsaných (a v laboratorních podmínkách vyzkoušených) řešení si tam nemůžu koupit. To nijak nesnižuje jejich hodnotu, ale z praktického hlediska začnou být zajímavé až ve chvíli, kdy je bude možné si pořídit a používat.

       1. martin

        Re: Hezké...
        Ale řada těch řešení je vyvinuta pro praktický provoz a používají se v reálném nasazení. Vyvýjí se ve spolupráci s komerčními firmami. Subpixlové měření kamerou se dělalo pro zbrojní firmu, duhová 3D rekonstrukce se dělala pro masný průmysl, řada rozpoznávacích technik se dělala pro letecký průmysl, kosmetickou stomatilogii, 3D rekonstrukce se používá v architektuře, kultuře/zábavě, online varianta při sportovních utkáních atd.

        Já jsem jen uvedl příklady, na čem se to studenti učí. Řada z nich pak pokračuje v práci na praktických aplikacích (viz výše) v rámci diplomky a dalších vyšších prací.

        Reagoval jsem ale na naprosto dementní větu, že by se v linuxu musel přepsat image processing. Tohle samozřejmě může zmást některé čtenáře, ale ne všichni jsou pojídači koláčů (kupodivu).

   2. next_ghost

    Re: Hezké...
    Jenom pro představu, ten "celý image processing" v případě téhle hračky představuje jen tupé odečítání dvou po sobě jdoucích snímků. Světlý flek v difenenčním snímku představuje položení prstu, tmavý flek zvednutí prstu a ovál, který je z jedné poloviny tmavý a z druhé světlý, pohyb položeného prstu. Pak už stačí jen najít středy všech fleků, na ovály namapovat úsečky a poslat to všechno Xkám.

 1. tertiary.adjunct

  anketa
  Bral bych ho domu s tim, ze bych ho obratem prodal. Jako ukazka toho, co je mozne, je to sice pekne, ale zadny prakticky prinos v tom nevidim. Uplne vidim, jak by cela akce probihala. Prvni tyden na tom bude cela rodina blnout, druhy tyden si to obcas nekdo zapne a dale uz se na to bude jenom prasit, dokud na to nekomu neupadne nejaky masivni predmet a nepujde to na skladku. A 300 tisic za kus plechu, skla, dve kamery a pocitac je trochu dost.

  1. JIBorg

   Re: anketa
   Jiste Vy by jste to umel udelat za 30 000 ze? Jenze problem neni HW, problem je SW ktery se k tomu musel vytvorit. Jen co si to koupi par tisic lidi se ale naklady na vytvoreni SW rozdeli tak, ze to klidne muze stat treba jen 50 000.

   A domu vam to samozrejme nikdo necpe. Je to cilene na profesionalni nasazeni, jak bylo receno treba v lekarskem prostredi apod.

   1. Ravensun

    Re: anketa
    Jasně taková politika u MS bývá.. Programátoři vytvořili MS Windows XP a náklady na vývoj tohoto OS se postupem času snížili na krásných 3600kč za OEM verzi. Nebýt nějakých těch pár miliónů prodaných kopií, kolik by dnes asi XP stály, že?

   2. next_ghost

    Re: anketa
    Náklady na software viz výše. Na téhle věci je opravdu zajímavé jen technické provedení hardware. Implementace ovladačů pro infrakameru je triviální a Xka už multipointer umí.

 2. Anonym

  RE: Microsoft Surface: udělá na vás dojem
  Citujem description tag:
  "Denní zpravodajství pro webové vývojáře, kodery a webdesignery. Ať programujete v JavaScriptu, PHP, Ruby nebo Pythonu, kódujete v HTML nebo XHTML, na Zdrojáku najdete vždy aktuální informace ze svého oboru."
  Dakujem, taketo lacne triky nemam rad.
  Koncim so sledovanim tohto webu.

  1. Skoll

   RE: Microsoft Surface: udělá na vás dojem
   Jestli je to PR článek, tak je dobře napsaný a špatně zařazený, avšak chybí mi tu anotace, že by tomu tak bylo.

  2. alfons

   RE: Microsoft Surface: udělá na vás dojem
   „Jsem člověk, kterého nezajímají žádné zajímavosti ani technologické novinky. Nečtu knihy, neposlouchám rádio a na internetu čtu jen hardcore články o programování. Jakmile není v článku alespoň dvacetkrát Python, PHP nebo SQL, tak mě to okamžitě naštve.“ Tohle jsi chtěl napsat?

