17 komentářů k článku Úvahy „starého“ programátora:

 1. 5o

  Znalosti vôbec nie sú až také dôležité, dneska si všetko môžete vygoogliť práve, keď to potrebujete spraviť, takže ak ich treba zahodiť nie je to problém… oveľa dôležitejšie sú skúsenosti… a schopnosť rýchlo sa učiť.

  1. Luboš RačanskýAutor příspěvku

   Re:

   Znalosti vôbec nie sú až také dôležité, dneska si všetko môžete vygoogliť

   Tak tahle replika by u mě na pohovoru byla téměř jistě stopka. Doporučuji článek Patricka Zandla Znalost je na nic, škola má naučit obsluhu Wikipedie? Ne!

   Neznalost nelze nahradit vyhledáváním. Tvořit můžete, pokud máte na čem stavět, co modifikovat. Když tvoříte, nemůžete ztrácet čas tím, že si základní znalosti vyhledáváte. A z ničeho nic nepovstane. Z neznalosti nevznikne nové dílo ani dobrá odvozenina díla stávajícího, protože jak byste mohli odvozovat, když neznáte východiska. Základem nového je znát staré.

   1. 5o

    Re:
    Tak to sme sa asi úplne nepochopili.. ja som nič nepísal o základných znalostiach… a ešte že na tie pohovory nechodím… mám totiž vlastný biznis a vyvíjam svoj produkt… :) :)

 2. ondra-novak

  „Jsem na přednášce o React Native“
  „Mě, který nedávno vystřízlivěl z Angularu, to trochu deprimuje.“

  Deprimuje, no tady má odpověď

  „Za posledních dvacet let jsem se svezl na nejedné módní vlně „

  Problém Angular, React, JQuery ale i Python verze 1,2,3,… jasně ukazují na problem tzv překoného vývoje. Věci zastarávají protože jsou špatně navrženy, nevyhovují všem, a tak jiné týmy píšou alternativy. Na druhou stranu je to dobře, protože vzniká konkurence. Zánik Angularu 1 pouze ukazuje, jak špatný to framework byl (když ho opustili i sami autoři – jsem rád, že mi vývoj dal za pravdu)

  Za mě z toho plyne zásadní závěr. Nepos…. tedy neposadit se z každého nové modní vlny a než si zaplácám mozek další zbytečnou technologií tak si udělat analýzu na základě znalostí, které jsem se doposud naučil.

  “ čas od času musím zahodit nějakou znalost, kterou jsem poctivě načerpal, a nachystat se na další cestu. Tak to prostě je.“

  Je to jistý způsob myšlení, ale mě naprosto nevyhovuje. Možná to platí pro programátory z rapid developmentu,… jo, ti jsou nejlépe placeni, ale s jejich mizernou praci se potýkáme s každodenním živote

  „Polovina toho, co programátoři znají, bude za deset let k ničemu.“

  Výše uvedeným způsobem ano. Ten člověk zřejmě nemá vůbec představu o tom, co v budoucnu bude mít smysl a co ne. Tohle je krásná ukázka člověka, který se nic nenaučil. Toho zaměstnat jako analytika = krach firmy.

  Třeba core javascript tady bude dál, ale frameworky se budou střídat jak vojáci na stráži.

  Mimochodem, teď mě napadlo. Donedávna bylo v módě oddělení prezentační části od logické, šablonovací systémy, a tzv. špagetový kód byl tabu. A hopla, najednou tu máme React. Nedotknu se toho ani dlouhým bidlem. To je asi tak jako kdyby teď nějaká velká vlivná firma začla vyzdvihovat výhodu prefork-serverů, ač jsme všichni rádi, že jsme se jich konečně zbavili a všichni používají thready. Jiný příklad. po tom, co jsme opustili single-thread aplikace a máme multithread prostředí – hopla,javascript je singlethread, WinRT je singlethread a zdá se, že asynchroní programován async-await který těží z tohoto principu je na vzestupu… A nikomu to nepřijde divné. Ale pozor, javascript přináší … „workery!“ no to je boží technologie. Někdy se bavím tím, že vykládám javascriptáři mému kolegovi co všechno mohu na serveru v C++ dělat. Koulí oči na vrh hlavy.

