48 komentářů k článku Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?:

 1. Aleš Roubíček

  Špatný název

  Koukám Michale, že máte se Štěpánem stejný problém. Označujete technologii ASP.NET WebPages za Razor. To je velice nešťastné, protože Razor je pouze šablonovací systém použitelný v jakémkoli jiném frameworku, než je ASP.NET WebPages (bude součástí ASP.NET MVC, přejde na něj i Castle MonoRail, či FubuMVC).
  Prosím, přestantě šířit tento omyl. Pokud je to možné, prosím Zdroják o opravu.

  1. Aleš Roubíček

   Re: Špatný název

   Tak sem článek dočetl až do konce a obávám se, zmatení pojmů Razor vs. WebPages je tak dokonalé, že to snadno opravit nepůjde.

  2. Altair

   Re: Špatný název

   To co Microsoft teď propaguje a čím se snaží oslovit začínající programátory, je právě kombinace ASP.NET Web Pages a Razoru – a o tom je ten článek. Nepřišlo mi v daném kontextu nezbytné rozvíjet víceméně akademickou debatu o tom, kde přesně je hranice mezi jednotlivými technologiemi a jak se dají vzájemně kombinovat.

   1. Borek Bernard

    Re: Špatný název

    Akademickou debatu skutečně netřeba, ale toto:
    >>> Spolu s uvedením beta verze WebMatrixu také Microsoft představil nový view engine pro ASP.NET, nazvaný „Razor“. Po ASP.NET Web Forms a ASP.NET MVC se jedná již o třetí způsob, jak psát v ASP.NET webové aplikace.
    je po faktické stránce prostě špatně.
    Jinak se mi ale taky článek celkově líbil, je tam řada dobrých komentářů. Díky za jeho napsání!

   2. Aleš Roubíček

    Re: Špatný název

    V daném kontextu je právě code name „Razor“ zcela bezvýznamný. Není to žádný nový způsob vývoje. Je to jen šablonovací jazyk. ASP.NET Web Pages je mnohem víc než to. Je to hlavně spousta statických helperů, které nahrazují komponenty známé z Web Forms. Pokud chci třeba box s twitter feedem napíšu @Twitter.Feed("zdrojak") a je tam.
    Jeho součástí je taky nový data access framework (aka Microsoft.Data), který zjednodušuje práci s databází a využívá k tomu nové dynamické vlastnosti jazyka. To je důležité. Zmizel lifecycle, zmizela page behind/beside, jde opravdu o pouhopouhé stránky, tak jak se psaly v dobách ASP/PHP.

 2. Tomáš Herceg

  Budoucí podpora ASP.NET

  „Časté obavy, že např. Web Forms budou do budoucna upozaděny a bude se rozvíjet jenom MVC (nebo naopak) jsou tedy neopodstatněné.“
  Kéž bych měl tvůj optimismus.

 3. dc

  nahrada php?

  Myslim ze hlavny problem prechodu phpckarov na asp.net je v tom ze asp.net ma blizsie k jave ako k php. Php nieje express verzia velkeho frameworku/plat­formy. Je to proste jazyk/interpret so vstekymi svojimi vyhodami aj nevyhodami. Je maly,lahko pouzitelny a dostupny.
  Co mne osobne vadi, ked robim v VS a pod .netom/c# je stale narastanie narokov.VS 2010 je strasne nenazrane, uz aj 2008 sa chova pomaly ako eclipse a .net 4 to je niekedy peklo. Ano da sa to obhajit ze staci vykonnejsi HW ale aj to je rozdiel medzi nastrojmi pre PHP (aj ked tie su o dost primitivnejsie) a prave k .Netu/ASP atd. Ved uz pomali NetBeans ktore su napisane v Jave a pre javu su sviznejsie ako VS pre .net.

  1. blizzboz

   Re: nahrada php?

   Mne fachčí Visual Studio 2010 aj na starom dvojadrovom notebooku s 3GB ram úplne svižne. Čo sa týka PHP tak jediné použiteľné IDE pre PHP je NetBeans (skúšal som aj Zend Studio a dosť je zabugované) a to má vyššie hardwarové nároky ako Visual Studio.
   Ja vidím hlavnú nevýhodu v PHP že to neni plnohodnotný objektový jazyk. OOP bolo k PHPčku len dorobené a je to tam aj vidieť. Ďalšia vec ktorá mi na PHP vadí je rýchlosť (teda lepšie povedané pomalosť) a veľmi slabá typová kontrola.

