Komentáře k článku

O mistrech, žácích a webových patlalech

„Manifest softwarového řemesla“ a varování před přebujelým programátorským egem vzbudilo před týdnem na těchto stránkách intenzivní diskusi. Mnozí komentátoři psali, že myšlenka „cechovního uspořádání“ není zas tak špatná – přitom, když se nad tím zamyslíme, jde o jasnou výzvu právě k vám, čtenářům.

Zpět na článek

58 komentářů k článku O mistrech, žácích a webových patlalech:

 1. blizz

  Re: O mistrech, žácích a webových patlalech

  Keď už sme pri tom mentorovaní, chcelo by to viac praktických článkov podľa možnosti aj s príkladmi a menej filozofovania a úvah. Veľmi by som privítal články ako bol ten o Lazy evaluation.

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: O mistrech, žácích a webových patlalech

   Já taky – a právě o otázce „kdo je napíše?“ byla půlka té úvahy…

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: SCM...

   Mně šlo spíš o to dostat se analogií k myšlence, že „psát o tom, co jsem udělal“ nebo „psát pro ostatní o něčem, co jsem zjistil“ není ostuda, hanba, „laciné PR“ a pod., jak tu občas čtu, ale že by to měla být přirozená součást i každého IT machra: potřebuju termovat nukleáry, najdu knihovnu, podle chudého README a metodou pokus-omyl ji rozchodím, no a když to uspokojivě pracuje, tak sednu a za pár hodin mám sepsaný článek „Jak termovat nukleár s knihovnou Ternuk“ A ten dám na blog, svůj web nebo třeba na Zdroják.

   Psaní je jednak trochu změna práce, jednak si člověk nabyté znalosti utřídí a srovná. V diskusi pak mohou padnout otázky, které ho samotného nenapadly. Totéž pro situace „Napadlo mě jak udělat…“, „Použil jsem XXX netradičním způsobem…“, „Našel jsem v zahraničních materiálech zmínky o YYY, tady jsem to utřídil…“

   Jinak než psaním pro sebe navzájem komunitu v IT neuděláš. Takže – lidi, pište!

   PS: Aleši, neříkals, že napíšeš nějaký článek o něčem podobném? :)

    1. Martin MalýAutor příspěvku

     Re: SCM...

     Jojo… jen si furt říkám, pročs mi neposlal třeba odkaz, ale asi jsem ho přehlédl…

     1. Aleš Roubíček

      Re: SCM...

      Nepřehlédl, neposlal. Nebyl jsem schopnej postavit se před tebe jako chlap a říct, „Martine, nejsem schopnej to dopsat, tady máš tu tosku a něco s tím udělej, jestli chceš.“ Je to takový blbý povahový rys, ale snažím se na tom zapracovat. Omlouvám se.

      1. anonymni anonym

       Re: SCM...

       na tom odkazu je zhruba toto:

       V aplikaci / došlo k chybě serveru.
       Část cesty D:web-otherrarous.netwwwRew­riteRules.con­fig nebyla nalezena.
       Popis: Při provádění aktuálního webového požadavku došlo k neošetřené výjimce. Další informace o chybě a o jejím původu v kódu naleznete v trasování zásobníku.

       Podrobnosti o výjimce: System.IO.Direc­toryNotFoundEx­ception: Část cesty D:web-otherrarous.netwwwRew­riteRules.con­fig nebyla nalezena.

       Zdrojová chyba:
       Zdrojový kód, který vygeneroval tuto neošetřenou výjimku, lze zobrazit pouze po kompilaci v ladicím režimu. Chcete-li tento režim povolit, proveďte některý z následujících postupů a poté si vyžádejte adresu URL:

       1. Na začátek souboru, který generuje chybu, přidejte direktivu Debug=true. Příklad:

       <%@ Page Language=“C#“ Debug=“true“ %>

       nebo

       2) Do konfiguračního souboru aplikace přidejte následující oddíl:

       <configuration>
       <system.web>
       <compilation debug=“true“/>
       </system.web>
       </configuration>

       Počítejte s tím, že v případě druhého postupu budou v ladicím režimu zkompilovány všechny soubory dané aplikace. První postup nastaví režim ladění pouze pro určený soubor.

       Důležité: Spuštění aplikací v ladicím režimu má dodatečné nároky na paměť a výkon. Před nasazením aplikace do produkčního scénáře se ujistěte, že je ladění zakázáno.

 2. zemistr

  Suprovej článek

  Suprovej článek,
  něco se ve mě hnulo…asi bych pár lidem co projevili zájem o rady, měl ty rady poskytnout :-( :-/

 3. Ajax

  Just great!

