Komentáře k článku

Velmi rychlý přehled Elm

Elm je funkcionální reaktivní jazyk, který se kompiluje do (klientského) JavaScriptu. Elm je silně typovaný, díky tomu je překladač schopen zachytit většinu chyb okamžitě a vypsat snadno srozumitelná chybová hlášení. Elm se hodí k tvorbě webových uživatelských rozhraní a her.

Zpět na článek

2 komentářů k článku Velmi rychlý přehled Elm:

 1. petrbolf

  Super, dík za článek (překlad).

  Ještě doplním odkaz na tutoriál komplexnější CRUD aplikace.

  Pro zajímavost, jak se dívat na výsledný zkompilovaný javascript? Je lepší ho brát jako black box a moc se nezajímat o to, co se tam děje?

  První pohled mne trochu vyděsil, obyčejný hello world vytvoří 10 000 řádků javascriptového kódu a i ten text se do stránky vypíše javascriptem a ne přímo do html . Na druhý pohled je to už lepší, jak jsem se díval, většina toho kódu je implementace virtual domu (nenačítá externí knihovnu, má to celé v sobě) a pak spousta objektů a funkcí, které odpovídají různým prvkům jazyka Elm (jako objekty Elm.Native, Elm.Native.Graphics, Elm.Graphics, …. a k nim funkce Elm.Native.make, Elm.Native.Graphics.make, Elm.Graphics.make, …)

  On ten kód je poměrně čitelný, není minifikovaný a je pěkně odsazený (až na některé „knihovní“ pasáže zřejmě souvisejicí s virtual domem) a tak není až takový problém pochopit co se tam děje.

  To jen tak ze zvědavosti. Chápu, to je asi jako programovat v Javě a zkoumat bytekod a nebo programovat v c++ a zkoumat assembler.

  A pak je tu ještě část v Haskellu, která ten elmový zdroják překládá do toho javascriptu. Také zajimavé téma na dlouhé zimní večery :-)

  1. Robin PokornýAutor příspěvku

   Re:
   Díky, ten tutoriál jsem neznal, vypadá dobře.

   Ohledně velikosti, React má asi 150 KB (minifikovaný) a když jsem zminifikoval svůj malý projektík v Elmu, dostal jsem se na přibližně stejné číslo. Oboje je asi kanón na menší projekty ;-)

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=18131