   1. Ja.

    RE: Microsoft Surface: udělá na vás dojem
    Netuším ale, ako súvisí slovo "zdroják" s týmto článkom. Uvolnil micromrkvo zdrojáky k viste?

  3. Jan Jelínek

   RE: Microsoft Surface: udělá na vás dojem
   Mám dotaz: patřil by podle vás tento článek na tento web pokud by SW vybavení pro MS Surface bylo tvořeno v HTML+CSS+PHP+MySQL?

 3. Anonym

  ... dojem ...
  Jedine dojem drahe hracky… dokazu si to predstavit takhle nekde v kasinu nebo jako dekorativni 'predmet'. Takhle je ta technologie uplne zabita.

  1. Anonym

   Re: ... dojem ...
   Prohlížení bílkovinných struktur, vizualizace lékařských vyšetření (představte si doktory, jak na poradě brouzdají výsledky CT, rentgenu a sonografie), prezentace stavebních projektů, prodej nemovitostí, prodej mobilních telefonů… To tak namátkou.

   1. javlada

    Re: ... dojem ...
    No a není to lepší na klasickém PC s myší a klávesnicí a promítat na obrazovku na stěně, kde to je mnohem líp vidět?

     1. Stanislav

      Re: ... dojem ...
      Třeba je Iron a hadr v ceně … ;-)

      V článku mi trochu chybí, jestli je v tom werku dostupná nějaká virtuální klávesnice a jak se s ní dělá … takže jdu googlit … :-)

    1. Karel

     Re: ... dojem ...
     Na stěně by to bylo o trochu lépe vidět, ale ovládání by nefungovalo. Zrovna tohle video je dost o ničem, protože neukazuje výhodu sledování více bodů najednou. Představte si 3D obraz. Někam bodnete prst, jinam druhý. Pak s nimi začněte hýbat. Počítač bude držet pixely pod vašimi prsty – takže pohybem od sebe obraz zvětšíte, pohybem k sobe změnšíte. Pohybem v prostoru přesunete, změnou orientace pootočíte. A to vše současně. Kromě změny velikosti si to můžete "nasimulovat" s papírem na stole :-) A teď, na tohle stačí dva prsty jedné ruky. Pomocí druhé můžete ovládat jiné prvky – rotaci v jiných osách apod. Stejně jako u myši si můžete nastavit progresivní reakci (čím rychleji posouvám prst, tím rychleji reaguj). Ovšem, to už máme ve hře třetí myš. A blížíme se pointě – člověk dokáže s velkou volností používat dva prsty (každý na jiné ruce) a s poněkud menší (ale stále zajímavou) volností pak na každé ruce až tři prsty (palec, ukazováček, prostředníček). Tohle prostě myší a klávesnicí neuděláte, těch myší byste potřeboval hodně a zatímco tlačítko na displayi nasimulujete snadno, slidebar na klávesnici ne. Jo a ještě jedna výhoda – plocha může být kontextová. Dejte prst na tlačítko "zvuk" a otevře se lišta s novými tlačítky – podobně jako klasické nebo kontextové menu, ovšem s výhodou několika "myší".

     1. Anonym

      Re: ... dojem ...
      "Představte si 3D obraz. Někam bodnete prst, jinam druhý. Pak s nimi začněte hýbat. Počítač bude držet pixely pod vašimi prsty – takže pohybem od sebe obraz zvětšíte, pohybem k sobe změnšíte. Pohybem v prostoru přesunete, změnou orientace pootočíte. A to vše současně."

      Bude to asi 2-4 roky, co jsem videl nejakou laboratorni simulaci presne tohohle systemu. Nepsalo se tam tenkrat nic o Microsoftu, dokonce jeste ani iPhone nebyl (a kdyz iPhone prisel, tak jsem si rikal, ze to kopiruje). Jen doufam, ze si to zase M$ neukradne a nepatentuje.

      1. Lael Ophir

       Re: ... dojem ...
       Jenže tady nejde o laborku, ale o hotový systém, přípravený k nasazení, s vývojovým prostředím, a refrencemi. A když se podíváte na MSNBC na zprávy, už tam Microsoft Surface mají. Dále prodejny AT&T, recepce hotelů Sheraton atd. Mezi pěkným odpolednem v labu, a funkčním produktem, je hodně úsilí.

