15 komentářů k článku Pracovní pozice kolem frontend kodéřiny a bludy v pracovních inzerátech:

 1. HappyCerberus

  CSS3 je Turing Complete
  CSS3 je turing complete, takze tvrdit, ze to neni programovaci jazyk je trochu demence :-)

  1. Martin Hassman

   Re: CSS3 je Turing Complete

   Tvrdit, že CSS je programovací jazyk jen na základě turinga je ovšem větší demence 8-)

  2. Martin MichálekAutor příspěvku

   Re: CSS3 je Turing Complete
   O definici programování se můžeme přít, ale je IMHO zbytečné. Mezi kódováním a programováním je šedivá zóna, kterou definovat nechci. Raději ukážu opačný extrém: vezměte opravdového programátora™, posaďte ho na den k CSS a pak se ho zeptejte, zda programoval. :-)

  3. DW

   Re: CSS3 je Turing Complete
   Turing complete by bol vtedy ak by bol generovatelny gramatikou typu 0. Jeho najjednoduchsi mozny automat je maximalne neperiodicky konecny automat. Implementacia rule 110 v html a css, nie je automat, css tam len zobrazuje stav checkboxov. Ak by aj css selektory implementovali regularne vyrazy tak je css3 maximalne pri type 3.

   Niekedy je dobre si overit to co clovek napisal nez stlaci enter.

   1. Jméno

    Re: CSS3 je Turing Complete
    A víte, že pokud je něco gramatikou typu tři, tak je automaticky i gramatikou typu dva, jedna i nula?

 2. tomexx

  Presah
  Možno keby sme namiesto tejto nekonečnej debaty o job titloch radšej investovali do získania presahu. A to či už do databáz/backendu, designu/UX alebo grafiky je úplne jedno. Určite by nás to obohatilo viacej ako nekonečné dohadovanie sa ako definovať to čo aktuálne robíme a snažiť sa kresliť fixkou okolo seba hranicu kam už nemôžme preskočiť. Veď je to smiešne.

  A ešte niečo. Technológie sa menia rýchlo a časom sa budú zrejme meniť ešte rýchlejšie. Dobrý vývojár vhodne využíva dostupné technológie na dosiahnutie cieľa. Zaostalý programátor sa slepo drží svojho jazyka/frameworku/knižnice/atď. ako náboženstva. A tam je ten zásadný problém.

  Takže buďme vývojári. A nie ovce.

  1. Martin MichálekAutor příspěvku

   Re: Presah
   Článek je stavěný v reakci na reálný pracovní trh. To o čem píšeš – a já to rád podepíšu – je ideální stav.

 3. NULL

  Dneska už bych klidně za programátory označil i „spisovatele“ HTML i CSS. HTML sice není tak rozsáhlé, i přesto tam jdou tvořit rozsáhlé struktury, je potřeba hledět na kopu prohlížečů a lze třeba používat i direktivy pro server. V CSS nejenom že je někdy přizpůsobení požadovaný browserům docela maturita, ale lze použít i preprocessory, se kterými už lze tvořit docela komplexní a náročné konstrukce. Chci tím říct, že dnes už jsou to komplexní disciplíny klidně i na plný úvazek a to že se tam neřeší přístupy přímo do paměti nebo se běžně nedělají bitové operace nic neznamená. Na tyto věci normálně člověk nemusí narazit v polovině jazyků.

  Jenom nevím, co by označení HTMLkářů a CSSkářů za programátory udělalo s egem programátorů povýšených jazyků.

 4. bauglir

  Void
  Diskuze o tom, co si myslíte, nebo nemyslíte, že je programování jsou zcestné, definice je jasná a rozdělení také… Těch je sice několik ale upozorním například na dělení jazyků na
  imperativní – říkáte jak se co má udělat, interpret vykonává instrukce, používají se algoritmy (C, Pascal, PHP, Java, C# a dalších x-set jazyků)
  deklarativní – říkáte jaký má být výsledek, interpret vykonává deklarace, jak se to stane vás už nezajímá (z nejznámějších CSS, HTML, SQL)

  Samozřejmě, některým se to nemusí líbit, protože „kdo nedělá v C není programátor“, ale to nemá nic společného s realitou, to je honění si ega ;)

  1. Martin MichálekAutor příspěvku

   Re: Void
   CSS je deklarativní, ale SCSS nebo jiný preprocesor už může být dost imperativní.

   A furt je používá kodér, kterého já označuju za ne-programátora. Ty definice jsou prostě ošemetné, proto se jim vyhýbám.

   Jak už píšu jinde: článek a popis pozic je reakce na reálný pracovní trh. Jsou to kromě jiného i dobře míněné rady lidem z HR. Tituly pozic jako „HTML/CSS programátor“ části vývojářům nevadí, ale jinou část naštve.

 5. pavel

  výklad pojmů
  U nás backendem nazýváme C++ daemony, co generují data, frontend je potom vše od webserveru až po javascript v prohlížeči. A u nás platí, že všichni dělají vše (od CSS po C++), jsme tzv. fullstack developeři a bereme velký prachy.

    1. balki

     Re: výklad pojmů
     Full stack developeri su drahi. Ja sa za takeho napr. nepovazujem, lebo neviem spravit poriadne pouzivatelske rozhranie, leda tak do toho dokazem fusovat, ked to mam prikazane. Ale su borci, co davaju vsetko.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=18485