   1. Jiří Knesl

    Re: nahrada php?

    Co konkrétně z oblasti OOP v PHP postrádáte? Já si myslím, že PHP má naprosto dostatečně zpracování objektů – nebo Vás napadá JEDINÁ vlastnost OOP, která není obsažena v PHP? Jediný návrhový vzor, který nejde implementovat?
    Samozřejmě mluvím o syntaxi jazyka, ne knihovny – to by bylo jak kritizovat C++, že není správně objektové, protože v něm fungují i Cčkové funkce. :)
    Co se typové kontroly týká, máte samozřejmě možnost v PHP používat type hinting tak, jak jste zvyklý z jiných jazyků. Nemít tu povinnost je ale výhoda (zjednodušuje se např. konstrukce mock objektů, které nemusí implementovat celé rozhraní, ale jen potřebné metody pro test).
    Stejně tak implicitní přetypování je pro toho, kdo mu rozumí, výhodou a cestou pro zlepšení čitelnosti kódu:
    Ostatně je čitelnější:
    $mailCount = sizeof($mails); echo „You have: $mailCount mails“
    než:
    $mailCount = (string)sizeof($ma­ils); echo „You have: $mailCount mails“

    1. jiravanet

     Re: nahrada php?

     Nevím jak kdo to zařadí do oblasti OOP, ale podle toho co jsem v sobotu viděl, tak scházela podpora pro abstraktní třídu a v ní vytvořenou property/metodu. Díky tomu se začala vymýšlet konvence a různé háčky jak ji využít. Ale PHP neznám tak důkladně, abych řekl, že tam tato podpora schází, jen jí možná přítomní na Poslední sobotě neznali.

     1. Jiří Knesl

      Re: nahrada php?

      PHP umí abstraktní třídy s implementovanými atributy i metodami. Stejně tak umí i abstraktní metody v normálních třídách.
      Samozřejmě toto jsou věci, bez kterých se OOP obejde. Self se obejde bez tříd. @optional direktivu (jako je v Obj-C 2.0) většina OOP jazyků nemá. Totéž platí o mixinech. Ruby zas nemá interfejsy (a Python je má externě, ale je to řešení jak z prdele). Mnoho OOP jazyků má primitivní neobjektové typy a řadu funkcí (ne metod, opravdu funkcí přímo ve sdíleném namespace), taky to nebrání objektovosti jazyka (Obj-C, PHP).
      Mrzí mě neexistence tříd String a Array, nemožnost mixinů, neuspokojivý zápis (nutnost psát this, formát → místo formátu ze smalltalku, selfu, obj-c) ale nic z toho mě nenutí k neobjekovým kompromisům, jen je to větší práce.

    2. Aleš Roubíček

     Re: nahrada php?

     Ta ukázka čitelnosti je IMO zcela zcestná. Podpora pro string literály je zcela stejně použitelná i v silně typových jazycích. V .net má každý objekt metodu ToString, která se v takovém případě zavolá automaticky.

     1. Jiří Knesl

      Re: nahrada php?

      Aleši, nejsem si jist, zda to tak dělají všechny jazyky. Nicméně řešení v .NETu je rozhodně argumentem PRO slabé typování, ne PROTI. Sám, když se podívám na statické a dynamické jazyky, tak vývoj za poslední roky ukazuje, že se statické jazyky přibližují a vykrádají z dynamických, ne naopak.

      1. Borek Bernard

       Re: nahrada php?

       Nemluvil jsi před chvílí o type hintingu v PHP? :)
       Pronášíš věci moc absolutně, svět není černobílý.

       1. Jiří Knesl

        Re: nahrada php?

        No jo no, type hinting, taky má PHP bytecode cache jako obdobu kompilace… :) Samozřejmě i dynamické jazyky si vybírají dobré věci ze statických. Ale bude to asi tak 1:10.
        Jako ekonom i jako vývojář v PHP vidím, že problém motivace lidí z PHP komunity (nebo nováčků) k nečemu jinému než PHP leží úplně jinde, než v tom, že „php nemá objekty jako XYZ“, že „my jim nabídneme fancy editor ve WPF, protože nováček se cokoliv složitějšího než PSPad bojí“ nebo že „to má novou šablonovací vrstvu“.
        Bojím se, že tohle skončí ve flamewaru, protože problém je tak složitý, že to nejde řešit v 10 větách po internetu plných zkratek, sloganů a ukázek „z okrajů intervalu“.

