Komentáře k článku
Symfony po krůčkách – Twig

V dnešním díle si představíme výchozí symfoňácký šablonovací systém – Twig, který nám umožňuje krásně oddělit aplikační vrstvu od prezentační. Díky šablonám nemusíte (a ve Twigu ani nemůžete) míchat PHP a HTML kód. Další výhodou Twigu je bezesporu zvýšení bezpečnosti vaší aplikace za pomocí automatického escapování obsahu proměnných.
hm nic moc, teda clanek asi dobrej, ale syntaxe twigu, to by se jeden upsal psat vsude end neco.
Pokud píšete v PSPadu tak asi ano, možná by jste se upsal :)
Díky šablonám nemusíte (a ve Twigu ani nemůžete) míchat PHP a HTML kód.
Proč je to výhoda? Přijde mi, že jste jenom nahradili jeden programovací jazyk jiným. Místo abyste míchali PHP a HTML mícháte HTML a Twig.
Re:
zopar vyhod:
atd atd
twig pouzivame nie len v symfony projektoch, ale takisto pre staticke webstranky ci newslettre (pomocou php compilacie alebo gulp-twig). v podstate okrem drupal7 php na front-ent nepouzivame.
wordpress projekty bez twig (plugin timber) uz nerobim, oddeli sa ‚fuknkcna‘ cast kodu od templatu a do twig templatu uz posielam pripravene premenne a tak mam nieco v zmysle ‚VC‘
aj drupal 8 uz konecne podporuje twig.
odporucam vyskusat a urobit si vlastny nazor, ale zatial nepoznam nikoho, kto by radsej miesal ‚php a html‘ :)
Re: Jarda
Výhoda je, že všichni krom programátora se v šabloně krásně vyznají a ví, že cokoli v blocích {% %}, {{ }} nemají upravovat ;-)
Re:
Jednoduše proto, že míchání kódu do šablon smrdí několika problémy. Nejdůležitější je čitelnost šablon pro kodéry, kteří cokoli v {% %}, {{ }} a {# #} jednoduše ignorují.
Rozšiřování Twigu
Chápu, že je článek zaměřen pro začátečníky. Nicméně je třeba dodat, že si můžeme Twig opravdu jednoduše rozšiřovat o jakékoli vlastní funkce. Vím, že spousta lidí toto potřebuje, je zvyklá na vlastní funkce (např. ve Smarty apod.) Viz dokumentace.
Výhodou Twigu zabudovaného uvnitř Symfony je, že nemusíte nic nastavovat a z Controlleru rovnou voláte metodu render() takto:
Případně můžeme metodu Controlleru nastavovat pomocí anotací:
Pro více informací o anotacích v Symfony najdete v dokumentaci…
Re: Rozšiřování Twigu
Trošku spoiler do příštího dílu, viz poslední odstavec v článku :) Tady šlo o to představit Twig jako samostatnou komponentu. Ale každopádně díky za komentáře.
Re: Rozšiřování Twigu
Asi bych měl články číst do konce :-)))))
Pěkný článek, někdy mě taky štve ta ukecanost twigu, ale přijde mě to lepší než cpat značky do html jak to dělá třeba nette (nevím jak se jmenuje ten systém tak říkám nette).
Každopádě přístě doufám bude i embed, řekl bych, že se na něj dost zapomíná.
A trocha hnidopištví: rozhodně bych se nebál napsat, že date() je prostě DateTime https://github.com/twigphp/Twig/blob/1.x/lib/Twig/Extension/Core.php#L486
Re:
Jmenuje se to latte. A zajímalo by mě v čem vidíte, že je zápis twigu lepší? Zatím vidím zásadnější výhodu twigu v tom, že neumožňuje eval. Jinak umí cca to samé co latte. A zdá se, že i kontextové escapování (což byla až do nedávna unikátní feature pouze latte).
Re:
No Twig nemá automatické kontextové escapování, ale upřímně, jak často to člověk využije? Mi nechybělo za rok a půl práce s Twigem ani jednou :) Syntax Twigu se mi dostala pod kůži prakticky okamžitě a přijde mi přehlednější než syntax Latte, ale to je čistě můj subjektivní názor.
Re:
Ehm, vždycky?! Zvláště pokud děláte v html, a čtete Špačka?
Re:
Jasné, já měl na mysli, že v drtivé většině případů si vystačím s výchozím HTML escapováním. Pokud potřebuji escapovat jiným způsobem, musím to prostě Twigu říct :)
Re:
Twig podporuje nastavení
'autoescape' => 'filename'
(namísto standardního'html'
) – viz http://twig.sensiolabs.org/doc/api.html#environment-options.Pak autoescapuje v každém souboru podle jeho přípony. Takže
template.html.twig
escapuje jako HTML,template.css.twig
jako CSS atd.Pokud nepotřebujete míchat více jazyků v jedné šabloně, tak se bez kontextového escapování, jako je v Latte, obejdete.
Re:
Ach jo, to jsou pořád argumenty…
Ve výsledku se obejdu bez spousty věcí, vždycky to můžu psá v čistém php.