     2. Krab

      Re: ... dojem ...
      Toto ovládání může fungovat i na stěně. Naživo jsem viděl (tuším, že to bylo v Cité des sciences v Paříži) systém, kde se na takový velký stůl (1,5 x 3 m) z obyčejného sádrokartonu a přilehlou zeď promítal obraz, ve kterém se objevovala tlačítka. Nějakými kamerami to snímalo všechny dotyky zároveň a reagovalo hezky na každého. Sice to nedokázalo rozlišit mezi dotekem a položením prstu tak půl centimetru nad povrch, ale stejně to udělalo velký dojem. Pro použití na výstavě nebo jako propagace ideální.

    2. Lael Ophir

     Re: ... dojem ...
     Ještě mě napadá řízení bojových operací ;)

     Obrazovka na stěně není vhodná ani na krátkou práci. Musíte u toho hodně hýbat rukama nahoru a dolů. U stolu se dotykový interface lépe používá. U mě by to pravda nešlo, protože mám na stole vždy 10+cm bordelu :)

   2. JanicekTrnecka

    Re: ... dojem ...
    Prijde mi to jako pokus inovovat neco co radeji delam na klasickych pristrojich a klasickymi postupy, navic si dokazu predstavit jak to bude natvrdle kdyz se pokusim presunout fotku do slozky kde uz stejna existuje (proto taky vyuzivam total commancer, mc a jine podobne manazery). A z lekarskeho hlediska mi to prijde uplne napytel protoze valna vetsina lidu se u pocitace hrbi… nechcu videt jak se budou skanet nad tuhle vymozenost.

   3. Anonym

    Re: ... dojem ...
    Nekde jsem cetl o realitnich maklerich, kteri, aby byli cool a in, pro podepisovani smluv misto papiru a pera tahaji ke klientum tablet pc a stylus. (Nejspis nekde v Americe, da se to vygooglit.) Tem se presne tyhle kraviny budou libit :)

    1. registrovaný uživatel

     Re: ... dojem ...
     Takze ted budou jesdit s dodavkou a partou stehovaku, aby ten metrakovy stul vzdy prinesli ke klientovi a pak odnesli… 8)))

    2. krapnik

     Re: ... dojem ...
     nevim, jak realitni makleri, ale ja tablet ve skole a pri tvorbe zapisu z jednani celkem vyuziju.
     Chemicke rovnice se prece jen lip kresli, nez pisou na klavesnici.

    1. caco3

     Re: ... dojem ...
     a podobne jako nase vypocetni stroje a vetsina desktopu je to Linux. V pripade 3D obrazovky je to Open SUSE.

 4. Cogito

  Větší dojem
  by na mě udělal dataprojektor pod stolem a pár tabletů. Ve skříni Linux nebo Mac.S tím už by se dalo pracovat.

 5. Anonym

  Gamesy
  Podle mě by se dobře uplatnilo při hraní deskových her všeho druhu. Monopoli by na tom byli sqvele animované. Jinak souhlasím je velkou otázkou jak to využít v komerční sféře. Jako prezenrace pro lékaře je skutečně lepší projektor a ukazovátko.

  1. krapnik

   Re: Gamesy
   Kdesi na bgg jsem videl hracsky stul pro hrace DND – promitacka nad stolem promitala obraz mapy dungeonu, pridej kameru a mas prostredi pro interaktivni hru levneji. ::)

 6. benzin

  Hele interaktivni tabule nalezato
  Tohle je interaktivni tabule nalezato. To uz zname a uz se to dlouho pouziva ve variante nastojato. Ale nevim nevim, jestli to ze to dali nalezato je nejaka vyhra. Musi to byt pouzite misto stolu a ten mam porad necim zaflakany, navic neustale se naklaneni nad stolem (nedej boze aby ste meli v obyvaku prirozene slunecni svetlo) taky nebude uplne pohodlne.

  P.S.: Kdyz to umi takhle prenest fotky do mobilu, bude to umet nalit caj do hrnku. Protoze to je vec, kterou budu na tom stole urcite delat mnoho nasobne casteji.

