14 komentářů k článku Programátorem po čtyřicítce:

 1. Ondřej Novák

  Za pár měsícu mi bude 41. Narozdíl od autora, já jsem začal programovat, když mi bylo 10 a to proto, že můj otec propašoval ze západního Německa počítač ZX Spectrum a na kazetě jsme měli demo hru a nic víc se tam dělat nedalo (časem jsme od přátel sehnali hry, ale ten první krok k ovládnutí počítače byl učiněn).

  Se spoustou názorů se nějak nemohu ztotožnit. Vlastně jsem to kvůli tomu nedočetl do konce. Plácá páté přes deváté, motá technologie dohromady s filozofii.

  „naučte se alespoň jeden nový programovací jazyk každý rok“ – proč? co se takhle naučit jeden programovací jazyk pořádně? To co mi autor článku neumí poradit je, jak si vybrat ten správný… nebo tu správnou galaxii… jak říká. Sám se hrabe .NET, přičemž můj názor je, že celá tahle technologie je jen humbuk, který by bez MS neexistoval. Stejně třeba jako C# to považuji za módní trend.

  „čtěte alespoň 6 knih za rok“ – proč? o čem? Většina takových knih vychází z aktuálních módních trendů. Dřív jsem si občas koupil něco v Gradě, našel bych to ve sklepě, dávno to už neplatí. To si radši přečtu nějaký román

  „Mluvte o svém platu, říkejte to nahlas, blogujte o tom, aby vaši kolegové věděli, jakou cenu má jejich práce. Firmy vás budou chtít umlčet, protože ženy dostávají 70 % toho co muži.“
  WTF? Samozřejmě že znám svou cenu, ale proč bych ji měl každýmu hlásit a tím být v jasné nevýhodě před konkurencí? A proč by ostatní mělo zajímat, kolik beru? A proč bych já chtěl znát, kolik bere můj kolega. Třeba je to borec a zjistím, že má menší plat než já (asi k tomu má důvod), nebo naopak je to nýmand a vyšší plat než ja? Znám svou cenu, nepotřebuju znát cenu ostatních

  „Jste-li bílý muž, uvědomte si, že jste od narození měli veškeré výhody jen díky tomu, že jste se tak narodili“
  Pan programátor má nějaký problém s barvou pletí. Pokud by udělal věta.substr(18), tak bych už s tím i souhlasil. Ale s tím asi nic neudělám.

  „Naučte se pár serverových technologií a ať je jedna z toho Node.“
  WTF^2 ? Proč zrovna node?

  Co bych třeba čekal od člověka, který pár hezkých let programuje je zodpovězení základní otázky: Mám se nechat vláčet davem ve vývoji, nebo se zamknout ve svém světě? Člověk za tu dobu má spoustu zkušeností, takže dokáže navrhnout vlastní protokoly, vlastní programovací jazyky, programovací postupy, knihovny, které na tisícátý způsob řeší třeba multithreading, implementují http server (ačkoliv máme stovky jiných projektů na githubu), navrhnout vlastní grafický engine, databázi, atd. Tahle otázka mě napadla, když autor píše právě o módních trendech. Dneska se to dělá tak, zítra se to bude dělat jinak, ale ty témata jsou už desítky let stejný. Má pak smysl číst každý rok nové knihy nebo vydat vlastní? (a zařadit se mezi ty ten rok vydané, co si je někteří přečtou v rámci povinné roční četby a zapomenou?). A tím se dostávám k otázce výuky a šíření svých vlastních zkušností. Má to smysl?

  To s čím právě bojuji je, že nové způsoby programování mi třeba nevyhovují a se svými postupy se cítím jedinečný (odsunutý do hvozdů jako poustevník). Vždy se objeví nová technologie, nový trend, nový postup, zvednu hlavu, proletí to kolem mě jak bouře … a je po bouřce.

  Asi nejlépe mé myšlenky demonstruje následující příklad: Každý rok vyjde tisíce nových modelů mobilních telefonů. Ani jeden telefon bych si nekoupil, nevyhovuje mi. Proč? Ani jeden nemá HW klávesnici. Není to dneska v módě. Ve 41. letech si někdy připadám jak vykopávka, která se přestěhovala na jinou planetu. Nicméně, přijímám bitcoiny.

  18BSM9B1dZTMGcLfs2Dck868fjgwrwhjk4

  1. Pavel Spálený

   Re:
   No, vlastně s Vámi souhlasím. S jedním bych souhlasil s autorem článku – trendy jsou na hovno. Vždycky se musím smát, když někdo začne psát, jak nějaká technologie „zachrání svět“ a je super.

   A když si to pak zkusíte, tak zjistíte, že to možná řeší X, ale zároveň musíte řešit (obtížně) Y….

   Nicméně je dobré vědět, kudy se co ubírá. Jinak je pravda – VŠECHNO už tu (v jádru) bylo.

   Pan Hassman píše, že máte problém. Svým způsobem ano v tom, že je programátory .NETu/PHP/Javy hledají víc, než např. fortranu… ale pokud umíte jeden jazyk DOBŘE, přeorientovat se na jiný není až tak těžké. Aspoň tolik moje zkušenost.