  Jen jsem chtel podekovat.. Uz dlouho presvedcuju kamarady, kteri toho spoustu vymysleli, aby to nekde publikovali. Pripada mi to jako taky opensource v myslenkach. Pouzivam hromadu informaci z netu, proc bych nejakou nepridal.. :)

 4. novoj

  Mluvím mi to z duše

  Mě se zdá, že základní dva bloky proč se lidi nechtějí dělit o své znalosti je:

  1) lenost – tj. co mi nevydělává peníze to dělat nebudu (přiznejme si, že publikování a psaní článků moc peněz nevydělá), navíc mám plno jiných koníčků, rodinu atd. a tak na to nemám čas

  2) obava z kritiky – řada lidí má pocit, že by dobrý článek nedokázali napsat nebo jak by reagovalo čtenářské publikum a jestli by ho neroztrhali na kusy

  S tím prvním se bohužel hnout nedá – souvisí to trochu i s tím naším věkem, kdy hodně lidí myslí spíš jen na sebe a o něco se s někým dělit, když z toho není okamžitý profit není v módě.

  S tím druhým ano – to je totiž jen o tom přesvědčit sám sebe, že to zvládnu a zkusit to. Z neúspěchu není třeba mít obavy – životnost každého článků je týden, maximálně dva a případný neúspěch je velmi rychle zapomenut. Naopak s úspěšným článkem roste chuť a člověk má šanci získat řadu dalších příležitostí, kontaktů a informací. A to za to stojí (aspoň podle mě).

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: Mluvím mi to z duše

   Bod první nebude tak palčivý, ostatně mnoho vývojářů je nasáklých „duchem open source“, kde je sdílení práce (a myšlenek) běžné. Spíš tam hraje roli, řekněme, „nevypsanost“ – člověk se bojí, že se nedokáže přesně vyjádřit, takže to bude trvat hrozně dlouho, než to napíše, a že tím ztratí spoustu času. Ovšem se schopností psát to je jako s jinými dovednostmi: člověk je získá jedině tím, že to dělá, a postupně se zlepšuje. Pro mnohé by mohlo být dobrým impulsem to, že napsáním naučeného si člověk sám utřídí znalosti a líp si je zapamatuje…

   Ad bod 2 – tohle je, bohužel, velmi častá a oprávněná obava, a člověku trvá leckdy několik let, než se naučí vnímat jen kritiku, která mu chce něco dát, a z výkřiků „to je nejpitomější článek ever, autor o tom neví nic“ si nic nedělat – takové komentáře mu nic nedají (a ani dát nemají, těmi si jen komentující šimrá ego).

  2. bauglir

   Re: Mluvím mi to z duše

   ad 1/ Tak myslím, že nejlepší motivací proti tomuto bodu je sebeprezentace… Vykřikovat „já jsem borec“ umí opravdu každý, za to uznání/zakázky nezískáte, ale i když třeba nejste „nasáklých duchem open source“ jako já, je tohle možnost, jak dát vědět, že třeba i něco umíte :)

   ad 2/ vidíte sám na zdrojáku… čtete, říkáte si, jaký je to dobrý článek a v komentářích se najde někdo, kdo nesouhlasí… vždy se najde něco, co se dá na článku subjektivně ohodnotit… pak musí být člověk dostatečně vyrovnaný na to, aby se třeba poučil z konstruktivní kritiky a tu nekonstruktivní ignoroval a nic si z ní nedělal.
   Navíc jedna věc je začít psát „sám na svém bez kontroly“, ale u zdrojáku nepochybuji, že texty se čtou.. takže když někdo chce, ale je třeba nesmělý, myslím, že to v klidu může poslat sem a nějakou revizí to projde… jestli to má vůbec kvalitu, jestli se autor vyjadřuje srozumitelně… + si může vybrat jedno uzoučké téma, ve kterém se cítí nejistěji… nikdo po něm nebude chtít, aby publikoval každý týden :), může to zkusit na tom, v čem si nejvíce věří :)

  3. NkD

   Re: Mluvím mi to z duše

   Pod tohle se podepisuju. U me se vyskytuji oba dva body. A pak bych jeste pripsal bod treti: Neustale pochybovani, ze clovek uz dosahl urovne kdy muze predavat nezkreslujici/ne­zavadejici informace komunite.

   1. novoj

    Re: Mluvím mi to z duše

    S tímhle (pochybováním o správnosti toho, co se snažím sdělit) bojuji neustále. Jenže na druhou stranu – 100% si jistý člověk nemůže být nikdy. Vždycky se snažím dostudovat co nejvíc, abych si potvrdil, že nejsem mimo … popř. napsat nějaké prototypy, které mé tvrzení podpoří.

