Komentáře k článku

User experience pro vývojáře

Použitelnost (Usability), User Experience (UX), ergonomie – to jsou slova, která často bývají komentována nelichotivě, jako nesmysly, výmysly, „zlatý důl pro poradce, co pořádnou práci nedělají, ale chytří jsou jak rádio…“ V článku se pokusíme toto nelichotivé klišé trochu poopravit a vysvětlit si, oč vlastně jde.

Zpět na článek

14 komentářů k článku User experience pro vývojáře:

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: Zdroj

   Myslíte hned nahoře to „Následující text je překladem článku User Experience for Developers, který vyšel na webu UX Magazine. Autorem je Pek Pongpaet. Text je zveřejněn pod licencí CC-NC-SA.“ ??? Tak to tam je…

   1. Rypak

    CC-NC-SA licence

    Jak je to vubec s NC (jen pro nekomercni uziti) licencemi? Je potreba mit nejakou zvlastni dohodu s puvodnim autorem, povoleni? Vzdyt Zdrojak preci neni nejaka dobrocinna zalezitost — je to normalni komerce (vydavat clanky, inkasovat za reklamu a mit zisk).

    Jinak samozrejme diky za preklad, jsem za nej rad — jen me zajima, jak v praxi NC licence funguji (protoze komerce/nekomerce je trochu mlhave vymezeni, ta hranice neni uplne ostra).

    1. Martin MalýAutor příspěvku

     Re: CC-NC-SA licence

     Ta hranice není zcela ostrá, to je pravda, a právě proto se s těmi, co mají právě NC, snažíme nejasnostem předcházet – předem se dotážeme, zda je takové použití OK. A zatím všichni odpověděli, že s tím nemají problém: je to na webu, je to bezplatně k dispozici, tak – díky a hodně štěstí! Že je na stránkách reklama? A? Má být?

     Jen jeden autor byl poněkud nabroušený. Ten odepsal, že volná licence je právě od toho, aby ho nikdo neobtěžoval s takovými dotazy. ;)

     Takže asi tak. Většina autorů, co dávají svou práci pod CC licencí k dispozici, je ráda, že se jejich materiály a články šíří. Jde jim, dle jejich reakcí, spíš o to, aby jejich dílo bylo dostupné bezplatně než o to, aby nikdo jiný na tom díle nevydělal – anebo mají o výdělečnosti webových magazínů přesnější představu než vy. :)

     1. imploder

      Re: CC-NC-SA licence

      Myslím, že problém s volnými licencemi je v tom, že někdo by mohl články kopírovat na svůj web a tak na nich parazitovat. Lidi by si je pak mohli číst tam, bez reklamy, která je k nim přidaná na Zdrojáku. Takže by se pak mohlo stát, že lidi budou chodit číst články k tomu parazitovi a zdroják je bude jen produkovat a za reklamu nedostane nic (zobrazí se jenom tomu parazitovi, co si přišel článek zkopírovat). Zatím se to neděje, ale stát by se to mohlo – a pak by nebyla možnost se tomu právně bránit. Jak se díváte na tenhle problém?

      1. František Kučera

       Re: CC-NC-SA licence

       Nějaké „parazitování“ nehrozí tu moc nehrozí. Ta licence vyžaduje:
       1) uvádět autora (podle mého jak původního, tak překladatele)
       2) nekomerční užití (ano, sporné, mlhavé…)
       3) zachovat licenci

       I kdybych si ten článek zkopíroval na svůj blog, lidi budou pořád vidět, kdo ho napsal a kdo ho přeložil a příště půjdou raději k původnímu zdroji a budou to číst z první ruky.

       Další věc je zpoždění – článek vyjde tady, dnes, v tu chvíli má největší hodnotu, pak ta jeho hodnota už jen klesá, čím méně je aktuální, tím méně se na něm dá vydělat – a původní zdroj ho zveřejní logicky dříve než „parazit“.

