26 komentářů k článku Moonlight 1.0: od instalace k první aplikaci:

 1. pravdokop

  Pěkně děkuji...
  … ale nehodlám se učit další zbytečnou technologii uměle vytvořenou mamutí firmou, která potřebuje zaměstnat své tisíce programátorů.

  1. mm

   Re: Pěkně děkuji...
   To je super, že jsi nám pověděl tak důležitou informaci. Snad se to nedozví pánové z MS, poněvadž by okamžitě zastavili vývoj. K čemu by to pak programovali, když to nebudeš používat, viď?

   1. mirozbiro

    Re: Pěkně děkuji...
    Ja mam teda taky osypky z takovyhle novych standardu, uz vidim, ze mi zacnou chodit wordovske dokumnenty ulozene pod timhle shitem (nic osobniho, treba je to lepsi nez flash…co ja vim).

    Ale je tu otazka do fora – co na to kluci berete?

  2. Jiří Knesl

   Re: Pěkně děkuji...
   Pobavilo! :))

   Jakákoliv firma má právo vyvíjet si jakoukoliv technologii, kterou bude chtít. Vůbec nezáleží na tom, zda je mamutí, nebo malá. Záleží jen na tom, zda je něčím zajímavá.

   A Silverlight/Moonlight zajímavý bezpochyby je.

   Microsoft samozřejmě nevydává tyto technologie proto, že by potřeboval zaměstnat tisíce programátorů. Tato firma to dělá s určitým podnikatelským záměrem, možná tím něco vydělá, možná ne. Zákazník na tom může jen vydělat.

   1. Cartman

    Re: Pěkně děkuji...
    Ano, Microsoft predelava cely Java a Flash stack s podnikatelskym zamerem podstrcit svoji kopii existujici technologie jako predinstalovanou ve Windows a pokusit se udelat (kolikaty uz) vendor lock-in. Java a Flash jsou otverene technologie ktere nemaji patentova "uskali" a "minova pole", .NET/Silverlight nikoliv. Zatimco Flash a Java vypadaji a funguji stejne na vsech platformach, Mono (Linux) a .NET (Windows) jsou dva odlisny nekompatibilni svety.

    1. Anonym

     Re: Pěkně děkuji...
     No musím se ozvat proti Flash. Tak Flash bych nenazval otevřenou technologií. Dále taky flash nefunguje stejně na všech platformách. Viz slavná chyba linuxové verze – flash player na linuxu neumí korektně zpracovat znaky s diakritkou (jakýže se to píše rok? ascii kódování je už řekl bych překonané) :-)

    2. Jiří Knesl

     Re: Pěkně děkuji...
     I kdyby to byla pravda, pak stejně Silverlight nabízí podporu mnoha programovacích jazyků, skvělou integraci do .NETu, do budoucna jistotu velké konkurence pro Flash a JavaFX (jestli JavaFX bude vůbec někdo používat). To znamená, že v ideálním případě se bude Flash vyvíjet rychleji, na čemž vydělají uživatelé i vývojáři.

     Jinak Flash je v podstatě uzavřený a Java byla donedávna taky a kromě ruzných GNU fanatiků s tím nikdo neměl žádný problém.

     Nechci tady vyvolávat flamewar, přidržme se tedy racionálního přínosu pro uživatele a vývojáře. Zdravá konkurence přínosna rozhodně je vždy a všude.

   2. mirozbiro

    Re: Pěkně děkuji...
    Zakaznik na tom muze jen vydelat… echm, myslim, ze je tu jeste moznost, ze na tom zakaznik muze prodelat…. Podnikatelsky zamer nebyva takovy, aby zakaznik vydelal na firme, ale firma na zakaznikovi, ne?

    Ano, muze nastat situace, kdy vydelaji oba. Jenze zmineny vendor lock-in jsme uz videli u MS tolikrat, ze ma duse zustava velmi skepticka… Spis nez otevreny format pro vsechny platformy vidim v budoucnosti kolizi v IE mezi predinstalovanym moonprdem a instalatorem flashe. A nejakou 'killer' aplikaci jako rozesilani smiliku v moonsilveru, a nasledny autoinstalacni dialog 'pokud nyni nezmacknete ano, nebudete jiz nikdy moct v klidu spat' u adresata.

    Proc jsem jenom takovy pesimista…

    1. Jiří Knesl

     Re: Pěkně děkuji...
     Navzdory existujícím "lock-in"-ům mají technologie MS nesporné výhody. MS rozhodně nepodtrhne vývojářské firmy, zejména v situaci, kdy se snaží proniknout s novou technologií.