  1. registrovaný uživatel

   Re: Hele interaktivni tabule nalezato
   Spis bude zajimave sledovat, jak pak nasledne ten rozlity caj bude ovladat aplikace 8)

   1. Miloss

    Re: jak bude čaj ovládat aplikace
    To asi bude zajímavý, teplý čaj by na IR kameře být vidět určitě měl..
    Jen nevím, jestli to vyhodnotí jako jeden velký zubatý dotyk, nebo jako obrovské množství (určitě víc než ty desítky co to údajně dokáže sledovat)

 7. Anonym

  Záda
  Připadá mi to jako taková hračka. Možná jako efektní věc do konferenční místnosti, ale nechci vědět co by na to řekla páteř, kdybych u toho seděl víc než půl hodiny za den.

 8. Ja.

  Vista
  Som prestal čítať keď som sa dostal po vetu "Pokud zrovna neběží aplikační software, který je zodpovědný za proklamovaný look & feel, zjistíte, že se jedná o klasický počítač s nainstalovanými Windows Vista." Oplatí sa čítať ďalej?

 9. jelen

  tolik negativnich komentaru...
  Divim se, ze tu je tolik negativnich komentaru. To video vypadalo vazne efektne a moznost "hrani si" na stolku takovymhle zpusobem mi prijde zabavna. Predstavte si, ze v tom stolku je jen zobrazovaci a snimaci technologie a ostatni vam bezi z osobniho pocitace/notebooku po bezdratove siti (cimz se celkove reseni zlevni) – pak by to bylo cenove pristupne i pro domacnosti a nikoho uz by nepalilo, ze se "stolek" pouziva jen obcas.
  Jedine negativum, ktere vidim je, ze s tim prisel Microsoft (nechci vyvolat flamewar, ale mam pocit, ze lidem vadi spis od koho dany napad je, nez prinos pro spotrebitele)

  Tez me pobavil prispevek nahore v diskusi, kdy rozhorceny citatel nebyl schopny "spolknout" to, ze nejde o clanek tykajici se vyvoje ci nejakeho programovaciho jazyka – zdrojak.root.cz ucitil velkou ztratu jednoho ortodoxniho ctenare

  1. Kuba

   Re: tolik negativnich komentaru...
   Nechci ti kazit iluze, ale to pecko, co v tom jede, tvoří tak dvacetinu ceny :)

  2. krapnik

   Re: tolik negativnich komentaru...
   Hmm, na TEDu (www.ted.com) byla prednaska o systemu vyuzivajicim Wii ovladac, projektor a IR diody, ktery byl navic multi-touch. Vyrazne levnejsi a Windows k tomu nepotrebujes.

 10. Skoll

  Hračka
  Myšlenka č. 1: Myslím, že todle by nemuselo být ve zdrojácích. Spíš by se to krásně vyjímalo na hlavní stránce Rootu.
  Myšlenka č. 2: Za 300t bych si raději koupil nějakého Prolianta, nebo podobnou hračku. Kdybych to náhodou dostal darem, obratem ruky to někam střelím, nebo vrátím do prodejny a koupím si něco zábavnějšího.
  Váha přesahující 100kg mi tak trochu nahrává na otázku, jak tatínek dětičkám přinese takovou hračku, aniž by ji rozbil? Já bych to asi nedokázal.
  Za další, jak odolný ten stůl je? Stůl je pro mě pracovní plocha a nevím, jak by Visty vyhodnotily cibuli, česnek, ostří keramického nože, nebo vepřovou krkovici.
  Zase by se dala nainstalovat nějaká gamesa a možná by se na tom dalo smažit…

  1. Lo0m

   Re: Hračka
   "Stůl je pro mě pracovní plocha a nevím, jak by Visty vyhodnotily cibuli, česnek, ostří keramického nože, nebo vepřovou krkovici.".. tak jestli si na konferenčním stolku krájíš keramickým nožem cibuli bez podložky, tak to z tebe musí mít paní domu asi velkou radost..

  2. mr. trotl

   Re: Hračka
   No čoveče, tvoji práci na stole znám, zvlášť s tou krkovicí. Ale co víš, třeba to nakrájí za tebe a rovnou to usmaží, ale jak znám wokna, tak by si z toho měl briketu. A sory, že jsem se neozval, byl jsem chcíplej.

 11. vd

  zajimave
  Je to zajímavý koncept. Ale vidím tam pár nedostatků.

  Plocha bude určitě velmi namáhána. Tedy, jaká je odolnost povrchu?