      2. Aleš Roubíček

       Re: nahrada php?

       Jasně, viz. třeba PHP ;)
       Jazyky v mnoha rysech konvergují. Každému vyhovuje něco jiného. Osobně jsem rád že můžu dělat rychlou kontrolu syntaktické správnosti kompilací, logické správnosti testováním a můžu mít i rychlou statickou analýzu. Ale hlavně mám typovou bezpečnost a ta u dynamicky typovaných jazyků nejde z principu nikdy zaručit.
       Slabá typovost je pouze dobrá pro slabé mozky. ;)

       1. Jiří Knesl

        Re: nahrada php?

        Už tu mícháme slabé a silné typování, dynamické a statické typování.
        Já v PHP mám proměnné staticky typované – ano, dělám to ručně sám od sebe místo nutnosti v jazyku – když mám v promenné string, nepřepíšu ji nikdy intem. Mám-li tam model implementující rozhraní XYZ (a čekám-li, že budu používat přesně to rozhraní), ani na 1 řádku si tam nedám objekt, který toto rozhraní nedodržuje.
        Další věc je slabé typování – využívám toho že vím, jaký typ proměnná má (byl ji určet při deklaraci a při běhu se nezmění) a že se umí implicitně přetypovat.

        1. Aleš Roubíček

         Re: nahrada php?

         Jenže dynamické typování je něco jiného než, že do jedné proměnné cpeš několik typů, to můžu i ve staticky typovaném jazyce pomocí boxingu. Dynamický typ vzniká za běhu a lze měnit/přidávat/o­debírat jeho vlastnosti a metody.

   2. Eronlines

    Re: nahrada php?

    A co takhle urychlení pomocí cache kompilátoru? Implicitní konverze jsou podle mě naopak veliká výhoda…

 4. Daniel Steigerwald

  Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

  Podepisuji se pod to co píše Aleš. Žádný ASP.NET Razor neexistuje a stavět ho na roveň Forms nebo MVC je dadaismus. Forms i MVC jsou webové frameworky, tedy něco co přímá http requesty, něco s nimi dělá, a výstup pak vrací, pomocí view engine uživateli. Razor je právě ten view engine, a není zdaleka jediný. Máme http://sparkviewengine.com/, http://code.google.com/p/nhaml/, brail, nvelocity..
  Razor je nový MS oficiální view engine pro MVC. Používám jej a funguje báječně. Malé srovnání s předchozím defaultním view engine: http://pastie.org/1103124
  Osobně jsem z této MS edice (chci programovat, ale nechci se toho moc učit) trochu rozpačitý. Jestli někdo chce programovat jenom trochu, tak ať raději neprogramuje vůbec, a někoho si na to najme. Bojím se, že to dopadne takto http://bit.ly/aNy71z
  Jinak článek není špatný, až na tu zatrolenou terminologii.

  1. Michal Augustýn

   Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

   Pokusím se ještě svými slovy uvést skutečnosti na pravou míru…

   Webové frameworky (přímo od Microsoftu) postavené nad ASP.NET jsou (jak Altair téměř správně napsal) WebForms, MVC a WebPages.

   Úplně stranou nějakého webového vývoje je univerzální templatovací engine s názvem Razor. Razor je pak využíván v ASP.NET WebPages a také jako view-engine pro ASP.NET MVC.

   1. Borek Bernard

    Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

    Tak, konečně to tady zaznělo úplně a srozumitelně. Výborný popis!

   2. Altair

    Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

    Máš naprostou pravdu. Nicméně já mluvil o způsobech vývoje, a v tomto kontextu Web Pages a Razor splývají. Právě kombinace web pages a Razoru je IMHO to, pro co platí názory v článku vyjádřené.

  2. keff

   Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

   Myslím, že každý programátor se stal programátorem tak, že zkusil trochu programovat, neznám člověka jehož hello world by byla MVC aplikace – ale to už padlo v článku…

 5. stej

  pěkné, ale..

