12 komentářů k článku SVG pro webaře:

 1. pavel

  inline SVG
  Fajn, ze tu clanek vysel, SVG se pouziva stale malo navzdory sve jednoduchosti a prirozenosti pro prostredi webu.
  Divim se, ze clanek nezminuje inlinovani, kdy je SVG vlozeno do (X)HTML.

  <!DOCTYPE html>
  <html>
  <body>
  <svg width="300" height="200">
   <polygon points="100,10 40,198 190,78 10,78 160,198" style="fill:lime;stroke:purple;stroke-width:5;fill-rule:evenodd;" />
  </svg>
  </body>
  </html>
  

  Dale by stalo zminit plugin do JQuery-SVG: http://keith-wood.name/svg.html

  1. Martin MichálekAutor příspěvku

   Re: inline SVG
   Článek je převzatý z mého blogu. Tam bylo cílem ukázat základní použití SVG dnes a odstranit hlavní bariéry bráníci jeho použití v praxi. Témata typu inline SVG jsou skvělá – nechcete o tom něco sepsat?

   jQuerySVG jsem zatím neznal, díky za doplnění k tématu!

 2. fczbkk

  pointer-events
  Veľmi užitočná a nie veľmi známa vlastnosť SVG je pointer-events. Definuje či má daný SVG objekt zachytávať eventy (a ak áno, tak v ktorých oblastiach). Dá sa to nastaviť ako vlastnosť objektu alebo pomocou CSS. Ak jej nastavíte hodnotu none, nebude daný SVG objekt odchytávať žiadne eventy.

  Takže ak napríklad na stránke pomocou CSS vykreslíte peknú veľkú šípku, ktorá bude upozorňovať na nejaký element, táto šípka neznemožní klikanie na obsah, ktorý prekrýva. Čo by ste dosiahli len veľmi komplikovane, ak by ste tú šípku vložili na dokument obrázkom.

  1. Jirka Kosek

   Re: pointer-events
   Jen doplním, že pointer-events fungují se všemi elementy na stránce, ne jen s SVG. Takže jde upravit chování i běžných elementů HTML nebo třeba canvasu.

 3. Jirka Kosek

  Historická poznámka
  Z pomalého rozšíření SVG bych nevinil jen Microsoft, ale i Adobe. Ve starších verzích IE se pro vykreslování SVG používal SVG Viewer or Adobe, což na svoji dobu byla dost pokročilá implementace SVG. Pak ale Adobe koupil Macromedii (původní autor Flashe) a vše co konkurovalo Flashi dal Adobe k ledu. Přitom Adobe bylo kdyby jedním z hlavních proponentů SVG.

  1. Jirka Kosek

   Re: Historická poznámka
   To mám dneska tak špatný den, nebo ty příspěvky jdou přes nějaký filtr:

   or -> od
   kdyby -> kdysy

  2. Martin MichálekAutor příspěvku

   Re: Historická poznámka
   Jirko, díky, ale jsem smutný. Kazíš mi pohádku o zlém Microsoftu! :-)

 4. vhor

  Jak řešíte fonty?
  Narazil jsem u SVG na problém s písmem – v závislosti na kombinaci prohlížeč/operační systém a nainstalovaných fotech může vypadat text v SVG různě a může mít různou velikost. Dále některé prohlížeče umožní v konfiguraci definovat minimální velikost písma na stránce a toto nastavení se vztahuje i na SVG. Při zmenšení vloženého SVG se pak písmo nezmenší a vypadá to velmi ošklivě. Ladil jsem to u mapy sítě ve formátu SVG. Máte někdo tip na řešení těchto věcí?

  1. Jirka Kosek

   Re: Jak řešíte fonty?
   Fonty jsou problém a nejen v SVG. Minimální velikost font-size by se na SVG vztahovat neměla, to bych považoval za chybu prohlížeče. Zkuste různé hodnoty vlastnosti text-rendering.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=13299