    Ale to nic nemění na tom, že i tak může člověk mluvit / psát z cesty. Člověk může zklamat čtenáře – když to ovšem bude nastávat často. V opačném případě se to jednak projeví v komentářích a jednak ve snížení čtenosti. Každý máme svou neviditelnou karmu …

 5. bauglir

  Publikování

  Já začal publikovat (webnt.cz) z pocitu „dát něco zpět“… čerpám zkušenosti z jiných webů, které se věnují novinkám v oblasti HTML/CSS/JS a tak nějak mi chyběl nějaký český web, který by se tomu intenzivně věnoval… (máme tu jenom zdroják, kde se čas od času objeví i něco pro mne…).
  A tak místo toho, abych jen tak žbrblal pod vousy, tak jsem se rozhodl, že začnu publikovat…
  Kdyby všichni jenom čerpali, nebylo by z čeho :)

  A ke zdrojáku? jak píši výše, „čas od času i pro mne“, ale abych nadával na zdroják, že tu píší pro lamy? Co bych za zdroják dal před 12 lety, když jsem se s web technologiemi seznamoval :) prostě je tu mix různých technologií, novinek, klasických postupů, programátorské teorie atd… všem se nedá zavděčit a natož každý den… ale snad si tu každý najde něco pro sebe. V ČR prakticky není zaměřením a kvalitou srovnatelný web….

  1. novoj

   Re: Publikování

   Proto jsem taky začal na svém a nehrnul se do publikace na hodně navštěvovaných serverech. A nakonec jsem u toho i zůstal :) … kdo chce, tak si ty správné blogy najde.

   1. Martin MalýAutor příspěvku

    Re: Publikování

    Plně respektuju Vaše rozhodnutí, ale říkám si, jestli to není trochu škoda – psát pěkné odborné články na téměř neznámý blog a nejít s nimi na veřejnost…

 6. Petr Jeník

  Oni by mistři psali, ale.....

  Největší problém je v tom, že u článků těch mistrů se vždy objeví „odborníci“, kteří okamžitě začnou jeho článek vyvracet, mistra shazovat a jeho znalosti zpochybňovat. Taková je holt lidská nátura a bohužel to vede jen k tomu, že lidé za mistry nepovažují ty, kteří opravdu něco umějí a rádi by se o to i podělili, ale ty, kteří umějí své „mistrovství“ dát hlasitě najevo a to i přesto, že těm skutečným mistrům nedosahují ani po kotníky.
  Skutečného mistra toto odradí a už dál publikovat nechce. Proč by také měl chtít, když jedinou jeho odměnou bude dobrý pocit, který záhy zastíní snůška kritiky samozvaných expertů na všechno.

  1. Aleš Roubíček

   Re: Oni by mistři psali, ale.....

   Ale no tak. Mistr dokáže kritiku ustát a pokud má pravdu tak přeargumentovat. Potíž je v tom, že zas tak moc mistrů v našem oboru nenajdete a ty v české kotlině spočítáte na prstech (i v desítkové soustavě). Dneska se totiž každý tovaryš hned považuje za mistra. (viz senior developeři s 5+ letou praxí apod.) ;)

   1. Jakub Vrána

    Re: Oni by mistři psali, ale.....

    V desítkové soustavě – to jako že každý prst má deset poloh? To by to s tím množstvím mistrů nebylo zase až tak špatné :-).

    Většinou se na prstech počítá v jedničkové soustavě.

    1. bubersson

     Re: Oni by mistři psali, ale.....

     Data v jedničkové soustavě mají, řekněme, velmi nízkou entropii. Na prstech se obvykle počítá ve dvojkové soustavě, ale za použití kódu 1zN. (To jen tak pro zajímavost, je to spíš slovíčkaření)

     1. Jakub Vrána

      Re: Oni by mistři psali, ale.....

      Jedničkovou soustavu chápu jako čárky za pivo na účtu v hospodě – buď tam čárka je nebo není a nezáleží na jaké pozici nebo jestli je mezi nimi mezera. A přesně stejně funguje běžné počítání na prstech – nezáleží, jestli ukážu pravý palec nebo levý ukazováček, pořád to znamená 1. U kódu 1 z N na tom záleží, jedničky se navíc nedají kombinovat.

      Já jsem se jako dítě naučil na prstech počítat i ve dvojkové soustavě – palec je jednička, samotný ukazovák dvojka, … Dá se tím napočítat až do 1023, ale lidi na mě divně koukali, když jsem jim ukazoval 18 nebo 4 :-).

      1. Oldisy3

       Re: Oni by mistři psali, ale.....

       U jednickove soustavy je jen jedna hodnota, takze na tom listku ty cary byt musi, nebejt tam nemuzou.

   2. David Grudl

    Re: Oni by mistři psali, ale.....

    Někdo kritiku ustát dokáže, jiný ne, to záleží spíš na povaze člověka. V mnoha oborech člověk narazí na zkušené letité a značně ješitné mistry. Ale měl jsem pocit, že Petr má na mysli „kritiku“ v uvozovkách, kdy se argumentuje ad hominem (tedy osobní útoky). S tím mám bohužel docela bohaté zkušenosti :-( A opět, jsou mistři, kteří naopak tento typ konfliktů vyhledávají.