  Jak se kamery vypořádají s rušením. Např. 100 W žárovka nad stolem a přesun sledovaného objektu (prstu, ruky) přes tento zdroj tepla?

  Tagy jsou vyloženě nešťastné. Pokud to bude pouhý čárový kód, tak jak zajistí výměnu informací nutných k bezdrátovému přenosu, resp. zapnutí/vypnutí wifi/bluetooth? To video je v tomto ohledu těžce zidealizované. Ve skutečnosti bude třeba pozapínat wifi/bluetooth …, spárovat, povolovat, atd. Takže pro běžné lidi opruz, který nechápou. Takhle kdyby se použil RFID s nízkým výkonem tak, aby ho bylo možno přečíst třeba jen do 10 cm od zdroje, tak by to fungovat mohlo. Zároveň by tam musel být RFID vysílač i u toho stolu a v zařízení něco, co by signál přijalo a seplo všechno potřebné. RFID nejsou tak žravé, takže kdyby měly nějakou vlastní "knoflíkovou" baterii, tak by celý systém vydržel roky.

  Taky to vylučuje použití vyrovnávací paměti při kopírování souborů do zařízení, protože může kdykoliv dojít k jeho odpojení.

  A na nakonec – za 300 000 to vypadá hnusně. Měli by zapracovat na vzhledu.

  PS: Tak ještě jedno na konec – kde to má prostor pro nohy? :-D

  1. Standa

   Re: zajimave
   Odolonost – povrch je polomatný tvrdý plast. Jelikož se nejedná o dotykový displej, tak se vymění jen ten.

   100W žárovku si nad ten stolek asi nedáte – je tam zpětný projektor, takže obrazu vyhovuje šero.

   Cena je samozřejmě vysoká, ale jenom kvůli nízkému počtu vyrobených kusů (objednávky se hrnou třeba od automobilek – BMW, Mercedes). Podle popsaného HW se cena může dostat klidně na 50.000Kč.

  2. Lael Ophir

   Re: zajimave
   RFID jsou bez napájení, a neumožňují tak přesně určit polohu. Párování a další radosti uděláte jednou, samozřejmě z multi-touch GUI, a tím to končí.

 12. MaLer

  iPhone ma multitouch, ne "doubletuch"
  Autor bohuzel nemel v iPhone v ruce, nebot tento telefon ma opavdu podporu multitouch, ne jen dvou prstu. obvykle to samorejme aplikace nevyuzivaji, ale existuji programy, kde potrebujete prstu vice nez jen dva.

  1. Martin HassmanAutor příspěvku

   Re: iPhone ma multitouch, ne "doubletuch"
   Určitě měl, několikrát. Ale i když jsem o diskutoval s lidmi, kteří iPhonem žijí, potvrdili mi ty dva dotykové body. Jaká je tedy současná horní hranice dotykových bodů na iPhone?

   1. MarrLiss

    Re: iPhone ma multitouch, ne "doubletuch"
    Podle toho, že je to stejná technologie jako mají nové macbooky, tak minimálně 4 prsty.

   2. Anonym

    Re: iPhone ma multitouch, ne "doubletuch"
    Minimálne 4 a zdá sa mi že aj 5, skúšané cez aplikáciu MiniPiano. Viac prstov sa mi na display nezmestí.

 13. Petr

  nechtěl bych to
  Na doma to je blbost. Když pominu cenu, když pominu, že přes den na tom asi bude prd vidět tak málokdo si může nahradit stolek v obýváku něčím, u čeho se nedá pořádně sedět a na čem nemůžeme mít ani pití / časopis / cukroví /.. protože pak je to nepoužitelné. Taky se to asi bude pěkně ochmatlávat a pak koukat na fotky přes čmouhy.. takže aby člověk jen leštil.
  A k těm deskovým hrám: technika mě baví, ale nikdy bych nevyměnil dřevenou hrací kostku za nějaký šmatlání po stole. Lidstvo v tomhle uplně degeneruje, za chvíli snad nikdo ani nepůjde ven a pustí si procházku lesem do virtuální helmy.

  1. Martin HassmanAutor příspěvku

   Re: nechtěl bych to
   K tomu používání přes den. Je to zevnitř osvětlené (protože promítané) a dá se to bez problému používat i přes den za světla, v osvětlené místnosti apod. Údajně od toho pak po čase bolí oči, ale tak dlouho jsem tam neseděl.