     My sice používáme Flash, ale vždy je co zlepšovat. A pokud MS trh "interaktivního předávání multimedií" rozvíří a povede to k rychlejšímu vývoji (třeba možnosti zapisovat kód do Flashe místo Action Scriptu v Ruby nebo Pythonu), tak na tom vyděláme.

     Pokud to MS "zvoslí", ničemu to nevadí, aspoň bude jasné, že Flash nemá zatím konkurenci.

     Navíc v této diskuzi vidím dost iracionální přístup: "Microsoft monopol = zlo; Adobe/Macromedia monopol = není problém"

    2. Aleš Roubíček

     Re: Pěkně děkuji...
     Chlapče jseš úplně mimo mísu. Narozdíl od Javy nebo Flashe jsou základní části .netu standardizované a popsané tak, že si každý může udělat vlastní implementaci.

     Tenhle článek je o Moonlightu, což je implementace Silverlightu od Novellu. Vidíš zde nějaký vendor lock-in?

     1. pravdokop

      Re: Pěkně děkuji...
      Ale mně je úplně jedno, kdo to implementoval. Vymyslel to Microsoft, přesněji řečeno vykradl Javu a přidal k tomu hromadu svých proprietárních výmyslů. A protože je to mamutí firma, protlačil své řešení do světa bez ohledu na jeho kvalitu či skutečnou potřebnost.
      Kdyby .NET a tudíž i Silverlight neexistoval, nikdo by si toho ani nevšimnul.
      Podobné praktiky MS bohužel nepoužil poprvé a jistě ani naposledy. Naštěstí (jsa poučen trpkými zkušenostmi z let minulých) mu jeho WOW-pindy již nebaštím a zůstávám u přirozeně multiplatformních a časem prověřených technologií.

      1. Aleš Roubíček

       Re: Pěkně děkuji...
       Kdyby ta technologie byla špatná, nikdy by se tak nerozšířila a nebyla adoptována širokou vývojářskou obcí i mimo MS platformu. Víš lidi, který dělaj v dotnetu nejsou nesvéprávní debilové, co automaticky sežerou všechno, co jim MS naservíruje.

       To, že sis dokázal vybrat "přirozeně multiplatformní a časem prověřené technologie", je skvělé! Věř, že i ostatní si kodáží bez nucení vybrat ty své. Respektuj, že každý má jiné potřeby a může větší možnost výběru vítat.

       FYI Java je stejně proprietární technologie vyvinutá ještě v mamutější firmě s názvem SUN Microsystems.

  3. Standa

   Re: Pěkně děkuji...
   Každá technologie je uměle vytvořená. Nezmám technologii, která by vznikla přirozeně sama od sebe. A "mamutí" (např. MS co do počtu zaměstnanců určitě ne) firmy mají mamutí peníze na vývoj, což mi taky přijde normální.

 2. lkopecky

  FF3 a Moonlight pada
  jen skoda, ze je moonlight s FF3 nestabilni a po relativne kratky dobe sestreli prohlizec :(

  jak je to s ostatnima prohlizecema? da se to v nich nejak rozhejbat? Jsem to zkousel nainstalovat do Mozilla Suite a nejak mi to nevzalo, ze skript nenalezen :(

  1. Ilfirin

   Re: FF3 a Moonlight pada
   Pravda, nijak dlouhodobě jsem jej nepoužíval, ale mě teda nesestřelil lišku ani jednou. Na jaké stránce vám to padá? (třeba nelezu na ty "správné")

   1. lubos kopecky

    Re: FF3 a Moonlight pada
    treba prave na tv.hokej.cz, po trech restartech prohlizece behem jedny tretiny sem se na to vybodnul a uz to okno ani neotviral, abych ji dokoukal, a sel zpet sledovat textovy prenosy…

 3. VfB

  snad jsem to pochopil špatně?
  ale je možnost přehrávat přes SL videa i z vlastního serveru? pokud by byl uživatel nucen použít tem live server, tak by to byla hodně velká překážka pro používání SL, mít obsah svého webu na cizím (nedůvěryhodném) serveru, bez možností nastavení práv, tak to opravdu není to pravé ořechové

  1. Aleš Roubíček

   Re: snad jsem to pochopil špatně?
   Samozžejmě že jde. Na IIS7 k tomu slouží třeba Media Pack, který umí třeba i media throttling. Jiné streamovací servery to budou jistě umožňovat také.