   3. Oldisy3

    Re: Oni by mistři psali, ale.....

    Mistr nepreargumentovava, k hlouposti se nevyjadruje, v roli mistra patri take pokora, tj nemusim vyhrat, a dokazat si ze sem nekdo, vyhonit si ego i kdyz mam pravdu, mistr necha zaka se spalit, popripade vyhoret …

    1. Martin MalýAutor příspěvku

     Re: Oni by mistři psali, ale.....

     To je pravda, ale propracovat se k tomu stavu dá práci; leckdy člověka svrbí prsty, když to čte… Pak je lepší si na ty ruce sednout! A to bývá někdy hodně těžké.

  2. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: Oni by mistři psali, ale.....

   On je autor v hodně nevýhodné pozici – jde s kůží na trh a pro čtenáře je snadné napsat ‚autor je mamlas‘ – nic tím neriskují. V některých komunitách (např. okolo konkrétních frameworků či SW) bývá naopak zvykem, že komentátor sedne a napíše svou odpověď formou (polemického) článku – třeba na svůj blog. Má to dvě pozitiva: Jednak je taková polemika pro čtenáře mnohem přínosnější, a zadruhé bývá člověk v článku, pod který se podepíše a v němž jde se svým renomé a odbornou pověstí na trh, méně radikální a víc věcný.

 7. Všehomír

  Motivacia

  Fajn uvaha. Este domysliet motivacny system. Majster Kovac publikuje pre svojich ziakov, ktori potom budu za neho robit nudnu robotu, ktoru uz sa jemu nechce, nestiha. Majster programator vo svojej firme uci ludi, ako maju robit, ale preco by to robil smerom von? Inak som fanusikom tejto teorie a tiez by sa mi taky komunitny system pacil, ale ako nastavit motivaciu pre lud, aby pisali, ked ju nemaju tak nejak vnutri v sebe, to fakt neviem.

  1. backup

   Re: Motivacia

   existuji 2 vyzkousene motivacni systemy.

   1. pan redaktor nabidne za clanek 5 tisic korun.
   V tomto pripade bude muset zalozit jeste 2 portaly, aby mohl uverejnit vsechny ty clanky, ktere se na nej povali.

   2. uverejnit clanek bude nejakym zpusobem nutne pro dalsi pracovni postup
   Takhle to funguje u vedeckych pracovniku a vysokoskolskych pedagogu. Ti jsou ‚hodnoceni‘ velmi silne i tim, jak jsou publikacne silni a kolik citaci maji po svete v ruznych mediich.

   Ten druhy system je ovsem podminen nejakou redakci, ktera rozlisi zrno od plevy a zajisti tem ‚autorum‘ tu ‚verifikovanou publicitu‘.

   V kazdem pripade se objevi clanky jen tehdy, kdyz to bude energticky souhlasit.

   Nabizela by se jeste jedna moznost, kterou v oblasti architektury, designu a pribuznych remesel vyzkouseli v ‚Bauhausu‘ ve 20. letech minuleho stoleti. Zde by mohl portal hrat tu medialni prezentacni ulohu. K tomu by museli ale zodpovedni lide preskocit svuj vlastni stin. A proto to jiste zustane u tech proseb ‚o clanecek‘ na potencialni autory.

   1. Martin MalýAutor příspěvku

    Re: Motivacia

    Který z těchto motivačních systémů platí pro obsah na Wikipedii, pro dokumentaci u Linuxu, pro články pod CC, pro knihy pod CC, pro odborné blogy…? Že on bude ještě nějaký třetí? ;)

    1. Jatan

     Re: Motivacia

     Co se týče Wikipedie, jakmile se jedná o nějaké speciálnější téma, moc tam toho obsahu nebývá a zrovna v oblasti kódování a programování mám často dojem, že zajímavý obsah je všude možně, jen ne na Wikipedii. Ponechám-li stranou problematiku lobistů, řádících v kontroverzních tématech (zářný příklad: atomová energie), potom Wikipedie dle mého názoru žije především z ochoty lidí, kteří jiným způsobem neumí v internetu publikovat. Těm druhým (ne těm lobistům,) jsem vděčný, ale osobně bych myslím nepsal články, pod které se nemůžu viditelně podepsat a které může kdokoli kdykoli upravovat. Už u tohoto krátkého textu, který zde publikuji pod přezdívkou, mě svrbí prsty, zda bych to neměl raději zpracovat do článku a zveřejnit na vlastních stránkách. :)

  2. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: Motivacia

   „Majster programator vo svojej firme uci ludi, ako maju robit, ale preco by to robil smerom von?“ – odpověď hledejte analogicky k otázce „proč by někdo psal programy a dával je ven jako open source?“

