Komentáře k článku

Nette Framework: zvyšte svoji produktivitu

Jaké jsou možnosti PHP frameworku Nette? Proč se vyplatí používat Nette místo programování v samotném PHP? Dnešním článkem začíná obsáhlý seriál, který vás s frameworkem Nette podrobně seznámí. Pojďte si s námi zkusit vytvořit v Nette svůj první formulář a rychle poznáte jeho výhody sami.

Zpět na článek

84 komentářů k článku Nette Framework: zvyšte svoji produktivitu:

  1. jar

   Re: Super
   Článek má styl a Nette vypadá velmi zajímavě. Doufám, že další díly na sebe nenechají dlouho čekat.

 1. Vrtak-CZ

  Revize použitá v seriálu
  U ukázky laděnky jsem si nemohl nevšimnout že se jedná o revizí 213 z 13.2.2009 a tak mě tak napadlo jestli u dalších částí seriálu budou brát v ohled i novější revize (často i další funkcionalitu) nebo jestli bude/je celý seriál stavěn na této revizi?

 2. David GrudlAutor příspěvku

  Sraz vývojářů webových aplikací
  Rád bych zájemce pozval na "Poslední sobotu", pravidelné neformální setkání přátel Nette Frameworku. Akce je určena všem zájemcům o programování webových aplikací, ať už to jsou odborníci nebo začátečníci. Vstup na akci je zdarma. Jo, a kdy a kde? V sobotu 28. 3. 2009 od 15.00 v pražském Fraktal baru. Více informací najdete na fóru http://forum.nettephp.com/cs/viewtopic.php?id=1412

 3. karlik

  MVC snizuje rychlost PHP aplikaci
  Podle toho co jsem se docetl, tak pouzivani MVC frameworku snizuje rychlost PHP, protoze PHP musi pri kazdem requestu nacist vsechny pouzite knihovny frameworku. Zatimco treba Java, RoR maji vse v pameti?

  1. Hoween

   Re: MVC snizuje rychlost PHP aplikaci
   1) Co mi brání použít nějakou cache, např. eaccel?
   2) Opravdu si nemyslím, že načíst pár kB kódu, který se neinicializuje, je pro server nějak náročné. Pro celý server je mnohem, mnohem náročnější třeba špatně napsaný SQL dotaz a špatná struktura tabulky, nevhodně udělaný Ajax, nebo špatná struktura frontendu, která generuje desítky zbytečných HTTP spojení. Proti špatně udělanému SQL je načtení X PHP knihoven opravdu nic.

  2. Anonym

   Re: MVC snizuje rychlost PHP aplikaci
   To není tak docela pravda.
   Samotné čisté PHP se na server již moc nedává. Jeho výkon lze razantně zvýšit právě pomocí "předkompilováním" zdrojových tříd a pokud kompiler zjistí, že se daná třída nezměnila, tak použije zkompilovanou a optimalizovanou třídu v paměti.

   V současnosti jsou asi 2 nejpoužívanější "kompilery": ZEND Optimizer a eAccelerator.

  3. David GrudlAutor příspěvku

   Re: MVC snizuje rychlost PHP aplikaci
   Principiálně je to tak, v PHP (ale i RoR) se musí při každém requestu naparsovat všechny knihovny znovu (narozdíl od Javy nebo .NET).

   Nette se snaží nároky minimalizovat, buď jednosouborovou verzí nebo načítáním pouze používaných tříd. U jednosouborové verze mi vychází, že její načtení se pohybuje od 5 ms při použití akcelerátoru po 35 ms bez použití (měřeno aplikací jMeter). To znamená, že na ostrém serveru bude mít načtení i celého Nette Frameworku vliv na rychlost nepatrný.

   1. Anonym

    Re: MVC snizuje rychlost PHP aplikaci

    Principiálně je to tak, v PHP (ale i RoR) se musí při každém requestu naparsovat všechny knihovny znovu (narozdíl od Javy nebo .NET).

    U Rails to není pravda, v produkčním režimu se chovají podobně jako Java a .NET. Ve vývojovém režimu je k ulehčení debugování zapnuto automatické reloadování některých částí aplikace při změně odpovídajících souborů. Toto nastavení lze změnit.