       1. imploder

        Re: CC-NC-SA licence

        On by to ten člověk mohl dělat i nekomerčně a mít na kradení článků automatický skript. Lidi by tam pak chodili třeba právě proto, že by tam nebyly žádné reklamy.

    2. Sten

     Re: CC-NC-SA licence

     Tohle je opravdu zajímavá otázka, bohužel pro pana Krčmáře i Malého s jasnou odpovědí, která je vylučuje.

     V CC BY-SA-NC 3.0 Unported se píše:
     You may not exercise any of the rights granted to You in Section 3 above in any manner that is primarily intended for or directed toward commercial advantage or private monetary compensation. […]

     V CC BY-SA-NC 3.0 Česko se píše:
     Oprávnění poskytnutá nabyvateli podle ustanovení čl. 3 se vztahují pouze na užití Díla, jejichž primárním účelem není získání přímého nebo nepřímého obchodního prospěchu nebo jiného peněžitého plnění […]

     Oboje verze jsou evidentně ekvivalentní (i když na to jdou opačným přístupem) a zcela jasně vylučují i jakoukoliv reklamu (což je „exercise of rights directed toward commercial advantage“, resp. „nepřímý obchodní prospěch“), pokud je dílo zveřejněno primárně za účelem zisku z takové reklamy (a nemusí jít jen o finanční zisk, jak tak trochu mlží „nebo jiného peněžitého plnění“ v české verzi, platí to třeba i na výměnné reklamní systémy, neboť i to je nepřímý obchodní prospěch), což u Zdrojáku zcela jistě platí. Šedá zóna je až u osobních stránek, kde reklama je pro pokrytí nákladů na provoz, tam lze argumentovat, že zisk z reklamy nebyl primární účel zveřejnění.

     Mnoho autorů (zřejmě včetně Peka Pongpaeta) chce ale omezovat jen přímý zisk (prodej), ale měli by vědět, že to CC licence přímo neumožňují, protože nemají takovou variantu. Nicméně se to dá řešit tak, jak to udělal Zdroják, tedy že dostal od autora explicitní souhlas s publikací (což je vlastně licence poskytující výjimku z omezení CC BY-NC-SA).

 1. Petr Douša

  SigCHI

  Jako dobrý zdroj informací o UX doporučuji http://sigchi.cz/ – pořádají pravidelně dobré bezplatné přednášky. Nejbližší bude 24. ledna o moderování testů použitelnosti.

 2. zxc

  Bankovni weby

  Jedna vec mi vrta hlavou. Clovek by si rekl, ze kvalitni UX je otazkou penez v tom smyslu, ze pro bohate firmy neni problem vytvoreni kvalitniho webu zaplatit. Ale kdyz srovnam weby internetoveho bankovnictvi Komercni banky a Ceske sporitelny (to jsou bohate firmy) s weby svedskych bank, tak ty ceske z toho vychazeji katastrofalne. Ne spatne, ale katastrofalne. Ty ceske weby jsou slozite a neprehledne a pritom tam spousta uzitecnych funkci chybi. Kdyz jsem to rikal cloveku, ktery se neprimo na vyvoji tech ceskych webu podilel, tak nechapal o cem mluvim. Uznal ale, ze weby zahranicnich bank nikdy nevidel.

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: Bankovni weby

   Můj názor: Kdysi weby dělali programátoři. Pak si přizvali grafiky. Pak kodéry. Nakonec designéry. Většina firem v ČR se nachází ve stádiu 2, ty lepší ve stádiu 3, ty horší ve stádiu 1. Jen ty nejlepší koketují se stádiem 4.

   1. phase5

    Re: Bankovni weby

    Pak je jeste faze 5, kdy se designerovi poruci, aby to schvalne nebylo uzivatelsky pristupny. Predevsim z marketingovych duvodu (tohle se netyka zrovna internetbankingu, ale mnohych jinych webu).

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3397