Re:
:D :D :D :D tohle pobavilo :D :D :D :D
Ne, teď vážně. Pokud šablonovací systém neumí automatické kontextové escapování a kontexty tudíž musím escapovat ručně, tak je mi takový šablonovací systém popravdě řečeno úplně k ničemu. To můžu psát šablony rovnou v čistém PHP (a naučit kodéry, že na kód mezi
<?php
a?>
se nesahá ;)) a nepotřebuji k tomu instalovat a nastavovat zbytečně další knihovnu :)Sleduju tuhle sérii článků pravidelně a přestože si nemyslím, že by Symfony balíčky byly špatné, z toho co jsem viděl mi příjde, že místo praktičnosti z těch knihoven čiší nějaká překomplikovaná akademická čistota, či co. V případě Twigu je to vidět už jen na tom, že existují 2 syntaxe maker – jedna „vypisovací“ a druhá „akční“. Beru tyhle články jako zajímavé okénko, ale používat něco z představených balíků denně, to bych fakt nechtěl :)
Re:
Za ty roky s Twigem jsem ještě nenarazil na situaci, kde bych potřeboval automatické escapování.
V drtivé většině si vystačím s defaultním html režimem (tzn vůbec to neřeším) a když náhodou potřebuju něco speciálního jako třeba atribut, tak to prostě výslovně uvedu (
<a href="{{url|e('html_attr')}}">
). Na druhou stranu mě ale nenapadá kód, který bych do atributu nemohl escapovat defaulním html režimem a způsobil by nějaký zásadní problém.Samozřejmě by bylo super, kdyby twig kontextové escapování měl. Je to ale důsledek toho, jak vůbec funguje. Neparsuje šablonu, takže kontext nezná. Zároveň ale díky tomu jde snadno použít na cokoliv a nejen HTML.
Nad Twigem nicméně existuje ještě nadstavba Twital (https://github.com/goetas/twital). Tam už se šablona parsuje (a musí tedy být HTML5 validní), takže tam by kontextové escapování fungovalo.
Re:
Jasně, výchozí HTML escapování dozajista stačí v celé řadě případů, ale běžně přecházím z jednoho kontextu do druhého tak často, že nechci myslet na to, že musím ručně přepnout kontext, aby se data vyescapovala správně. Pokud používám šablonovací engine, potřebuji a chci se spolehnout na to, že escapování vyřeší v 99% případů bez mého zásahu.
I Latte se dá použít na cokoli a nejen HTML :)
Re:
Fascinuje mě vyzdvihování kontextového escapování v latte a přitom nikdo nezmíní super featuru:
Re:
Zmínil. Jen je otázka, zda je to výhoda nebo nevýhoda latte – skutečnost, že toto nejde moc dobře zakázat (a nebo minimálně nevím jak).
Re:
Je to Latte a do html tagů nic spát nemusíš. Můžeš používat klasické makra místo n:makra. Někomu vyhovuje jedno a někomu to druhé.
Re:
Ahoj, díky za připomínky, embed příště rád zařadím :)
Jinja
Neco mi to silne pripomina, ze by Jinja2 ?
Re: Jinja
Dokonce to má Twig napsané na hlavní straně – vychází ze syntaxe Jinja2
Este by som doplnil ze pisat tagy s pomlckou vas zbavia novych riadkov {{- nieco -}}, {%- if nieco -%}…
Re:
nejen nových řádků, ale všech bílých znaků
sandbox
Trochu mi tady chybí zmínka o velice silné vlastnosti, kterou je sandbox což např zde zmiňované Latte nemá (teda nemělo co jsem si o ně naposledy četl).
Zdravim,
TWIG jsme pouzivali cca 2 roky na jednom vetsim projektu, ale po nejake dobe nas zacla brzdit doba kompilace sablon a hlavne nemoznost pouzivat sablony na strane klienta. Presli jsme tedy na React a jsme moc spokojeni. Produktivita je o nekolik levelu vyse a sablony muzeme pouzivat jak na strane serveru tak na strane klienta.
Re:
Co se týče kompilace tak tam těžko něco poradit (já na toto ještě nenarazil), ale šablony se na straně klienta používat dají viz https://github.com/justjohn/twig.js
S twig.js mate pravdu, nicmene tato knihovna nepokryva veskerou funkcionalitu serverove verze, tudiz je temer nepouzitelna, to uz ani nezminuji tvorbu vlastnich rozsireni. Pokud bych chtel vytvorit TWIG rozsireni, musel bych jej vytvorit 2x, jednou pro PHP TWIG a jednou pro twig.js, coz mi neprijde zrovna efektivni. Pokud namisto TWIGu pouziji treba React.js, tak takovehle nesmyslnosti resit vubec nemusim, mam jednu knihovnu jak pro server side, tak pro client side.
Re:
to je pravda. s tím musím souhlasit. nicméně twig.js už pokrývá značnou část twigu a je to aktuálně jen otázka času viz https://github.com/justjohn/twig.js/wiki/Implementation-Notes (navíc ten projekt je poměrně živej). Kolik reálně vlastních rozšíření do twigu potřebujete? Já v současné době mám jen dvě a i tak bych se bez nich obešel.
U reactu člověk zase musí pořešit server rendering (teda já osobně bych ho určitě musel řešit) a to ve spojení s PHP taky není úplně nejtriviálnější.
Re:
ako presne renderujes React na serveri?
cez node.js alebo existuje dake napojenie na symfony? nieco ako nahrada napr twigu?