11 komentářů k článku Tak nám zpřístupnili JavaScript:

 1. Sten

  DOM místo document.write
  Za document.write bych občas odřezával optické kabely, např. Mapy.cz API nebo Google Maps API tím dokonale znemožňují použití ve validním XHTML ve striktních prohlížečích.

 2. ...

  javascript - alebo ako generovat stranky co najmenej efektivne
  Zoberieme jedneho "web dizajnera", ktory doteraz fungoval len na html, naucime ho javascript a nechame ho pracovat.
  Preco sa trapit s nejakymi sablonami/templatmi pre oddelenie logiky od vzhladu, ked mozme napisat server-side kod (cosi v zmysle "echo "moj javascript kod";), ktory generuje javascript, ktory generuje html a mame to vsetko tak pekne "konzistentne".

 3. Anonym

  scripty
  web kterej nefunguje bez scriptu je web nahowno a zustane to tak at uz si schvali kdo chce co chce. Tim nerikam, ze scriptovani je spatny, jen to, ze web, pokud je kvalitne udelan, musi poskytnout veskerou funkcionalitu i s vypnutym scriptovanim (a ne debilni hlaska typu "nemate povolen javascript = mate smulu").

   1. onge

    Re: scripty
    Existuje cosi jako funkcni degradace (pro manazery pozitivne nazyvana "progresive enhancement"). Jinymi slovy, zachovani funkcnosti bez javascriptu JE v jistem smyslu best practice, podobne jako vytvareni validni (X)HTML.

    Je dulezite si uvedomit, ze se nemusi jednat o plnou funkcnost, ale o minimalni funkcnost. Napr. mapy by mohli zobrazovat vyrez mapy bez moznosti posouvani, bez javascriptu uplne bez problemu. Ale jelikoz si mapy nelamou hlavu ani s validnim HTML, tak chtit po nich tohle by bylo opravdu moc:)

    Takze ja netvrdim, ze web, co nefunguje bez javascriptu je na hovno, tvrdim, ze dobre udelany web funguje bez javascriptu (a to je fakt, ktery lze tezko vyvratit)

     1. petr_p

      Re: scripty

      Až na to, že před příchodem AJAXu, takto vypadaly webové mapové služby i pro pracovní stanice. Dnes se na starou službu přilepí nová doména a můžeme se chlubit, jak jsme pokrokoví.

      Problém je, že tohle není odstupňovaná služba. Vypněte si javascript a vlezte na http://www.mapy.cz/. Na místo rady, že podobnou službu ale funční můžete najít na http://wap.mapy.cz/, na vás vybafne červená chybová hláška: Pro správnou funkčnost aplikace je vyžadován zapnutý javascript ve vašem prohlížeči a konec.

     2. Martin HassmanAutor příspěvku

      Re: scripty
      Škoda jen, že z pohledu použitelnosti to uživatelům bez JavaScriptu moc nepomůže. Google Maps to řeší zajímavě, ty v případě vypnutého JavaScriptu rovnou přesměrují na bezskriptovou verzi map (koho zajímá, jakým trikem to dělají, nechť se podívá na obsah značky noscript, kterou mají v HTML hlavičce stránky). U Map.cz by pomohlo i pokud by se při vypnutém skriptování kromě hlášky upozorňující na vypnuté skripování objevil také třebas jen odkaz na ty wapovou verzi. Tak ji těch pár uživatelů snadno objeví.

 4. petr_p

  Přístupnost nikoho nezjímá

  Jak bychom mohli chtít po tvůrcích webových stránek, aby opustili hrůzostrašné techniky typu document.write(), když ani nejsou schopni při předepsání barvy popředí zároveň dodefinovat barvu pozadí.

  Zkuste si nastavit jako implicitní barvy bílou na černé a projděte se po webu. Neuvěříte svým očím (doslova).

  1. Sten

   Re: Přístupnost nikoho nezjímá

   Zkuste si nastavit jako implicitní barvy bílou na černé a projděte se po webu. Neuvěříte svým očím (doslova).

   Měl jsem (bílá na černé je na CRT pro oči šetrnější) a největší problém byly extrémně kontrastní obrázky, hlavně u obrázkových menu. Pokud je (pře)definována barva popředí a není definována barva pozadí, je to často čitelné i na černém pozadí (něco jiného by bylo pozadí s barvou podobnou barvě popředí).

   Btw. svým očím nevěřím často ani při zachování černé na bílé :)

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=2873