    Velmi podobně se chovají i další frameworky v Ruby – minimálně Sinatra a pokud vím tak i Merb.

   2. Anonym

    Re: MVC snizuje rychlost PHP aplikaci
    RoR maji v produkcnim prostredi nastaveno config.cache_classes = true a tedy nacitaji modely, helpery i controllery pouze jednou.

   3. alblaho

    Re: MVC snizuje rychlost PHP aplikaci
    Jenom doplním, že u Pythonu (Django) se taky nic parsovat nemusí. Zaprvé se použijí soubory s bajtkódem a zadruhé mod_python drží kód normálně v paměti.

    Java/.NET mají navíc JIT. I když jsem slyšel, že na youtube používají Psyco…

  4. webdev

   Re: MVC snizuje rychlost PHP aplikaci
   Tak s timhle bych si hlavu nelamal. Java ma totiz MNOHEm vetsi rezii pro spusteni toho kodu presto ze je v RAM a Ruby ac je na tom lepe nez JAVA neni zase o tolik skromnejsi. Ve vysledku (pri vyuziti Cache) je PHP o trosku rychlejsi. Navic by jiste slo celou vec resit vetsim mnozstvim mensich knihoven, ktere se budou vyuzivat jen kdyz jich je treba.
   Pouzivam vlastni Framework (kdo ne ze? ;-). A od zacatku se snazim napodobovat AmigaOS (genialni zalezitost) Takze se snazim o miniaturni knihovny a co nejvetsi setreni s kodem. Zaroven, ale o jednoduchost. Treba to jednou dotahnu dokonce tak ze to pustim mezi lidi :-)).

 4. Martin Soukup

  Ovce táhnou za Grudlem
  Malý český rybníček se opět víří, protože celebrita David Grudl vydala nový framework. Není v něm sice žádná objevná myšlenka a jako one man show je sto let za světovou konkurencí, ale je náš, krásný, malý a český!

  Proto všichni hurá na Nette! Geniální framework s nekvalitní dokumentací.

  1. Hoween

   Re: Ovce táhnou za Grudlem
   Tak tak. Zatímco řada frameworků zamrzla na PHP4 a kolem objektů ani nešla, Nette už implementuje namespaces. Ale jinak je sto let za konkurencí.

   Osobně mi na Nette chybí nějaká rozumná integrace na šablonovací prostředí (Smarty by bodly), ale v porovnání s takovými pomalými a obludnými monstry, jako je Zend (mimochodem, dokumentace Zendu je jedna z nejhorších, jakou jsem kdy četl), je to celkem příjemná změna.

   1. David GrudlAutor příspěvku

    Re: Ovce táhnou za Grudlem
    Pokud nechceš použít výchozí šablonovací systém (který je na Smarty podobný), dá se vcelku snadno připojit i jiný systém (Nette je zhusta založené na interfaces, takže propojení s cizím systémem lze udělat čistě).

    Zrovna kluci z Mladé fronty zkoušeli zkombinovat Nette se šablonovacím systémem Seznamu TENG, ale dopadlo to tak, že zjistili, že šablonování v PHP je rychlejší (sic!) a nabízí mnohem větší konfort, takže zůstali u výchozího šablonovacího systému Nette.

    1. mike

     Re: Ovce táhnou za Grudlem
     Můžu potvrdit, že integrace jiného šablonovacího systému je celkem v pohodě – Bomba i Vitalia používají náš vlastní a nebyl s tím žádný zásadnější problém.

  2. romansklenar

   Re: Ovce táhnou za Grudlem
   Dej pár příkladů znalče, v čem je nette těch 100 let za konkurencí. Od toho kdo to prohlásí bych čekal, že v nette zkoušel aspoň něco napsat a má ho v ruce, ne jen soudit podle příkladů pro začínající uživatele, na které je tento seriál zaměřen…

    1. Ondřej Mirtes

     Re: Ovce táhnou za Grudlem
     V dokumentaci možná (ale i z té dosavadní se dá vše vyčíst a naučit), ale v podpoře rozhodně ne – na velice aktivním fóru vám zodpoví jakýkoli dotaz a vyřeší jakýkoli problém :))

     1. Anonym

      Re: Ovce táhnou za Grudlem
      >> ale i z té dosavadní se dá vše vyčíst a naučit

      To vubec. Bez cumeni do kodu jsem toho z dokumentace moc nepobral.