  Upozornil na to už pan Malý – ono je sice pěkný dát lidem tu možnost. Ale když nemají, kde si to jednoduše a za levný peníz nasadit, tak to je dost bezzubá kobyla. Kolik je hostingů pro ASP.NET, který jsou zadarmo?

 6. Tomas Janovsky

  Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

  Jestli neco skutecne „valcuje“ ASP.NET, rekl bych ze je to spis Ruby on Rails, nez PHP. Pochopitelne zalezi na „segmentu trhu“. Nesmite ignorovat objemove obrovsky segment enterprise aplikaci, ktere vetsinou nejsou prilis videt, ale .NET je v nich temer bezkonkurencni.

  1. Jiří Knesl

   Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

   A jak ho válcuje? Podle TIOBE je PHP 2* aktivnější než C#, kdežto Ruby 2–3* méně aktivní než C#. (slovo aktivní jsem použil jako náhradu za používaný, ikdyž si uvědomuju v kontextu statistik TIOBE nepřesnost obou pojmů)
   Ruby je sice super jazyk, ale PHP je defakto standard a volba č.1 pro vývoj webu. To není žádné zbožné přání, to je fakt podepřený desítkami milionů už napsaných řádek aplikací v PHP, statisíci běžících webů (které musí někdo rozvíjet nebo minimálně udržovat) v PHP, tisíci dostupných hostingů, desetitisíci dostupných vývojářů všech kvalit a cen.
   Co se týká enterprise řešení, tak tam mimo Javy, .NETu a 4GL jazyků nemůže být snad o ničem jiném ani řeč.

   1. Martin Malý

    Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

    Jen technická: „To není žádné zbožné přání, to je fakt podepřený desítkami milionů už napsaných řádek aplikací v PHP“ – mám rád takto podepřené fakty. Jistě se mnou budeš souhlasit, že celosvětově je jazykem č. 1 assembler – řádků v něm napsaných je nepoměrně více než řádků napsaných v jakémkoli jiném jazyce. Nebo uznáš, že poměřovat cokoli „napsanými řádky“ je ryzí dojmologie? Ostatně, nebyl to už Wirth, kdo říkal, že napsaný řádek programu není „vytvořená hodnota“, ale „spotřebovaný zdroj“?

    1. Jiří Knesl

     Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

     Martine, myslím, že jsem to asi špatně podal. Můj výrok nebyl slovy programátora, ale ekonoma a tak by měl být i chápán.
     Pokud podnikám při tvorbě webu, je pro mě PHP jasná volba. Budu mít nejvíc zákazníků, kteří budou chtít udržovat a rozšiřovat existující kód. Budu mít největší výběr programátorů. Budu vybírat z nejvíce vzájemně si konkurujících hostingů.
     Stejně tak bych pro Windows vybral .NET a ne Cygwin C++ s wxWidgets nebo Tcl/Tk.
     Stejně bych pro megafirmu vybral nějaké 4GL řešení (třeba zrovna skládačku v SAPu).
     Stejně bych pro vývoj hry použil C++ a OpenGL nebo Directx a embeddoval bych Lua a ne abych to psal třeba v Pascalu a embeddoval do toho assembler.
     Ruby je super, pokud mám startup a hotový tým, můžu si vybrat technologii, nemusím přebírat žádné historické produkty – a tam bych sám asi mnohdy RoR použil.
     A ano, může se stát, že najdu super kombinaci technologií, která mi ušetří plno času. Napíšu to v kombinaci 4 technologií, které umím jenom já. Projekt se rozroste a budu potřebovat 5 takových, jako jsem já, pak ještě víc, 50, 500. Najít 500 programátorů a adminů Linuxu, Apache, PHP a MySQL je mnohem snažší, než najít 500 vývojářů a adminů OpenBSD, NGinx, Ruby a MongoDB. Malá výhoda získaná na začátku může být velmi rychle koulí na noze.