 8. Oldisy3

  Tento clanek se mi libi stejne jako predchozi na nejz navazuje

  Mel bych poznamku k osamelim bezcum. Kdyz to vemu oklikou pres mistry, tak driv mel mistr zaky take proto aby toho udelal vic, a mel se tedy lepe, a pak aby mel po nem kdo prebrat remeslo az nebude moct. Tehdy to melo smysl. V remeslech urcite. Melo smysl ze se zak vydal do sveta, odkud se za svim mistrem vracel s novimi zkusenostmi, ktere se hodili i mistrovi. Ze zaka se mistr stal vetsinou az po odchodu mistra bud z profese nebo na vecnost. Da se rici ze dokud byl mistr mistrem, byl zak zakem.
  Dnes jsme na tom lehce jinak. Zijeme v krutem trznim svete, kde si kazdy snazi pro sebe urvat co se da. A bere li mistr zaka, samozrejme ho bere proto aby toho udelal vic, a mimodek mu predava zkusenosti. Ac se necitim byt mistrem, jsem ted v teto roli, kdy mam jednoho zaka, lec vim ze si na prsou hreji hada. Bohuzel zakovi nemohu dat tolik kolik by chtel, proste jen proto ze neni zatim schopen odvest tolik prace, a mnohem drive nez bude, se zacne citit byt mistrem a pujde mi delat konkurenci. Proto docela chapu osamele bezce, neni to proto ze by takovi chteli byt ale proto ze takovi byt musi, aby prezili.

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: Tento clanek se mi libi stejne jako predchozi na nejz navazuje

   To je dobrá poznámka a obávám se, že u mnoha čtenářů bude hrát podstatnou roli. Bohužel.

  2. Aleš Roubíček

   Re: Tento clanek se mi libi stejne jako predchozi na nejz navazuje

   „Da se rici ze dokud byl mistr mistrem, byl zak zakem.“

   Nechápu, kde se bere to přesvědčení, že mezi mistrem a učněm nebyl/není žádný mezistav. To je přeci nesmysl. Samozřejmě, měli bychom se učit pořád, ale to z nás nedělá učně.

   Přijde mi to stejně ulítlý, jako když se z junior developera po třech letech praxe stane senior developer. Je mi až stydno a hrůza mě jímá, když kolem sebe vidím kluky, kteří jsou stejně starý nebo ještě mladší a nechaj se titulovat senior developer. Po pár letech praxe…

   Jsem hrdý na to, že jsem „developer“ bez přívlastku. Znamená to, že spoustu zkušeností ještě můžu získat.

   Stejně tak je (a byl) mezi mistrem a učněm mezistupeň, kterým je tovaryš. Ten, co má dostatek zkušeností, aby mohl dělat samostatně a mít při ruce učně, ale ještě nemá roky praxe a dostatečné přesahy, aby měl na to stát se mistrem.

  3. Aleš Roubíček

   Re: Tento clanek se mi libi stejne jako predchozi na nejz navazuje

   Ad osamělí běžci.

   Osamělý běžec nikdy nedokáže udělat to co sehraný team. Není problém v tom, že svého „učně“ rovnou berete jako hrozbu než potenciálního partnera? Pokud je opravdovou hrozbou, pak to není vhodný teamový hráč a musí z kola ven.

  4. okbob

   Re: Tento clanek se mi libi stejne jako predchozi na nejz navazuje

   S věhlasem žáků rostl věhlas mistra – a s věhlasem i šance na získání movitějších zákazníků. Samozřejmě s žáků rostla konkurence. Každý žák dobrého mistra byl chodící reklamou. Středověké schéma se ale dost dobře nedá pasovat na současnost, i když asi každý vzpomíná na dobrého učitele – dobrého mistra. Znalosti jsou pouze jedna část – a i tehdy měli mistři svá tajemství, své receptury, které se předávali např. pouze v rodině. Základy řemesla jsou ovšem obecné – všeobecně známé – je to jen o tom umět je předat a taky částečně trochu formovat děti do dospělých lidí.

 9. Pilgrim

  Prográmátor

  Podle mě, pravý programátor si neříká programátor :-)
  To je se vším stejný, pekař taky těžko upeče chleba, dokud nezná teorii a vše okolo toho.
  Zrovna tak „programátor“, bude-li chtít jak se říká naprgat bankovní systém, bude muset znát bankovnictví jako takové.

  1. alancox

   Re: Prográmátor

   Já upeču chleba aniž bych znal celou teorii kolem toho. Prostě znám postup, který slepě udělám a nepotřebuji o tom nic vědět. To je celé.

   Stejně tak programátor může prgat bankovní systém aniž by znal bankovnictví jako takové.

   Protože stejně to není programátor kdo bude bankovní systém vymýšlet, to udělá předtím tým analytiků.

 10. alancox

  Já jsem psal intenzívně

  Já jsem byl grafoman.