      >> na velice aktivním fóru vám zodpoví jakýkoli dotaz a vyřeší jakýkoli problém :))

      Dost silne tvrzeni. Kolik existuje firem nabizejici komercni podporu pro Nette? Mimoto, pod podporou si predstavuju i nejakou tu zaruku budouciho vyvoje, one man show mi moc jistoty nedava.

      BTW: To, ze posledni verze vyzaduje PHP 5.3 (vyzaduje/nevyzaduje nechci resit) je pouze kvuli namespace nebo to ma i nejaky nekosmeticky duvod?

      1. Ondřej Mirtes

       Re: Ovce táhnou za Grudlem
       Já myslím, že vše je tam vysvětleno dost detailně (quickstart, jádro NetteApplication, další pomocné třídy), chce to akorát čas na pochopení.

       Aktivní fórum – ano, pro veliké firmy, které přemýšlí nad přechodem na Nette, se to může zdát jako nedostatečná podpora a podpora od komerčních firem by byla dobrá, toto nechám na ostatních, nerad bych Nette dělal i nechtěnou negativní reklamu, navíc jako člověk, který v tom udělal zatím jen dva weby.

       Ale svými myšlenkami a postupy se líbí, je to malé, české, roztomilé a přitom velké a efektivní. Nechcete? Nepoužívejte.

      2. David GrudlAutor příspěvku

       Re: Ovce táhnou za GrudlemRe: Ovce táhnou za Grudlem
       Silné tvrzení? Ale kdeže… Není jiný PHP framework, který má v České republice aktivnější fórum nebo více firem nabízejících komerční podporu, než má Nette Framework. A to dokonce i přes to, že je z ostatních frameworků "veřejně nejmladší".

       Aktuální situace je tedy velmi dobrá, co je ale nejdůležitější, že se neustále zlepšuje. Příkladem je třeba i tento seriál (opět, pohledejte seriály jiných PHP frameworků).

       (samozřejmě chápu, že si chcete kopnout a rozumná argumentace nemá smysl, proto taky odpověď nepatří vám, ale potencionálním uživatelům frameworku)

       1. Martin Soukup

        Re: Ovce táhnou za GrudlemRe: Ovce táhnou za Grudlem
        Je nějaký důvod (kromě těch nacionalistických), používat framework z České republiky? Nebo snad jsou na tom programátoři už tak špatně, že musí mít všechno v češtině?

        Zatímco tady je to možná marketingová bomba, ve světové konkurenci je to bohužel jen naleštěná one man show.

        1. Tomáš Jukin

         Re: Ovce táhnou za GrudlemRe: Ovce táhnou za Grudlem
         Žádná naleštěná one man show – takhle může mluvit jen člověk, kterej o Davidoví ví, že je osobnost, ale nezná jeho PHP skill. A jestli chce někdo vysvětlit, jakej má David PHP skill, rád sem postnu spoustu příkladů;-), co Howeene, Martine Soukupe? Někdo další?

         1. Anonym

          Re: Ovce táhnou za GrudlemRe: Ovce táhnou za Grudlem
          a Grudlovo PHP skill snad mění něco na tom, že je to "naleštěná one man show"?

          1. David GrudlAutor příspěvku

           Re: Ovce táhnou za GrudlemRe: Ovce táhnou za Grudlem
           Samozřejmě to není one man show! Nette Framework vyvíjí Nette Foundation. Stejně jako Ruby on Rails vyvíjí tým David Heinemeier Hansson, nebo symfony vyvíjí institut Fabien Potencier.

           „Naleštěné“ zní hezky, díky.

