24 komentářů k článku Python profesionálně: dynamické parametry, generátory, lambda funkce a with:

 1. BeryCZ

  díky

  fakt díky,dobrý článek… jen bych dodal, že kwds se (možná i častěji) pojmenovává jako kwargs

  a jsem opravdu rád za dictionary comprehensions v py3.x :) super, díky

 2. Domogled

  díky

  Moc děkuji za tento seriál. Dneska to pro mne bylo sice spíše opakování známého, ale zase v minulém dílu byly triky, které jsem neznal a které se mi líbily. Těším se na další pokračování a ať Vám chuť do psaní vydrží.
  Petr

 3. Havri

  Více myšlenek

  Pokud lze ještě nějak ovlivnit obsah budoucích článků, tak bych chtěl poprosit, aby to bylo více zaměřené na myšlenky, best practice nebo zkrátka něco, co je více vzdáleno syntaxi jazyka. Seriál zatím na mě působí jako ukecanější seznam „tipů a triků” pro Python a to si můžu přečíst jinde. Na Stack Overflow je jich celá hromada a zatím se v těchto dvou dílech neobjevilo snad nic, co by nebylo i v tomto seznamu.

  http://stackoverflow.com/questions/101268/hidden-features-of-python

  1. Martin Hassman

   Re: Více myšlenek

   První dva díly seriálu byly zaměřené na syntaxi a dle ohlasů to čtenářům pomohlo, takže se i nadále tomuhle přístupu nijak striktně vyhýbat nebudeme. Další díly jsou už posunuté jinam, uvidíme, zda vyhoví i vám.

   1. blizz

    Re: Více myšlenek

    a syntax highlighter nebude? alebo je taky problem pridat par riadkov js kodu? ak ano tak mi dajte pristup na ftp a ja to updatnem aj sam.

    1. Martin Hassman

     Re: Více myšlenek

     Highlighter bude. Co znamená onen *taky* problém? S tím ftp je to v dnešní době už trochu naivní, ten tu nepěstujeme 8-)

      1. Martin Hassman

       Re: Více myšlenek

       Ach tak. Na slovenčinu bez diakritiky si na příště budu muset pořídit tlumočníka 8-)

  2. Lukas

   Re: Více myšlenek

   Osobně mi stávající přístup zcela vyhovuje. Stack Overflow je sice web ke nezaplacení, ale domnívám se, že formát, který je zde zvolený, je ideální (detailnější vysvětlování, popisnost, dobře volené příklady).

 4. kutr

  Generátor

  Já bych měl dotaz k těm generátorům. Je to speciální pojem v Pythonu nebo se to obvykle používá? Já to znám z jiných jazyků pod anglickým termínem „list comprehension“ a už dlouho hledám český termín.

   1. Ales Zoulek

    Re: Generátor

    Ta terminologie je tam trosku zmatena.

    – *Iterator* je objekt, ktery ma specialni API (hlavne __inter__ metoda), diky kteremu jde vkladat jednoduse od for cyklu (apod.) Tzn
    for x in my_custom_iterator:
    pass

    – *Generator funkce*, ktera zjednodusuje vyvareni interatoru tak, ze nemusite definovat celou tridu, pouzice fci, ktera ma yield.
    def my_custom_ite­rator():
    yield 1
    yield 2

    – *Generator expression* je dalsi zjedoduseni, kde neni treba pouzivat ani funkci, pouze vyraz kratky vyraz ve stylu:
    my_custom_iterator = (i for i in …)

    Tzn. oboje je v zasade syntactic sugar, jak vytvorit objekt s iterator API.

    – *List comprehension* je zjednoduseny zapis na vytvareni listu.
    [ x for x in … ]

    Interatory to jsou v zasade vsechno.
    Za generatory se obvykle oznacuje generator expression, nebo generator fce. A dava se tim (podle kontextu) najevo, ze nejde o list comprehension (apod) a tedy ze se nevygeneruji vsechny prvky predem, ale generuji je postupne s kazdym pruchodem cyklu.

    1. Honza Kral

     Re: Generátor

     Souhlas, clanek je trochu zmateny co se tyce rozdilu mezi iterator, iterable, generator, generator expression a list/dict comprehension.

     Jinak pro upresneni (kdyz uz jsem za hnidopicha ;) ): __iter__ je magicka metoda ktera ma vracet iterator (je volana built-in funkci iter()), iterator je v podstate cokoliv co ma metodu .next() ktera vraci prvky a vyhodi StopIteration na konci. Iterable je pak cokoliv co ma metodu __iter__. V praxi to funguje tak, ze kdyz napisu

     for x in cokoliv

     tak se na cokoliv zavola __iter__() a na vracene hodnote se vola .next() do te doby dokud nenastane vyjimka StopIteration a predava se do promenne x.

     1. Petr Jediný

      Re: Generátor

      Ještě malé doplnění – v Pythonu verze 3 byla Honzou zmíněná metoda next přejmenována na __next__

 5. Honza Kral

  Sort + DRY

  Diky za clanek, pridavam par pripominek a doplnujicich informaci.

  Prosim nepouzivejte parametr cmp pro sort pokud to neni absolutne nutne. Parametr key dokaze v 99.9% pripadu dosahnout toho sameho jednoduseji a efektivneji (je zavolany jen jednou na kazde hodnote v listu):

  dates.sort(ke­y=lambda x: x.isoweekday())

  casto ani neni potreba psat vlastni lambdu a da se pouzit operator.attrgetter a operator.item­getter, navic v pythonu 3.X uz cmp= parametr u sort funkci ani neni. Vice info na: http://wiki.python.org/moin/HowTo/Sorting

  Autor spravne kritizuje ze neni dobre kopirovat na vsechna mista kde se pouziva nejaky iterator nejaky kod a pak navrhuje zlepseni ktere spociva v tom ze na dana mista nakopiruje jiny kod – obalujici funkci. To je zajiste zlepseni ale stale to neni v souladu s „DRY“ – v tomhle pripade by bylo mnohem vhodnejsi naimplementovat lazy loading tak, aby kdyz nekdo pristoupi na atribut (ci cokoliv jineho) na objektu ktery neni nacten, tak se objekt dotahne. Tim padem se programator nemusis starat o obalovani kodu vsude (coz je znacny prohresek proti DRY) a zaroven se tak zaruci to ze se nikdy nedotahuje nic zbytecne.

 6. PMD

  Pythonista

  Nechci autora urazit, ale připadá mi, že s Pythonem zas tak moc velké zkušenosti nemá. Nemá jasno v terminologii, zvyklostech (kwargs), ani best-practices. Nezná Honzu Krále:) Jinak článek je to docela dobrý, pěkně se čte, rád si osvěžím svoje znalosti, ale pro někoho, kdo si nedokáže opravit drobné nepřesnosti, může být zavádějící.

 7. .

  Re: Python profesionálně: dynamické parametry, generátory, lambda funkce a with

  Zřejmě ještě stále nejste v Pythonu zběhlý.

 8. starenka

  Titulek musí být dlouhý alespoň 4 znaky

  Jestli je soubor zavrenej se imo cistejc zjistuje pomoci f.closed a ne tim, ze se do nej pokousim zapsat ;)

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3623