  Psal jsem do linuxových novin, na interval.cz, kde jsem vystřihl seriál o JavaScriptu a CSS, střihnul jsem si dva seriály o programování na ziva.cz, napsal jsem knížku o programování v PHP pro začátečníky.

  I když webové věci mě zajímají okrajově. Můj zájem je C++, ve kterém programuji od jeho vzniku, stejně tak jako databáze a několik dalších jazyků, veskrze historických (Ada) a nebo funkcionálních.

  Nicméně velmi se mi líbí (ironie) manipulativní tón, kdy autor nereaguje na kritiku minulého článku, ale namísto toho do otočí podle hesla „nejlepší obrana je útok“ a znovu zkritizuje čtenáře a znovu na ně zaútočí s další výčitkou, tentokrát pro čtenáři nepíší.

  Já jsem toho udělal spousty, ale NIKDY, zdůrazňuji NIKDY mě ani nenapadlo, abych druhým vysvětloval, že programují (z hlediska motivace) špatně a jejich idea jak a proč programují (tedy jejich motivace) je špatná. Jenom blbec (viz minulý článek) a sebestředné ego toto kritizuje.

  Zřejmě se tu pan Malý velmi dobře baví, vsugerovává lidem to, že jsou méněcenní, když netančí jak píská, a pan Malý roztáčí ruletu dokud mu to baští. Pozor abyste to nepřehnal pane Malý, je třeba dávkovat! Jakmile to přepísknete, ztratí to účinek!

  1. backup

   Re: Já jsem psal intenzívně

   ja si nemyslim, ze se pan redaktor bavi. Jiste by mu nevadilo, kdyby se nasli kolegove, kteri by se ‚chteli zviditelnit‘ a rozhodli se to udelat formou clanku ve zdrojaku. Jestli to ma dokonce pan redaktor takhle rozmyslene, tak klobouk dolu, to by nebylo vubec hloupe.

   Ja jsem dokonce presvedcen, ze tomu co pise o tech mistrech a ucednicich a o tom, jak by se mel stat mistr nesmrtelnym tim, ze sve napady a prace zverejni, sam veri. A dokonce mam podle reakci pocit, ze i rada diskutujicich tu myslenkovou konstrukci akceptuje.

   Ja si osobne myslim, ze ta cela konstrukce je hovadina, ale protoze je vse definovano jak na vode, tak je tezke nejak konstruktivne neco prispet.

   Napr. jiz vyznam slova clanek. Vy jste psal vase clanky na prelomi tisicileti a to byla doba ‚vysvetlovani‘, doba ‚uvodu do …‘. To _nebyly_ odborne clanky ale ‚osvetova literatura‘. Kdyz nekdo popise postup, jak si nainstalovat mysql a jak z ni nejak vytahnout data, tak to neni _odborny_ clanek ale _navod k pouziti_. Pan redaktor pise, ze lide by meli referovat o sve praci, seznamit verejnost se svymi napady, aby po nich neco zbylo. Tento nazor jsem take v 25 zastaval, az me muj profesor rekl, ‚vite pane kolego, napady nezverejnuji firmy v casopisech, spise si je nechaji zaplatit ve svych produktech‘.

   Odborne clanky zde na rootu zatim psal jen pan Stehule. Ty jeho clanky (ne vsechny) odpovidaji tomu, cemu se drive rikalo odborny clanek – napr. v elektrotechnice nekdo obmenil nejake zname zapojeni za ucelem zvyseni vykonu a v clanku predstavil pote odpovidajici mereni, ktera prokazovala jestli je dana ‚novinka‘ k cemu. Nebo ve strojirenstvi se referovalo o vibracich velkych turbokompresoru v precerpavacich stanicich plynovodu a o upravach k odstraneni techto. A nekolik takovych clanku zde pan Stehule take prezentoval, s nejakym novym doatzem v pgsql a s odpovidajicim merenim. Neco takoveho by nejaky mistr mohl napsat, ale takovych situaci je opravdu minimum.

   Co zbyva jsou ty _navody_. Jenom skutecne nechapu, proc by to mel mistr psat?

   1. okbob

    Re: Já jsem psal intenzívně

    Nemyslím si, že tenhle článek stojí úplně na vodě. Problémem je, že se tu pracuje s termíny, pod kterými si každý představí něco jiného. Tahle výzva má něco do sebe.

    Souhlasím s tím, že lidé, kteří si myslí, že ví, jak by se to, či ono mělo dělat by měli publikovat – tím nosí svou kůži na trh, a každý si může udělat představu o jejich znalostech, schopnostech, může s nimi souhlasit nebo nesouhlasit, může s nimi diskutovat, polemizovat. Jedině tak se obor posouvá dopředu.

