Komentáře k článku

Používáme datové úložiště Amazon S3

Jedním ze základních stavebních kamenů moderních webových služeb typu IaaS (Infrastruktura jako služba) jsou datová úložiště. Datová úložiště slouží, jak název napovídá, k ukládání souborů dat, k nimž pak přistupují buď další součásti služby (servery apod.) nebo přímo uživatelé. V článku si ujasníme některé základní pojmy a postupy, které nás ve světě datových úložišť čekají.

Zpět na článek

13 komentářů k článku Používáme datové úložiště Amazon S3:

 1. Jan Kodera

  jen bych doplnil
  Buďte velmi opatrní komu dovolujete nahrávat soubory na S3. Objeví-li se na vašem S3 učtu nějaký soubor který je v rozporu s politikou Amazonu, mažou vám konto bez pardonu.

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: příkazová řádka
   Díky za připomínku. Rád bych věnoval v některém příštím článku prostor právě těmto nástrojům – bude k tomu vhodná příležitost třeba při popisování EC2 toolkitu. Krom commandline utilit bych rád přihodil i nástroje jako je CloudBerry, nebo pluginy do Firefoxu pro ovládání EC2 a S3.

 2. noname

  zajímá mě, ale nevím jak na to
  AWS mě zajímá dlouho, už od jejich loňské přednášky v Praze, ale přiznám se, že jsem se tím neprookousal. Potřeboval bych někoho, aby to nastavil tak, abych tomu rozuměl a abych to mohl využívat pro to co potřebuji – tj. asi potřebuju sehnat někoho, kdo mi z toho udělal "úplně normální" webhosting, kde bych si mohl zakládat weby a databáze (třeba tam pak nahrát nějaký plesk či podobné rozhraní pro blbečky mého kalibru).
  Vím že už takové webhostingy založené na S3 na světě existují, výhoda je, že se platí právě jen za ten objem a přenesená data, což bych právě pro některé projekty potřeboval, ale říkám si, že by bylo možná lepší to mít vlastní, než od nějaké cizí firmy, která tomu vlastně dala právě jen tu instalaci a nastavení.
  Hlavně v tuto chvíli nejsem schopen rozklíčovat, kolik mě to pak bude stát, protože se musí sečíst čas za procesorový čas krát něco, objem přenášených dat krát něco a objem uskladněných dat krát něco a chci srovnat, jestli se mi to u mých projektů vyplatí dělat takto, nebo jestli by se mi vyplatil nějaký klasický hosting.
  Každopádně jestli byste to někdo uměl nastavit, tak se mi ozvěte na tomas@kapler.cz a můžem to zkusit udělat

  1. XTCH

   Re: zajímá mě, ale nevím jak na to
   Na tohle ti asi samotný S3 stačit nebude, to bys musel mít ještě EC2 na kterém by ti běžel webový+databázový server

  2. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: zajímá mě, ale nevím jak na to
   V příštím pokračování se budu právě tomuhle věnovat… Jestli chcete a jestli je to "urgentní", kontaktujte mne (mail je na stránce o autorovi, klikněte na moje jméno zde), pokusím se Vám poradit – a rovnou můžu otázky, které máte, probrat v článku, alespoň budu vědět, co lidi zajímá.

 3. XTCH

  S3 + CloudFront
  Zdravím,
  mohu se zeptat jak funguje účtování při propojení služeb S3 a CloudFront?
  Podle ceníku má CloudFront buď stejné/vyšší/nižší ceny než S3, takže co vlastně budu platit?
  Teoreticky vypadá výhodněji než použít evropský S3 tak použít americký S3 a k tomu CloudFront. Nebo budu platit přenosy i za S3?

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: S3 + CloudFront
   CloudFront jsem zatím prakticky nezkoušel, takže nemohu posloužit vlastní zkušeností, ale nakolik jsem porozuměl popisu, tak věc funguje tak, že:

   – Data leží na S3 úložišti a jsou účtována normální cenou za S3 storage.
   – Při požadavku jsou přenesena do geograficky vhodného CloudFront uzlu, platí se za transfer ze S3.
   – Na CloudFront uzlu zůstávají nějaký čas (kvůli snížení zátěže linek a zrychlení odezvy). Vy platíte za přenosy a za požadavky z CloudFront uzlu (různé ceny US/EU/HongKong/Japonsko). Platíte poplatek za objem dat a za requests.
   – Po čase "neaktivity" jsou data z uzlu odstraněna; pokud přijde nový požadavek, opakuje se vše od začátku.

   Platíte tedy: Poplatek za přenos z CF uzlů (částku za objem a částku za request), k tomu poplatek za přenos ze S3 na CloudFront uzel (jako každý jiný data transfer out), za S3 požadavek a za S3 storage.

   (Viz též jejich poznámka: "Amazon CloudFront uses Amazon S3 as the origin server to store the original, definitive versions of your files. Normal fees will apply for Amazon S3 usage, including “origin fetches” – data transferred from Amazon S3 to edge locations.")

 4. Q

  Zálohování serveru

  Zajímá mě, jestli je to dobré použití a jestli to už někdo řešil
  jako zálohovací prostor pro zálohování HYPER-V Windows 2008 VPS?

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3016