           1. tomik.vitek

            Re: Ovce táhnou za Grudlem
            Tak a máme nový slogan pro Nette: "Nette – naleštěná one foundation show", pro anglicky mluvící "Nette – a polished one foundation show", popř. pro rusky mluvící "Нетте – полированная один институт шоу". :)

            P.S.: Že se nestydíš takhle kopat do konstruktivně krituzujících čtenářů Tvého článku! Nezapoměň, bez nich jsi nic, to jim dlužíš, za to co jsi! :) Aneb já bych všechny ty internety a Nette zrušila!

           2. Martin Soukup

            Re: Ovce táhnou za GrudlemRe: Ovce táhnou za Grudlem
            A copak to je, ta "Nette Foundation"? Že by něco jako "Institut Školení PHP"?

            Za "PHP Skilled Professionals Institut" tě zdraví Martin Soukup. Takových subjektů si dokážu vymyslet taky desítky :)

           3. Anonym

            Re: Ovce táhnou za GrudlemRe: Ovce táhnou za Grudlem
            Tak jsem se schválně podíval kolik lidí z "Nette Fundation" postuje do svnka oproti dvoum dalším jmenovaným…a…není ti v tvé nadaci smutno Davide? :P

            1. David GrudlAutor příspěvku

             Re: Ovce táhnou za GrudlemRe: Ovce táhnou za Grudlem
             Ale to je škoda, doufal jsem, že mé narážky na tým Hansson a institut Potencier pochopíš (Martine, ve smlouvě jasně stálo, že žádám důvtipného trolla!).

             Nu což, nechme to být, pojďme se bavit třeba o vážné hudbě. Slyšel jsem, že prý nemáš rád Mozarta, je to na tebe příliš one-man-show, raději se prý zaposloucháš do Rimskeho s Korsakovem. Je to pravda?

             1. Anonym

              Re: Ovce táhnou za GrudlemRe: Ovce táhnou za Grudlem
              Nojo, ale třeba institut Potencier znamená xx aktivních lidí v svnku…proto nedůvtipný troll(pomlouvačná šlapka) asi narážku nepochopil(a).

              Také autor nejspíš nepochopil(a), že pro slaboduchého komentátora jako jsem já, je vážná hudba příliš nóbl, ostatně zajímá ho asi stejně jako Kristelová s Blažkovou…

       2. Anonym

        Re: Ovce táhnou za GrudlemRe: Ovce táhnou za Grudlem
        > Silné tvrzení? Ale kdeže…
        Heled, nechci chodit do extremu, ale znamena to ("vyresi kazdy problem"), ze mi lidi z fora i naprogramuji veci, ktere potrebuji a ktere chybi?

        > Není jiný PHP framework, který má v České republice aktivnější fórum nebo více firem nabízejících komerční podporu, než má Nette Framework.

        Tohle je (asi) pravda, ale je to pro me relevantni stejne jako fakt, ze v Lesothu je nejpopularnejsi Symphony.

        > (samozřejmě chápu, že si chcete kopnout a rozumná argumentace nemá smysl, proto taky odpověď nepatří vám, ale potencionálním uživatelům frameworku)
        Kopat nepotrebuji, jen jsem chtel poznamenat, ze jsou i jine velmi dulezite veci nez kvalita kodu … a v tom Nette znacne ztraci.

        1. tiso

         Re: Ovce táhnou za GrudlemRe: Ovce táhnou za Grudlem
         > jsou i jine velmi dulezite veci nez kvalita kodu … a v tom Nette znacne ztraci.

         Nejaký príklad? Nezastávam sa žiadnej strany, ale skús argumentovať. Inak sú to len prázdne kecy…

         1. Anonym

          Re: Ovce táhnou za GrudlemRe: Ovce táhnou za Grudlem
          Vzdyt jsem o tom mluvil – dokumentace, podpora (tyhle dve pokud clovek rozumi nejakemu svetovemu jazyku), mnozstvi jiz hotovych integraci s jinymi OSS projekty, hotove specializovanejsi moduly atp.