  1. Martin HassmanAutor příspěvku

   Re: Ehm?
   Ne, určitě není to novinka. Aktuální téma je to proto, že se Surface pomalu začíná vyrábět sériově, před několika týdny se první objevil v ČR a až se prodej otevře i do Evropy budeme se s ním setkávat častěji.

  2. Brut4r

   Re: Ehm?
   No hlavne to co je na tom videu s tim linkem, je neco jineho, kdyz se kouknete na ovladani tak projektor je nad stolem a nekde na boku bude kamera snimajici pohyb. Neco takoveho lze i pomerne jednoduse vyrobit. za pomoci dalkoveho ovladani WII remote.
   kouknete se na toto video : http://www.youtube.com/watch?v=5s5EvhHy7eQ

 14. Salamek

  Kua KUA
  Tak milí kamarádi linuxáci pokud to bude tak funkční jak je na tom videu ..tak jsme všichni s linuxem na desktopu v prdeli :-(
  tedy pokud neexistuje neco lepšího na linuxu :-)

 15. Tinkerlatko

  hmm
  Vypadá to zajímavě, ale nevim jak bych psal heslo k synapticu :)

  Podle mě by bylo lepší kdyby byl projektor a dalo se pracovat v leže – já mám třeba v pokoji strop kolmo, takže bych si teoreticky jen lehnul na zem, promítal projektorem plochu na strop a ovládal bych to laserovým ukazovátkem (slabě by svítilo kam zrovna ukazuju a mohlo by mít třeba tvar PC myši a 2 tlačítka). Přišlo by mi to lepší než sedět ohnutej nad ,,stolem'' kam se práší (výdoda stropu), dalo by se usínat u filmů aniž bych si musel podpírat hlavu a hlavně – kromě toho že bych díky tomu byl exot (eh, větší exot) by se konečně dobře využil strop :) A ,,psát'' laserovým ukazovátkem na virtuální klávesnici…to by byla pohoda, zvlášť kdyby se tlačítka třeba ovládaly nohama. Možná to zní divně, ale fungovat by to mohlo…i s rovným stropem, ale tam by mizela ta pohodlnost. A to nejlepší – myslim že ruka se neunaví tolik když je opřená až po loket a nepůsobí na ni tolik gravitace, než když je vodorovně:)

  Samozřejmě PC by bylo zvášť a nikoli ,,all-in-one'' – s tim už mám špatnou zkušenost a navíc by tomu chyběla svoboda (výměna HW).

  1. maker

   Re: hmm
   Věta "já mám třeba v pokoji strop kolmo" je fakt perla dne. Stropu, který je kolmo (tedy se zemí), se říká stěna ;) A to že by to mohlo fungovat i s rovným stropem je taky dobrý. Na křivý strop by se to blbě promítalo. Díky, aspoň jsem se v závěru dne zasmál.

   1. Tinkerlatko

    Re: hmm
    mě zrovna lepší slovo nenapadlo, spíš by tam pasovalo šikmo nebo tak – mám cca metr zeď a pak strop pod určitým úhlem (kůli střeše). Rovným stropem mám namysli strop ,,rovnoběžně'' se zemí(kolmo ke zdi). Ono by to člověk musel vidět, popisovat to jde docela špatně

 16. ToM

  Co je to proti WII
  No když to srovnám s tím, co dělá jeden student v USA s infračerveným snímačem ovladače od konzole WII, tak bych řekl, že MS vyhodil do koše pár desítek milionů.

 17. cpt-nemo

  Hmm
  No nevím. Všichni tu řvete jak to je drahé a jak se to dá udělat jinak a lépe … Je to první KOMERČNÍ zařízení svého druhu. Tj. je to mimo laboratoře, dá se to koupit a používat. Jenom to holt udělal M$. No a? A cena? Co čekáte u maloseriové výroby? A praktické využití? No myslím, že doktoři, architekti, konstruktéři toto zařízení ocení …

  P.S. Neprogramuji na M$ technologiích, jedem na IBM (RPG, RPG ILE). Jenom pro ty co by mě chtěli označit za příznivce MS.

  1. martin

   Re: Hmm
   Tak jednak znakem řvaní byly odedávna kapitálky (zkratky nepočítaje). Vidím je u tvého příspěvku.

