Komentáře k článku

v8cgi: JavaScript na serveru

JavaScript je dnes prakticky hlavním jazykem, který je používán při psaní skriptů pro klientskou část webových aplikací. Je pochopitelné, že existují snahy použít stejný jazyk i pro serverové skripty. Dostupnost otevřeného JS engine V8 jim dodala nový impuls – podívejme se na jednu z možných implementací.

Zpět na článek

18 komentářů k článku v8cgi: JavaScript na serveru:

 1. Jan Grmela

  Palm to říkal

  Před rokem a půl se všichni Palmu divili, že se odvažuje napsat celý operační systém v Javascriptu. A teď se mrkněte okolo, jakým směrem vývoj směřuje! No a tuším, že není daleko doba kdy si budeme do počítače stahovat javascriptové stolní aplikace.

   1. Murdej

    Re: Palm to říkal

    Proč né, části aplikace náročné na výkon budou zatím furt psané nějakém nižším jazyce (DB, IO, …) nebo je dělá HW (dekomprimace mpeg, 3D akcelerace, …). Už teď se dost často používají aplikace psané se skriptovacích jazycích, nebo spouštěné virtuálními stroji (java, mono, .net). A při použití jit se rychlost už dost blíží i k aplikacím v C/C++.

   2. pas

    Re: Palm to říkal

    Myslím, že Chrome OS na to dá jasnou odpověď. Drtivá většina aplikací běžné denní potřeby bude v JS, specializované záležitosti ve Flashi, Silverlightu a jen těch pár nejnáročnějších aplikací v „native client“.

  1. mol

   Re: Javascript na serveru není novinka

   Přesně tak. A už v roce 1997 existovalo i komfortní IDE (Borland Intrabuilder). Kromě toho klasická ASPčka se dala psát v JScriptu snad od začátku.

  1. Aichi

   Re: Mno...

   Fajn info, tak se rozepiš o konfiguraci, jakou JS knihovnu používáš (v8cgi, node.js, …..), atd. Nebo jen plácáš prázdnou slámu?

 2. Glin

  Re: v8cgi: JavaScript na serveru

  Spis by to chtelo clanek jak dostat python do prohlizece misto javascriptu, aby se clovek javascriptu zbavil :).

 3. lopata

  Re: v8cgi: JavaScript na serveru

  Jak se už zmínil Aichi, chtělo by to i nějaký článek o node.js. Podle mě node.js eliminuje cgi/apache a můžeme psát rovnou celé aplikace jako servery a to velmi efektivně, dost dobře by se dal dělat i debugger. To mi tedy přijde jako dost pecka a kdyby se v budoucnu tak nějak dělali web aplikace kompletně v js v třeba rovnou s podporou server side debuggeru v browseru, tak by mě to tedy vůbec nevadilo. MS se o tu jazykovou integraci pokouší se silverlightem (C# (VB?) na serveru i klientovi) a řekl bych že jim to zatím vychází. Jediné, kdo by jim asi do toho mohl promluvit by bylo serverové a klientské JS + Html5.

 4. x

  Python je o nekolik levelu lepsi

  Cus, souhlasim s nazorem vyse-jak dostat Python do prohlizece namisto JS na server. JS je oproti Pythonu mrzak! Reknete, jak byste udelali nasledujici konstrukce v JS?

  class Aaa(object):
   __metaclass__ = something
   desc = Descriptor(**{'toto': 'je', 'slovni%s' % 'k': 2})
   l = lambda self: reduce(lambda a, b: a+b, range(10))
   def __getattribute__(self, name):
     return 'Python je doprdele super!'
  1. pimpo

   Re: Python je o nekolik levelu lepsi

   Chod do prcic aj s lambda calculusom, a pythonich abominacii ako je trac, denyhosts a podobne som si uzil uz dost. Ked v pythone uvidim software a nije nejaky zmrd, potom sa nan pozriem.

   1. Martin Malý

    Re: Python je o nekolik levelu lepsi

    Prosím zúčastněné, aby podobné debaty vedli buď ve fóru, nebo nikde – dohady o tom, který jazyk je „lepší“, jsou sice vděčné, ale nikam nikdy nevedly, dokonce ani když účastníci používali vulgarity. Pro takovou diskusi tu není míto. Děkuji za pochopení.

 5. _

  Re: v8cgi: JavaScript na serveru

  v tomto článku je zhusta používán termín JavaScript, přestože V8 striktně vzato podporuje kompletně jen ECMAScript, 3. vydání.

  Odkaz smeruje na 5. vydanie.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3237