    2. romansklenar

     Re: Ovce táhnou za Grudlem
     Ano v dokumentaci chybí detailní popisy složitějších věcí, ale co sleduju fórum tak i lidi co s žádným frameworkem dosud nedělali nemají problém z ní pochytit to podstatné a napsat v nette web. Argumentace typu "musím se podívat do zdrojáků, tudíž je dokumentace na prd" je podle mě blbost. Kdo chce využít všech možností jakéhokoliv frameworku nebo jej plně pochopit, bude se muset na střeva dřív nebo později podívat. Ale na dokumentaci je pořád co zlepšovat, to je pravda…

     Nevím co si představujete pod podporou, ale na fóru je dost lidí, kteří jsou ochotní obětovat trošku svého času a pomoct když jsou toho schopní.

  3. karmi

   Re: Ovce táhnou za Grudlem
   Co prosímváspěkně *tohle* znamená? Znáte nějaký současný, hojně rozšířený a použávaný webový framework s "objevnými myšlenkami"?

   Např. Ruby on Rails, které tak trochu znám, obsahují 0% objevných myšlenek už od počátku.

   Zcela naopak, jejich síla je právě v *neobjevování* myšlenek, ale v jejich elegantní implementaci. MVC architektura (70. léta), objektově-relační mapování (ActiveRecord, Martin Fowler, 2002), RESTful architektura (Roy Fielding, 2000), generátory kódu (např. Hunt/Thomas, 1999), … to vše jsou staré koncepty. Samozřejmě, dobrodruzi mohou zkoušet http://www.seaside.st, ale o to se tady asi nejedná?

   Navíc soudě třebas *jen* dle informací v článku je tvrzení o "sto letech za světovou konkurencí" takové … nejasné. Měl byste nějaký příklad nebo jen tak klasicky po česku haníte?

   (Díky Davidovi i Zdrojáku za poutavě napsaný a přínosný článek. Těším se na další. K PHP se asi nevrátím :), ale čtení je to moc pěkné.)

   –karmi

  4. danaketh

   Re: Ovce táhnou za Grudlem
   Všichni ti Grudlové, Dentové a Pixiové že? Kvůli nim jsou tvoje internety 100 let za světovou konkurencí.

   Já to vidím tak, že David alespoň něco dělá a snaží se z toho prašivého PHP udělat rozumně použitelný jazyk při jehož užívání si programátor nevyrve zbývající vlasy. Nette je při svých schopnostech snad nejmenší a nejrychlejší framework co jsem zkusil. A že má/nemá dokumentaci? On ji někdo čte? Já jsem za ty roky dospěl k přesvědčení, že dokumentaci čte jen pár bláznů a ti ostatní buď jedou metodou pokus/omyl nebo se prostě dojdou zeptat do diskuse k danému frameworku. A ta je zrovna v případě Nette poměrně živá.

   A ne, nepoužívám Nette, byť jsem v něm začal dělat první nesmělé krůčky :)

   Někdé tu mám pěkný obrázek trolla. Třeba bys ho ocenil až zase budou měnit občanky ;)

   1. Martin Soukup

    Re: Ovce táhnou za Grudlem
    Proč ohýbat neschopný jazyk a přepisovat framework (a zdrojáky vlastních projektů) s každou desetinkovou verzí? Máme tu lepší jazyky a ještě lepší frameworky.

    1. danaketh

     Re: Ovce táhnou za Grudlem
     Framework by měl zrovna to přepisování vlastník zdrojáků odstínit.

     Nějak nevím proč v příspěvcích nejprve zmiňujete "světovou konkurenci" a potom hodíte všechny PHP frameworky do jednoho pytle s tím, že PHP je beztak na prd :)

     Ty lepší jazyky jsou které? Perl, Python, Ruby? U nás vcelku mimo mísu, pokud člověk nestráví týden hledáním hostingu který je podporuje :)

    2. Martin Štěpař

     Re: Ovce táhnou za Grudlem
     A proto pojďme a všechny ty PéHáPkáře a Nette frejmworkáře naučme používat něco jiného. Když jim to vysvětlíme, když dáme pádné argumenty, dyk to musí pochopit, že jo? Já jim o tom klidně budu přednášet, že jo, jakej je ten Grudl hroznej člověk, zlej, pitvornej a hamižnej, jak si myslí, kdo ví jak není dobrej, kluk jeden nedomrlej, jak von se jen v PHP lopotí, v té zhoubě internetového světa, a po nás ostatních snad chce, abychom se přidali, abychom to jeho Nette začali používat. Prostě jim to tak řeknu. To by musely být naprosté trubky, aby to nepochopili.