    Vím, že dost lidí nesouhlasí s názory a prací Davida Grudla nebo Jakuba Vrány, ale díky nim a tomu, co dělají, je tu prostor pro diskuzi, a myslím si, že hlavně díky nim se lidi kolem PHP tady posunuli za posledních 5 let o pěkný kus dál. Věřím tomu, že je tady mnohem víc expertů (bez ironie), ale tím, že nepublikují na portálech, ale pouze (v lepším případě) na blogu, tak se o nich moc neví. Víc veřejně (tím nemyslím blog) publikujících vývojářů by neškodilo.

    1. Martin MalýAutor příspěvku

     Re: Já jsem psal intenzívně

     Přesně tak, díky za komentář.

     K tomu poslednímu odstavci bych dodal vlastní postřeh: sleduju komentáře u článků od Davida i Jakuba. Souhlasné a děkovné komentáře nechme stranou. Lidí, co nesouhlasí s „názory či prací“, je tam pár. Někteří umí diskutovat, ti píšou „Nesouhlasím s XXX a myslím si, že je to spíš YYY, protože ZZZ“, jiní diskutovat neumí a napíšou „XXX? To je naprostá pitomost, to každý, kdo programuje už několik let, přeci ví“. Ale velmi výrazná část nesouhlasných komentářů nesouhlasí ani s tím co dotyční dělají, ani s tím, co si myslí, ale s faktem, že mají tu drzost o tom psát! Od „Grudl si zase dělá PR na svůj nezajímavý framework“ / „Vrána zase tlačí Adminer“ po „Koho zajímají jejich názory?“ A to mi připadá už naprosto ujeté.

     Mají pokorně mlčet, aby se na ně ostatní, co pokorně mlčí, nedívali přes prsty, jako že „si moc vyskakují“? Největší problém bude právě s přesvědčením, že sedět v koutě a čekat, až mě najdou, je ctností, a každému, kdo nesedí a vyskakuje si, je potřeba srazit hřebínek.

     Zajímalo by mě, jak si takoví komentátoři představují životní cyklus vlastního výtvoru. Napsat to a pak sedět a čekat, až si toho svět všimne, přitom skromně odpovídat na dotazy a vyhlížet, kdy se všichni praští rukou do čela a zvolají TO JE SKVĚLÁ VĚC“? Hlavně se o tom moc nezmiňovat nebo psát články, to bychom padli mezi ty amatéry, co si dělají PR, a ti, jak známo, si dělají PR, protože nic neumí a jejich programy stojí za /dev/null…

     Tleskám každému, kdo se dokáže z tohoto přesvědčení vymotat a jít s kůží na trh.

     1. Honza

      Re: Já jsem psal intenzívně

      Spíš bych se zamyslel, proč mají s takovými reakcemi problémy jen Jakub Vrána a David Grudl. Proč se nikdo nenaváží do Marka Prokopa, Karla Minaříka, Jiřího Koska, Pavla Stěhule, Jiřího Knesla, Jana Tichého, Ondřeje Nešpora a mnoho dalších? Všichni nosí svoji kůži na trh, ale jinak než zmínění dva programátoři.

      1. Martin MalýAutor příspěvku

       Re: Já jsem psal intenzívně

       Při vší úctě k Markovi, Jirkovi atd. – tito pánové popularizují určité myšlenky, vysvětlují, dokumentují (třeba Jirka a jeho práce o XML), zatímco David s Jakubem hovoří o tom, co sami udělali. (Jirka Kosek XML neudělal. Kdyby byl jeho autorem, dočítal by se totéž…)

   2. Martin MalýAutor příspěvku

    Re: Já jsem psal intenzívně

    Je spousta míst v programování, kde lze nalézt něco nového a neotřelého: zajímavý postup, zajímavé použité známé knihovny, využití pozapomenuté či málo známé vlastnosti v novém kontextu, nové řešení staré úlohy, nová, málo známá, ale užitečná knihovna, prošlapání cestičky (a popsání chyb, které bylo třeba řešit)… Jak jsem psal jinde: Velké množství odborníků nepíše, protože jim připadá, že „to všichni vědí“ – ale nevědí!

    Pro člověka s fantazií je tu obrovský prostor. Myslet si, že článek může být jen návod, nebo měření, je hrubé zjednodušení.

    „Pan redaktor“ samozřejmě uvítá, když se někdo rozhodne publikovat zde, ale po pravdě řečeno bude spokojen, i když nějaký mistr napíše „Budu publikovat kdekoli, jen ne na Zdrojáku“ – nedělám to proto, abych „žebral o články“, toho jsem dalek. Chci spíš lidi, co jsou neproduktivně aktivní v komentářích, povzbudit k vlastnímu psaní, protože čím víc odborníků bude psát, tím rychleji půjde vývoj „programátorského standardu“ dopředu. (Nemluvě o dalších pozitivech, které psaní má.)