 2. martin

  Co je spatneho na REST?

  Naučte se pár serverových technologií a ať je jedna z toho Node.

  Nechte stranou REST a osvojte si Socket.io, ZeroMQ, RabbitMQ, Erlang,
  XMPP; prozkoumejte reálný čas jako další krok vývoje aplikací. Reálný
  čas není jen pro chatovací aplikace. Odstraňte navždy aktivní čekání.

  Tohle jsem uplne nepochopil.
  Muzete mi prosim nekdo vysvetlit, proc zrovna Node?
  A hlavne – co je spatneho na REST a proc se mu vyhnout?

  btw, setkali jste se nekdo s vyuzitim xmpp mezi aplikacemi?

  1. Jura

   Re: Co je spatneho na REST?
   Proc zrovna NODE:
   Svět programování je prošpikován javascriptem a Node je interpret javascriptu. Jazyka Javascriptu se jen tak nezbavíme, protože je již napsáno příliš mnoho kódu a je na něm spousty systémů závislých.
   Osobně bych nechtěl implementovat enterprise systémy jen v javascriptu, ale na malé nástroje je Node výborný – spustitelný všude, rychle, s velkou základnou programátorů, slušným repositářem npm modulů.
   Jinak ECMAScript se dále vyvíjí a již to není taková hrůza postavit javascriptovou aplikaci.

   REST jsem taky nepochopil ve srovnání se jmenovanými technologiemi
   REST – webová služba postavená na HTTP protokolu
   Socket.io – javascript library pro realtime webové aplikace
   Erlang – programovací jazyk pro distribuované a vysoce dostupné aplikace s odolností protí selhání
   XMPP – jednoduchá implementace protokolu pro posílání zpráv a stavů (dříve Jabber)
   ZeroMQ – komponenta pro decentralizovné distribuované posílání zpráv ()
   RabbitMQ – implementace Message broker pro asynchronní odesílání a přijímání zpráv (Message Queuing) napsaná v Erlang

   Jde vlastně o růzdné technologie, impelementace, protokoly, programovací jazyky nabízející jiné možnosti komunikace – toto jsou asi ty trendy věci, kterých se máme dle první kapitoly vyvarovat :)

   Jinak souhlasím, že jde o takovou slátaninu myšlenek, bez ladu a skladu, ale pokud mám hodnotit obsah myšlenek, tak se s většinou ztotožňuji.

   XMPP ala jabber, byl myslím komunikační protokol pro google talk a podobných kecálkům. Nevím, připadá mě, že je to už za zenitem

 3. librucha

  Souhlasím s Ondřejem
  Stejně tak jako Ondřej, ani já jsem to nedokázal dočíst do konce. Připomnělo mi to agitace bývalého režimu nebo ještě lépe přesvědčování věřících někde v Západní Virginii.

  Když programátor filozofuje je to horší než když filozof programuje.

  1. Jura

   Re: Souhlasím s Ondřejem
   Po 14. letech programování si myslím, že vývoje software je soustavné filozofování. Hledání správného přístupu v programování, je jako hledání smyslu života, proto dobrý programátor musí filozofovat :)

 4. Dom

  Souhlasím s prvním komentářem, taky jsem článek nedočetl. Autor plácá všechno možný dohromady. Naučit se každej rok jeden jazyk? Blbost… Možná mít o něm ponětí. Jazyk se za rok nenaučíte, rozhodně ne pořádně a do hloubky. Kterej si vybrat? Ten, do kterýho se zamilujete ;-)

 5. Jura

  Celkem pěkný popis jak si zachovat radost z programování, ale některé zmíněné rady je třeba brát s rezervou – někdy je chyba ve firmě, ale někdy je chyba ve vás.

 6. Vláďa Macek

  Díky!
  Díky autorovi a překladateli a komentujícím! Já to do konce dočetl, velmi inspirativní. Ale na to přece nemusím se vším souhlasit. Zajímavé odkazy a citace!

  Ondřej Novák komentoval velmi trefně, dík!

  Vláďa (40)

 7. Uf

  zkušenosti
  55, v IT 30 let – bohužel zkušeností málo:

  • aby se člověk naučil něco nového, je třeba odejít z firmy, jinak
  • vláčíte kouli starých projektů a technologií a ubíjí vás nedostatek
  • času je potřeba se učit něco nového, jinak člověk zakrní a zleniví – ale učit se do šuflíku (co kdyby nebo „to je ale zajímavé“) je k ničemu – vyzkoušet, to ano
  • kdysi jsem se rozčiloval, že internet
   považuje za jedinou formu aplikace webovou – a co desktop (třeba
   editor)?, co mainframové programy
  • teď vidím, že ano. všechno už se několikrát vrátilo v jiném hávu
  • je tolik zajímavých věcí na hraní, že nebudu nikdy starý
  • ani po letech nepoužívám základní, jednoduchou a přesto geniální metodu rozděl a panuj, nejsem pako?
  • i když toho vím hodně, nejsem odborník, o kterého by se firmy praly
  • starý programátor není tak rychlý, ale je poctivý a přemýšlí o své práci a dopadu pro uživatele

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=18993