     1. romansklenar

      Re: Ovce táhnou za Grudlem
      Kéž by to bylo tak jednoduché ;) Jednotliví lidi to snad pochopí, ale firmy? Jak přesvědčit firmy aby investovaly peníze pro přechod jiný jazyk? Většina firem jde jen za ziskem, a to v php jde docela dobře, pracovní síla je tu levná, když v něm web dokáže zbastlit 14letý studentík. Proč platit profíkovi 300kč/h, protože píše v ruby a ne studentovi 60kč/h, když je výsledek stejný? Pak jsou tu samotní vývojáři, pro kteří se raději naučí to, kde mají větší šance k zaměstnání v php než v např. v ruby. A tahle mentalita se asi ze dne na den nezmění… Stejně jako je u nás ICQ výhradní záležitost, i množství webů napsané v php je u nás nejpíš o dost vyšší než ve světě, přestože je to hrozný jazyk a vyvíjí ho banda hlupků.

      Pokud ale někde plánujete hromadné přezbrojování z php na ruby nebo python rád se ho zůčastním :) sám se už několik měsíců snažím marně dokopat se je začít učit.

    3. Ondřej Mirtes

     Re: Ovce táhnou za Grudlem
     Nic takového se neděje. A ukažte mi jazyk, se kterým se nemusíte omezovat při výběru na pár konkrétních hostingů.

 5. John

  Zvyšte svoji produktivitu...
  … a nesnažte se plést bič z něčeho, co k tomu není vhodné. Je třeba si uvědomit, že PHP má díky svému návrhu či spíše jeho nepřítomnosti svá omezení, která nelze sebelepším frameworkem překonat a u větších aplikací se pak efektivita zkrátka nedostaví ;-)

 6. shMoula

  Tohle že chcete psát v PHP
  diky, myslel jsem, ze vsichni vyvojari v php jsou tak zahledeni, ze jej obhajuji vzdy, vsude a na vsech postech. holt jsem se spletl ;-)

  1. Lukino

   Re: Tohle že chcete psát v PHP
   Mozete prosim doporucit v com programovat enterprise aplikacie?

   som zacinajuci programator…

   Dakujem

   1. shMoula

    Re: Tohle že chcete psát v PHP
    nerekl bych, ze existuje univerzalni reseni vhodne pro vsechny, at uz se jedna o pozadavky, zvyklosti, nebo vec vkusu. ja pouzivam Java Enterprise Edition, dalsi lide urcite doporuci neco jineho.

   2. registrovaný uživatel

    Re: Tohle že chcete psát v PHP
    Pokud jste zacinajici programator, tak bych Vam nedoporucoval programovat enterprise aplikace.

    1. Lukino

     Re: Tohle že chcete psát v PHP
     mno skusenosti su… nieje to take zeby som nikdy nic nenapisal… ale nepisal som este enterprise aplikacie… kazdopadne mam na nieco zalusk… cca 100 uzivatelov strojarska firma… len neviem akym smerom sa mam vyddat…

     dakujem za kazdu radu =)

     1. Architekt

      Re: Tohle že chcete psát v PHP
      To jsou aplikace pro systémy kosmické lodi Enterprise ze seriálu Star Trek. Nebo ve většině případů by klidně mohly být…

      1. Observer

       Re: Tohle že chcete psát v PHP

       To mi něco připomnělo:
       V USA porovnávali Linux a operační systém, který používají na raketoplány a zjišťovali, který je stabilnější a míň padá. Zjistilo se, že systémy na raketoplánech padají méně, zato ale z větší výšky:)

 7. andrejk

  cakephp
  cakephp v bledomodrom
  ale na prve to vyzera celkom ok
  asi to na nejakom malom projekte – napr. web lokalnej restauracie ;) skusim

 8. eclipse_guru

  RE: Nette Framework: zvyšte svoji produktivitu
  Co je to za pěkné GTK+ téma? Líbí se mi. Nejsou to náhodou Visty?!?