    1. Oldisy3

     Re: Já jsem psal intenzívně

     Je fakt ze za celou dobu co se venuju webu a podpore prodeje pres web, tak sem se setkal se spoustou zajimavych veci k reseni, spoustu sem jich vyresil, ale jak to vse publikovat? uz si nepamatuju resene jednotlivosti, a uz to vedu jen jako celek, kde je reseni oblakem resenych problemu, navzajem spolu souvisejicich a jak to ale smysluplne popsat v ne prilis obsahlem a do detailu zabredavajicim clanku?

  2. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: Já jsem psal intenzívně

   Vaši publikační činnost znám a vím, že byla velmi intenzivní, ať šlo o odborné články nebo komentářové spory – klobouk dolů!

   „autor nereaguje na kritiku minulého článku, ale namísto toho do otočí“ – autor tohoto článku není autorem „toho minulého“, pane Ponkráci. Já jsem ten předchozí pouze překládal; bylo to tam ostatně jasně napsané. To jen pro pořádek. Zdejší „kritika minulého“ odpovídá plusmínus tomu, co proběhlo u originálu – takže i odpovědi na ni naleznete tam – odkaz je v článku.

   Ideu glosy o tom, že „práce nekončí pozitivním výsledkem, ale až publikováním zprávy“, jsem nosil v hlavě minimálně půl roku, a tentokrát byla dobrá příležitost navázat na cechovní systém, co zmínil Dan North.

   Ohledně emocí, které popisujete v posledních dvou odstavcích, nemám co bych dodal nad to, co jsem už mnohokrát psal.

 11. Opravdový odborník :-)

  Pěkné

  Musím říct, že tentokrát se páteční žvásty povedly. Přečetl jsem je celé a souhlasím.

  Co se týče toho psaní článků: ono je to složitější, když dělíte svůj čas mezi práci, rodinu a koníčky, tak si musíte vybírat. A vzhledem k výši honorářů to psaní spadá spíš do kategorie zábava (což tedy neznamená, že bych nepsal vůbec).

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: Pěkné

   O tom mohou vyprávět lidé, co vydali nějakou odbornou knihu („spousta práce, málo peněz“). Ale zas tak čistá zábava to taky není – člověk si při psaní (podobně jako při učení) poznatky v hlavě formuluje, logicky utřídí a dá do souvislostí, což taky není k zahození. Pro mnohé lidi funguje, že naučenou látku pochopí mnohem líp a rychleji, když se ji snaží „vysvětlit druhému“. Já se dokonce při studiu novinek přistihuji, že si v duchu „připravuju přednášku“, že se snažím „učit sám sebe“, a přitom se mi naučené automaticky seskupuje do logických celků, vidím souvislosti a „dává to smysl“. Při psaní to je naprosto stejné. Takže bych to klidně posunul i trochu do „práce“ (do „učení se“)…

   1. František Kučera

    Re: Pěkné

    Ad „Pro mnohé lidi funguje, že naučenou látku pochopí mnohem líp a rychleji, když se ji snaží „vysvětlit druhému“.“

    To se mi někdy stává, když se chci na něco zeptat v internetové diskusi – snažím se chybu/problém popsat tak, aby tomu ostatní rozuměli a mohli to reprodukovat… a v průběhu psaní dotazu přijdu na řešení sám :-)

 12. andrejk

  traja musketieri

  Trojica majster+tovaris+u­cen je tak trochu podobna trom musketierom. Tiez je to vlastne stvorica, teda cech+majster+to­varis+ucen.

  Cech tam bol velmi dolezity, cez cech sa totiz riadil pristup na volny trh, takze majster mohol naucit velmi vela z toho co vedel a zaroven mal malu sancu ze mu jeho spickovy ucen/tovaris bude v dohladnej dobe konkurovat.

  To iste mame v uz spominanej vyuke mediciny alebo vo vedeckej oblasti, kde cech nahradzaju patenty (nie softwarove) alebo profesorska definitiva alebo nejaka forma statneho financovania vyskumu (alebo vsetko dokopy).

 13. Mates

  Mistři cechu programátorského
  Filozofujete tak krásně, že mi to nedá a musím jmenovat pár Mistrů a tím dokázat, že jsou a všichni je dobře známe:

  • Dušan Yuhů Janovský
  • Jakub Vrána
  • David Grudl
  • Marek Prokop
  • a další (nechť se neurazí, že nebyli jmenování)

  Rád bych jmenoval i Honzu Tichého a Michala Illicha, kteří mistři jsou, ale leze to z nich jak z chlupatý deky!

  A všude po světě jsou další a další: Richard Stallman, Eric Raymond … Steve Krug, Trygve Reenskaug, Håkon Wium Lie …

  Akorát v naší branži jim většinou říkáme GURU :)

 14. Petr

  Zrovna nedavno jsem hledal neco v CESTINE

  JAVASCRIPT PRO LAMY. To co jsem nasel je vetsinou nepouzitelne, nekoncepcni atd. Existuje vubec nejaky dobry cesky zdroj pro Javascript?

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3529