Komentáře k článku

SIGFOX – do ČR brzy přijde síť pro internet věcí

V květnu oznámila společnost SimpleCell Networks (dříve Blue Cell) ve spolupráci s T-Mobile,  že začnou v ČR budovat síť pro komunikaci M2M, tedy Machine to Machine, populárně Internet of Things. Síť využívá technologii SIGFOX. Tento týden oznámili celoplošné pokrytí ČR na rok 2016. V článku se dozvíte, jak to celé funguje a uvidíte i praktické ukázky.

Zpět na článek

11 komentářů k článku SIGFOX – do ČR brzy přijde síť pro internet věcí:

 1. petr

  Nemám a nikdy nebudu mít zájem
  Takže cloud u cizí firmy s přístupem k vašim datům (a přístup vlád, hackerů/crackerů…). A prakticky všechna zařízení, co byla někým zkoušena, měla závažné bezpečnostní chyby.
  Tyhle bezpečnostní šmejdy, a NSA šmírovací hračičky ať si strčej za klobouk.

 2. MW

  Re: Nemám a nikdy nebudu mít zájem
  A co váš internetový provider? Mobilní operátor? To jsou taky cizí firmy s přístupem k vašim datům…

 3. Martin Hassman

  Re: Nemám a nikdy nebudu mít zájem

  Já teď jen marně přemýšlím, jak byste takové celorepublikové pokrytí řešil jinak? Vlastními náklady? 8-)

 4. segedacz

  Re: Nemám a nikdy nebudu mít zájem
  Popravdě centrální úložiště společnosti Sigfox mě taky trošku překvapilo. Čekal bych, že si půjde vybrat (při registraci zařízení do sítě) endpoint. Takhle bych se bál propustnosti/vytíženosti jejich serverů.

 5. filip.jirsak

  Re: Nemám a nikdy nebudu mít zájem
  Stejně to musí jít přes jejich infrastrukturu a přes nějaké jejich alespoň dočasné úložiště, které zprávu uloží pro případ, že by se ji nepodařilo hned doručit na koncové zařízení. Stejně jako je to třeba u SMS zpráv. Takže na propustnosti infrastruktury provozovatele budete závislý tak jako tak.

  Navíc – spočítejte si ten objem. Maximálně 140 zpráv denně, 12 bajtů na zprávu. Takže jedno zařízení může denně poslat 1680 bajtů. Když budete mít v síti 10 milionů klientů a každý využije maximum, je to necelých 17 GB denně.

 6. segedacz

  Re: Nemám a nikdy nebudu mít zájem
  Chápal bych, kdyby to bylo uložené (třeba jen dočasně) u T-Mobilu. Ale Sigfox to asi nebude provozovat jen v ČR a pak ty čísla mohou být někde jinde. A i tak je ten odhad IMO dost nízký, vždyť jen @stepanb bude mít několik senzorů jen v lednici. ;-)

 7. honzabenes

  Přílišná centralizace
  Zajímavá věc, jen mi vadí, že to má jedna společnost. Lepší by bylo, kdyby to začali cpát do wifi routerů a pak k tomu vybudovali incentivizační systém (třeba použitím nějaké kryptoměny), který by motivoval lidi k tomu aby ty sítě byly open.

 8. karel

  Re: Nemám a nikdy nebudu mít zájem
  Já mám velký zájem, v podstatě pokud chcete něco dělat nezbyde vám nic jiného než důvěřovat nějakému poskytovately připojení či jiné služby, navíc ten systém přenáší zprávy nikdo vám nebrání v tom je mít šifrované.

 9. Miloš Adámek

  Dopplerův jev?
  Zaujala mě informace ohledně potencionálních problémů souvysející s Dopplerovým jevem.
  Spočítal jsem si, snad i dobře, že při rychlosti 300km/h je změna frekvence cca 250Hz.
  Šířka pásma pro IoT, alespoň co jsem na internetu našel, je 125kHz.
  Zdá se mi, že to by nemněl být problém. Nebo se pletu?
  Díky za každé info.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=15807