  Technologie se točí v cyklu. Příklad: nejprve byly aplikace, pak terminály, pak aplikace, pak terminály, teď byla doba aplikací a přichází terminály (maskují to slovem cloud). Když člověk nechytne nějakou módní vlnu, netřeba se vzrušovat. Za pár let ji máme zpátky. Je naprostá ztráta času se to učit ve stejném duchu jak jdou cykly.

  “ Zaprvé povýšení na „seniora“ přinese něco víc než jen peníze: větší očekávání. Zaměstnavatelé potřebují svoje nejlepší programátory, aby byli lídry – pomáhali juniorním programátorům, dělali code review a pohovory, chodili na víc jednání a v mnoha případech, aby pomáhali udržovat komplex legacy softwaru, na kterém se podíleli.“

  Jedno základní pravidlo dobrého IT managera. Nikdy nepovyšuj programátora na managera. Tímto krokem ztratíš skvělého programátora a získáš mizerného managera. Z mýho pohledu, pokud senior je více samostatný programátor, který má pod sebou lidi, jako další jeho ruce, dostane větší projekt, zajistí si analýzu, rozdá úkoly, dělá ten code review. to je jeho práce. Ale rozhodně nemá být servant managera nemá suplovat scram mastera, nemá co dělat na poradách jiných než těch programátorských.

  „Možná jsem nakonec nic nového neobjevil, ale pro mě bylo užitečné zamyslet se o své kariéře z pohledu úpadku a akumulace znalostí.“

  V závěru článku to vypadá, že se ten člověk skutečně umí trochu poučit.

  1. Tobiáš Potoček

   Re:
   Trochu bych se zastal toho Reactu a obecně JavaScriptu, protože se mi zdá, že spousta námitek proudí jen z chybějícího hlubšího porozumění. React + Flux/Redux není v jádru nic jiného než jen další reinkarnace MVC architektury. Správně napsaná React komponenta neobsahuje o nic více logiky než odpovídající Latte/Twig/JSP šablona.

   Což dává hezkou nápovědu k tomu, co je opravdu důležité. Technologie přichází ve vlnách, občas to připomíná ping ping, nicméně ty principy na pozadí zůstávají neměnné. Když člověk vychází z těch principů, tak přechod mezi technologiemi zase tak bolestivý není. A na tu druhou stranu ignorovat nové technologie mávnutím ruky také není úplně dobrá strategie. React (a i ty „workery“) skutečně přinášejí něco nového. Za 5-10 let nebudeme na webu používat nástupce Nette/Symphony/SpringMVC, ale Reactu, ať už to bude cokoliv.

  2. Petr

   Re:
   Ok, takze Vase metoda je se na to proste vykaslat, protoze znate principy.

   A ted dostanete ukol navrhnout moderni webovou aplikaci. Co se stane? SPOILER: Zjistite, ze aktualne ji proste potrebujete napsat v Reactu, protoze kdyz ji napisete v necem starem, tak Vam vase principy nepomuzou. Proste to bude hnusny a rozhodne ne moderni.. Takze Vam nezbyde nic, nez se ten React naucit.

   Stejne tak to mate kdyz dostanete ukol udelat novou moderni mobilni appku, ktera pobezi na iOS i Androidu. Dvakrat ji psat nebudete, ma byt moderni => potrebujete moderni nastroje. Vase principy Vam k modernosti nepomuzou – takze se budete muset naucit React Native..

   Jenze tohle si Vy nepripoustite, protoze delate nejspis na nejakym velkym projektu, kde muzete sedet roky na stejne pozici na backendu..

 3. risototh

  Velmi trefny postreh. Nema zmysel sa ucit tie hype *.js vtakoviny, pretoze to je strateny cas. Dnes sa to clovek nauci, zajtra to pouzije a pozajtra je to totalne out… Ja asi po 15+ rokov v PHP (ktore poznam naozaj do detailov) zacnem investovat energiu do C/C++. JS hipster zalezitosti ponecham „lepicom“ bez znalosti co i len zakladnych algoritmov a googlicom.