     1. Martin Malý

      Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

      Ptákovina, zde porovnávání čehosi podle počtu napsaných řádků, zůstane ptákovinou, ať ji řekne programátor nebo ekonom. :)
      Já to tedy řeknu naplno: Ty jako ekonomicky uvažující tvor si budeš vybírat podle několika hledisek s individuálně nastaveným ohodnocením: Jak drahé bude vyvinout to v jazyce X? Jak drahý bude provoz? Jak drahý bude další rozvoj? Do ceny samosebou započítáváš i faktory jako snadnost či nesnadnost sehnat schopného programátora v tom kterém jazyce. O „vnitřní krásu“ toho kterého projektu jde jen do té míry, do jaké ovlivňuje některé z výše jmenovaných hledisek. O počet řádků v jazyce napsaných nejde vůbec, protože řádky nejsou standardní mírou ničeho smysluplného.

      1. Jiří Knesl

       Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

       Jako ekonomicky uvažující tvor:
       1) nebudu najímat programátory dražší jen proto, že píšou v jazyku X, když můžu dostat podřízené píšící Y s podobným výkonem (jen to není tak fancy)
       2) se v businessu zaměřím na jazyk Y, protože existujcícíh klientů pro Y je 1000* víc, než pro X
       3) vnitřní krásu budu hledat ve volném čase. trh funguje neúprosně – ušetření nákladů o 5 % ročně se škaredým jazykem mi dá za 10 let 60 % úspory (které když vhodně investuju do růstu, tak toho konkurenta prostě položím)
       Řádek PHP je řádek v PHP. nemá smysl je příliš porovnávat s řádkem v pythonu nebo ruby. ale má smysl je brát v potaz, pokud chceš někomu přebrat klienta. A dá se snáze přebírat z 100 000 klientů s weby na PHP než z 1000 s weby v Ruby.

       1. Martin Malý

        Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

        Míjíme se v základní úvaze, a protože mě to nebaví, tak se zeptám stručně: Co přesně pro tebe představuje „řádek v PHP“ (nebo jiném jazyce)? Čeho je mírou?

        1. Borek Bernard

         Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

         Asi chtěl říct, že to ukazuje na velikost trhu. Možná :)

        2. Jiří Knesl

         Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

         Řádek v PHP pro mě představuje zlomek dat definovaný jako 1 řádek nějakou štábní kulturou.
         1) musí běžet na nějakém hostingu nebo jako CLI aplikace
         2) který musí mít alespoň 1 svého vývojáře, který na něm odstraňuje bugy
         3) který musí mít alespoň 1 svého vývojáře, který ho rozvíjí pro nové požadavky
         Myslím, že se tady taháme o naprosto nepodstatnou metriku „řádků kódu“, přitom já chtěl jen s určitou uměleckou licencí vyjádřít to, že v PHP bude víc eshopů, než ve všech ostatních jazycích dohromady. Že bude totéž platit o CMS, o blozích o návštěvních knihách a polostatických prezentacích.

         1. Martin Malý

          Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

          Ach tak. Ale tos měl hovořit nikoli o řádcích, ale o aplikacích. Nebo ještě líp – o úspěšných a fungujících aplikacích / realizacích, protože to je to, co jako ekonomicky uvažující tvor bereš v potaz.
          Já si totiž, Jiří, nejsem jist, jestli je několik set existujících CMS v PHP dobře nebo špatně – ani z programátorského hlediska, ani z hlediska ekonomického. Je to znamení toho, že PHP je plodné a že naplní jakékoli potřeby? Nebo to je znamení toho, že v PHP si svůj CMS napíše každý matla, dá ho na web a že z těch stovek existujících CMS je tak dvacet, co vůbec stojí za řeč a pět, co stojí za úvahu? Je to dobré, nebo špatné? A co to říká o jazyce a jeho vývojářích?

          1. Jiří Knesl

           Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

           Když Rasmus Lerdorf uváděl PHP, označil to za „něco v čem napíšeš návštěvní knihu za 3 minuty“. Jestli je to dobře? Ale jisteže! Neumím si představit lepší začátek programování pro nováčka, než mít za 3 minuty hotovou miniaplikaci s naprosto minimálním penzem vědomostí. Nováček by neměl 3 minuty vytvářet třídy, 30 minut psát testy a kód, 30 minut zjišťovat, proč „nejde sestavit war a deploynout do aplikačního serveru“. To není motivační ani didaktické.

           1. Martin Malý

            Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

            Tím jsi hezky odpověděl na otázku zda PHP použít jako jazyk pro nováčky. Ne na to, jestli v něm postavit firemní aplikaci. Nezlob se, ale při rozhodování o tom, jakou technologii použít pro vývoj aplikace, je fakt, že jazyk motivuje nováčky a jeho používání je snadné zcela irelevantní, s jedinou výjimkou, a tou je situace, kdy chceš vyvíjet aplikaci coby společné dílo nováčků.