   Ty jsi doktor nebo konstruktér nebo obojí? Víš proč se používá tabule/flipchart ve svislé poloze a ne ve vodorovné? Myslíš, že jen proto, že nikoho nenapadlo to položit?

   Hype technologie jsou i na Linuxu a vydrží tak max. rok. Máloco je opravdu praktické.

   Tohle povrchové zařízení od MS (opravdu od MS? :-)) je spíš pro zábavu nebo prezentace. Nic jiného (né, že by to muselo být málo). Jenže na prezentace tu je ta tabule nebo klasická projekce nebo dnes i 3D projekce, která se používá v lékařství. A pak i http://www.youtube.com/watch?v=ysEVYwa-vHM, který se mi osobně zdá praktičtější. Ale pozor opět "jen" na prezentace. Pracovat se s takovými věcmi nedá.

   1. cpt-nemo

    Re: Hmm
    V oblasti konstrukce jsem se trošku pohyboval. Dovolím si tvrdit že něco o CATIA vím … Otázka je co o ní víte Vy ….

    Tabule ani flipchart nejsou INTERAKTIVNÍ. Tedy pokud není za interaktivitu považována fixka … Teda ona to interaktivita je, ale zkuste ji z papíru smazat:)

    Věta: Pracovat se s takovými věcmi nedá. To je osobní zkušenost? Nebo jenom názor? Čím je tento názor podložen?

    Opravuji řvaní na nářky, ale stejnak je to to samé ve výsledku. Udělal to M$, je to špatné a tolik bych za to nedal …

    Kecat umí každý, ale jinak skutek utek …

    A jestli je to hype nebo se skutečně uvidí. Ale náznak cesty je to dobrý. Pro týmovou spolupráci bych řekl velmi užitečný …

    1. martin

     Re: Hmm
     Tabule a flipchart že nejsou internaktivní? Tak to se lišíme v definici interaktivity.
     Proč by mělo být považováno za interaktivní zařízení _jen_ to, které umí i mazat? (BTW z tabule to jde docela dobře, pokud použijete správnou fixu :-)) Ale jinak existuje i spojení projektoru a el. pera a neváží to 100kg

     To, jak se s tím pracuje je jednak moje osobní zkušenost, jednak zprostředkovaná z mého okolí a koneckonců i historie to potvrzuje. Touchscreeny a multitouch máme 20 let a nevšiml jsem si, že by s tím konstruktéři pracovali, aby to stálo za zmínku. Dokonce ani tablety se moc neujaly a to tu jsou taky 20 let. Zažil jsem i éru tzv. 3D resp. 4D myší, ale pořád to jaksi nepřekonalo klasiku.

     Nekritizuji kvůli MS. Psal jsem, že i Linux má "chytáky", které ale rychle vyčpí, a Compiz jsem zavrhl po 10 minutách uznalého shlédnutí dema (i když jsem mu později dal i praktickou šanci)

     Náznak cesty to dobrý je od doby internaktivní prezentační tabule s možností vytisku výsledků, které si ten tým může věšet kolem sebe. Tohle zařízení k tomu určené není. To je na prohlížení fotek z telefonu při odpolední kávě. ;-)

 18. hmm

  Fake
  to video je stejnak fake, to je snad jasny ne? uz vidim, jak ta kikina v kavarne nastavuje BT pripojeni k tomu stolecku a lepi si na display fotaku ty MS bubliny, aby to ten fotak naslo. az to bude fungovat podobne jako v ty reklame, tak to bude vypadat uplne jinak a mobil nebudem muset vyndavat vubec.

 19. Anonym

  Marketing
  Prave proto, ze je to od M$ a drahy jaxvine,
  tak to marketingova oddeleni velkych firem kupujou.

  Kdyz to spichnul ten pan s ovladacem od Wii za zlomek ceny,
  taxe na nej kazdej vykasle.

  protoze marketingove oddeleni ma financni rozpocet,
  meetingy s kontrolami, zda "plni plan" =
  "proinvestovali" aspon o 20-100% vic, nez bylo v planu…

  k cemu by jim byla vec, ktera ma lepsi vlastnosti,
  ale byla by moc levna ?
  to by pristi rok dostali mene penez.

  jak myslite, jsou marketingova odd. firem hodnocena ?
  podle vysledku ? kdepak. podle utracenejch $

  intenzifikace rovoje budovani mpoderni socialisticke vlasti.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=2921