16 komentářů k článku Posuňme Definici “Front-End Developera”:

 1. pp

  Pořád mám pocit, že „frontend“ je víceméně „jen“ GUI. V nejjednodušší aplikaci stačí frontend, ve složitější s primitivním backendem pro storage dat.

  S tím, jak se do prohlížeče se stěhuje i storage a náročnější operace (např operace v graphics editoru), nevidím smysl v tom, nazývat toto ještě frontendem. Naopak, dělení toho co uložit v prohlížeči a co už poslat na server beru jako backend.

  Můj závěr tedy je, že backend se roztahuje do prohlížeče, který se stává jeho další platformou či komponentou, se kterou může a nemusí pracovat. I složitější operace prováděné v prohlížeči podle mne jsou spíše backendem. Frontend je pořád o GUI, jeho uživatelské přívětivosti a jeho reakcích na uživatele. Jinými slovy, souhlasím s autorem, je třeba zúžit definici frontendisty.

 2. Matthew Gertner

  Proto jsem napsal explicitne „Toto není workflow diagram – v takovém případě by například UX předcházelo graphic design – ale spíše diagram zobrazující blízkost dvou schopností. Čím jsou blíže, tím spíše jednotlivec ovládá oba dva.“

  Ten diagram je ale asi trochu zavadejici.

 3. Aleš Roubíček

  Aneb, kdo chce hledat konce, ten si je vždycky najde. Dělení po vrstvách bylo vždycky chybou a neustále děláme jako že ne a pokračujeme ve vytváření nových…

  1. vire

   Re:
   Ahoj, celkom by ma zaujimal aj iny (tvoj) pohlad na vec. Ja som rozdelenie v clanku nevnimal ako urcite vrstvy, skor ako spektrum skillov potrebnych pre vyrobu sw, s cielom plnit urcity zmysel (resp prinasat hodnotu).

 4. EdaCZ

  Pěkný článek, ale bacha na hrubky :-)
  Ahoj, pěkný článek, díky. Jen dvě drobnosti:
  „…built-in funkce umožnoval*i*…“
  „Vývojářské schopnosti nejsou diskrétní, ale dal*i* by se…“

 5. Pavel

  Tlustý vs. tenký klient
  Aniž bych chtěl znít jako jeden z těch co tvrdí že všechno už tu bylo (protože to není pravda), pamatuji tyhle souboje tenkého vs. tlustého klienta ještě z dob kdy webový browser nebyl typickým, a nebo vůbec prakticky uvažovatelným, běhovým prostředím pro klienskou část aplikace :-) .

  K tématu snad tolik že pokud dělení na front-end (= tuze tenký klient) vs. back-end („tlustý“ server, který totiž u webových stránek nadlouho přebíral i ty části business logiky které bývaly součástí nativních tenkých klientů) přestává mít smysl, protože implicitní rozdělení rolí které označoval nadále neplatí, je lepší přejít k explicitnějšímu rozdělení vývojářských rolí – už proto aby se to nepletlo je-li myšlen frontend postaru a nebo ponovu (i když chápu že vývoj pro web je specifický tím že se všechno, včetně obsahu pojmů, rychle a synchronně pro všechny mění).

  1. karel

   Re: Tlustý vs. tenký klient
   jj a pak prisly prvni mobili co zvladly zobrazit web, nemyslim wap ale opravdu http
   a vse se zaclo zas davat na server protoze mobil mel dost prace vykreslit tabulku v html natoz aby mu ji javascript tvoril dinamicky. Ted kdyz uz kazdej mobil ma dvojadro to muzeme skusit znova, pak nas spatky zas zatlaci pomale proxesory v hodinkach, ale nevadi oni taky casem zrychlej a napotreti uz to vyjde.
   Take je nutne si pripomenout proc se to poprve tlacilo do ke klientovi a to aby se odlehcilo serverum, dnesni hracky sou na tom radove jinak, ale diky vpskam je to zas treba.

   1. Pavel

    Re: Tlustý vs. tenký klient
    … no a pak se ukáže že to sice osmijádrové procesory na mobilech upočítají i s tím overheradem browseru ale zase to neutáhle baterka a že mobilní sítě jsou vlastně tak rychlý že se vyplatí spíš to počítat a zpracovávat v cloudu a sem-tam si posílat jen požadavky a výsledky atd.

    Navíc, ne pro všechny typy aplikací je takové či makové rozložení business logiky mezi klientem a serverem vlastně jedno. Prostě nakonec je (nebo by měla být) architektura a zvolené řešení výsledkem optimalizace a rozvahy v mnoha směrech, a v čase se s rozvojem technologií a požadavků může přelévat… I proto trvat na „frontend“ a „backend“ může být spíš zavádějící.

 6. Dor

  Několikrát jsem se setkal i s interpretací, že frontend je rozhraní pro uživatele a backend je rozhraní pro administátory. Od té doby se radši výrazům frontend a backend vyhýbám úplně a používám osvědčené server, client, GUI. Zvykl jsem si na rozdělení programátor – imperativní jazyky / kodér – deklarativní jazyky. S tím jsem zatím nenarazil a všichni mě pochopili. Ale možná jsem měl jenom štěstí. :)

 7. Jerry7x

  Joooo, PL/SQL a T-SQL. To byly casy, kdyz jsme vazne museli kvuli vykonu zavirat peknou cast aplikacni logiky do DBMS.

 8. Mar

  Není pravda
  Všechno co je momentálně v Javascriptu v prohlížeči je frontend. Generování HTML/CSS není backend ale taky frontend, z důvodu nedokonalosti tenkých klientů vykonávaný na serveru. Situace se vrací zpět do tlustých klientů, kdy aplikace u klienta bude řešit frontend kompletně celý a server bude poskytovat data a výkonné funkce z business logiky.

 9. Robert

  Nesouhlas
  Každá aplikace má (nebo alespoň by měla mít) Model, který má nějaké rozhraní (API). To co je schované za tímto API je backend, naopak to, co toto API využívá je frontend. Tak to bylo, je a bude.

  Toto API je sada metod / funkcí pracujících s čistými daty (nikoliv s HTML). Toto API může být zveřejněno i přes URI (SOAP, REST, XML-PRC atd…). Ale tímto API rozhodně nejsou běžná „aplikační URL“ typu xxx.cz?page=prehledClanku která vracejí HTML.

  Definovat někoho kdo generuje HTML na serveru jako backend pracovníka je naprostý omyl. Z toho pak plyne celá řada rozporů které autor řeší pokud se toto generování přesune na ze serveru na klienta.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=14894