            1. Jiří Knesl

             Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

             Dobře. Pokud budu vyvíjet CMS, budu myslet na to, aby:
             1) klient si to mohl nahrát tam, kam potřebuje
             2) aby to komunikovalo s prezentací, kterou už má (a co naplat – nativní komunikace bývá jen málokdy méně výkonná a snadná, než SOAP apod.)
             3) jsem vyvinul CMS s miniálními náklady (tedy ideálně cena 0 za server sw, 0 za IDE vývojářů, 0 za verzovací sw, co nejméně za vývojáře)
             Co myslíš, jak dělám pro někoho jednorázově web? Zadám to na webtrh, tam to někdo za 500 nabuší i s designem, já si to za 2 hoďky opravím a nebo si najmu programátora v ruby, který má 500 na hodinu práce?

             1. Martin Malý

              Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

              Ono je mi vcelku šumák jak ty děláš web. :) Otázka, kvůli které jsem se do téhle debaty pustil, byla jiná – pokud si to dohledáš, tak zjistíš, že mě zaujala tvá podivuhodná metrika v řádcích, ze které jsi vyvozoval něco o jazycích. Jestli ti tedy rozumím dobře, tak tvé základní hledisko, když to vezmeme s troškou nadsázky, je, jestli v daném jazyce umí pracovat Indové, kterým platíš 0,30USD na hodinu. Což je zcela legitimní hledisko, a dovedu si představit, jakou paniku vzbudí v pánech programátorech zjištění, že takto uvažuje čím dál víc zadavatelů práce. :)

              1. Jiří Knesl

               Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

               Offtopic: Naneštěstí páni programátoři nejsou zároveň pány manažery. Všiml jsem si totiž, že existují 2 hlediska na kvalitu:
               1) programátorský pohled – nejlepší programátor je ten, který odevzdává nejkvalitnější kód bez ohledu na objem.
               2) ekonomický pohled – nejlepší programátor je ten, který odevzdává kód minimálně předem dané jakosti (která by měla být vysoká) a dosahuje maximálního objemu.
               Nejlepší programátor mezi programátory (macho který zná nejvíc „sortů“, „návrhových vzorů“ a „instrukcí X86“) a nejlepší programátor pro své šéfy a klienty (macho, který ví jak nejrychleji „nahrát soubor“, „nejrychleji udělat přístupnou šablonu v html“, „opravit png pro ie6“) není totéž. Jakkoliv se sám snažím zařadit do 1 a dělat věci, jak se dělat mají, jako zákazník si najímám striktně 2 a s 1 jen konzultuju a ladím detaily.

               1. nobody

                Re: Microsoftí lízátka pro začátečníky: Šance pro boj s PHP nebo krok zpět?

                Podle mne je skutečný mistr programátor takový, který plní oba požadavky více méně současně (ekonomický i technický) – je schopen v nejkratším čase schopen nabušit kód co nejlíp plnící danou úlohu a zároveň ho vymyslet tak, aby jeho další rozšiřování v rámci zadané úlohy nebylo drahé a komplikované s ještě k tomu nezkurvit zabezpečení.

                Počet řádků je irelevantní.

                Přehlednost a krása kódu je důležitá jen do té míry, aby se v tom vyznal i někdo jiný a nekomplikovalo to změny v programu.

                Použitý jazyk je důležitý. Ale ani ne tak kvůli technickým vlastnostem (pokud příliš neprodražují vývoj = je snadné v něm plnit zadanou úlohu), jako spíš z hlediska ceny, např. chci-li tutéž aplikaci nasadit na další stroj, nesmí to stát zbytečně moc peněz, ideálně jen hardware, co M$ software obvykle nesplňuje.

                Vždy to je kompromis. Nikdy nic nemůže plnit všechny požadavky na 100%.

 7. Radek

  Lightswitch

  Zkouším Lightswitch a přijde mi to hodně splašený. Chápal bych, kdyby si MS vzal za vzor vzpomínaný Access a trošku ho zmodernizoval o .NET a ujednotil podporu databází ale tohle vypadá na pořádnýho kočkopsa.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3311