13 komentářů k článku Pravidlo 30 – kdy jsou metoda, třída nebo subsystém příliš velké?:

 1. Kolemjdoucí

  Aha, tak takhle vznikla ta úchylka v Node.js světě, kdy máte na primitivní webovou aplikaci 400 balíčků (jeden porovnává stringy, druhý inty, atd.), node_modules pak obsahuje několik tisíc souborů a appka má desítky mega před minifikací :-)

  1. Luboš RačanskýAutor příspěvku

   Re:
   Pull-request jsem s připomínkou schválil, ale domluvili jsme se, že si všichni přečteme knihu Clean code a pak prodiskutujeme.

 2. kamen

  DNA

  Skládá-li se element z více jak 30 subele­mentů, tak je vysoká pravděpo­dob­nost, že je tam vážný problém:

  Lidska DNA ma 46 chromozomu.

    1. tacoberu

     Re: DNA
     To jsem takhle přišel do nové práce. Koukám na ten kód, a říkám si „co je to zase za prasečinu?!“. No a po třech měsících „jo aháá!!, vychytaný!

 3. Kiwi

  Přímá úměrnost neplatí univerzálně
  „jestli malé je dobré, tak menší musí být lepší“ – tímto primitivním schematem přemýšlí většina ekonomů, pro něž je trojčlenka to nejsofistikovanější, co pochopili. Vývojář by takto přemýšlet neměl. Na to bych reagoval jiným citátem:
  „Dělejte věci tak jednoduché, jak to jde. Ale ne jednodušší.“ Albert Einstein

  Poučky typu diskutovaných v tomto článku jsou nejlepší cestou do pekel. Ne že by na nich něco nebylo, ale když mi procesačka kdysi v hodnocení vytkla, že cyklomatická složitost některých funkcí má špatnou hodnotu, něco nepěkného jsem si o ní pomyslel. Když se při osobním pohovoru ukázalo, že netuší, mám-li se snažit o hodnoty spíše vyšší či spíše nižší než ona vyhlásila, a tedy že vůbec netuší, o co vlastně jde, jen tupě někde převzala a vyhlásila nějaké číslo, tak ji od facky zachránilo jen to, že to byla žena.

 4. bunak

  Délka kódu funkce (metody …) závisí od toho, jestli je programátor placen od řádku nebo od byte přeloženého (minimalizovaného …) kódu :-)
  Možná by mnohdy bylo výhodnější, kdyby byl placen od rychlosti výsledného programu. Tam by pak přicházela v úvahu nepřímá úměra :-)

 5. Petr

  Era zkracovani
  U sebe pozoruji jednoznacny trend zkracovani. Pred deseti lety jsem byl schopen byt hrdy na metodu o 500 radcich. Dnes kdyz ma deset tak uz premyslim jak refaktorovat. Prumer mam kolem 5 radku na funkci. Ale patrne na to ma velky vliv volba jazyka a paradigmatu, nejen starnuti.

  1. risototh

   Re: Era zkracovani
   5 riadkov na metodu? Ked sa to potom zosype, tak stack trace ma aspon 50 levelov? Ja si v praci neviem predstavit, ze by nase metody mali iba 5-10 riadkov… Samozrejme, 500 tiez nie je to prave orechove.

 6. Tomáš

  Téma dobré, ale měl bych připomínky k jazyku:

  • Při porovnání se používá slovo „než“, nikoliv „jak“. Správně je tedy „víc než 10 tříd“, nikoliv „víc jak 10 tříd“.
  • Anglická a česká věta se staví jinak. Věta z konce článku „Občas to zabere víc jak 30 řádek (…) vytvořit soudržný kus práce.“ je typicky anglická, i když s českými slovy.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=19964