 4. singerko

  Problem je, ze programatori sa ucia jazyky a nie techniky. Pokial sa niekto uci programovacie techniky, paradigmy programovania, navrhove vzory je o level vyssie. Jazyk je uz potom iba prostriedok a moze byt zameneny. Mam tiez 40 rokov a programujem ci objektovo, funkcionalne a je uplne jedno aky jazyk k tomu vyuzijem (java, perl, js, python, c, c++, bash, asp, visual basic …). Pokial pride dalsi jazyk, staci sa uz len naucit ako sa dana technika/paradigma da implementovat v danom prostredi.

  1. risototh

   Re:
   Ano, tiez zastavam nazor, ze konkretny jazyk je len forma zapisu a ten, kto si toto neuvedomuje, nie je programator. U mna vidim trocha vrodeny odpor k tejto modnej JS vlne, ze je strasne turbulentna. Bol som na kratkej prednaske React+Redux. Zaujalo ma to. Prisiel som domov, venoval vikend studiu a po prestudovani par „tutorialov“ na trosinka zlozitejsi „hello world“ som to vzdal. Na C/C++ mi staci gcc (na zaciatok), na PHP mi staci PHP, ale na tamto treba v podstate 10-20 toolov. Niekde je nieco asi zle… Tento clanok to hodne vystihuje https://hackernoon.com/how-it-feels-to-learn-javascript-in-2016-d3a717dd577f#.x5k34rjfi

   1. uetoyo

    Re:
    Souhlasím s názorem, že vývoj v JS je dost turbulentní…, ale pro vývoj GUI v C++ (či podobném) si také nevystačíte s překladačem, stejně jako v JS vám nestačí interpret pro vývoj moderního UI.

 5. Tobiáš Potoček

  Nářek
  Tento častý druh „nářku“ mě fascinuje. Samozřejmě, znalosti zastarávají, ale je skutečně od věci se ublíženě srovnávat s učitelem angličtiny, který bude pravděpodobně brát oproti programátorovi třetinový plat a jeho uplatnění je dost úzké, jinými slovy, celý život bude dělat jen tu jednu věc a to učit angličtinu? Programátor je jedno z nejzajímavějších povolání, když přijde na uplatnění, peníze, ale i určitou flexibilitu a svobodu. Kolik dalších profesí si může nomádit v takové míře jako vývojáři? To, že je nutné se doživotně vzdělávat, je jen velmi malá daň. A je otázka, jestli je to vůbec daň, můžeme to brát také jako příležitost k celoživotnímu rozvoji, tj. jakási automatická obrana proti „zakrnění“.

  Samozřejmě vyhoření a únava je problém, ale i tak je podstatně „snazší“ vyhořet jako bývalý programátor se zaplacenou hypotékou a úsporami na důchod než jako…no… učitel angličtiny. Ten problém tady je, nechci nad ním úplně mávnout rukou, ale je potřeba vždy vzít v úvahu i perspektivu ostatních povolání. Profesionální fotbalista, který si stěžuje, že ho v 35 bolí kosti a za rok mu končí kariéra a neštěkne po něm už ani pes, je také tak trochu k smíchu.

 6. Stando

  O vajci a sliepke
  No.
  Ja si myslím, po 35 rokoch programovciny, ze nejde o jazyk. Framework a ani technológiu. Ide o to, aby sa to predalo. Ak to ma kto zaplatiť, tak je to v poriadku…
  V podstate nejde ani o profesiu programátora ako takého.

  Starú školu este možno oslovi analýza, nejaké tie UML modifikácie klasických vývojových diagramov a podobne graficky prítulne radosti. Mladšiu, samozrejme, frameworky do zblbnutia.

  Manažérov samozrejme oslovi prvý odstavec tohto príspevku. Čiže prachy. Kolotoč ako vyšitý:)

 7. lenoch

  Já myslím, že i lékař se musí učit nové postupy a technologie, přístroje, léky, podobně jako inženýr, vědec…

 8. Vláďa Macek

  Díky!
  „Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví.“ … to je možný, ale chci poděkovat autorovi za zamyšlení, překladateli za práci, ale tentokrát HODNĚ i diskutujícím, kteří jste téma obohatili. Souhlasím s většinou z vás a mám radost, že nejsem sám.

  Skoro mě napadá, že založení cechu starejch prgačů, kteří pochopili, že cenný jsou principy, na módní vlny je třeba opatrně a že i manažer co chce prodat má někdy pravdu, by nemuselo být od věci. :-)

  Vláďa (40)

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=19074