 9. ja

  Grudl a ovce
  Grudlova one man show je sice krásná a pochopitelně nejrychlejší když neimplementuje žádnou databázovou logiku, o scafoldingu si může nechat leda zdát. Za Railsema, Djangem i Symfony zaostává Nette pár let a dovolím si říct, že je komplexností ani nikdy nedožene – což nemusí být nutně špatně, nicméně pokud už se někdo chce táhnout za produktivitou programátora měl by šáhnout jinam.

 10. Anonym

  pěkná práce
  Sleduji Nette už pár let a líbí se mi jeho elegantnost narozdíl od Zendu. Určitě v něm něco většího udělám (asi nějakou "enterprise aplikaci" :o) Každopádně, když si projdete většinu jiných frameworků, tak jsou slabší a většonou jsou to molochy, kterým bych se nesvěřil. Díky Davide!
  K tomu flame na téma programovací jazyky pro web, trochu nechápu máte proti PHP. Objektový model je už celkem OK, dokumentace použitelná, táhne si jen dědictví starých verzí… jasně vznikal kvůli něčemu jinému než Java, takže pro svůj účel je OK. Rozhodně na web bych já zase nepoužil Javu, se kterou jsou zde jen problémy, je to úžasně pomalé a celková elegance složitého kódu pro mě není důvod ji zde používat. .NET je trošku černá skříňka, ale jinak pěkné, Ruby není tak úplně pro začátečníky, na Python neseženu hosting. PHP je prostě jazyk, který se naučíte nějak za chvíli a je jen na vás jestli budete bastlit scripty nebo psát aplikace. Vzpomeňte si jak prasácky jste psali v Pascalu, ale fungovalo to a byly v tom i ekonomické systémy.

  1. Anonym

   Re: pěkná práce
   Vidis to, jini se tem "molochum" radi sveri… (Symfony – Yahoo Answers, del.icio.us, DailyMotion, TED…)

 11. Gerlige

  Chyba ?
  Konečně jsem se rozhodl vyzkoušet taky nějaký PHP framework, a proč zrovna né od českého vývojáře, obzvlášť, když o něm právě vychází na Zdrojáku seriál. Takže jsem si článek přečetl a s nadšením, jak mi Nette ulehčí práci, okamžitě stáhnul verzi: Nette Framework 0.8 pro PHP 5.2 a pro začátek vyzkoušel příkladový kód z článku.
  Ovšem po spuštění se naskytla drobná (pro uživatele asi dost podstatná) chyba, totiž vadně vypisované js hlášky, kdy se vypíše jen několik prvních znaků z oné hlášky.

  Pro ilustraci předkládám screen.

 12. atheiste

  Malý MVC
  Líbí se mi myšlenka malého a rychlého MVC frameworku. Pokud začínající programátor (to jako já ;-) ) píše pouze malé weby, chce je psát MVC a nechce "chodit s plamenometem na komára", pak potřebuje nějaký malý framework pro začátek. Nette vypadá jako přesně taková věc. Ideální by bylo, kdyby při vývoji autor oddělil a ukončil větev, která umí základní věci a tu nechal pro malé vývojáře na malé weby jako užitečnou pomůcku pro rychlejší vývoj.
  Vypadá totiž náramně dobře :)

 13. neo

  jiná chyba
  Zdravím. Mi ten příklad nefunguje dobře. Zobrazí se formulář, javascript valid jde, ale po odeslání formuláře se už neukáže nic. Prázdná stránka. Mám to celé na lokálu, tak nevím jestli to není špatným nastavením Apache, ale jak jsem to tak zběžně projel, tak v tom by neměl být problém. Navíc jsem zkusil přečíst $REQUEST["name"] a to vypsalo zadané data. Pak jsem zjistil, že běh php zhavaroval v $form->isSubmitted(), ale žádnou konkrétní chybu jsem z toho nedostal ani po zapnutí tzv. Laděnky. Ta maximálně dobře zafunguje a nahlásí chybu, když např. to jméno funkce napíšu špatně, ale když je všechno ok, tak jen php zkončí a je jedno jestli je podmínka zplněná ($form->isSubmitted()) nebo ne, nic se pak už nevykoná. Tak prosím o radu v čem je problém.