   1. VfB

    Re: snad jsem to pochopil špatně?
    to víš, kdyby to bylo od jiné firmy tak se neptám, ale MS umí překvapit xD

  2. petr.ocasek

   Re: snad jsem to pochopil špatně?
   Nic jako "SL videa" neexistuje. Pomocí SL přehrávejte jednoduše normální WMV (či WMV v kodeku VC-1) či až bude SL3 tak i h.264.

   A pokud se bavíme o opravdovém streamingu, tak SL v kombinaci IIS7 přináší skvělou věc: Smooth Streaming, viz http://www.iis.net/extensions/SmoothStreaming.

 4. grunt

  WMV/WMA + MP3
  No nevím, zda-li zrovna WMV(VC-1)/WMA + MP3 byla ta nejšťastnější volba pro streamování videa na internetu.

  1. Aleš Roubíček

   Re: WMV/WMA + MP3
   Je to problém, když jde o streamované video kodeky jsu součástí plug-inu? Tedy krom toho, že na nich pracovali inženýři v MS? BTW oblíbený DivX je původně leaknutá a cracknutá verze MS kodeku…

 5. harvie

  Proč zas*rat Linux? To půjde takhle do p*c* vsechno...
  K čemu panebože je tenhle port? Naštěstí silverlight používá zanedbatelné minimum webů (ani samotný microsoft.com se tím nijak nepřikrášluje). Proč tedy zvyšovat popularitu takové věci ještě nasazením na desktopovém linuxu? Navíc linuxová verze je o jedno celé číslo pozadu (afaik moonlight je portem silverlight 1.0 a silverlight už je ve verzi 2).

  Stačí, že mi všechny prohlížeče co mám dokáže 50x denně zamrazit flash.

  Nechápu to stejně jako nechápu projekt mono. Proč raději nepřijít s něčím novým a rychlejším. S C# mám celkem otřesné zkušenosti (dokonce i v porovnání s javou) i na rychlejším stroji. Takže by mne znova zajímalo PROBOHA PROČ?

  Lepší by bylo věnovat úsilí do posílání patchů vývojářům javy (pokud vím, už je "taky opensource"). A lobování za lepší flash na linuxu (případně rovnou otevření kódu). Pak se možná jednou povede, že si rychlejší počítače každý rok budou muset kupovat jenom windowsáci a že linuxový desktop nebude připomínat nefunkční bastl, tak pevně obalený kvaziporty mikrosoftích technologií, že půjde ke dnu ještě rychleji, než windows.

  Microsoft to dělá schválně s tou "vstřícností" vůči linuxu…

  mám dojem, že už i gnome má mono v závislostech. stejně jako mě v gnome štve HAL a D-BUS, který společně desktop nehorázně brzdí a dělají problémy s připojováním oddílů typů, na které v gnome zapomněli.

  1. Jan Jelínek

   Re: Proč zas*rat Linux? To půjde takhle do p*c* vsechno...
   Ono s tím Flashem to nebude tak snadné. Flash si díky své minulosti (historii vývoje) sebou nese spoustu nešvarů, které bude velice těžké odstranit. Jedním z důvodů vývoje Silverlightu je to, že zde MS cítí potenciál jak v kratší době dosáhnout v určitých oblastech daleko lepších výsledků.

   A co se týče rozšířenosti Silverlightu. Věřte že v budoucnu budou uživatelé Linuxu za Moonlight rádi. V tuto chvíli není Silverlight rozšířen, v tom máte pravdu. Ale vzhledem k jeho možnostem se předpokládá jeho masivnější využití v budoucnu.

   Silverlight je strašně mlaďoučká technologie na to aby nalezla široké použití a v tuto chvíli se uplatňuje pouze v specifických projektech (jelikož si prostě málokdo lajsne vytvořit svoje stránky v SL kvůli nízké rozšířenosti SL plug-inu) – takovými specifickými projekty jsou třeba oficiální přímé přenosy z olympiády či inaugurace Obamy.

   Vím, že většina lidí má velký odpor k Silverlightu především proto že je od MS. Ale jsem si jistý že za pár let (1-3) až si tohle všechno "sedne", až se vytvoří přirozené povědomí a lidi začnou SL hodnotit podle možností které nabízí a ne podle toho od koho je.

   Proto i ty Linuxový uživateli :) buď rád za projekty jako je Moonlight.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=2948