 14. Daan

  Prvy dojem.

  Na prvy pohlad mi to pripada tak, ze sa zjednodusuje maximalne praca s HTML
  kodom (osetrovanie atributov.)

  Samozrejme idem sa pustit aj do dalsich dielov a uvidim, aky nazor si
  nakoniec vytvorim, pretoze s frameworkom sa teraz stretavam prvy krat.

  So sa tyka PHP, tak validacia ukazana na priklade mi tiez nepride ako nejake
  velke zjednodusenie, sice je tam trosku menej pisania, ale v PHP som asi
  zvyknuty na striktny zapis podmienok.

  Napriklad tam nikde nevidim moznost vyberu medzi javascriptovym vypisom a
  serverovym. Alebo to nutne funguje tak, ze pokial je povoleny JS, tak bude JS a
  pokial nie, tak nastupi PHP? Dufam, ze odpoved najdem v dalsich dieloch, nie
  len na toto, ale aj napriklad na moznosti formatovania tychto vypisov.

  Clanok je to vsak naozaj na urovni.

 15. Radecek

  Fatal error: Class 'Framework' not found in D:wwwnetteindex.php on line 4

  Ahoj,

  stahl jsem si nette 0.9 z nette.org pote rozbalil adresar nette do slozky kde je index a opsal kod z navodu:
  <?php
  require ‚Nette-minified/loader­.php‘;

  echo Framework::VERSION;
  ?>

  A stejne mi to zahlasilo chybu ze class Framework neni. Nevite kde je chyba?

  1. :)

   Re: Fatal error: Class 'Framework' not found in D:wwwnetteindex.php on line 4

   Zkus napsat místo „Framework“ „NFramework“… nejspíš jsi stáhl špatnou verzi nette

 16. David

  Otázka začátečníka
  Ahoj,
  super článek. Jen by mě zajímala jedna věc a to proč neuvádíte do jakých souborů se mají ty kody (scripty) ukládat. Já potom jako naprostý laik jsem z toho zmatený a po prvním článku až dvou vždy to téma opouštím jelikož si s tím nevím rady kam to mám vložit aby mi to fungovalo.

  1. ?

   Článek by byl super, kdyby to hned fungovalo. K ukládání – vytvořil jsem si vlastní složku a do té je zkopíroval adresář Nette. Poté první příklad by pro aktuální verzi Nette (http://files.nette.org/releases/2.0/NetteFramework-2.0.8-PHP5.3.zip) měl vypadat takto:

   Nevím proč tam má být to „Nette\“, ale bez toho to nejde. Druhý příklad mi zatím nejede, protože:
   Fatal error: Class ‚Form‘ not found in
   nebo
   Fatal error: Class ‚Nette\Form‘ not found in
   :-(

  2. ?

   // zde prosím uveďte skutečnou cestu ke složce Nette uvnitř distribuce
   require ‚Nette/loader.php‘;

   // pokud používáte verzi pro PHP 5.3, odkomentujte následující řádek:
   use Nette\NetteFramework;

   // vypíše číslo verze, v současnosti to je 0.8
   echo Nette\Framework::VERSION;

 17. Karel

  nefunkční
  Mám verzi php 5.3 a nejde mi to zprovoznit.

     require 'Nette/loader.php';
    use NetteFramework;
  

  Framework::promo();

  Mi to hodí chybu

  Warning: The use statement with non-compound name ‚NetteFramework‘ has no effect in C:\xampp\htdocs\nette\priklad.php on line 3

  Fatal error: Class ‚Framework‘ not found in C:\xampp\htdocs\nette\priklad.php on line 4

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=2945